1.8 tsi bierze olej

krzych64
Posty: 25
Rejestracja: 15 cze 2013, o 18:52
Samochód: Superb II
Silnik: Inny
Imię: Jan
Lokalizacja: włoszczowa

1.8 tsi bierze olej

Post autor: krzych64 »

Koledzy mam pytanie jak sadzicie jak długo pożyje silnik 1.8 TSI CDAA który na 500km spala 1 litr oleju. Mam takiego Superba z tym silnikiem kupiony w salonie olej brał od nowości ale w ilościach akceptowalnych do 100ml na 1 tys km. W ASO podczas przeglądów to zgłaszałem ale twierdzili że się to unormuje i że ten typ tak ma. . Mocy nie brakuje, spalanie w normie, pali i chodzi ładnie tylko ten olej. Kopcić raczej nie kopci, jedynie przy przyspieszaniu i wciśnięciu nogi w podłoge jest pewne zadymienie. Przy 82 tys wymienione cewki bo padły i świece. Olej testowałem różny, od początku jeździłem na Mobil 1 ESP Formula 5w30 wymiana wg wskazań wychodziło coś ok co 22 tys. Aktualnie mam Shell 5w40 norma 502 zmiana na stały okres przeglądów był jeszcze Millers ale spalanie ciągle duże. Samochód z 2009 a więc po gwarancji nie bardzo uśmiecha mi się wykonywać coś co się nazywa STAGE 2 bo to podobno rozwiązuje problem czyli wymiana pierścieni, tłoków i korbowodów jednak znowu koszty i to bardzo duże. Silnik nie ma wycieków testowane ze zdjętą osłona i białym kartonem pod silnikiem, nic nie kapie wilgoci nie widać po prostu sucho.
Ostatnio zmieniony 4 maja 2015, o 06:07 przez krzych64, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: kamracik »

Pierwsze co to warto ustalić co się z olejem dzieje. Zobacz czy nie ma wycieku zwracając uwagę na to czy gdzieś po bloku się nie wypala, powinin wtedy w sumie lekko na postoju dymić spod maski, aczkolwiek wyciek 1l/500km pewnie byś zauważył. Jeśli nie ma wycieku, to zerknij na klarowność płynu chłodnicy czy jest klarowny. Jeśli tu i tu nie ma oleju to musi się przepalać, innej możliwości nie ma.

Najprawdopodobniej będzie to UPG lub UPP, a jak robić to najlepiej jedną i drugą naraz, ale najpierw "poszukaj" tego oleju, bo ilości jakie pochłania są astronomiczne.
krzych64
Posty: 25
Rejestracja: 15 cze 2013, o 18:52
Samochód: Superb II
Silnik: Inny
Imię: Jan
Lokalizacja: włoszczowa

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: krzych64 »

kamracik pisze:Pierwsze co to warto ustalić co się z olejem dzieje. Zobacz czy nie ma wycieku zwracając uwagę na to czy gdzieś po bloku się nie wypala, powinin wtedy w sumie lekko na postoju dymić spod maski, aczkolwiek wyciek 1l/500km pewnie byś zauważył. Jeśli nie ma wycieku, to zerknij na klarowność płynu chłodnicy czy jest klarowny. Jeśli tu i tu nie ma oleju to musi się przepalać, innej możliwości nie ma.

Najprawdopodobniej będzie to UPG lub UPP, a jak robić to najlepiej jedną i drugą naraz, ale najpierw "poszukaj" tego oleju, bo ilości jakie pochłania są astronomiczne.
wycieku niema silnik sprawdzany na kanale. Jeżdzę bez osłony silnika tymczasowo i mam w garażu na podłodze rozłozony pod silnikiem biały karton wycieku nie widać. Płyn chłodniczy klarowny dolewam z raz na rok ale bardzo niewiele.Nie wiem co to jest UPG i UPP.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: kamracik »

UPG - uszczelka pod głowicą
UPP - uszczelka pod pokrywą

UPP byłbyś w stanie nawet samemu wymienić przy pewnych umiejętnościach - koszt wtedy znikomy, tak niestety UPG nie, gdyż wiąże się to z rozebraniem silnika, planowaniem głowicy etc., a więc koszta dość znaczne. O ile mnie pamięć nie myli robiło się jakiś test, aby potwierdzić tą tezę, ale ktoś musiałby mi przypomnieć, była to chyba próba olejowa czy coś takiego. Tutaj inni muszą się wypowiedzieć.

Przy okazji jeśli by się okazało, że to UPG, zastanów się czy nie warto sprawdzić/wymienić innych rzeczy, gdyż silnik będziesz miał wtedy rozebrany, a to największy koszt np. przy wymianie pierścieni, panewek etc. Można wtedy dużo rzeczy skontrolować. Ja przy poprzednim aucie popełniłem ten błąd i niestety rok później odezwał się dół silnika.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: sko89 »

Szkoda czasu na biały karton bo musiałoby walić ostro aby było takie zużycie i było by to widoczne gołym okiem bez kartonu. Raczej mozna wykluczyć uszczelkę pod głowicą bo tak samo byłby widoczny kawowy osad pod korkiem oleju wynikający z dostawania się chłodziwa do oleju. Jak masz już zdjętą osłonę to trzeba sprawdzić czy olej nie znajduje się w przewodach dolotu do turbiny i w całym układzie intercoolera. Prawie na 100% go tam znajdziesz. Jeżeli przewody będą w środku zaolejone lub wypłynie z nich olej to albo odma albo turbina albo jedno i drugie.
Ten typ tak nie ma bo ja mam też 1.8 TSI i od nowości przez, jak na razie prawie 30 tys, nie wziął ani grama oleju. Nic nie dolewałem a poziom oleju cały czas utrzymuje się na bagnecie nieco powyżej 1/2 zakresu min/max. Tak głupio w głowie mają mechanicy, którzy tak twierdzą.
Natomiast często trafiały się wadliwe egzemplarze tego silnika np. w RFN robili remont (pierścienie) na gwarancji i przestawały brać olej.
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: Misiek Fisiek »

Tobie nie bierze, innym bierze i co z tego?
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: szms »

Ale jakiś przepał gdzieś musi być, może barwnik na UV wlać do zbiorniczka chłodniczego?

Może coś gdzieś wyjdzie. Jak żłopie 2 l/1000 km to już trochę dużo.
krzych64
Posty: 25
Rejestracja: 15 cze 2013, o 18:52
Samochód: Superb II
Silnik: Inny
Imię: Jan
Lokalizacja: włoszczowa

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: krzych64 »

sko89 pisze:Szkoda czasu na biały karton bo musiałoby walić ostro aby było takie zużycie i było by to widoczne gołym okiem bez kartonu. Raczej mozna wykluczyć uszczelkę pod głowicą bo tak samo byłby widoczny kawowy osad pod korkiem oleju wynikający z dostawania się chłodziwa do oleju. Jak masz już zdjętą osłonę to trzeba sprawdzić czy olej nie znajduje się w przewodach dolotu do turbiny i w całym układzie intercoolera. Prawie na 100% go tam znajdziesz. Jeżeli przewody będą w środku zaolejone lub wypłynie z nich olej to albo odma albo turbina albo jedno i drugie.
Ten typ tak nie ma bo ja mam też 1.8 TSI i od nowości przez, jak na razie prawie 30 tys, nie wziął ani grama oleju. Nic nie dolewałem a poziom oleju cały czas utrzymuje się na bagnecie nieco powyżej 1/2 zakresu min/max. Tak głupio w głowie mają mechanicy, którzy tak twierdzą.
Natomiast często trafiały się wadliwe egzemplarze tego silnika np. w RFN robili remont (pierścienie) na gwarancji i przestawały brać olej.
jeśli to turbo to nie powinno tak być że będzie odczuwalnie słabszy, a słabszy nie jest bo idzie jak burza
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: kamracik »

Jeśli jeździsz codziennie to możesz tego nie zauważyć, bo to nie jest tak, że nagle stracisz 50KM, a dzieje się to stopniowo. Musiałbyś się przejechać innym autem z tym silnikiem i porównać. Niestety takie odczucia są bardzo subiektywne :)
marasmus007
Posty: 946
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 01:34
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 371 KM/482 Nm
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Poznań

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: marasmus007 »

krzych64 , mam ten sam problem , auto ma nakulane 107kkm, od wczoraj stoi na warsztacie, generalnie turbo nie bierze bo rozebrane , co ciekawe dolot mega mocno zajebany olejem , kazałem i tak rozebrać
silnik bo nagaru ma od cholery i będą wszystko czyścili , pierścienie , uszczelniacze i takie tam. No chyba że zdiagnozują coś innego.
Dodam tylko że na 700km wypija mi 1,3 literka oleju a latam na 0W40.
Awatar użytkownika
Puch4
Posty: 536
Rejestracja: 20 maja 2014, o 07:46
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa (Bemowo)

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: Puch4 »

Czytając różne wątki o silnikach 1.8 TSI i braniu oleju od nowości sprawdzam olej i po przejechaniu w sumie dopiero 2000 km stwierdzam, że jak na razie nie wziął ani grama.Oby tak dalej.
Może w SII FL coś poprawili?
SKODA Superb III FL 2.0 TDI Obrazek
krzych64
Posty: 25
Rejestracja: 15 cze 2013, o 18:52
Samochód: Superb II
Silnik: Inny
Imię: Jan
Lokalizacja: włoszczowa

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: krzych64 »

marasmus007 daj znać po skończeniu jaki był czas realizacji takiego czyszczenia i jakie koszty
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: sko89 »

krzych64 pisze:
sko89 pisze:Szkoda czasu na biały karton bo musiałoby walić ostro aby było takie zużycie i było by to widoczne gołym okiem bez kartonu. Raczej mozna wykluczyć uszczelkę pod głowicą bo tak samo byłby widoczny kawowy osad pod korkiem oleju wynikający z dostawania się chłodziwa do oleju. Jak masz już zdjętą osłonę to trzeba sprawdzić czy olej nie znajduje się w przewodach dolotu do turbiny i w całym układzie intercoolera. Prawie na 100% go tam znajdziesz. Jeżeli przewody będą w środku zaolejone lub wypłynie z nich olej to albo odma albo turbina albo jedno i drugie.
Ten typ tak nie ma bo ja mam też 1.8 TSI i od nowości przez, jak na razie prawie 30 tys, nie wziął ani grama oleju. Nic nie dolewałem a poziom oleju cały czas utrzymuje się na bagnecie nieco powyżej 1/2 zakresu min/max. Tak głupio w głowie mają mechanicy, którzy tak twierdzą.
Natomiast często trafiały się wadliwe egzemplarze tego silnika np. w RFN robili remont (pierścienie) na gwarancji i przestawały brać olej.
jeśli to turbo to nie powinno tak być że będzie odczuwalnie słabszy, a słabszy nie jest bo idzie jak burza
Rozumiem, że z tym "nie powinno" to literówka. A poza tym to jest jak wyżej, stopniowej utraty mocy nie odczujesz. Padnięta turbina to skrót myślowy, w którym może zawierać się przepuszczanie oleju tylko przez same uszczelnienia wałka i to w niewielkim stopniu. Wówczas olej będzie przelatywał a spadek mocy nie będzie odczuwalny. Wyraźnie też napisałem, że jak nie turbina to może być odma. Ale Ty tylko skupiłeś się na turbinie. Jak wiesz najlepiej to nie szukaj porad. Zamiast tracić czas na dyskusję ze mną to sprawdź to co napisałem bo to nie jest żadna filozofia i wielka robota. Koszt zerowy. To co napisał marasmus007 tylko potwierdza, że to odma albo kiepscy mechanicy, którzy nie wszystko sprawdzili w turbinie. To, ze po rozebraniu turbiny uszczelnienia (łożyska) wyglądają na dobre nie znaczy, że nie przepuszczają oleju pod obciążeniem. Ciekawy jestem czy sprawdzili drożność przewodu doprowadzającego olej do turbo. A jeżeli tak to czy i jaką metodą go oczyścili. Pewnie wypłukali w odtłuszczaczu i myślą że ok.
Maverick

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: Maverick »

Puch4 pisze: Może w SII FL coś poprawili?
Watpie, ale to spekulacja z mojej strony.

Natomiast na pewno, przynajmniej w TDI, zuzycie oleju jest mocno skorelowane ze stylem jazdy. I tak, ja obecnie co 10 tysi musze dolac circa about 0.5 litra, przy czym robie glownie trasy i jezdze sporo 160+.
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: 1.8 tsi bierze olej

Post autor: szms »

Jaki masz teraz przebieg? Ja sprawdzałem przy 10 kkm od wymiany i jest wg mnie stan czyli 3/4 miarki.
ODPOWIEDZ