[S2] Opony zimowe do kombi?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
mkotek
Posty: 127
Rejestracja: 3 sie 2010, o 21:07
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Michał 'Kotek'
Lokalizacja: Łomianki
Kontakt:

[S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: mkotek »

Witam,

Zamawiam właśnie Superba Combi i mimo, iż do zimy jeszcze daleko, chciałbym poznać Wasze opinie o oponach zimowych.
Czy zimą jeździcie na felgach stalowych i oponach 205/55/R16, czy na 225/45/R17 tak jak latem?
Jakich opon używacie? Rozważam Continental ContiWinterContact TS 830 205/55R16 91T, Dunlop SP Winter Sport 3D 205/55R16 91T, BFGoodrich G-FORCE WINTER 205/55R16 91T lub Goodyear UltraGrip Performance 2 XL. Na Dunlopach jeździłem Passatem i były ok, ale jestem ciekaw Waszych opinii.

Zaznaczam, iż najważniejsza dla mnie jest jazda po mokrej i śliskiej nawierzchni, a nie po śniegu.

Pozdrawiam,
Kotek
ja456
Posty: 343
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: ja456 »

Continental ContiWinterContact TS 830 mam w samochodzie z napędem na tył i o ile nie ma dużych śniegów (jak ostatniej zimy) to sprawują się super. W Superbie zakładam zimówki na alu felgi - rozmiar identyczny jak latem 225/45/R17 i jak dla mnie jeździ się b. dobrze.
Awatar użytkownika
eX
Posty: 823
Rejestracja: 21 lut 2010, o 08:34
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 192
Lokalizacja: GD

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: eX »

zalowalem ze nie zamowilem 17" alu na zime albo ze nie zalozylem na 18" zimowki, ale szybko przekonalem sie ze zima stalowa felga 16" + kołpak (ktorych zawsze nienawidzilem) to najlepsze rozwiazanie
a opony teraz juz we wszystkich autach w rodzinie tylko i wylacznie Opony Nokian WR G2 205/55R16
przod naped, tyl naped czy 4x4, opona potrafi duzo
2.0TDi, CBBB, CR170KM, 4x4
Obrazek
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: Nematode »

eX pisze:zalowalem ze nie zamowilem 17" alu na zime albo ze nie zalozylem na 18" zimowki, ale szybko przekonalem sie ze zima stalowa felga 16" + kołpak (ktorych zawsze nienawidzilem) to najlepsze rozwiazanie
Też się zastanawiam co do zimówek, bo jak zamówię auto to do odbioru będzie pewnie dopiero na zimę. Zamawiać będę 18" Themisto i zastanawiałem się czy na zimę 17" czy 16" na stalowych? Szczerze wziąłbym 16" ale na innym forum samochodowym ktoś straszył, że jak z 18" na 16" zejde to trzeba przeprogramować ABS, ESP i takie tam ...
eX pisze:a opony teraz juz we wszystkich autach w rodzinie tylko i wylacznie Opony Nokian WR G2 205/55R16
Czytałem dobre opinie o tych oponkach i na pewno będę brał je pod uwagę przy zakupie :)
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Awatar użytkownika
eX
Posty: 823
Rejestracja: 21 lut 2010, o 08:34
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 192
Lokalizacja: GD

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: eX »

Nematode pisze:..... zastanawiałem się czy na zimę 17" czy 16" na stalowych? Szczerze wziąłbym 16" ale na innym forum samochodowym ktoś straszył, że jak z 18" na 16" zejde to trzeba przeprogramować ABS, ESP i takie tam ...

no to ja nie mialem nic programowane, to w takim razie powinna byc tez opcja na klapce wlewu paliwa doklejona, tam gdzie wlepione sa rozmiary opon i podane cisnienia, ze przy zmianach trzeba programowac, ja mam kolo zapasowe 16" to tez musze programowac :mrgreen: ?
2.0TDi, CBBB, CR170KM, 4x4
Obrazek
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: Nematode »

Hmm .. no to spoko w takim razie ... zakupie 16" zawsze to będzie trochę taniej.
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
TomASS
Posty: 260
Rejestracja: 28 lip 2010, o 23:25
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: TomASS »

Z tym programowanie to troszkę racji jest.

Aby poprawnie działał Ci "czujnik" ciśnienia powietrza w oponach, musi być odpowiednio zaprogramowany (rozmiar opon, ilość powietrza, rodzaj felgi) - dobra wiadomość: programowanie odbywa się przez kierowcą jednym guzikiem :)

@eX: jak zmienisz z 18" na 16" to prawdopodobnie czujnik ciśnienia powietrza w oponach będzie Ci wskazywał problem
Awatar użytkownika
rafał
Posty: 224
Rejestracja: 4 mar 2010, o 19:01
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: rafał »

jeżeli zakładasz koła te które sugeruje producent nic nie programujesz i wszystkie systemy działają czyli masz auto na 18 zakładasz 16 , w innym przypadku można skorzystać z kalkulatora zmieników np takiego
http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/" onclick="window.open(this.href);return false;
różnica nie może przekraczać 2 % (-2,+2) i wszystko będzie OK
2.0 TDI BMP, DSG, Elegance
frytol
Posty: 346
Rejestracja: 29 lip 2010, o 18:37
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Aktualnie: 267, 351
Lokalizacja: Płock/Warszawa

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: frytol »

Dwie ostatnie zimy przejeździłem na 18" 225/40 (bardzo polecam Nokiany WR G2) i nie miałem żadnych problemów jeżeli chodzi o felgi, opony czy zawieszenie. Latem jeżdżę na 18" 235/40 i też jeździ się bardzo dobrze.

Po odbiorze Superba na seryjne 18" zakładam obecne Nokiany, a na lato wjeżdżają 19" 245/30.

Jeżeli chodzi o działanie ESP to istotne jest jedynie to żeby nie stosować opon o różnych szerokościach/profilach/rzeźbie bieżnika na obu osiach bo może to mieć wpływ na działanie systemów 'bezpieczeństwa'. Jest to jeszcze bardziej istotne w Superbach 4x4 gdzie może to doprowadzić do problemów z Haldexem (w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do przegrzewania Haldexa i jego uszkodzenia).
Zdar
Posty: 6
Rejestracja: 20 lip 2010, o 10:36
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: Zdar »

Przejeździłem dwie zimy na Goodyear UltraGrip 7+ 205/55R16 na stalowych felgach i nie mogę narzekać. Jeździłem po błocie, śniegu i na suchych nawierzchniach przy temperaturach -20 stopni zarówno w Polsce jak i w Alpach. Wszystkie systemy działały poprawnie.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: Sebastian_M26 »

Na lato alu 225/45R17 a na zime alu 205/55R16 z Goodyear UG7+ - lepszej opony na wodę nie ma...
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
edeks
Posty: 281
Rejestracja: 21 paź 2010, o 10:42
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: edeks »

Odgrzeję kotleta, mimo, że zima już w pełni, to w moim przypadku temat nowych zimówek jest jak najbardziej aktualny - zbliża się termin odbioru autka i mam propozycję zakupu oponek Semperit Speed Grip 205/55 R16 94H. Czy ktoś z Was słyszał coś na ich temat? Bo ja nawet nie wiedziałem o istnieniu takiej marki ;)
Suberb combi 1,8 TSI DSG to dobry wybór :)
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 758
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: rowerek »

Semperit to marka należąca do Continentala. Dosyć popularna w Austrii. Czyli można by pomyśleć, że skoro ma za plecami takiego giganta to będzie ok. Nasza Dębica też należy do liczącej się firmy Goodyear ale czy to sprawia, że są to super opony? Moim zdaniem nie. Nie ma się co oszukiwać, są to marki budżetowe liczących się producentów, którzy nie chcą reklamować swoją nazwą 'gorszych' produktów. Opinie uzytkowników Semperit są w pozytywne to fakt. Zależy jednak jaki kto ma układ odniesienia. Patrząc na oceny użytkowników prawie każdy model continentala ma wyższe oceny niż Semperit. Kolejna sprawa, że mając 160KM potrzeba przyzwoitej gumy, żeby zapewnić dobrą trakcję.

BTW Nie dali w salonie zimówiek gratis?

EDIT
Link do testu ADAC z 2009 roku. Robiony w Niemczech więc im niższa ocena tym lepiej.
http://www.autoinfo.pl/auto-swiat/testy ... 20555-r16h
adamwo
Posty: 52
Rejestracja: 12 paź 2010, o 22:21
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: adamwo »

Witam, posiadam wlasnie wersje kombi , polecam jak przedmowcy z czystym sumieniem nokian wr g2. Miałem różne oponki w poprzednich samochodach, ale ta na sniegu trzyma jak zadna inna, bloto posniegowe rowniez bdb. , jedynie mam wrazenie ze na mokrym ciut gorzej , ale moze to wrazenie, nie raz kola mi zabuksują przy ruszaniu.
Awatar użytkownika
mrjac
Posty: 124
Rejestracja: 25 gru 2010, o 16:20
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Imię: Jacek
Lokalizacja: Pabianice

Re: [S2] Opony zimowe do kombi?

Post autor: mrjac »

Ja preferuję na zimę 16 (205/55/16) na stalówkach. Dunlop Winter Sport 3D. Jak dla mnie rewela. Na śnieg i wodę. Na śniegu chyba najlepsza. Latem alu 17. Oczywiście nic nie trzeba programować - takie 16 są normalnymi oponami do S2, 17 zresztą też.
LEPIEJ PANOWAĆ W PIEKLE NIŻ SŁUŻYĆ W NIEBIE
ODPOWIEDZ