Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Sebastian
Posty: 110
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 20:58
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Bydgoszcz

Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Sebastian »

Witam,
wiem, ze tematów było kilka ale jakoś żaden mi specjalnie nie pomógł w wyborze zimówek. Zobaczyłem kilka testów i w każdym wygrywa oponka z tematu. Miał ktoś styczność albo może ktoś zaproponować jakaś inna oponę dobra na zimę w w/w rozmiarze?

Pozdrawiam
Seb.
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Misiek Fisiek »

Indeks nośności i prędkości nie ten co trzeba.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: rezon »

Przemyślałeś ten rozmiar na zimę? Ugiąć fele jest dużo łatwiej niż latem.
Ze sprawdzonych to nie odkryję Ameryki powtórzę tylko zapewne wyniki testów. Zazwyczaj kupowałem Micheliny ze względu na hałas - były często cichsze od konkurencji. W SX4 mam kilkuletnie już Primacy Alpin A3 - miałem je wcześniej na O2. Świetnie opinie na OCP zbierają GoodYear'y UG 5, 6, 7, a teraz 8. Bardzo dobre są również zimowe Nokiany. Sam jeżdżę obecnie na Dunlopach Sp WinterSport 3D - też są b. dobre. Jest już nowszy model 4D. Jak nie kupisz jakiegoś wynalazku to przynajmniej dla mnie czołowe opony są porównywalne - jedne są lepsze na śniegu, inne na mokrym, inne są ciche. Nie ma jednej najlepszej. Do miasta i niskich prędkości od lat polecam Dębicę Frigo - niemal nie do zakopania, ale głośna niemiłosiernie.
Nie kupuję od czasów O1 opon marki Pirelli - nie byłem zadowolony ani z przebiegu reklamacji dwóch opon, ani jakości zimówek bodajże Wintersport W190 . Może do F1 robią dobre opony, ale jakoś mnie to nie przekonuje.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Sebastian_M26 »

Nie ma co czytać opinii tylko zobaczyć obiektywne testy:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... fault.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Sebastian
Posty: 110
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 20:58
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Sebastian »

Zuber pisze:Indeks nośności i prędkości nie ten co trzeba.
nie targam niczego praktycznie ze soba i tym bardziej nie szybciej niz 210km/h ;)
Awatar użytkownika
przem00
Posty: 628
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 15:15
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: KWI

Odp: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: przem00 »

Te testy adac to o dupe rozbic. Producenci opłacają je. Ja z dobrzyński nowe jestem zadowolony. 20k i polowy opony nie ma.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
Arek
Posty: 84
Rejestracja: 24 kwie 2012, o 20:40
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Arek »

Sebastian pisze:
Zuber pisze:Indeks nośności i prędkości nie ten co trzeba.
nie targam niczego praktycznie ze soba i tym bardziej nie szybciej niz 210km/h ;)
Indeksu nośności i prędkości nie można oceniać tylko statycznie, tzn. nic nie wożę i jeżdżę wolno. Zwróć uwagę, że Twoja szkodzina trochę waży (nawet pusta) i jadąc z prędkością nawet tylko 90 km/h musisz ją wyhamować. Zastanawiałeś się, jakie siły działają wtedy na przednie opony (samochód podczas hamowania pikuje dziobem w dół)? Opony przenoszą wtedy o wiele większe przeciążenia, niż to wynika jedynie z masy i prędkości znamionowej. Jeżeli producent przewiduje jakieś indeksy prędkości i nośności to ma ku temu na pewno jakieś wskazania. Mówiąc inaczej - zbyt słabe opony szybciej Ci padną.

Ja na zimę mam Contnentale ContiWinter. Nie jeżdżę może dużo, ale opony dobrze się sprawują w trasie. Dobrze hamują na mokrym, dobrze jeżdżą na śniegu.
Arek
Superb II kombi PLATINUM, brązowy magnetic, 17" Trifid (zima 16" Spectrum)
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Sebastian_M26 »

Z tymi nośnościami i prędkościami się nie przejmuj, bo musiałbyś gonić po Nurburgringu aby choć troszkę dojść do granicy wytrzymałości 91H. Ważniejsze jest aby zmniejszyć rozsądnie rozmiar bo na śliskim np. deszcz, taka sama opona o szerokości 205 przejedzie szybciej zakręt i szybciej zahamuje niż 225.
Nie ma lepszego testu niż ADAC.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13609
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Enriquez »

jak pojedziesz szybciej po autobanie to odczujesz różnicę między 91 a 94 w postaci bujania dupy
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Sebastian_M26 »

Czy 230 km/h (rzeczywista wg. gps) to już prędkość gdzie czuć bujanie na 91H? Bo jeśli tak to u mnie tego nie ma, a więcej już niestety na razie nie pojadę.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Misiek Fisiek »

To jesteś kozak. Ja nie odważyłbym się pojechać 230 na oponach indeksowanych do 210.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: rezon »

Do normalnych warunków nie ma co się przejmować indeksem prędkości - bo praktycznie wszystkie opony sensownych producentów mają min. 210. A szybciej to nawet jak ktoś jeździ po D to przecież raczej rzadko przekracza 200 - chyba że ma 3.6V6 to ma czym. Reszta dupowozów - to chociaż Vmax przekracza 200 to jak często jeździ się z prędkościami bliskimi Vmax?
Indeks nośności - po doświadczeniach na O2 kiedy to kupiłem Michały Alpin A3 XL (indeks 95)- bo takie akurat się trafiły u gumiarza to dobieram takie jak wymaga producent i nic więcej. XL'e okazały się twarde, słabo amortyzowały każdą nierówność i przenosiły dziury na resztę samochodu - jak w dostawczaku. Na szczęście dwie z nich miały nierówność, którą odczuwało się w czasie jazdy, a producent opon przy reklamacji stanął na wysokości zadania - do wymiany poszły wszystkie 4, a ponieważ poprosiłem o wymianę na opony nie XL to dostałem Primacy A3, których używam do dzisiaj w SX4. Jak ktoś chce normalnych opon do jazdy, nie ciągnie przyczep, nie jeździ na naleśnikach, nie jeździ na torach i szuka raczej komfortu to 91 jest zupełnie wystarczające - to jest przecież 2460kg czyli "trochę" powyżej masy własnej S2, pięciu pasażerów i 50 kg w bagażniku ;) . Testy na pewno dają jakieś pojęcie o oponach - ale w nich też nie ma jednej najlepszej na wszystkim. A zimą więcej zależy od konkretnych warunków na drodze niż latem. Tak jak pisałem - na śniegu trakcyjnie The Best jest dla mnie Dębica Frigo a jej w testach ADAC często nie ma.
Enriquez pisze:jak pojedziesz szybciej po autobanie to odczujesz różnicę między 91 a 94 w postaci bujania dupy
bez przesady - S2 to nie R8
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13609
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Enriquez »

rezon, ja nie chcę tu się wymądrzać, daleki jestem od tego. Mam doświadczenie z O2, gdzie na indeksie 91 na autostradzie takie auto normalnie przy prędkości 160 - 180 zachowuje się nerwowo - czuć po prostu że coś jest nie tak, natomiast na 94 już nie. I tyle. Pewnie masz i rację bo S2 ma chyba inny zawias niż O2, nie mniej jednak chciałem tylko na to zwrócić uwagę.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: Sebastian_M26 »

91H oznacza, że można bezpiecznie jechać z prędkością 210km/h i obciążeniem na oponę 615kg (czyli 2460kg na auto), przez godzinę. Zmniejszając obciążenie i czas, możemy zwiększyć prędkość.
Krytycznym parametrem jest ciśnienie w oponach, które nie może być zbyt niskie, bo wtedy nawet 225/40R18 XL nie pomoże: http://auto.idnes.cz/superb-combi-v-los ... tomoto_fdv" onclick="window.open(this.href);return false;

Użytkowałem Frigo 2 (oczywiście nie w S2) i na śniegu nie wyróżnia się niczym w porównaniu do innych zimówek, za to na suchym i mokrym jest katastrofa, a do tego znika błyskawicznie i niesamowicie wyje na suchym.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zimowki: Michelin Alpin A4 225/45R17 91H - OPINIE

Post autor: rezon »

Nie pisałem o Frigo 2 tylko o Frigo. Znacznie różnią się do siebie rzeźbą bieżnika.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
ODPOWIEDZ