Roleta szyby tył - Manualna

OuTchOrN
Posty: 185
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 19:26
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Roleta szyby tył - Manualna

Post autor: OuTchOrN »

Witam serdecznie,

na dworze upał, do wnętrza auta poprzez wszystkie szyby trafia ogromna ilość słońca, która nagrzewa każdy element samochodu.

Postanowiłem zamontować na tylnej półce roletę manualną, która wygląda moim zdaniem estetycznie oraz na pewno ograniczy ilość wpadającego słońca do auta poprzez tylną szybę.

A więc tak, na początek potrzebujemy roletę. Ja zakupiłem roletę o długości 100cm. Kwota zakupu rolety to około 35 zł z wysyłką. Na allegro jest tego towaru mnóstwo, dlatego nie podaję linku do aukcji.

Kiedy mamy już roletę, możemy przystąpić do jej montażu. W celu jej zamontowania niezbędne jest zdemontowanie tylnej półki, którą zamontowana jest na 3 zatrzaski oraz 3 wsuwane mocowania.

Na początek otwieramy bagażnik i odłączamy przewód zasilający tylną lampę stop, zamontowaną w tylnej półce. Samej lampy nie musimy demontować, ponieważ jest ona przymocowana do tylnej półki a nie do karoserii, znajdującej się pod półką.

Następnie wchodzimy na tylną część auta, oraz składamy oparcie tylnej kanapy. w tym momencie możemy rozpocząć demontaż tylnej półki. Opcjonalni, by ułatwić cały proces demontażu można zdemontować dolne osłony słupka C (te elementy obite skórą/welurem, przykręcone za pomocą śrub, który kotwiczą oparcie tylnej kanapy.

Aby zdemontować półkę, należy w części, znajdującej się tuż przy oparciu tylnej kanapy, podważyć trzy spinki, które są montowane na wcisk.

Nie ciągniemy w tym miejscu półki do góry!! - to najłatwiejszy sposób na uszkodzenie mocowań oraz wyrwanie metalowych mocowań spinek.
Fotka zdemontowanej półki. W dolnej części półki znajdują się te 3 spinki, które są wciskane w karoserię.
Obrazek
Zbliżenie na spinkę:
Obrazek
Obrazek

Aby zdemontować półke, bez wyrywania mocowań należy od strony oparcia delikatnie podważyć półkę palcami, oraz w miejsce spinek wsunąć śrubokręt lub (najlepiej) specjalny klucz do demontażu elementów tapicerki.
Ja użyłem jednego z zestawu Yato:
Obrazek
Obrazek

Wsuwając ten klucz w miejsce spinki i delikatnie podważając spinki bez dużego wysiłku wyskakiwały.
Kiedy już wszystkie spinki z przodu puszczą, należy półkę od strony oparcia podnieść na około 5 cm do góry (tak by spinki, które własnie wypieliśmy wyszły ze swojego gniazda) i pociągnąć półkę do siebie. Półka bez większego oporu powinna się dać wysunąć.

Kiedy półkę mamy zdemontowaną, możemy przystąpić do jej montażu. Ja w moim przypadku, zamontowałem ją tuż za wgłębieniem, przed tylną lampką stop. Moim zdaniem jest to najlepsze miejsce, ponieważ im bliżej tylnej szyby, tym przestrzeń między szybą oraz półką się zmniejsza. Co za tym idzie po zamontowaniu, zbyt blisko lampki stop, może się okazać, że nie wsuniecie półki, ponieważ roleta będzie się zapierać o tylną szybę.

Roleta montowana jest na 4 śrubki (po 2 na stronę).
Po skręceniu pozostało nam zamontować półkę z powrotem na miejscu.

Efekt:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


By roletka po rozwinięciu się nie zwijała, w zestawi znajdowały się dwa plastikowe zaczepy, które należy zamontować w górnej części szyby. Ja osobiście zamontowałem te haczyki na mocną taśmę dwustronną.

Ogólnie moim zdaniem efekt jest naprawdę ładny, koszty są niskie, no i co najważniejsze w aucie, kiedy słońce świeci prosto na tylną szybę jest zdecydowanie chłodniej.

Mam nadzieję, że opis się komuś przyda. Pozdrawiam!
avatar23
Posty: 22
Rejestracja: 19 gru 2018, o 18:43
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AVF (130KM, 6b)

Re: Roleta szyby tył - Manualna

Post autor: avatar23 »

Moim zdaniem lepiej było poszukać ori pułki z roletą lepiej by to wyglądało. Ale plus za chęci :D
ODPOWIEDZ