SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: maks87 »

Zastanawiałem się w jakim dziale napisać ten post i wydaje mi się, że tutaj będzie jednak najlepsze miejsce.

Kilka dni temu, po długich poszukiwaniach (ze względu na konkretne wymagania co do wyposażenia) zakupiłem wreszcie superba. Jest to druga wersja, po lifcie, rocznik 2014, 2.0 TDI 170KM, CFGB, 4x4, DSG, 185tys przebiegu (kupiony od pierwszego właściciela z Polski, przebieg sprawdzony i pewny). Jestem umówiony na przyszły tydzień na generalne sprzątanie, mycie i polerkę, więc jak tylko będzie chwila to porobię zdjęcia i wrzucę do odpowiedniego działu:) Ale tymczasem mam kilka pytań, czasem pewnie będą "lamerskie" ale proszę o wyrozumiałość.

1. Co ile kilometrów/czasu należy wymieniać olej i filtry?
2. Przy jakim przebiegu należy wymienić rozrząd? Możliwe, że do tej pory (185tys) nie był w ogóle wymieniany?
3. Na forum dużo jest opisane o zmianach jakie można zrobić za pomocą VCDS (np. zamykanie elektrycznej klapy bagażnika z pilota itd.). Do tej pory miałem do czynienia z OP-COMem dla Opla i proste rzeczy potrafiłem tam zrobić, więc przy tak dokładnym opisie jak jest tutaj na forum, pewnie też bym ogarnął np. programowanie tego zamykania bagażnika i inne tego typu, proste rzeczy. W związku z tym pojawia się pytanie: gdzie i za ile można kupić takiego VCDSa na domowe potrzeby? W OP-COMie były różne wersje oprogramowania i trzeba było mieć odpowiednią aby "nie uwalić" sprzętu. Czy tutaj jest podobnie?
4. Samochód ze względu na napęd 4x4 był od nowości podwyższony, przez co śmiesznie wygląda. Pewnie nie od razu, ale z czasem trzeba by coś z tym zrobić, tylko co wybrać? Jakieś duże felgi załatwią sprawę (teraz mam oryginalne 17") czy raczej trzeba myśleć o zmianie zawieszenia? Jeśli to drugie, to jaki to może być orientacyjny koszt? Nie chce go bardzo obniżać, chcę aby po prostu "normalnie" wyglądał.
5. Mam radio Columbus z nawigacją gdzie są jakieś stare mapy. Da się jakoś "za darmo" wgrać nowsze mapy (np. przez CD lub SD)?
6. Po podłączeniu przez BT telefonu wszystko działa, ale przy próbie podłączenia kolejnego telefonu już się to nie udaje. Czy to znaczy, że w można mieć tylko zapamiętane połączenie do jednego telefonu? Po przywróceniu ustawień fabrycznych, mogę oczywiście sparować ten drugi telefon więc to nie kwestia "złego" telefonu.
7. Możecie polecić jakiś ogarnięty warsztat w lewobrzeżnej Warszawie do serwisowania Superba? Zmiany np. klocków czy oleju to pewnie można zrobić wszędzie, ale pewnie czasem będą poważniejsze rzeczy (np. rozrząd) gdzie wolałbym aby robił to ktoś kto zna te samochody.

Na teraz to chyba tyle, ale pewnie pojawią się w między czasie kolejne pytania więc pozwolę sobie tutaj pytać.

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: Enriquez »

1. Co 15.000 km
2. U Ciebie wymieniłbym już
3. VCDS.pl, cena 2.700 PLN lub poszukaj sprzętu OBD11 - koszt ok. 300 zł - oba legalne. O piratach się nie wypowiadam.
4.
5. Pytaj użytkownika pab567
6. Wykasuj z pamięci wszystkie zapamiętane telefony - w dwójce jest ograniczona liczba
7. Dowolne ASO.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: MILeq »

1. Co 15kkm - jak przedmówca. Zdecydowanie!
2. Wymień - j.w.
4. Co to za patent, że jest podwyższony? Ktoś coś zmodził?
5. Da się :)
6. U mnie Columbus trzyma w pamięci 4 telefony (albo 3...). Jak chcesz dołączyć kolejny, albo nowy, to się pyta, który profil wykasować.
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: maks87 »

1. Tak też mi się wydawało, ale chciałem się upewnić.
2. No teraz samochód ma 185tys przejechane i z tego co wiem to rozrząd nie był wymieniany. Mam dokładną rozpiskę z ASO co kiedy było robione, i tak:
73tys - wymieniona pompa wody (był jakiś przeciek) oraz wymieniono pasek zębaty
105tys - wymieniono rolki prowadzące paska zębatego
120 tys - wymieniono pasek wielorowkowy oraz napinacz paska
Czyli teraz powinienem wymienić kompletny rozrząd, czyli pasek, rolki, pompę wody? Jaki orientacyjny koszt takiej wymiany będzie?
3. VCDS za 2700zł sobie odpuszczę. Myślałem o czymś takim jak miałem poprzednio do Opla, czyli tam był OPCOM za 150zł:) Rozumiem, że na forum takich informacji się nie udziela? :)
4. Chyba nikt nic nie modził, podobno tak było od nowości, poprzedni właściciel mówił, że to właśnie dlatego, że samochód jest 4x4. Może miał na myśli jakiś pakiet na bezdroża (tylko czy wtedy też nadkola i zderzaki nie były inne?)
5. MILeq, a napiszesz tu lub na priv jak takie mapy wgrać? :)
6. Wszystkie telefony z pamięci kasowałem, pierwszy się dodaje, drugi nie chcę. Ale zrobię to jeszcze raz, dodam w odwrotnej kolejności - może zadziała.
7. ASO to wiem, ale może są jakieś sprawdzone i tańsze niż ASO a jednak pewne serwisy (dla Opla takie znałem i było dużo taniej niż w ASO).
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: orlik »

maks87 pisze: 4. Chyba nikt nic nie modził, podobno tak było od nowości, poprzedni właściciel mówił, że to właśnie dlatego, że samochód jest 4x4. Może miał na myśli jakiś pakiet na bezdroża (tylko czy wtedy też nadkola i zderzaki nie były inne?)
I tak i nie, bo możliwe, że pakiet na bezdroża miał tylko zawieszenie wyżej, a inna wersja allroad miała i to(zawieszenie) i to(nadkola, zderzaki).
Same felgi Ci nic nie dadzą, bo koło będzie tyle samo od nadkola, więc dalej będzie koza. Ktoś już przerabiał ten temat tylko w inną stronę z tego co pamiętam, i trzeba wymienić cale amortyzatory.
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: maks87 »

Racja, większa felga będzie ładniejsza, ale nie zmieni to wizualnie nic jeśli chodzi o odstęp do nadkola.

W takim razie pozostaje wymiana amortyzatorów i sprężyn z przodu i tyłu, tak?
Jest też pytanie czy obniżać do poziomu "normalnego" jak miały inne kombi, czy jeszcze iść nieco niżej?
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: MILeq »

To zależy, czy lubisz twardo, czy komfortowo. Osobiście wróciłbym do ori ustawienia z zawieszeniem. W końcu to limo, a nie gokart ;).
Ale każdemu wedle potrzeb.

Ja u siebie rozmyślnie wybrałem 16" do S2, bo plecy czasem niedomagają i jest super. Na 17" jest nieco twardziej, a na 18" twardo - to jest moje zdanie, proszę mnie nie zagryzać. Możemy się za to napić :D.
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: maks87 »

Ale co to znaczy wrócić do ori ustawień z zawieszeniem? Ten konkretny egzemplarz właśnie tak wyjechał z fabryki, nieco podwyższony. Ale jak dobrze rozumiem to bywały wersje 4x4 które miały "normalne" zawieszenie, a nie podniesione? A może jest jednak tak, że każda wersja 4x4 jest wyższa aby cały napęd "upchnąć" z tyłu pod samochodem?:)
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: rezon »

maks87 pisze:Ale co to znaczy wrócić do ori ustawień z zawieszeniem? Ten konkretny egzemplarz właśnie tak wyjechał z fabryki, nieco podwyższony. Ale jak dobrze rozumiem to bywały wersje 4x4 które miały "normalne" zawieszenie, a nie podniesione? A może jest jednak tak, że każda wersja 4x4 jest wyższa aby cały napęd "upchnąć" z tyłu pod samochodem?:)
Każde 4x4 miało +2cm wyżej i to było "normalne" zawieszenie. Możesz je obniżyć instalując inne amortyzatory, ale ja zawsze miałem w nosie wygląd, a ceniłem sobie wygodę - zdecydowanie wygodniej się wsiada. Obecnie mam łosia, który ma +7cm w porównaniu do wersji "normalnej" ;)
Obrazek
1. IMO wg kompa - jak będziesz jeździł w trasy to pokaże 30kkm, a jak po mieście to 14kkm, zazwyczaj przy mieszanej jeździe wychodziło kiedyś ok. 16-18kkm.
2. Już do wymiany
3. Są chińskie klony - też działają, miałem kilka (nowsze wersje dawały większe możliwości). Są takie informacje w wątku poświęconym modyfikacjom http://superbclub.pl/viewtopic.php?f=9& ... cds#p21453
4. dzięki temu nie będziesz tak obdzierał spojlera wjeżdżając na krawężnik ;)
5. Wywal to i kup sobie coś na androidzie za 150-200USD (miałem w różnych samochodach 2szt i zdecydowanie polecam) albo modyfikacje pab567. Na andku po "taniości" https://www.aliexpress.com/item/3303766 ... b201603_55 wysyłka z Polski :) mapy google na 8" z omijaniem korków + Yanosik - miodzio :) możesz sobie zobaczyć, jak wyglądało coś podobnego w mojej kurze http://superbclub.pl/viewtopic.php?f=18 ... &start=120
6. można mieć 4 telefony
7. ja robiłem w ASO - ponieważ to była moja 3 skoda + 1 służbowa, to ceny były bardzo przystępne i szkoda było szukać kogoś innego (chociaż inny samochód jeździ do prywatnego mechanika), nawet wymiany klocków czy oleju robiłem w ASO. Olej, klocki, tarcze, itp. zawsze woziłem swoje, filtry kupowałem w ASO.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: maks87 »

No właśnie niektórzy mówią, że 4x4 były takie same jak wersje z napędem tylko na przód, a inni, że zawsze 4x4 były wyższe. Bo jeśli zawsze 4x4 = wyższe zawieszenie, to chyba nie ma co go obniżać.
Komfort jest ważny, ale wygląd również. Nie chciałbym mieć bardzo niskiego samochodu, ale obecnie ten mój wygląda nieco śmiesznie stąd te moje pytania.

2. Jeśli chodzi o rozrząd to zrobię, szukam na razie gdzie to zrobić dobrze i za nie ogromne pieniądze.
3. Temat o VCDS doskonale znam, ale raczej tam nie ma info co kupić, tylko bardziej co można za jego pomocą zrobić.
5. Z pab567 już rozmawiałem, wiem co można zrobić i podoba mi się to, a jedynym minusem jest koszt. Ale jak uda mi się najpierw sprzedać Amundsena to na pewno skorzystam o oferty pab567. Jeśli nie, to takie chińskie radio wydaje się jakimś tymczasowym rozwiązaniem, ale zdania o takich radiach są podzielone - pewnie kwestia na jaki egzemplarz się trafi.
Jeśli chodzi o link co podesłałeś to z Polski jest wysyłka ale w wersji bez kamery, a jak już robić zmianę radia to na taką z kamerą. No ale z Chin też można zamówić, nie spieszy mi się. Tylko ja mam samochód z 2014 więc na innej aukcji trzeba kupować (co tutaj jest do przedlifta).
A przy okazji zapytam: to jest tak, że działa Android Auto czy po prostu w radiu są wbudowane te aplikacje a z telefonu idzie tylko "internet"?
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: rezon »

ten sam sprzedawca ma również komplety z kamerą. W opisie jest info, że jeśli masz samochód młodszy to prosi o informację w celu dobrania odpowiedniego zestawu kabli. SYstemem operacyjnym takiego radia jest Android jak w tabletach, można mu dostarczyć internet z telefonu albo z podpiętego modemu (tak miałem), albo kupić model ze slotem na kartę SIM. Jak patrzę na obecne ceny, to nawet nie zastanawiałbym się :) Ja kupowałem za ponad 300USD + cło +VAT co w sumie dało ok. 1600zł . Aktualne mapy z omijaniem korków są dla mnie ważne. Kamerę można podpiąć później - czy to w klamce czy tak jak u mnie mała, okrągła w zderzak na dole.
3. wpisz sobie OBD2 Skoda na ali i sam znajdziesz
Z tego co pamiętam to 4x4 wszystkie oprócz 3,6l były wyżej.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: Zapp »

rezon pisze: Każde 4x4 miało +2cm wyżej i to było "normalne" zawieszenie.
Ciekawe rzeczy opowiadasz...
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: rezon »

rezon pisze:....Z tego co pamiętam to 4x4 wszystkie oprócz 3,6l były wyżej.
opowiadam też inne rzeczy
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: Zapp »

Czyli nie "każde".
Z określeniami "każde", "wszystkie" itp. lepiej jednak uważać. Bo wystarczy jeden "nie", i "każde" idzie się pierdolić. Wiem, że żaden z moich 4x4 nie był wyższy. Jak miały "każde" inne wersje 4x4 nie wiem, i mało mnie to interesuje.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SS2FL - kilka pytań nowicjusza po zakupie auta

Post autor: rezon »

całe szczęście, że zdążyłem napisać o 3.6l, bo jeszcze ktoś poczułby się urażony.:D
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
ODPOWIEDZ