Montaż EL WIRE w boczki drzwi i deskę rozdzielczą

VanVolter
Posty: 14
Rejestracja: 22 mar 2019, o 17:09
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Kamil

Montaż EL WIRE w boczki drzwi i deskę rozdzielczą

Post autor: VanVolter »

Cześć.
Wpadłem sobie na taki pomysł, żeby zamontować światłowody EL WIRE w boczki drzwi przód i tył oraz w deskę rozdzielczą w szpary idące równo z przednich drzwi na deskę (pod poduszką pasażera).
I zastanawiam się nad możliwym montażem do instalacji elektrycznej. Z tego co wymierzyłem każde drzwi potrzebują po 1m światłowodu, deska rozdzielcza łącznie z 1,5m (ale i tak trzeba wrzucić 2m bo po przecięciu się tego nie polutuje).
Pierwszy pomysł to zrobić to jak należy i wypuścić kable oryginalnym miejscem na instalację poprzez kostki w drzwiach i połączyć to poprzez regulator napięcia prosto w instalację gdzieś pod przełącznikiem świateł, tak by postojówki uruchamiały prąd.
Drugi, trochę bardziej "polski" pomysł na montaż to wpiąć się szybkozłączką w podświetlenie przycisku od szyb i schować w boczek (w tym wypadku każda taśma, nawet 15cm potrzebuje swojej przetwornicy).

Stąd też prośba - czy ma ktoś z was schematy elektryki, które dokładnie kable odpowiadają za podświetlenie przycisków? Druga - czy w kostkach w drzwiach są jakieś wolne miejsca, by zrobić to jak fabryka (moja wersja wyposażenia to Platinum).

Z góry dziękuję za pomoc, jak będzie taka potrzeba mogę udostępnić jak to zrobić i efekt końcowy :)
cin1234321
Posty: 18
Rejestracja: 28 lut 2018, o 22:53
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: marcin

Re: Montaż EL WIRE w boczki drzwi i deskę rozdzielczą

Post autor: cin1234321 »

schematów nie mam ale na moje oko najlepiej by było w skrzynce bezp znaleźć puste miejsce np jeśli nie masz grzanych siedzeń to zamiast tego bezp miernikiem gdzie po zapaleniu jest 12v i wpiąć sie tam bedzie to najpewniejsze rozwiązanie wiem może przeciąganie kabli poprzez harmonijkę w drzwiach zapowiada się mozolne ale moim zdaniem warto
VanVolter
Posty: 14
Rejestracja: 22 mar 2019, o 17:09
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Kamil

Re: Montaż EL WIRE w boczki drzwi i deskę rozdzielczą

Post autor: VanVolter »

U mnie kolego nie ma wolnych miejsc w skrzynce z bezpiecznikami. Z wyposażenia to brakuje tylko solar dachu i lodówki w tylnym podłokietniku ;/ chyba będę musiał to zrobić na jakąś sztukaterię, co wzbudza moje obawy :)
OuTchOrN
Posty: 185
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 19:26
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Montaż EL WIRE w boczki drzwi i deskę rozdzielczą

Post autor: OuTchOrN »

trochę odkopię. Nie koniecznie sztukaterię. Podłącz się bezpośrednio pod włącznik świateł, albo zasilanie światła przy radiu.

Także kolego, próbuj i daj znać jak poszło.

Edit:
Trochę przeanalizowałem temat i ogólnie podłączenie światłowodów nie jest żadnym większym problemem. (przynajmniej w modelu po-liftowym)

Osobiście podłączałbym te światłowody tak, by świeciły się tylko wtedy kiedy świeci się pozostałe oświetlenie deski. W wersji po-liftowej w każdych drzwiach znajduje się podświetlenie klamki, które zapala się zaraz po włączeniu świateł. W związku z tym montujemy światłowód w drzwi i podłączamy za pomocą szybko złączki to przewodów idących do diody led znajdującej się w klamce drzwi. Oświetlenie deski rozdzielczej równie łatwo można podłączyć podłączając się albo do oświetlenia radia lub bezpośrednio do przełącznika świateł, który znajduje się na lewo od kierownicy. Również preferowałbym połączenie za pomocą szybkozłączki.

Jeżeli kupilibyśmy światłowód na wymiar z przewodami, montaż to max 1h.

Osobiście zastanawiam się czy zamontować u siebie światłowód albo listwę chrom (na wzór Passata W8).

Czekam na wasze pomysły.
jacekz123
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2023, o 17:21
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Montaż EL WIRE w boczki drzwi i deskę rozdzielczą

Post autor: jacekz123 »

a ja spojrze na to od innej strony. czy po zmianie jasnosci podswietlenia napiecie bedzie odpowiednie dla paskow EL-WIRE? w S2 ktos montowal ambiente i podlaczenie pod +12V od podswietlenia nie wchodzilo w gre, bo napiecie sie zmienialo.
ODPOWIEDZ