podświetlenie przycisków, szukam stałego +12V w drzwiach

Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

podświetlenie przycisków, szukam stałego +12V w drzwiach

Post autor: marioti »

Czy ktoś się orientuje, gdzie znajdę +12V w drzwiach które jest podawane do podświetlenia któregoś z przycisków?
Potrzebuję podpiąć się z dodatkowym oświetleniem, ale np. dioda podświetlenia klamki zasilana jest 7,5V (przy odpalonym silniku napięcie rośnie do 8,6V)
Jak nie znajdę +12 to pomysł jeszcze mam taki aby dołożyć małe przetwornice Step-Up i wyregulować je z 7,5V do 12V. Potrzebuję prądu max 0,300A, a takie przetworniczki Step-up do 2A to kosz ok. 3zł.
Ostatnio zmieniony 5 sie 2023, o 11:36 przez marioti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vDanTe
Sponsor
Sponsor
Posty: 212
Rejestracja: 20 sty 2022, o 20:38
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 201km/427Nm
Imię: Karol
Lokalizacja: Wrocław

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: vDanTe »

a 12v nie ma w lampach tych od dołu drzwi?
mam tam przewody i kostkę, wymieniałem też z ori lampek na logo skody, ale nie sprawdzałem jaki tam prąd jest ;(
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: marioti »

W lampkach jest tyle ile alternator daje, ale zauważ, że chodzi mi konkretnie o podświetlenie, które załączane jest jak włączysz światła postojowe/mijania, lub jak czujnik światła wykryje że ma ciemno. Lampki drzwi to są włączane tylko jak otwierasz drzwi, a potem zasilania tam nie ma.

Zasilanie i wzbudzanie, o jakie mi chodzi, jest np. przy podświetleniu popielniczki, no ale ciągnąć kable z tego miejsca do wszystkich drzwi to ostateczność :)
Awatar użytkownika
vDanTe
Sponsor
Sponsor
Posty: 212
Rejestracja: 20 sty 2022, o 20:38
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 201km/427Nm
Imię: Karol
Lokalizacja: Wrocław

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: vDanTe »

aa takiego bajeru szukasz .. to to nie bardzo, nie potrzebowałem szukać takiego obiegu xD

a co ciekawego chcesz zmontowac? Ambienta? ;]
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: Enriquez »

Nie mam pod ręką schematu od dwójki, ale w trójce jest to szary przewód pomiędzy sterownikiem drzwi kierowcy (pin 4) a kostką przycisków sterowania szybami (pin 3). Być może kolor jest ten sam ? Krzynol powinien mieć schemat pod ręką.

Edit.
1. W S2 kolor tej magistrali podświetlenia to również szary lub szaro biały.
2. Pamiętaj, że intensywność oświetlenia zmienia się wraz z ustawieniem jasności z jaką ma świecić wnętrze.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: marioti »

vDanTe pisze: 3 sie 2023, o 14:47 a co ciekawego chcesz zmontowac? Ambienta? ;]
Dokładnie. Myślę o ambilight, ambiente (zwał jak zwał) od chińczyka
Enriquez pisze: 3 sie 2023, o 18:25 Nie mam pod ręką schematu od dwójki, ale w trójce jest to szary przewód pomiędzy sterownikiem drzwi kierowcy (pin 4) a kostką przycisków sterowania szybami (pin 3). Być może kolor jest ten sam ? Krzynol powinien mieć schemat pod ręką.

Edit.
1. W S2 kolor tej magistrali podświetlenia to również szary lub szaro biały.
2. Pamiętaj, że intensywność oświetlenia zmienia się wraz z ustawieniem jasności z jaką ma świecić wnętrze.
Dzięki. Nie pomyślałem o tym, że te 7V na diodzie podświetlenia klamki, może być spowodowane moim wcześniejszym, ręcznym ustawieniem zmniejszonej jasności (rolką na panelu przy pokrętle od świateł.
No to mam zagadkę. Moduł od ambilight potrzebuje stałego 12V (regulacja samych lampek jest już bo BT). Natomiast w podświetleniu przycisków napięcie jest zmienne i regulowane (ręcznie albo z czujnika oświetlenia)
Ostatnio zmieniony 4 sie 2023, o 08:52 przez marioti, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: Enriquez »

Ale nie potrzebnie kombinujesz. Weź z bordnetza np. z lampki rejestracji. Blisko jest, na upartego przewleczesz kabelek przez kostki w słupku przez pusty pin bez kombinowania z zakładaniem pinów.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: marioti »

Tyle tylko że modułów jest 5, po 1 na każde drzwi i jeden sterujący resztą i ledami na desce.

Prąd mógłbym wziąć z żarówki podświetlenia popielniczki (sama żarówka jest już wymontowana a to z uwagi na włożenie ładowarki USB zamiast gniazda zapalniczki), ale ciągnięcie kabli do każdych drzwi to sporo roboty zwłaszcza że przy moim podejściu to raczej bawiłbym się w pinowanie kostki i połączenie z wiązką. Stąd szukam innych rozwiązań
Czy jest jakiś zwykły przekaźnika 12v który można załączyć prądem o niskim napieciu i natężeniu. Na razie znalazłem info ze np

Kod: Zaznacz cały

Przekaźnik GM 12V 20A 24432680
Minimalne napięcie zwarcia styku 5.7v przy poborze 0,06A
Puszczenie styku przy 2,4v przy 0,02A
Pobór przy 13v 0.13A
No ale 0.06A dla małej pojedynczej diody z podswietlenia klamki to nieosiągalne jest
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: marioti »

sorki. zamiast edytować post to dodałem kolejny i nie mogę go usunąć.

No więc
1. Zastanawiałem się nad przekaźnikiem załączanym niskim napięciem, ale to zbyt duża loteria.
2. Skoro napięcie na podświetleniu jest zmienne, to pomyślałem o zastosowanie przetwornicy step-down CC, czyli niezależnie czy na podświetleniu będzie 5V czy 12V, to na wyjściu mogę ustawić stałe np. 3V. W takim wypadku mam stały prąd do wysterowania przekaźnika, który załączy stałe 12V podane na moduł od ambiente.
3. Najprościej byłoby jednak tak jak podaje Enri. Jak dobrze patrzę na schemat (https://zapodaj.net/plik-FoqTVngxRY - niestety załączniki dodane na forum to bardzo niska jakość i nic nie widać na schemacie) to Zasilanie podświetlenia tablicy, to będzie szaro-zółty kabelek (na schemacie są oznaczenia niemieckie) który wychodzi z bordnetza na pinie 27, w 52 stykowym złączu "C" czyli z brązową obudową.
Rozumiem, że masę mogę wziąć z dowolnego kabelka brązowego w instalacji już w drzwiach.
Pytanie jeszcze takie, skoro wepnę 4szt. sterowników (tą ostatnią sztukę podepnę pod żarówkę oświetlenia popielniczki) w jeden obwód z podświetleniem tablicy, to czy przypadkiem nie będzie wywalało błędu żarówki? z uwagi na zwiększony pobór prądu? Jak sprawdzałem to wszystkie 5szt. sterowników pobiera szczytowo ok. 1,2A, ale to przy maksymalnym podświetleniu i w kolorze który "ciągnie" najwięcej prądu. W normalnych warunkach będzie to max 0,5A czyli 0,1A na sterownik.
Idąc dalej,to trzeba byłoby zaopatrzyć się w kabel FLRY-B oraz styki MCP 1,5 lub 2,8 (w zależności jaki pin w kostce jest wolny)
Awatar użytkownika
polowiec
Posty: 194
Rejestracja: 8 lip 2023, o 22:54
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: polowiec »

A czemu nie podłączysz do 12V po zapłonie?
W Superb III oryginale światło ambient świeci sie zawsze. Nawet jak nie ma podświetlenia w samochodzie. Tylko sie otworzy auto i juz świeci.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: marioti »

to też jakieś wyjście z sytuacji. Napewno zdecydowanie mniej czasochłonne :)
Wolałbym jednak uruchamianie tego razem z podświetleniem.
Awatar użytkownika
polowiec
Posty: 194
Rejestracja: 8 lip 2023, o 22:54
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: +12V w drzwiach od podświetlenia przycisków

Post autor: polowiec »

marioti pisze: 5 sie 2023, o 11:35 to też jakieś wyjście z sytuacji. Napewno zdecydowanie mniej czasochłonne :)
Wolałbym jednak uruchamianie tego razem z podświetleniem.
To moze tak:
Zasilanie z 12V po stacyjce sterowane SSR z podświetlenia. Np takim: https://allegro.pl/oferta/ssr-przekazni ... 3428885251
SSR załączy sie od 3V juz wiec nie ważne jak masz ściemnione.
Te sygnały powinny być w drzwiach.

Przekaznik SSR na szybko, tego jest tyle :D
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: podświetlenie przycisków, szukam stałego +12V w drzwiach

Post autor: marioti »

dzięki za kolejny dobry trop.
Ten temat też sprawdzałem i są dwa problemy. Tanie SSR-y, taki jak ten co podesłałeś (ten akurat wogóle no-name), to totalne podróby o nieznanej jakości, wystarczy powiedzieć, że dokładnie ten przekaźnik będący prawdziwym produktem np. firmy Fotek (też jest mnóstwo podróbek na alle) to koszt ok. 130zł, a przypominam, że potrzebowałbym 4-szt. :) Druga (mniejsza) sprawa. Metalowa gruba płyta na plecach SSR-a to nie przypadek, one potrafią się naprawnę mocno grzać. Aczkolwiek prądy jakie by obsługiwał przy moich potrzebach są niewielkie, i zawsze mogę go przykręcić do wewnętrznego poszycia drzwi.
Awatar użytkownika
polowiec
Posty: 194
Rejestracja: 8 lip 2023, o 22:54
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: podświetlenie przycisków, szukam stałego +12V w drzwiach

Post autor: polowiec »

marioti pisze: 5 sie 2023, o 21:05 dzięki za kolejny dobry trop.
Ten temat też sprawdzałem i są dwa problemy. Tanie SSR-y, taki jak ten co podesłałeś (ten akurat wogóle no-name), to totalne podróby o nieznanej jakości, wystarczy powiedzieć, że dokładnie ten przekaźnik będący prawdziwym produktem np. firmy Fotek (też jest mnóstwo podróbek na alle) to koszt ok. 130zł, a przypominam, że potrzebowałbym 4-szt. :) Druga (mniejsza) sprawa. Metalowa gruba płyta na plecach SSR-a to nie przypadek, one potrafią się naprawnę mocno grzać. Aczkolwiek prądy jakie by obsługiwał przy moich potrzebach są niewielkie, i zawsze mogę go przykręcić do wewnętrznego poszycia drzwi.
Używam dość często SSRow. Przy zasilaniu lodów będzie sie nudził. Przy takich niskich prądach nie bałbym sie wstawić taniego. Nie zawsze skreślam takie tanie z kraju ryżu, czasami mogą zaskoczyć swoja długa działalnością. Zawsze możesz potestować przez kilka dni nie wyłączając przed wstawieniem. Np test 48h bez wyłączenia. Zobaczy jaka temperatura będzie, ale zakładam ze pokojowa :D
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: podświetlenie przycisków, szukam stałego +12V w drzwiach

Post autor: marioti »

Jak na razie to najlepsze wyjście, spróbować z tym przekaźnikiem ssr. Muszę poszukać z wysyłką z Polski bo ten z linka będzie szedł pewnie z miesiąc :)
ODPOWIEDZ