Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Oczywiście że fader jest. No chyba że ktoś ma w samochodzie głośniki tylko z przodu, radio na stole (Tak jak ja) z małymi głośnikami albo ma w aucie niefabryczne nagłośnienie i źle zakodowaną jednostkę.
azymut38
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2018, o 18:15
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Aktualnie: 201 KM (inne turbo)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: azymut38 »

pab567 pisze:Oczywiście że fader jest. No chyba że ktoś ma w samochodzie głośniki tylko z przodu, radio na stole (Tak jak ja) z małymi głośnikami albo ma w aucie niefabryczne nagłośnienie i źle zakodowaną jednostkę.
Kurde...ja w Amundsenie nie widzę. Zaraz sprawdzę jeszcze raz.
Awatar użytkownika
maku2
Posty: 83
Rejestracja: 23 sty 2012, o 20:44
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: maku2 »

A co myślicie o tym do Superba z 2014 roku: http://www.kenwood-electronics.pl/car/n ... X518VDABS/ ?
Jest SuperB Combi 2.0 TDi 170KM 4x4 DSG Platinum (2014),
Było SuperB Combi 1.8TSI DSG Platinum (2012)
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Kiedyś testowałem DNX525DAB i to było wielkie rozczarowanie. Nie tylko zresztą moje, @whity miał taką samą opinię.

Patrząc na ceny tego sprzętu to taniej wyjdzie Amundsen z Yeti.
piecu
Posty: 432
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 21:17
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: piecu »

pab, a nie przeszczepiasz czegoś do Toyot? Miałbym klienta ;) Głównie chodzi o możliwość uruchomienia CarPlay no i zachowania widoku kamerki i co tam jeszcze jest w tych archaicznych systemach Toyotowych.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

No niestety nie :(
Andrzej_RATM
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2018, o 21:18
Samochód: Inny
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Andrzej_RATM »

Cześć, witam !

Szukając opinii na temat odbiorników, pozwolę sobie dodać od siebie kilka słów. Posiadam Octavię 2 COMBI 2009 po FL. W oryginale był zamontowany Swing. Postanowiłem go wymienić. Wymiana skończyła się na pięciu odbiornikach. A że z wykształcenia jestem elektronikiem, mogę rzeczowo podsumować te na które pozwoliłem sobie powymieniać i pobawić się.

Zacznę od oryginału, czyli SWING. Radio posiadało więcej wad niż zalet. Dlatego zacznę od tych drugich. Niewątpliwie należy do nich funkcja diversity, czyli opcja przełączająca anteny pomiędzy dachową a tą na szybie. Funkcja jest bardzo zaawansowana, bo dzięki niej m.in. fabryczne odbiorniki układają listę stacji. Nie będę się rozpisywał o niej szczegółowo, odsyłam do internetu. Czułość odbiornika SWING jeżeli chodzi o FM całkiem porządna, niestety odbiornik nie radził sobie ze słabym sygnałem UKF podczas poruszania się, następowało zawężenie pasma akustycznego wraz obniżeniem poziomu głośności. Efekt był taki że dźwięk był raz głośny raz cichy. Dla mnie nie do przejścia. Jeżeli chodzi o selektywność (czyli odstęp jaki można było odebrać stacje sąsiedniokanałowe) wystarczyło 0,2 Mhz Brak USB i jedyne wejście liniowe były pretekstem do wymiany odbiornika. Wspomnieć należy o bardzo dobrej współpracy z magistralą CAN i wyświetlaczem fis lub jak kto woli mfd.

Wybór padł na RCD310 ze starszej linii z kolorowym logo. Współpraca z magistralą CAN bardzo dobra, wszak to przecież oryginał. Zaleta - zmieniarka płyt wbudowana i gniazdo na karty SD. Jeżeli chodzi o tuner FM, porównywalny ze SWINGiem, nieco może lepszy ale drastycznej różnicy nie odczułem. Niestety brzmieniowo porażka, gorzej niż SWING, w zasadzie brak wysokich tonów. Więc radio do wymiany....

Kolejnym moim typem był ZENEC E-2026. Odbiornik ciekawy, ale... określiłbym go mianem rewelacyjnej koncepcji i spier... wykonaniem. Brzmieniowo pozytywnie, ale szału nie było. Nawigacja w wersji free dawała nawet radę. Obsługa BT Parrot na duży plus. Dab również śmigał wraz z wyświetlanymi obrazami. Niestety jeżeli chodzi o sam FM, przez słabe rozwiązania techniczne w zasadzie cało pasmo było zaśmiecone sygnałami niepożądanymi przez układy dc/dc, przez co odbiór słabszych sygnałów FM był niemożliwy. Wymagał dość silnego sygnału aby stacje odbierane zagrały w stereo. Moim zdaniem ten próg mógłby być ustawiony niżej o jakieś 7-12 dbuV, podobnie jak w fabrycznych odbiornikach. Funkcja diversity działała ale zdecydowanie gorzej aniżeli w oryginalnych odbiornikach. Trochę się ZENEC motał, rozumiem badał sobie sygnał ale czemu jeżeli już złapał to szukał dalej - ciekawe czego ? Największym zaskoczeniem tego odbiornika była selektywność - wystarczył odstęp 0,1 Mhz aby móc odebrać stację sąsiedniokanałową. Pod tym względem pobijał wszystkie testowane przeze mnie odbiorniki. Podobnie jak swing przy słabych sygnałach zawężał pasmo akustyczne. Rozbudowane menu i reakcja na przyciemnianie deski rozdzielczej wywarło pozytywne wrażenie. Jednak nie na długo.... odbiornik strasznie wolny, zamulony, z opóźnieniem przekazuje informacje na fis, czego efektem było przy włączonej nawigacji skręt mający nastąpić za 200m na fisie a w rzeczywistości i na ekranie radia właśnie w tej chwili. W moim przypadku także w dolnej części FM`u przy niskim poziomie sygnału UKF nie przekazywał informacji z RDS`u na fis. Może to kwestia tego egzemplarza, ale warto mieć to na uwadze. DVD dało się odblokować kodem i można było oglądać filmy podczas jazdy. To co mnie najbardziej bolało w nim to właśnie ta mułowatość i zaśmiecone pasmo fm, am. Softowo niestety nie dało się tego pokonać. Za każdym razem odbiornik reagował niemalże identycznie. Dlatego odbiornik oceniłem jako dobrej koncepcji i chińskiego wykonania. Zresztą zaglądając do środa własnie to tak wygląda. Zdecydowanie nie polecam !

Kolejny typ to AVIC930bt od Pioneera. Zawsze mając w poprzednich autach odbiorniki tej marki byłem zadowolony. Niestety doznałem rozczarowania... Poza pięknym brzmieniem i świetnie działającej nawigacji (po jej aktualizacji ze strony avic411) radio nie reprezentuje sobą nic. Ogromne szumy podczas odtwarzania DVD i BT Parrot wpłynęły na moją decyzję o natychmiastowej wymianie. Jeżeli chodzi o FM, nie mam większych zastrzeżeń. Próg stereo/mono niższy niż w ZENCu i fabrycznych odbiornikach. Dało się wyczuć nawet lekki szum w stacjach FM o niskim sygnale. Generalnie bez zastrzeżeń. Niestety brak diversity. Radio nie współpracuje z fis, co było kolejnym ziarnem do decyzji o wymianie. Dodatkowo ruszający się podczas dotyku wyświetlacz wpłyną na negatywną decyzję o odbiorniku.

Obecnie posiadam DNX521DAB. Nie wiem dlaczego na powyższym forum mamy niesprzyjające opinie na jego temat. Uważam że jest to odbiornik godny polecenia. Poza brakiem BT Parrot a co za tym idzie brakiem możliwości strumieniowego przesyłania muzyki i nieco gorszym brzmieniem od Pioneera (ale za to porównywalny z Zenec i Swing czy RNS u kolegi ) nie widzę w nim wad. Noo może gdyby się już mocno czepić jeżeli chodzi o sekcję tunera FM z selektywnością wypada najgorzej, ale dla sprawnego elektronika wymiana filtrów p.cz. powinna zdecydowanie poprawić ten parametr. Na plus niższy niż w oryginalnych i ZENEC próg stereo/mono czyli przy niższym sygnale FM uzyskamy szybciej stereo. Radio szybkie, pięknie współpracuje z fis w zasadzie pracuje w czasie rzeczywistym. W trybie dab niestety nie pokazuje obrazów, jedynie opisy zawartości, ale wg mnie jest to do przeżycia. Przynajmniej w trakcje jazdy bezpieczniej. Może z tego względu producent nie wprowadził tej opcji. Nie posiada diversity niestety... Jednym słowem z tej piątki jest to najlepsze radio jak dla mnie.

Mam nadzieję, że mój opis pomoże Wam podjąć decyzję.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2018, o 15:15 przez Andrzej_RATM, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Szkoda że nie bawiłeś się MIB STD2 PQ. Mogę dostarczyć do testów.
Andrzej_RATM
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2018, o 21:18
Samochód: Inny
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Andrzej_RATM »

pab567 pisze:Szkoda że nie bawiłeś się MIB STD2 PQ. Mogę dostarczyć do testów.
Własnie brałem pod uwagę ten odbiornik. Zastanawiałem się długo czy nie wybrać własnie jego, ale z wersją DAB. Na "NIE" przemówiło brak wejścia na kamerę w możliwym do kupienia przeze mnie. Poza tym jak poczytałem spięcie do tego odbiornika kamery nie jest takie proste. Wymaga zastosowania modułu konwertującego sygnał, dodatkowy koszt ok 250 zł, plus dedykowana kamera. Z tego względu odpuściłem i wybrałem DNX`a. Ale nic straconego szwagier w swoim skodolocie ma, zatem jak tylko się z nim zobaczę dokładnie potestuję i opiszę.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Chyba Ci sie cos mocno pomyliło. Moduły, o których piszesz - konwertery CVBS do RGB - to są potrzebne do RNSów. MIB STD2 PQ mają wejście CVBS NTSC więc podłączasz kamerę z aliexpress za 20 USD i działa świetnie.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Odnośnie DNX:
1. Masz wyświetlanie wskazówek nawigacyjnych na MaxiDot?
2. Jakie informacje wyświetla audio - a przede wszystkim RDS - na maxiDot?
3. Wspiera MirrorLink, Android Auto i CarPlay?
4. Działa z Sound Systemem?
5. Odtwarza pliki *flac?
6. Jaka jest maksymalna pojemność karty SD i pendrive'a?

Jak już sobie odpowiesz na te pytania to porównaj to potem z MIB STD2 PQ i juz będziesz wiedział dlaczego DNX poległ. O braku streamingu przez Bluetooth już pisałeś, ja dodam jeszcze brak wsparcia dla profili AVRCP (zdalne sterowanie) i MAP (obsługa SMSów).

Jedyna zaleta to odtwarzanie płyt CD i plików video - o ile jest to komuś do szczęścia potrzebne.
Andrzej_RATM
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2018, o 21:18
Samochód: Inny
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Andrzej_RATM »

pab567 pisze:Odnośnie DNX:
1. Masz wyświetlanie wskazówek nawigacyjnych na MaxiDot?
2. Jakie informacje wyświetla audio - a przede wszystkim RDS - na maxiDot?
3. Wspiera MirrorLink, Android Auto i CarPlay?
4. Działa z Sound Systemem?
5. Odtwarza pliki *flac?
6. Jaka jest maksymalna pojemność karty SD i pendrive'a?

Jak już sobie odpowiesz na te pytania to porównaj to potem z MIB STD2 PQ i juz będziesz wiedział dlaczego DNX poległ. O braku streamingu przez Bluetooth już pisałeś, ja dodam jeszcze brak wsparcia dla profili AVRCP (zdalne sterowanie) i MAP (obsługa SMSów).

Jedyna zaleta to odtwarzanie płyt CD i plików video - o ile jest to komuś do szczęścia potrzebne.
Re.1 Zgodnie z instrukcją obsługi radio wysyła takie informacje. Niestety podobnie jak w ZENEC konieczna jest ingerencja przez interfejs OBD2. W sieci jest sporo filmów pokazujących pracę nawigacji z wyświetlaczem mfd.

Re.2 Wyświetla RDS PS, wszystkie informacje jakie nadawca prezentuje w klatkach PS., oraz numerację źródła FM1/2/3 W DAB - nazwę stacji oraz numerację źródła DAB 1/2/3, dla AM częstotliwość, podobnie w FM przy wstrojeniu się w wolną częstotliwość. Przy odtwarzaniu plików multimedialnych tytuł oraz źródło USB/SD/CD

Re.3 Nie wspiera.

Re. 4 Działa

Re. 5 Nie odtwarza

Re.6 Zgodnie ze specyfikacją max karta SD 64Gb, pendrive jaki użyłem również miał 64 Gb i działało. Większą pojemnością nie dysponowałem.

Niestety wszystkiego nie można mieć. Uważam że 64GB jest wystarczającą pojemnością, nie róbmy z odbiornika serwera. Fakt mógłby wspierać flacki. To się zgodzę. Za to bezproblemowo i tanim kosztem podłączam kamerę, bez kombinowania z dodatkowymi modułami. Ma ciekawą opcję podziału stref dźwięku. Na tyle możesz puścić film DVD a na przodzie odtwarzać radio. Super sprawa zwłaszcza dla osób z dziećmi. Dla mnie bardzo ważną kwestią jest praca sekcji tunera FM, bez zawężania pasma akustycznego i w miarę niskiego progu przełączania stereo/mono przy niskich sygnałach docierających do anten. Wg mnie parametr ten w fabrycznych odbiornikach dobrany jest zbyt restrykcyjnie. Warto wspomnieć że DNX wspiera funkcję TMC. Szkoda, że w PL nie jest ona wykorzystywana. Dodatkowo na plus DNX`a jest fukcja automatycznej migracji z FM do DAB i odwrotnie stacji nadawanych w obu systemach.

Kwestię SMSów nie przekreślałbym. Zdaje się że jest taka możliwość. Nie próbowałem. Ale na litość boską - kto teraz pisze smsy ?
Ostatnio zmieniony 29 paź 2018, o 18:45 przez Andrzej_RATM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Po co piszesz znowu o adapterze do kamery skoro już raz Ci napisałem że nie jest potrzebny???

W specyfikacji jest Max 32GB - chyba że coś zmienili i specyfikacja nie nadąża za życiem.

Przełączanie FM/DAB i DAB/FM w MIB STD2 PQ też tak działa.

Tuner FM musiałbyś sam ocenić jako fachowiec, dla mnie działa świetnie.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Byłbym zapomniał- a obsługą głosowa w języku polskim działa?
Awatar użytkownika
untaztood
Posty: 517
Rejestracja: 24 cze 2017, o 06:45
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Lukasz

Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: untaztood »

Andrzej_RATM pisze:
pab567 pisze:Szkoda że nie bawiłeś się MIB STD2 PQ. Mogę dostarczyć do testów.
Własnie brałem pod uwagę ten odbiornik. Zastanawiałem się długo czy nie wybrać własnie jego, ale z wersją DAB. Na "NIE" przemówiło brak wejścia na kamerę w możliwym do kupienia przeze mnie. Poza tym jak poczytałem spięcie do tego odbiornika kamery nie jest takie proste. Wymaga zastosowania modułu konwertującego sygnał, dodatkowy koszt ok 250 zł, plus dedykowana kamera. Z tego względu odpuściłem i wybrałem DNX`a. Ale nic straconego szwagier w swoim skodolocie ma, zatem jak tylko się z nim zobaczę dokładnie potestuję i opiszę.

Sorry, ale chyba masz jakieś lewe informacje.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jaki moduł? Wiesz w ogóle o czym piszesz? Czy podłączenie kamery pod cinch to takie skomplikowane?

STD2 też ma migracje między DAB i FM ;)
No i obsługuje FLAC. Mam 64GB muzyki zrzuconej z CDA i słychać wyraźnie różnice między MP3 (256kbs)

Działa z dwoma telefonami BT na raz. Do tego korzysta z zewnetrznego mikrofonu, a nie z wbudowanego, gdzie jakość rozmowy jest zerowa.
ODPOWIEDZ