Smrodek z nawiewu ....

Kevin
Posty: 39
Rejestracja: 6 maja 2014, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Kevin »

Pojawił mi się kolejny problem z dziwnym zapachem wydobywającym się z nawiewów ... ( zapaszek przypomina mi jakiś rodzaj spalenizny ... najbardziej kojarzy mi się z takim smrodkiem z kominów domków .. ) albo jak by się weszło do jakiegoś starego magazynu który kiedyś się palił ... coś takiego

Rano jak wsiadam raczej tego nie czuję ... Dużo jeżdżę po mieście w nocy .. jak samochód jest nagrzany i działa ogrzewnie wydobywa się właśnie ten zapaszek ... jak się zgasi samochód i postoi powiedzmy z 20-30 min odpali i zacznie działaś zwykłe ogrzewanie na początku czuć dość intensywnie ten zapach po czym stopniowo ustaje ... ale nadal jest wyczuwalny ...

Przy włączonej klimie na zimne powietrze nie czuję tego zapachu ( przy ciepłym chyba też nie ... ) czuć to na normlanym nawiewie ...

Pobawiłem się wyciągając filtr pyłkowy .. raczej nie śmierdział spalenizną ... przedmuchałem go własnymi płucami ;) .. włożyłem i mam wrażenie że miałem spój przez chwile ... ale to może było tylko wrażenie ...

Macie jakieś pomysły ( ale nie sugerujcie się tym wyciąganym filtrem )


I jeszcze jedna informacja ... stojąc w garażu schylam się do przedniego gria gdzie wpada powietrze i czuję delikatnie podobny zapach ... ( już na zgaszonym silniku )
Pozdrawiam ;)

P.s - zabawne jest to że dokładnie to samo zjawisko i ten sam zapach miałem w Mercedesie okularze z 97 roku ... ale już nie pamiętam czy sobie z nim poradziłem czy się przyzwyczaiłem do tego ...
W lato tego nie czuję raczej ale może dlatgego że leci zimne powietrze ...
Awatar użytkownika
Teofano
Posty: 368
Rejestracja: 31 sty 2013, o 09:48
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
Lokalizacja: KR - sprzed garażu

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Teofano »

W mojej superbelli też tak było-zaczęło się nagle i waliło niemiłosiernie. Okazało się, że jakieś małe zwierzątko zwęgliło się na silniku, w trudno dostępnym miejscu. Czyścili ponad 2 godziny, ale udało sie wyciągnąć prawie wszystkie pozostałości. Już nie wali ;)
"I'm too hot (hot damn) - call the police and the firemen"


ogrody-tym się zajmuję
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Mej »

W nagrzewnicy Superba znajduje się elektryczna "farelka" wspomagająca wydajność ogrzewania coś do ok. 75*C płynu chłodzącego (czyli na zegarach może być już 90*C a farelka wciąż dogrzewa), przy temperaturze otoczenia od około < 5* C i nizszej.
Charakterystycznym "zjawiskiem" towarzyszącym pracującego "dogrzewania" są podniesione obroty biegu jałowego podobne do tych, gdy trwa dopalanie DPF.
Wiadomo, że taki elektryczny dogrzewacz praktycznie zawsze daje charakterystyczne ale nieintensywne powonienie, jednak trochę dziwne i niepokojący jest zapach odczuwalny też przy grillu i dlatego właśnie ktoś powinien bardzo dokładnie posprawdzać i ustalić faktyczne źródło "spalenizny".
Pozdrawiam.
Kevin
Posty: 39
Rejestracja: 6 maja 2014, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Kevin »

Poczytałem na innych forach .. zacznę od wymiany filtra pyłkowego ... jeśli nie pomoże jedziemy do doktora...

Coś może w tym być co piszę kolega ... wczoraj mi czyściła DPFa ... i właśnie wczoraj znowu poczułem ten zapaszek .. zobaczymy czy ustanie teraz po jakimś czasie ...
marecki
Posty: 15
Rejestracja: 3 lip 2013, o 11:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: superb active kombi
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: marecki »

Hej,
u mnie to byla nieszczelnosc pomiedzy dpf a sprezarka.
jak zacznie capic zatrzymaj sie i maska w gore - u mnie bylo widac dymek i pojawialo sie glownie przy wypalaniu filtra.
Kevin
Posty: 39
Rejestracja: 6 maja 2014, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Kevin »

No jest to możliwe bo dzisaij raczej nie czułem albo nie zwróciłem uwagi na zapach ( a jak czułem to tego dnia czyścił mi filtr .. ) Być może kolego trafiłeś ...!
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Mej »

Kevin, tutaj masz cały topik na ten temat viewtopic.php?f=6&t=1844&p=79828&hilit=dpf#p79828 , ale sugerowałbym daleko idącą powściągliwość w osądach.
Warto zwrócić uwagę, że marecki od razu identyfikował spaliny i co jeszcze ważniejsze - zapach pojawiał się na postoju (to logiczne, w trakcie jazdy pęd powietrza jest zbyt silny i od razu wszystko wywiewa z komory silnika).
Ostatnia kwestia - podczas dopalania DPF temperatura rośnie do ok. 600 - 800 *C, co powoduje, że pojawiające się powonienie niekoniecznie pochodzi od spalin, tylko od "smażących się" zanieczyszczeń drogowych naklejonych na rurze wydechowej.
Pozdrawiam.
Kevin
Posty: 39
Rejestracja: 6 maja 2014, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Kevin »

Na razie spróbuję się upewnić czy to jest nadal czy faktycznie pojawia się w chwilach czyszczenia dpf ..
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Mej »

Nieszczelność, jeśli już jest, to występuje cały czas. Jedynie w trakcie regeneracji DPF może się bardziej ujawniać niż podczas "swobodnego" przepływu spalin.
Dobre lusterko albo kamerka, w razie usterki, powinny bez problemu ujawnić ewentualne okopcenie na łączeniu turbiny z DPF.
Jeżeli jest tam czysto - problem nieszczelności nie istnieje.
Pozdrawiam.
Kevin
Posty: 39
Rejestracja: 6 maja 2014, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Kevin »

W związku że jest weekend i ciężko coś wykombinować, etc .. Otworzyłem maskę i zacząłem szukać węchem ew skąd .. Moja diagnoza jest taka że czułem ten zapach w okolicy chłodnicy .. i chyba nigdzie indziej ... a dokładniej przez dziurki tak jak wchodzi bolec od zamykania maski ..

Co może być z chłodnicą albo z płynem ( chyba ze starości się nie psuje ) albo jej okolica co można dawać taki zapach ... który wpada przez nawiew ...

( Przypominam że jest do 2gi samochód pod rząd w którym pojawia się dokładnie ten sam zapach .. Wcześniej był Okular Teraz Skoda ... wiec podejrzewam że przyczyna musi być podobna ale jaka szansa na to że w dwóch zgniło to samo zwierze i ten sam sapach albo coś innego )
Awatar użytkownika
Michu
Posty: 387
Rejestracja: 29 wrz 2014, o 21:14
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: WLKP/NRW

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Michu »

Mej pisze: co powoduje, że pojawiające się powonienie niekoniecznie pochodzi od spalin
Powonienie to zmysl wechu. A pojawic moze sie won, smrod, odur, swad, zapach, fetor itd;)

Sory - musialem.

Odnosnie tamatu - nie wiem jak sie nazywa ta czesc w aucie, ale chidzi o ta, gdzie skrapla sie woda z klimy. One potrafia smierdziec jak sa niewyczyszczone. Mialem tak w dwoch Passatach - walilo z nawiewu (ale tylko jak sie wylaczylo kompresor klimy) jak ze starego odkurzacza.
Awatar użytkownika
Teofano
Posty: 368
Rejestracja: 31 sty 2013, o 09:48
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
Lokalizacja: KR - sprzed garażu

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Teofano »

T1000 pisze:odur
Odór purysto językowy :P ;)
"I'm too hot (hot damn) - call the police and the firemen"


ogrody-tym się zajmuję
Sławek123
Posty: 85
Rejestracja: 12 lis 2014, o 08:11
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Sławek123 »

Dysleksja wizualna to częsta dolegliwość.
Awatar użytkownika
Michu
Posty: 387
Rejestracja: 29 wrz 2014, o 21:14
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: WLKP/NRW

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Michu »

Teofano pisze:
T1000 pisze:odur
Odór purysto językowy :P ;)
O f pyte, ale skucha...;)
Awatar użytkownika
Teofano
Posty: 368
Rejestracja: 31 sty 2013, o 09:48
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
Lokalizacja: KR - sprzed garażu

Re: Smrodek z nawiewu ....

Post autor: Teofano »

zdarza się najlepszym ;)
"I'm too hot (hot damn) - call the police and the firemen"


ogrody-tym się zajmuję
ODPOWIEDZ