wiem, że o gumach już dużo było

Ogonczyk
Posty: 151
Rejestracja: 5 cze 2018, o 19:30
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Maciej

wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Ogonczyk »

ale, chciałbym uzyskać większy komfort. Mam 225/45 17 i mogę wrzucić 205/55 16.
To jest zgodnie z instrukcją.
Ale, gdybym założył na felgi 16-tki opony 215/55 16 wówczas miałbym więcej gumy (chodzi mi o komfort). I trochę większe koło (poniżej 2%).
Opony 215/55 16 są dużo droższe i nie chciałbym ryzykować, że nie pasują do felg 16-ek i w ogóle do S II 2015 (aha mam 2.0 200KM, chyba większe hamulce).
Ktoś robił coś takiego?
Proszę o pomoc, bo akurat to muszę zmienić " na już"- bo dość twardo mi się jeździ i nie przyspieszam, bo boli...A z tym silnikiem chciałoby się dać trochę czadu.
Teraz mam na profilu 45 ciśnienie 2.0 atm, i muszę uważać, bo to trochę za mało (ale tak mogę jeździć jeśli chodzi o komfort).
Proszę o pomoc i dziękuję
W KRK stawiam piwo w realu ;-)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Enriquez »

Optymalną oponą do S2 nie jest wcale 16 cali tylko 18 cali. Różnicy w komforcie jest zero.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Carlito
Posty: 149
Rejestracja: 24 gru 2016, o 22:17
Samochód: Inny
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: WWL

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Carlito »

A przy wymianie felunku na inny można przeprogramować indeksy na odpowiednie, żeby nie było przekłamania?
Ja tam zostaję przy 18" i mniejszej bym nigdy nie założył, ale zastanawiam się nad profilem 45 zamiast 40.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Enriquez »

o ile pamiętam nie ma takiej opcji
kalibracja była możliwa w granicach 10% ale jedynie dla spalania a nie prędkości
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Ogonczyk
Posty: 151
Rejestracja: 5 cze 2018, o 19:30
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Maciej

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Ogonczyk »

Że komfort się odczuwalnie poprawia przy 205/55 R16 to sprawdziłem. Pytanie było nie o zwiększanie średnicy felg, a o zastosowanie mniejszych.
Czy 215/55 16 będzie Ew.lepsza w amortyzacji od tej powyżej.
Gdybym mieszkał w Chorwacji nie zaśmiecałbym forum-ale jeżdżę po takich drogach jakie są.
Dziura na dziurze i koleina na koleinie. 225 na naszych koleinach wcale nie gwarantuja sufler jazdy.
Ogonczyk
Posty: 151
Rejestracja: 5 cze 2018, o 19:30
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Maciej

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Ogonczyk »

jeszcze jedno pytanie techniczne- kto wie odpowiada (bardzo dziękuję):
- felga standard Skoda 205/55 16
Czy można nałożyć gumę o wymiarach:
- 215/55 16?
Po prostu szersza 1cm niż felga.
To pozwoli mi na uzyskanie "większego komfortu"- więcej gumy niż w 205.
Dzięki.
P.S. Wg. kalkulatorów jest OK- wzrośnie obwód opony i wskazania, ale w granicach normy.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: kamracik »

215/55 będzie innej średnicy, niż 205/55, więc raczej nie szedł bym tą drogą.

Natomiast co do komfortu, to 16" jest ok, tylko i wyłącznie w mieście, jak wyjeżdżasz na autostradę to jest masakra przy bocznym wietrze albo przy prędkości 140+. Plus największy 16", to to, że na dziurach bardzo ciężko je rozwalić, aczkolwiek mi udało się felgę skrzywić.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: marioti »

potwierdzam słowa kamracika
mam zimowe 16" i letnie 18",
ja nie odczułem różnicy w komforcie, poza faktem, że 18 znacznie lepiej trzymają auto na drodze, szczególnie zauważalne to jest dla mnie na zakrętach.
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Camillinhio »

Ja w S2 miałem 16 na zimę, i 17 na lato. I różnicę odczuwałem za każdym razem. 16 to balon / ponton bujający autem w każdą możliwą stronę. 17 to minimum dla takiej budy, także 18 powinno być ok.
Obrazek
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: igorw »

Zmieniłem z 18 na 17 i odczułem, jakbym dokupił pneumatyczne zawieszenie. Nie wierzę, że nie odczuwacie większego komfortu. Parę stów za opony mniej - to też jest jakiś argument.
Ogonczyk
Posty: 151
Rejestracja: 5 cze 2018, o 19:30
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Maciej

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Ogonczyk »

Zmieniłem z 18 na 17 i odczułem, jakbym dokupił pneumatyczne zawieszenie. Nie wierzę, że nie odczuwacie większego komfortu. Parę stów za opony mniej - to też jest jakiś argument.
Niestety, dodatkowo Skody przy danym rozmiarze mają mniejsze profile. Tak czy inaczej będzie "niski" profil...Nie wiem dlaczego, bo to auto "rodzinne" miało być.... Nie patrzyłem na "Alfy", bo myślałem, że te są "sportowe"...
I wracając do wątku głównego. Nie ma opcji między 205/55 R16 a 215/55 R16.
Jak już było gdzieniegdzie na forum, sprawy odszkodowania...
Wczoraj kolizja- szkoda w Mercu na 70.000. Koła ponadwymiarowe (bardzo drogie, jakieś super-duper koła-opony za mega kasę), ubezpieczenie auta circa 30K, niestety. Opony i felgi niezgodne z homologacją, nie ma wypłaty odszkodowania.
I to zamyka temat.
I to jest przestroga! Mimo, że małe doświadczenie mam, ta sytuacja powyżej jest prawdziwa i daje do myślenia. Ja mam auto za 70.000 i po to je ubezpieczam, żeby spać i jeździć spokojnie- "no stress".
Czyli idą Michelin Primacy 4 205/55 16 i zobaczymy....dam znać....
Awatar użytkownika
JacekRS
Posty: 1420
Rejestracja: 18 gru 2016, o 16:24
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 430PS/535Nm
Imię: Jacek
Lokalizacja: Jaworzno

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: JacekRS »

Czekam az ktos do SIII zalozy total fetysz i zapoda 15ki z Poloneza Atu, na dystansach 100mm z opona 145/95 :):):)

Chlopaki srają koniami na lewo i prawo 200+ i szukają wygody pontona... a o trakcji i bezpieczenstwie zero pomyslunku. trzeba bylo kupic sobie cadillaca z lat 80ych, mielibyscie fajne dekle a’la „Wok” do robienia sharmy;)
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: CLO27 »

:mrgreen: :lol:
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: igorw »

Ogonczyk pisze:Wczoraj kolizja- szkoda w Mercu na 70.000. Koła ponadwymiarowe (bardzo drogie, jakieś super-duper koła-opony za mega kasę), ubezpieczenie auta circa 30K, niestety. Opony i felgi niezgodne z homologacją, nie ma wypłaty odszkodowania. I to zamyka temat. I to jest przestroga! Mimo, że małe doświadczenie mam, ta sytuacja powyżej jest prawdziwa i daje do myślenia.
Widzę, że kolega po fachu - wygląda, że to szkoda AC. Jeśli szkoda nie powstała na skutek założenia w pojeździe tych opon to nie wróżę utrzymania odmowy w sądzie. Homologacja ma niewiele wspólnego z AC. Tak z ciekawości jaki to zakład ubezpieczeń?
JacekRS pisze:Chlopaki srają koniami na lewo i prawo 200+ i szukają wygody pontona... a o trakcji i bezpieczenstwie zero pomyslunku.
Może ciut więcej kultury by się przydało? Z Twojego profilu to sam "srasz koniami" najwięcej. W 3.6 homologacja jest na 17 i 18, i naprawdę czuję różnicę.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: wiem, że o gumach już dużo było

Post autor: Sebastian_M26 »

Ale 9/10 frajerów nie idzie do sądu więc i tak to się ubezpieczycielom opłaca spłacić tego jednego kumatego.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
ODPOWIEDZ