Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: berd »

W wątku dot. montażu wideorejestratora w dziale S3 było coś takiego:
Enriquez pisze: 21 gru 2015, o 19:19 1. Zasilanie weźmiesz z lampki podsufitki - aktywne tylko jak auto odryglowane, lub silnik uruchomiony, w samej lampce chowasz zasilacz.
Wziąłbym to zasilanie z lampki, bardzo chętnie. Tyle, że nie umiem, a przekopałem już z milion stron wątków o WR i nie znalazłem jak akurat to się robi. Bardzo bym prosił o instruktaż.

Chcę podpiąć zasilanie z lampki (lub lusterka fotochromatycznego), żeby nie ciągnąć dwóch kabli od przedniej kamerki do skrzynki na bezpieczniki - drugi do kamerki tylnej (bez opcji parkingowej). Kamera to Mini 0906.

A, przy okazji - czy ktoś może ciągnął kabel do kamery tylnej w kombi i wie jak długi musi on być?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: Enriquez »

Demontujesz lampkę, odpinasz kostkę i patrzysz na którym kabelku w kostce jest zasilanie. Normalnie żarówką czy miernikiem. Jak zamkniesz samochód to napięcie na nim ma zniknąć i lampka zgasnąć. W tej samej wtyczce jest masa. Oba kabelki podłączaasz pod ładowarkę USB i dalej do kamery. Proste.

UWAGA. Nie robić tego w Superbie 3. Będą kłopoty z alarmem.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: berd »

O, dziękuję bardzo. W kostce jest jakieś wolne miejsce, czy trzeba się podpiąć razem z czymś innym?
Taką ładowarkę znalazłem, mniejszej mi się nie udało:https://allegro.pl/oferta/ladowarka-zas ... 8151871738

Przy okazji - czy podpinał ktoś dodatkowe gniazdo zapalniczki lub usb w kieszeni podlokietnika? Mam tam zaślepione zarówno gniazdo zapalniczki, jak i usb - a przydaloby się, bo jedno, przy obecnej ilości pożeraczy prądu, to mało.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1815
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: marioti »

a może taki link
fabek
Administrator
Posty: 1227
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: fabek »

Większość kamerek ma wejście zasilania microusb -> https://www.aliexpress.com/item/32919665697.html 6zł u skośnych :)
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1815
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: marioti »

jak widzę kolega ma właśnie microUSB w tej kamerce, więc ten zasilacz będzie "gitara", przy przesyłce rejestrowanej wychodzi 16,79zł, ale i tak się opłaca
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: Enriquez »

Nie prościej iść do carrefoura i kupić pierwszą z brzegu ?
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1815
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: marioti »

ale zasilacz trzeba podłączyć i upchać w lampce,
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: Enriquez »

Hmm. Rozbierasz ładowarkę litujesz kabelki i po temacie. Sama płytka ma z reguły 1x3 cm.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1815
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: marioti »

zgadza się, można wrzucić trochę inwencji twórczej i pobawić się trochę, sam jestem zwolennikiem takiego "grzebania", czasami jednak nie opłaca się, bo tamten gotowy zasilacz niecałe 5zł z przesyłką nierejestrowaną. Chyba że komuś zależy na czasie to rozbiórka jakiejkolwiek ładowarki "zapalniczkowej" to dobry pomysł.
Awatar użytkownika
dred007
Posty: 35
Rejestracja: 11 kwie 2017, o 19:48
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 207KM/407Nm narazie
Imię: dred007
Lokalizacja: Resko (Regenwalde)

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: dred007 »

Ja mam podłączone do lampki i kupiłem sobie gniazdo zapalniczki na kabelkach (pierwsze lepsze z aledrogo) kabelki te podłaczyłem do lampki ładowarkę-zasilacz od kamerki wtyknąłem do go gniazdka. Całość zaizolowałem taśmą izolacyjną (parcianą) co by się nie rozpięło. Kabelek przeciągnąłem pod podsufitką i wystawiłem sobie koło lusterka gdzie zamontowałem kamerkę na szybie. Całą tą "plontaninę" kabli włożyłem w ok 20cm styropianową (taka szara) osłone do rur i bez problemu zmieściła się w podsufitce... Tam mimo wszystko jest bardzo dużo miejsca i nie trzeba upychać kabli w lamce... Nie ma takiej potrzeby... Dodam, że ta osłona to dla tego co by nie przyszło do "łba" tej złącze stukać o dach lub podsufitkę...
Działa już ze 2 lata i jest GIT :)
Ja nie jestem leniwy... Ja po prostu oszczędzam energię...
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: berd »

Chcę zrobić podobnie, tyle że zamiast gniazda zapalniczki dać gniazdo microusb z kabelkami. Piszesz, że podłaczyłeś kabelki do lampki - jak dokładnie? Są wolne gniazdka w kostce? I jeszcze demontaż obudowy - próbowałem wyciągnąć "środek" - ten zawierający lampki - z ramki. Tam jest mikroszczelina, da się w nią wcisnąć płaski śrubokręt, ale dość płytko. Wiem gdzie są zatrzaski (w osiach lampek mniej więcej) od tyłu i przodu, ale boję się to rozwalić. Jakiś bezpieczny sposób na demontaż?

[edit] Taki film znalazłem z O3 - w S2 jest tak samo?
https://www.youtube.com/watch?v=1X6XJgGJ_hI
berd
Posty: 23
Rejestracja: 30 paź 2019, o 09:03
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: berd »

Postęp był, ale się skończył. Zdemontowałem główny element oświetlenia - żeby go wyjąć, trzeba podważyć klapkę (tę z napisem Made in Poland), przez szczelinę w 2/3 jego długości, tuż przed schowkiem na okulary (jeśli jest). Pod klapką są dwie śrubki, dwa zatrzaski po bokach i mamy to:
Obrazek

Wszystkie sloty w niebieskiej wtyczce są zajęte - gdzie więc trzeba podpiąć kabelki od ładowarki?

No i teraz - jak zdemontować tę ramkę do końca? Inaczej się nie dostanę do podsufitki, żeby przepchnąć kabelek, który ma wyjść między szybą a podsufitką. Ramka trzyma się na dwóch chyba śrubach (albo zatrzaskach o podobnym kształcie), które wymacałem na tylnej krawędzi ramki. Wszystkie pozostałe boki puściły - wygląda to z boku tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
dred007
Posty: 35
Rejestracja: 11 kwie 2017, o 19:48
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 207KM/407Nm narazie
Imię: dred007
Lokalizacja: Resko (Regenwalde)

Re: Podłączenie kamerki do lampki wnętrza

Post autor: dred007 »

Tego nie trzeba demontować... Można zrobić wszystko bez demontażu ponieważ już masz dostęp do wiązki. Ja kabel przepchałem drutem (wycięty kabla energetycznego) mam taki w garażu do właśnie takich zadań... Delikatnie trzeba podważyć podsufitkę przy przedniej szybie na wysokości lusterka i delikatnie przepchnąć jedną żyłę w koszulce drutu. Na końcu robisz oczko wkładasz w nie końcówkę do kamerki i wyciągasz w odwrotnym kierunku wyciągając przewód koło szyby. Ja zawsze owijam koniec taśmą izolacyjną co by zadziorów nie było i gładko poszło.
Ja nie jestem leniwy... Ja po prostu oszczędzam energię...
ODPOWIEDZ