Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: berd »

Cześć. Mam problem ze światłami - S2 FL, bixenony AFS2, 140k km, niedługo po zakupie, ale dopiero w porządnej ciemności i na mokrej nawierzchni okazało się, że światła mijania prawie nie świecą - tzn. widzę mniej niż na starych, ledwo świecących halogenach. A miało być tak pięknie i jasno... Odblaski pasów na jezdni i ledwie widoczną ich białą barwę widziałem tylko w światłach aut z przeciwka - no, dramat. Co dziwne, na suchej nawierzchni (nie przy każdym rodzaju asfaltu) było dużo lepiej, da się jechać szybko, ale to jest ledwie zadowalające, takie absolutne minimum. Światła świecą na biało, nic w strone zielonego czy różowego. Oczywiście poczytałem i wychodzi, że najprawdopodobniej są to odbłyśniki do regeneracji, soczewki do oczyszczenia i klosz do polerki (bo porysowany ciut).

Ale w sumie to chodzi mi o to, jak wygląda teraz plama świetlna - ta na zdjęciach (z urządzenia na stacji diagnostycznej) - jest nieprawidłowa, lewa strona idzie do góry, środek za nisko. Co może być przyczyną? Czy regeneracja coś tu może zmienić? Jak to, dosłownie, wyprostować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[edit: wreszcie widać zdjęcia]
Ostatnio zmieniony 8 lis 2019, o 19:13 przez berd, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: marioti »

popraw bo fotek nie ma
ktryk
Posty: 229
Rejestracja: 23 cze 2018, o 23:36
Samochód: Superb III
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: ktryk »

Może ktoś założył tylko palniki do zwykłych świateł halogenowych. Ja tak miałem po założeniu w pierwszej wersji xenonów, a potem ledowych H7 . Obie wersje teoretycznie świecily lepiej. Ładniej wyglądały, wizualnie światło białe i teoretycznie mocniejsze od halogenów, ale linii światła nie było i po deszczu była masakra na czarnym mokrym asfalcie.
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: into »

S2 fl to w miare swieze auto, watpie zeby odblysniki byly w az tak zlym stanie. Do tego sa swiatla do jazdy dziennej, wiec zuzycie ksenonow jest mniejsze. Soczewka jest mleczna czy przezroczysta?
Ktryk ale jak mogl ktos zalozyc palniki ksenonowe do zwyklych swiatel? Troche nie rozumiem Twojego posta ;)

Co do tej plamy to tak jest w superbach, chodzi o konstrukcje soczewki, a konkretnie przyslone, ktora robi ta linie odciecia. U mnie rowniez lewa strona idzie do gory, srodek swieci troche krocej, a prawe pobocze dalej. Wrzuc jeszcze raz zdjecia to cos doradzimy.
I'm the man on the silver mountain
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: berd »

Soczewki wyglądają na jakby zaparowane - gość z Autogammy (bo się już umówiłem na regenerację) powiedział, że możliwe że to aluminium z odbłyśnika, choć wygląda jak po prostu zaparowane.

Chcę wrzucić zdjęcia, ale strona nie chce ich pokazać... Używam img /img z linkami do udostępnionych linków na dropboxie lub google drive - i nic. Jak Wy załączacie tu jpgi?

Wrzucam linki, póki co:
https://drive.google.com/open?id=1SaMHy ... XrvPjzE824
https://drive.google.com/open?id=1fKPY9 ... -T4YhoKTIC
https://drive.google.com/open?id=138Hax ... uRgcazwMXA
Awatar użytkownika
JanuszSz
Posty: 1021
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:17
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 150
Lokalizacja: Lublin

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: JanuszSz »

Do wstawienia fotek,użyj Imgur.
Obrazek
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: berd »

Dzięki, udało się - zdjęcia już widać.

1. prawa lampa - ledwo widoczna, przerywana linia na srodku. Lewa strona dużo nad nią, środek poniżej, prawa strona prawidłowo
2. lewa lampa - to samo tutaj, tylko lewa strona nieco niżej

Jeśli się podniesie, tak żeby środek był prawidłowo, to będę bardzo oślepiał auta z przeciwka, więc nie bardzo tak można. Co może być przyczyną takiego rozkładu? Wadliwa, brudna lubnzużyta soczewka? Coś innego?
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: into »

Z tych zdjec nie widac jakichs nieprawidlowosci, moze lewa lampa troche za wysoko. Powinna byc troche nizej od prawej. Tak jak pisalem, u mnie pobocze jest dalej oswietlone ( wiekszy zasieg ) od srodka jezdni. Jedz w miejsce gdzie jest ciemno, stan przy jakims murze, zywoplocie itp stan ok 50m dalej i zrob zdjecie.
I'm the man on the silver mountain
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: berd »

[Wg mnie obie lampy są za nisko - widac, że linia odcięcia jest sporo poniżej przerywanej linii wyznaczajacej właściwy poziom. Przez to światła świeca za krótko. A tak jest ustawione, bo lewa strona świeci do góry,, zamiast pozostać na poziomie przerywanej linii i podniesienie lampy spowoduje jeszcze większe oslepianie kierowców z przeciwka. Co jest tego przyczyną, nie wiem. Pewnie soczewka i/lub przysłona. Lampa jest rozklejana, mam nadzieję, że się to wyjaśni.
Po tym jak zobaczylem porównanie święcenia najmocniejszych Osramow - Laserów - na suchym i mokrym, poza tym, że zwatpilem, to trochę mi się wyjaśniło, czemu tak mało widzę. A zwłaszcza przy za krótko swiecacych OEMowych lampach (Osram 63440hbi, czyli zwykły Xenarc). Dość dramatyczną różnicę widać od 10:35 na filmie: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IpjACEcas9A[/youtube]

Widzieliście rozkład światła u siebie na tym przyrządzie diagnostycznym, którego używają diagnosci do badania świateł?
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: into »

Malo widzisz bo palniki juz swoje lata maja, soczewka jest brudna, powinna byc przezroczysta oraz odblysnik mogl sie juz troche wypalic. Ja w tym roku jak regenerowalem w autogamma to powiedzial gosc, ze odblysniki nie byly w zlym stanie. Soczewki mialem takie mleczne a nie przezroczyste co dawalo mniej swiatla na droge. Przy okazji jak bedziesz u nich to kup nowe palniki, ja wzialem cbi i jestem zadowolony. Na pewno wczesniej im powiedz, ze chcesz wymienic bo nie zawsze maja na stanie to czego bys chcial. A co najwazniejsze sprzedaja oryginalne. Ja sprawdzalem numery z palnika i opakowania a potem na stronie osram. Takze polecam.
I'm the man on the silver mountain
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: berd »

W długim skrócie - przy przyjmowaniu auta o 8 rano gość (inny niż poprzednio) z Autogammy stwierdził, że wg niego soczewki (wyglądają na lekko zaparowane, na pewno nie czyste) są do przyjęcia i dbłyśniki raczej też (nie wiem na jakiej podstawie, skoro tego nie widać bez rozbierania) - on więc by wymienił żarówki (palniki). Wymieniając je, porównał do Osram NB Laser i wyszło mu 30% więcej światła - ale mało to porównywalne jest. U mnie są OEMowe 66340hbi - świecą bez widocznej zmiany barwy, nie migają. Pyta mnie, czy zmieniać. Przemyślałem jeszcze raz to, co zobaczyłem (jemu też pokazałem) u diagnosty i stwierdziłem, że przy tak nieprawidłowej plamie światła, wymiana żarówek nic nie zmieni - bo środek świeci za krótko i nie można go podnieść bez jeszcze większego oślepiania innych. Gość mi przyznał rację i finalnie zrobił regenerację odbłyśników (były już trochę - ile, tego się nie dowiem - zmatowione) i skorygował przesłonę - ma być dobrze. Zobaczymy. Jak dalej będzie za słabo na mokrym, to wtedy pomyślę o Osram NB Unlimited - bo cieplejsze (mniej rozpraszają światło na mokrym) i mocniejsze.
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Nieprawidłowa plama światła - ksenony

Post autor: into »

Bedziesz zadowolony, a na mokrym gdy jest polmrok to nawet swiatla ledowe nie sa tak dobrze na drodze widoczne.
Przed zakupem cbi czytalem rozne fora i ludzie pisali, ze ten model na mokrym jest beznadziejny, ze nic nie widac. A mi sie dobrze na nich jezdzi :)
I'm the man on the silver mountain
ODPOWIEDZ