Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Awatar użytkownika
Pawka87
Posty: 44
Rejestracja: 5 mar 2011, o 16:26
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
Imię: Pawka
Lokalizacja: Kwidzyn / Gdańsk

Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: Pawka87 »

Przedstawiam mały tutorial jak można wyciągnąć ze Skody Superb I podłokietnik (tą część przesuwaną, na której spoczywa ręka kierowcy). Jest to sprawa bardzo prosta, natomiast z racji tego, że zabierałem się do tego bez żadnej pomocy forumowej to rozkręciłem cały podłokietnik i w całości przyniosłem go do domu, nie mniej jednak można śmiało zdemontować podłokietnik w aucie. Jest to o tyle przydatna sprawa, że gdy chcemy wymienić sobie podstawkę przesuwaną na skórzaną lub też dać komuś welur do obszycia to możemy wyciągnąć samą podstawkę pod rękę. I wbrew opinii innych zasłyszanej przeze mnie to nie prawda, że podłokietnik jest nierozbieralny.

Tak wygląda pacjent:

Obrazek

Nie trzeba wyciągać go z auta natomiast ja o tym nie wiedziałem i metodą na czuja wyciągnąłem cały. Jeśli ktoś chce wyciągnąć to należy otworzyć podłokietnik, wyciągnąć ten schowek wewnętrzny w podłokietniku, i pod schowkiem w otworze podłokietnika znajdziemy 3 nasadkowe śruby, za pomocą których cały stelaż podłokietnika jest mocowany do auta.

Otwieramy podłokietnik i w miejscach zaznaczonych na rysunku czerwonymi strzałkami podważamy z wyczuciem plastik najlepiej płaskim śrubokrętem:

Obrazek


Po ściągnięciu plastikowego dołu wygląda to tak (widać zaczepy plastikowe) :

Obrazek


Następnie mamy taki oto widok:

Obrazek

Miejsca oznaczone na czerwona pokazują gdzie są zaczepy trzymające podstawkę pod rękę ze stelażem do szyny.
Górne widoczne zaczepy ściąga się zsuwając / popychając podstawkę do góry. Ale zanim będziemy mogli to zrobić, to na szynie zaznaczyłem niżej dwa miejsca na szynie, w których znajdują się niewidoczne z wierzchu bo schowane pod szyną dwa zatrzaski w postaci ząbków. Dojście do tych dwóch schowanych zatrzasków jest tylko przez szczelinę w szynie i bez małego płaskiego śrubokręta i latarki raczej się nie obędzie. Żeby ułatwić sobie trochę dostęp do uchwytów możemy jedynie wysunąć podłokietnik na tyle ile pozawala nam regulacja podłokietnika przód / tył. Najlepiej latarką przez szczeliną spróbować zlokalizować dokładnie miejsce ( mniej więcej w miejscu zaznaczonym na zdjęciu na czerwono), w którym są te dwa zatrzaski i płaskim śrubokrętem dociskać zatrzaski od boku przez szczelinę tak aby się zacisnęły ząbki i wtedy wyskoczą nam zatrzaski z oczek w szynie. Trzeba to robić delikatnie, jak widać na zdjęciu poniżej mi jeden ząbek pękł. Dopiero gdy wyskoczą nam z szyny te dwa niewidoczne zatrzaski, wtedy dopiero wyciągamy podłokietnik pchając podstawkę do góry.

Obrazek

I taką o to podstawkę od podłokietnika możemy śmiało zanieść to tapicerza celem obszycia lub też podmianki na skórzaną jeśli mamy dawcę. :)

Obrazek

Składanie podłokietnika to już pikuś, wszystko robimy w odwrotnej kolejności, wszystko wstrzeliwuję się samo po dociśnięciu.
Ostatnio zmieniony 3 lut 2015, o 07:29 przez Pawka87, łącznie zmieniany 2 razy.
I love VAGinas.

Żerków VE2014 https://www.youtube.com/watch?v=QSPt3Hi8Zto
Żerków VE2013 https://www.youtube.com/watch?v=sgKsdCE-Sas
Żerków VE2012 http://vimeo.com/59992726
Żerków VE2011 http://vimeo.com/36659622

Stay tuned ;)
Raf T
Posty: 64
Rejestracja: 4 sty 2015, o 19:58
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: Raf T »

Super opis ;)
Już nie długo zabieram się u siebie .
Dzięki .
Sławek123
Posty: 85
Rejestracja: 12 lis 2014, o 08:11
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: Sławek123 »

Naprawdę kawał dobrej roboty. Szacun :!:
Awatar użytkownika
Puch4
Posty: 536
Rejestracja: 20 maja 2014, o 07:46
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa (Bemowo)

Re: Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: Puch4 »

Ciekawe czy podobnie jest w SII?
SKODA Superb III FL 2.0 TDI Obrazek
Tom2005
Posty: 1
Rejestracja: 12 lip 2018, o 18:18
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: Tom2005 »

witam,

nie wiem czy Pawka jeszcze tu jest na forum, ale mam pytanie o ten mały schoweczek na wciks otwierany wbudowany w ten schowek podłokietnikowy. Zdemontowano mi całość, a po zamontowaniu ten mały schoweczek nie zamyka mi się, nie łapie tam zamknięcie. Co mogę, co trzeba zrobić? czy wyłamało się tam to 'coś' co łapie, czy też źle zamontowali i można poprawić? Co do wymiany? Całość? czy ten mały schoweczek?
Andrzej Daszkiewicz
Posty: 1
Rejestracja: 3 lis 2019, o 19:06
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: Andrzej Daszkiewicz »

A jak dostać się do zapalniczki za podłokietnikiem
adimen100
Posty: 66
Rejestracja: 27 kwie 2017, o 07:17
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Wymiana podłokietnika welur skóra Skoda Superb 1

Post autor: adimen100 »

A co zrobić gdy podłokietnik jezdzi za luźno i ucieka mi do tyłu ? :/
ODPOWIEDZ