S3 Kamera cofania.

Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

Ufff... Starzeję się. Zrobiłem, ale czasu poszło co niemiara. W sumie pośpiechu nie było, ale rozebrałem pół samochodu do tej pierdoły.

Relacja w osobnym wątku będzie, jak się odświeżę i legnę do wozu.

Obrazek

Jak pomyślę, że będę to chciał zrobić u mnie w S3 po raz kolejny... to mnie odrzuca.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
marcin wroclaw
Posty: 1975
Rejestracja: 3 sty 2014, o 16:24
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: marcin wroclaw »

Brawo Marcin. Jak zwykle skutecznie:)
P.s. pomysł Artura znowu dobry.
Marcin
Obrazek
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: kamracik »

Dobry, a jak nie druciarstwo to są przecież te profesjonalne wyboje co na parkingach stoją :mrgreen:
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

No i zmienisz auto i przestawisz wyboje?
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
gachul
Posty: 3888
Rejestracja: 16 paź 2010, o 11:35
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: CS rullez :P
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Limanowa/Łódź
Kontakt:

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: gachul »

Enri a dlaczego Cie ten montaż tak zirytował???? co szło nie tak???
...prawdziwy mężczyzna nie je miodu...prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły...
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę:
1. Nie udało mi się zaprasować FAKRy, więc musiałem użyć gitowej i przedłużyć. Nie mam takiej praski 6-kątnej a praską do tulejek robi się zwarcie.
2. Czasochłonne jest przewlekanie kabelka przez klapę.
3. Extremalne jest przewlekanie kabli przez ta rurke gumowa. Urwałem przy tym kabel koncentryczny i zabawa od nowa.
3. Podsufitka - u mnie czarna, syfu nie widać, ale ma tendencje do załamywania się przy raczce.
4. Musiałem zozebrać cały bagażnik, żeby podpiać zasulanie.
5. Walka z progami i wyjęciem tylnej kanapy.

To tak pokrótce.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

Popełniłem mały fotoreportaż.

Poniższy przewodnik pozwoli Ci zainstalować sobie kamerę cofania w Skodzie Octavia generacja 3 a także w Superbie 3.
Dotyczy on wersji hatchback, ale ma również zastosowanie do wersji kombi.

Jedna ważna rzecz - od roku modelowego 2015 nie trzeba będzie powiększać otworu na kamerę zamiast klamki.
Starsze modele mają niestety małą oryginalną klamkę i trzeba wyciąć odpowiednio większy otwór w klapie na kamerę.
Jest to niestety trudne psychicznie do przezwyciężenia, dlatego polecam w tym przypadku zakup kamery dedykowanej w lampkę rejestracji. Ważne, aby miała ona wyjście RCA w formacie NTSC - nie PAL!

*** Zakupy ***
Potrzebne będą następujące elementy:
1. Kamera cofania np. z Caddy 2015r. 2K5 827 566 B. Może być też właściwie dowolna kamera VW z szarą wtyczką.
Tu mały disclaimer - nie pasują kamery LOW z wyjściem RGB, jakie chodziły ze starym Columbusem. W O3 jest zwykłe wejście RCA w formacie NTSC.
Można zatem kupić kamerę z Passata kombi, tournana itp., byle była ona z szarą wtyczką - koncentrykiem a nie niebieską.

Obrazek

2. TAS-RG174U - 10m - Kabel koncentryk - 2,89/m = 28,90 PLN
3. ANT.CONN.06 - 1 szt - wtyczka FAKRA żeńska - 6,85 PLN

Obrazek

Do kupienia w sklepie wekton.pl
Lub po prostu końcówka FAKRA z zarobionym kabelkiem

4. Wtyczka 4 pinowa do kamery + styki 000 979 009 3 szt. + 2 szt to wpięcia do radia.

Obrazek

Obrazek

5. Przewód 0,25 - 0,35 mm2 - ok. 10m.
6. Taśma do formowania wiązek.
7. Blachę do przykręcenia kamery

Obrazek

8. Dwie nakrętki M6.

*** Przygotowania ***

Na chwilę musimy sobie usiąść i przemyśleć temat strategii, jak zamierzamy przeprowadzić pracę. Możemy wziąć zasilanie i sygnał ze światła wstecznego w bagażniku, albo wpiąć się przy bordnetzu i przy radiu. Your choice. Opcja 1 oznacza rozbebeszenie bagażnika, opcja 2 gimnastykę przy bordnetzu lub przynajmniej odnalezienie przewodu idącego do światła cofania. Można też się wpiąć z sygnałem do lusterka wstecznego, o ile jest przyciemniane. Tam też dochodzi sygnał światła cofania.

*** Klapa ***
1. Zdejmujemy tablicę rejestracyjną i jej ramkę. No chyba, że mamy przyklejoną samą tablicę, to nie trzeba.
2. Zdejmujemy plastikową ramkę wokół szyby i światła stop, zaczynając od boków przy wykładzinie. po prostu szarpiemy energicznie. Jak mamy boki odpięte, to wyciągamy część poziomą, wyobrażając sobie, że spinki mają oś obrotu wokół górnej krawędzi osłony światła STOP.
3. Odkręcamy gumowy uchwyt zamykania klapy.
4. Wyciągamy spinki na karawędzi klapy - najlepiej plastikowym wyciągaczem jato do tapicerek.
5. Delikatnie podważamy narzędziem kolejne spinki osłony szmacianej. Nie szarpiemy, bo wyrwiemy spinki z filcu. Krawędź przy szybie wyciągać nie prostopadle do płaszczyzny klapy - tylko równolegle do płaszczyzny szyby. Inaczej połamiecie zatrzaski. UFF. 1:0 dla Was, o ile nic nie płamaliście.

*** Montaż klamki ***

Zakładamy jakąś bluzę z długimi rękawami. Jest tam mega niewygodnie i łatwo się pokaleczyć. Sama klamka ma od wewnątrz zatrzaski, które metodycznie trzeba zluzować palcami. Klamkę odpinamy od instalacji i odkładamy na bok.

Obrazek

W miejsce klamki wkładamy klamkę z kamerą. Staramy się na tym etapie nie zamknąć przypadkowo klapy, bo nie jest podpięta wtyczka do klamki. Teraz zakładamy blachę na kamerę i dokręcamy ją dwoma nakrętkami M6 - z wyczuciem, bo można wyrwać te śruby z klamki. Możemy podpiąć wtyczkę otwierania.

Obrazek

Tutaj uwaga - moja osłona jest niedobra, ale od bidy pasuje. Chodzi o to, że potrzebna jest osłona z wycięciem na przetłoczenie blachy. Moja jest płaska. Jak znajdę gdzieś zdjęcie prawidłowej to wstawię.

*** Ciągnięcie druta ***
To jest rzecz, przy której się nie spieszymy. Odczepiamy gumową przelotkę między klapą a karoserią i usuwamy z klapy plastikową owalną wkładkę. Powoli przeciągamy jakiegoś pilota od przelotki do góry klapy. Każdy z Was znajdzie swój sposób jak to zrobić. Niestety nie jest to oczywiste, bo pilot co chwilę o coś haczy. Ja wykorzystałem otwory po spinkach i przejścia dla kabli anten.

Jak już się uda, przeciągamy kable przez gumową przelotkę. Usuwamy osłonę słupka. Proponuję się 3 razy zastanowić nad strategią - podsufitka przy odginaniu załamuje się przy uchwycie nad oknem. Kable przeciągamy do słupka C.

Demontujemy prawą i lewą osłonę bagażnika. Jeżeli trzeba do tego wskazówek - pisać.
Zasilanie bierzemy z zapalniczki w bagażniku i z wiązki lampy - obojętne której - PIN1 we wtyczce.

Z koncentrykiem idziemy do przodu prawym progiem. Ja zdjąłem wszelkie osłony, nie mniej jednak można od bidy wcisnąć kabel pod osłony.

*** Połączenie ***

Wyciągamy jednostkę radia ze schowka. Odłączamy quadlock, wyciągamy niebieską wtyczkę. Do pinu 6 dajemy sygnał, do pinu 12 masę koncentryka. Który to jest ekran poznajemy po czarnym kablu wpiętego w styki 1 i 7 mikrofonu. Wpinamy po tych samych stronach - ekran ma kolor czarny.

*** Kodowanie ***
W sterowniku 5F zmieniamy w kodowaniu Bajt 19 bit 4 zmieniamy na 1. Robimy reset radia.
Powinno zadziałać od razu.


Poniżej wrzucam zdjęcia dotyczące tematu.
W razie pytań - pisać tutaj - NIE NA PW.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Elegance

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Elegance »

To ja już wolę te kilkaset złotych dopłacić.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

Mięczak jesteś. Wiertarką lakier traktujesz niszcząc go a nie chce Ci się głupiego plastiku zdjąć?
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Elegance

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Elegance »

W takich sprawach tak.
Awatar użytkownika
elmi_k
Posty: 2548
Rejestracja: 9 sty 2014, o 20:06
Samochód: Toyota Hilux
Silnik: 3.0 D-4D (171KM)

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: elmi_k »

Nie będę wspominał o regale :D

Dobrze mieć taki duży garaż przy takich akcjach. Super opis.
Elegance

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Elegance »

Enriquez pisze:Mięczak jesteś. Wiertarką lakier traktujesz niszcząc go a nie chce Ci się głupiego plastiku zdjąć?
A co to za edytowanie postu? ;) Juz nie traktuje i chyba kupie nowa maszynę polerska rotacyjna za 160 zł.
pjetko
Posty: 344
Rejestracja: 24 sie 2015, o 23:44
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: WPI

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: pjetko »

A przy kreceniu kierownicą linie na ekranie się zakrzywiają?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

Powiem Wam szczerze, że te oszczędności na materiałach w imię niby odchudzania konstrukcji widać na każdym kroku przy takich rozbiórkach. Po prostu ta blacha, te plastiki to się w ręcach wyginają. Z jednej strony OK, lżejsze, ale nie robi to wrażenia porządnie zrobionego auta. Aż strach pomyśleć o S3, niby 50kg cięższy od Octy. Tam to dopiero jest hardcore.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S3 Kamera cofania.

Post autor: Enriquez »

pjetko pisze:A przy kreceniu kierownicą linie na ekranie się zakrzywiają?
Nie. Jest to ta prostsza wersja, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie abyś dodał sobie sterownik i miał skrętne. Kamera jest ta sama.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ