Jaki olej?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
edeks
Posty: 281
Rejestracja: 21 paź 2010, o 10:42
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: edeks »

Mi sprzedawca też mówił, że w fabryce zalewają tym, co akurat jest, byle miało normę. I to, że wszędzie Castrol jeszcze o niczym nie świadczy. Jak już wiesz w różnych ASO też leją różne marki. Możesz dolewać olej od dowolnego producenta jeśli ma normę taką jak ten, którym masz zalane auto - nie pogryzą się :)
Suberb combi 1,8 TSI DSG to dobry wybór :)
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: Nematode »

Hmm .. No ok więc zakupię sobie tego Castrola Edge 5W30 LongLife VW 504.00/507.00 i zalewam :)

Edyta: Nie było Edge LongLife, więc kupiłem SLX LongLife III 5W30 z normą VW 504.00/507.00. W Norauto 95 PLN za litr :( no ale mam blisko minimum więc chciałem mieć na już olej.
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Awatar użytkownika
zlaskovik
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2010, o 13:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: zlaskovik »

Wracam do tematu bo zrobiłem rozeznanie i może moje wnioski pomogą innym.
Po pierwsze mam co robić z kasą więc zostaje przy zmiennych okresach przeglądów z zastrzeżeniem że pierwszą wymianę robię po około 15 tyś (dalej zgodnie ze wskazaniami komputera). Po drugie - popularne oleje (mobil, castrol, shell) odrzucam dlatego że można znaleźć lepsze za podobną cenę. Po trzecie - odrzucam chwalony na wielu forach Lotos z uwagi na pogłoski o sprzedaży firmy (nie wiadomo kto kupi i co będzie robił). Na placu boju zostają:

Liqui Moly top tec 4200 5w30
Fuchs titan gt1 pro c-3 5w30 (XTL)

Oba spełniają normę 504/507, skłaniam się ku Fuchs-owi ale jak znajdę LM w dobrej cenie to też wezmę. Do tego filtr knecht lub Mann i powinno być ok.
Pozdrawiam
siekla
Posty: 44
Rejestracja: 5 cze 2011, o 13:42
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki olej?

Post autor: siekla »

zlaskovik pisze:Wracam do tematu bo zrobiłem rozeznanie i może moje wnioski pomogą innym.
Po pierwsze mam co robić z kasą więc zostaje przy zmiennych okresach przeglądów z zastrzeżeniem że pierwszą wymianę robię po około 15 tyś (dalej zgodnie ze wskazaniami komputera). Po drugie - popularne oleje (mobil, castrol, shell) odrzucam dlatego że można znaleźć lepsze za podobną cenę. Po trzecie - odrzucam chwalony na wielu forach Lotos z uwagi na pogłoski o sprzedaży firmy (nie wiadomo kto kupi i co będzie robił). Na placu boju zostają:

Liqui Moly top tec 4200 5w30
Fuchs titan gt1 pro c-3 5w30 (XTL)

Oba spełniają normę 504/507, skłaniam się ku Fuchs-owi ale jak znajdę LM w dobrej cenie to też wezmę. Do tego filtr knecht lub Mann i powinno być ok.
Pozdrawiam

LOTOS S.A.- to grupa kapitałowa - więc gdyby coś się szykowało już byś o tym dawno słyszał - może po prostu będą zwiększać kapitał zakładowy i emitować nowe akcje.
Awatar użytkownika
zlaskovik
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2010, o 13:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: zlaskovik »

No właśnie słyszałem w mediach o sprzedaży Lotosu ale to i tak nie ma znaczenia, Liqui Molly jest w Intercars więc na pewno będzie łatwy do kupienia, muszę jeszcze sprawdzić sieć dystrybucji FUCHS
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Jaki olej?

Post autor: Misiek Fisiek »

Lotos to spółka skarbu państwa. W związku z rekordowym deficytem Minister Finansów chciał ją sprzedać i zasilić trochę budżet na bieżący rok ale podobno oferty złożyli tylko rosjanie i Minister Skarbu nie zgodził się na transakcję. Czy chodziło o względy wizerunkowe (zbliżające się wybory) czy o interes państwa (Lotos to strategiczna spółka sektora energetycznego) nie wiemy ale podobno uzbierali już dosyć złociaków i budżet się w tym roku zamknie. Więc przez najbliższy rok nikt Lotosu sprzedawał nie będzie (raczej bo z naszymi władzuchnami to nigdy nie wiadomo).
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: Nematode »

Ja na pewno zrezygnuję z LongLife. Zastanawiam się tylko czy zmieniać oliwę co 10k czy co 15k.
zlaskovik pisze: Liqui Moly top tec 4200 5w30
Fuchs titan gt1 pro c-3 5w30 (XTL)
Ja zastanawiam się nad tymi samymi firmami z tym, że skoro zrezygnuję z LL to będę musiał dobrą oleje z normy chyba 502.000 jeśli dobrze pamiętam. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego polecany według producenta jest olej 5W30, a nie 5W40. Przecież w okresie letnim czasami jest grubo ponad 30°C i olej w tym momencie nie spełnia swojego zadania czyli nie chłodzi układu tak jak powinien.
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Awatar użytkownika
zlaskovik
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2010, o 13:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: zlaskovik »

dlaczego polecany według producenta jest olej 5W30, a nie 5W40.
No własnie - może ktoś ma jakieś doświadczenia wtym temacie. Ja chciałem po prostu zadzwonić do Polmotu/Wimaru/Sinclanu i zapytać jakich olei używaja i taki kupić ale może warto się zastanowic i podjąć decyzje świadomie.
Awatar użytkownika
rot
Posty: 25
Rejestracja: 24 cze 2011, o 13:37
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: rot »

Witajcie wybaczcie, że odświeżę temat ale niedawno zakupiłem sobie superbika I no i właśnie czeka mnie wymiana oleju, cały dzień dziś o tym czytam i sam nie wiem co zalać :] silnik AWX a przebieg auta to 270tyś km, jak przeglądałem książkę serwisową to lany był od początku Mobil1 5w50 jakiś a potem przez jakiś czas wpis jest, że własny a następnie Shell Helix 10W60 a na ostatniej wymianie na wlepce w komorze jest 5w30 i już sam nie wiem myślałem o MOTUL SPECIFIC VW 505.01 5W-40 co wy na to?
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: Nematode »

No jeśli dobrze ze strony Motula wybrałem silnik do twojego auta to producent oleju zaleca http://ew5.earlweb.com/recommendations. ... hicle=7676 dla QG2 lub http://ew5.earlweb.com/recommendations. ... hicle=7675 dla QG1. Teoretycznie ten Shell Helix co był lany 10W60 to chyba była pomyłka, szczególnie to 10 na początku. Chociaż nie wiem do końca jak to jest z autami o takim przebiegu jak twoje, bo co innego nowe auto a co innego takie po prawie 300k :)
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Awatar użytkownika
rot
Posty: 25
Rejestracja: 24 cze 2011, o 13:37
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: rot »

no właśnie też coś podejrzane z tym 10W60 a najlepsze że to ASO taki wlało pol-mot warszawa, generalnie teraz wg wlepki jest 5W30 ale nie pamiętam jakiej firmy i sam mam dylemat co zalać teraz, ale silnik dobrałeś dobrze a wg http://skoda.autokacik.pl/pages/octavia/obsluga.htm" onclick="window.open(this.href);return false; to mam QG2 tylko teraz czy 5W30 czy 5W40 :]
ja456
Posty: 343
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Jaki olej?

Post autor: ja456 »

245 kkm - 5w30, najczęściej Castrol, ale dużo osób na niego narzeka, więc wybierz wg. własnego uznania byle spełniał 505.01
Awatar użytkownika
yarun
Posty: 29
Rejestracja: 11 maja 2011, o 16:39
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Ipswich

Re: Jaki olej?

Post autor: yarun »

Czy zaszkodze silnikowi jeśli wlałem olej ze specyfikacja zgodna z QG2 a auto ma zaprogramowane QG1 (normy oleju dobrałem wg. instrukcji ale nie wiedziałem ze autko ma zaprogramowany longlife) ? Zmieniać taki olej czym predzej czy wyjezdzic 15kkm, zmienic na longlife i wykasować serwis?
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: Nematode »

W twoim przypadku jak już dawno temat gwarancji minął to nie musisz się przejmować. Musisz tylko pamiętać aby po 15k km zmienić olej. Są osoby, które nie zmieniają trybu i mają cały czas QG1 a zmieniają co 15k km. Jeśli auto jest na gwarancji to trzeba dopilnować aby wpisali w ASO w książce, że wymieniali olej i przy jakim przebiegu. Bo jeśli tego nie zrobią i w razie jakiejś awarii wyjdzie, że masz QG1 i olej nie na QG1 tylko na okres o połowę krótszy to SAP nie uzna reklamacji. Tak jak wspomniałem u ciebie nie ma to raczej znaczenia.
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Awatar użytkownika
yarun
Posty: 29
Rejestracja: 11 maja 2011, o 16:39
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Ipswich

Re: Jaki olej?

Post autor: yarun »

uffff a juz myslalem ze zaszkodzilem mojej Basce ;). Ale moze jednak wrocic do LL przy nastepnej wymianie? Ktorych oleji lepiej uzywac, zwyklch czy LL?
ODPOWIEDZ