Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 759
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: rowerek »

Ząbkowanie to częsta przypadłość w autach z zawieszeniem wielowahaczowym, ktore na dodatek jeżdżą z pustym bagażnikiem. Rodzaj ogumienia nie ma wielkiego znaczenia (jedne opony będą bardziej podatne, drugie mniej ale nie będzie tak, że na jednych oponach ząbkowanie jest a na drugich nie). Tym bardziej rozmiar koła nie ma znaczenia. Jak widzisz postępujące ząbkowanie to czym prędzej zamień koła tył-przód. Ja też mam Dunlopy SP Sport Maxx, też mi ząbkują ale zmieniam co sezon przód-tył i się ładnie wyrównują.
awdurek pisze:Coraz bardziej skłaniam się do tego aby te 17-ki zamienić na 16-ki !Poza może mniej efektownym wyglądem zyskuje się dużo tańszą gumę i dużo więcej amortyzacji koła.
Tak jak pisałem rozmiar koła nie wyeliminuje ząbkowania. Na dodatek na mniejszych kołach masz oponę 205/55/16 co przy 200KM jest raczej słabym pomysłem. Węższa opona nie zapewni Ci takiej trakcji jak 225. Mniejsza opona zapewni większy komfort ale kosztem precyzji prowadzenia.
awdurek pisze:Jest jeszcze jedno rozwiązanie z oponami do 17-ki - a mianowicie zakupić opony budzetowe np: nexen lub podobne!!!
To jest już w ogóle najgorsze rozwiązanie. Nie od dzisiaj wiadomo, że dobra guma to jeden z podstawowych elementów wpływających na pewność i bezpieczeństwo jazdy. Nie wyobrażam sobie 200-konnego, 1.5-tonowego na 'budżetówkach'. No sorry, żenada.
awdurek pisze:Mam zimowe 16" i z nich w zimie jestem zadowolony(chodz na stalowych felgach).
Zimą jazda na mniejszych kołach to inna sprawa i raczej się jej nie porównuje do jazdy letniej. Raz, że prędkości mniejsze, dwa, że w śniegu węższa opona zapewnia większy nacisk na jednostkę powierzchni niż szersza.
bezduszny

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: bezduszny »

awdurek pisze:Raz, że prędkości mniejsze, dwa, że w śniegu węższa opona zapewnia większy nacisk na jednostkę powierzchni niż szersza.
czyli najlepiej mieć opony z jakiegoś motoroweru :mrgreen:

ciekawe dlaczego ONI nie mają wąskich ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 759
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: rowerek »

ONI nie mają wąskich bo jeżdżą po kopnym śniegu grubości paru metrów lub po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Gdyby jeździli na wąskich to by się zapadli i nigdzie by nie zajechali. Oni sobie rekompensują terenowym bierznikiem. Kopny śnieg jest podobny do piasku gdzie potrzeba jak najmniejszego nacisku aby się nie zapaść. W NORMALNYCH warunkach zimowych na NORMALNYCH drogach nie masz paru metrów śniegu dlatego wykorzystywany jest zwiększony nacisk na koło aby była lepsza przyczepność do asfaltu po śniegiem lub do bardziej ubitej warstwy śniegu pod spodem.

EDIT
Odpowiem tez pytaniem na pytanie :twisted:
Ciekawe dlaczego ONI ścigając się po NORMALNYCH drogach nie mają szerokich? :lol:
Obrazek
Obrazek
bezduszny

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: bezduszny »

rowerek pisze:Ciekawe dlaczego ONI ścigając się po NORMALNYCH drogach nie mają szerokich? :lol:
już Ci odpowiadam:
To są opony sportowe, które nie są dopuszczone do ruchu po naszych drogach i występują TYLKO w rajdach.
Jak byś kiedyś zobaczył taką oponę z bliska.. wiedział byś dlaczego. 8-)

Uprzedzając Twoje następne pytanie:
Bolidy F1 nie jeżdżą na łysych oponach :lol:



Co do zimowych:
Kiedyś mając O1 założyłem węższe opony (195) i była kicha.... szybko je pogoniłem na allegro
samochód się zapadał i szybko zrywał przyczepność.
Po założeniu 225 znacznie się poprawiło, wzrosła trakcja, samochód lepiej się trzymał na zakrętach.
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 759
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: rowerek »

bezduszny pisze:To są opony sportowe, które nie są dopuszczone do ruchu po naszych drogach i występują TYLKO w rajdach.Jak byś kiedyś zobaczył taką oponę z bliska.. wiedział byś dlaczego.
Tak wiem, posiada kolce. Chodzi o ideę stosowania węższej gumy w zimowych warunkach aby zwiększyć przyczepność.
Tak samo niedopuszczone jak te szerokie walce do jazdy po kopnym sniegu.

Dżizys... Człowieku, co Ty chcesz teraz udowodnić?

EDIT
Na suchej nawierzchni owszem, opona węższa będzie gorsza. Natomiast w śniegu opona węższa zapewni większy nacisk na jednostkę powierzchni skutkiem czego będzie lepsza przyczepność (oczywiście caly czas mówię o sytuacjach drogowych, gdzie śniegu nie ma po ośki). Jeżeli śnieg jest głęboki to wiadome jest, że węższa opona może sie zapaść i utkniemy. Tylko kiedy na drogach jest tak dużo śniegu? Jak ktoś mieszka w okolicach gdzie nie ma regularnego odśnieżania to owszem, szersza opona może być lepsza.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2011, o 19:53 przez rowerek, łącznie zmieniany 1 raz.
bezduszny

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: bezduszny »

rowerek pisze:Tak wiem, posiada kolce. Chodzi o ideę stosowania węższej gumy w zimowych warunkach aby zwiększyć przyczepność.
dlatego jest wąska.. bo MA kolce + przepisy o jej szerokści
rowerek pisze:Tak samo niedopuszczone jak te szerokie walce do jazdy po kopnym sniegu.
ja mam szerokie dość szerokie w Jeepie i nie ma problemów z przeglądami ;)

bezduszny pisze:Dżizys... Człowieku, co Ty chcesz teraz udowodnić?
nic.
nabijam się trochę
Awatar użytkownika
karmel
Posty: 158
Rejestracja: 25 sty 2011, o 11:05
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 208KM/305Nm
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: karmel »

:) nie wiem jak usunąć post
historia: Fiat UNO, Octavia I, Octavia II, Superb II, coś z 2 kołami;)
adriand
Posty: 245
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 08:21
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: 217 KM / 310 nm
Lokalizacja: WAW

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: adriand »

Niestety nie uznali mi reklamacji 2 opon GoodYEar Asymmetric2
Nie wiem co mam robić czy kupić dwie sztuki nowe czy kupić inną markę
Awatar użytkownika
macki111
Posty: 171
Rejestracja: 17 cze 2010, o 19:52
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Maciek
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: macki111 »

adriand pisze:Niestety nie uznali mi reklamacji 2 opon GoodYEar Asymmetric2
Nie wiem co mam robić czy kupić dwie sztuki nowe czy kupić inną markę
Nie dziwie ci się,że nie uznali gwarancji w Good Year, ja już walczyłem z nimi 2 razy i za każdym razem odmowa, i raz z Dunlop, też to samo, ale nie dziwię się bo to marki bliźniacze z jednego gara. Może jak ktoś trafi to opony nie są złe, nie będę się wypowiadał na ten temat, bo zaraz mnie zlinczują na forum. Ale ja już nigdy nie kupię opon z Good Year czy Dunlop, bo gwarancji po prostu nie ma.

Ja bym kupił Michelin,Pirelli cokolwiek tylko nie grupa Good Year.
adriand
Posty: 245
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 08:21
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: 217 KM / 310 nm
Lokalizacja: WAW

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: adriand »

Poczekam jutro na papier z reklamacji i zobacze co napisali.
Mam dylemat bo jednak nowe 4 opony to wiekszy koszt niz uzupelnienie 2 sztukami
i jedna mi zwroca z reklamacji, ktora wedlug nich jest niby dobra ale nie daje sie wywazyc
Awatar użytkownika
macki111
Posty: 171
Rejestracja: 17 cze 2010, o 19:52
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Maciek
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: macki111 »

adriand pisze:Poczekam jutro na papier z reklamacji i zobacze co napisali.
Mam dylemat bo jednak nowe 4 opony to wiekszy koszt niz uzupelnienie 2 sztukami
i jedna mi zwroca z reklamacji, ktora wedlug nich jest niby dobra ale nie daje sie wywazyc
adriand, a czemu 4 nowe, jeśli już to kup 2 nowe i będzie ok, a tą niby dobrą co nie da się wyważyc, to niech sobie zabiorą, po prostu masakra jakaś. Jak można uznac oponę za dobrą skoro nie da się jej wyważyc?
adriand
Posty: 245
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 08:21
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: 217 KM / 310 nm
Lokalizacja: WAW

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: adriand »

4 dlatego bo chciałem kupić inną markę.
Gościu z serwisu mi mówi abym kupił Continentale i dał je na przód
a 2 dobre goodyeary dać na tył. Niby jest to zgodne z prawem
ale wszędzie mówili, że może mieć to wpływ na ABS i ESP.

Myslicie ze jest sens?
Awatar użytkownika
macki111
Posty: 171
Rejestracja: 17 cze 2010, o 19:52
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Maciek
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: macki111 »

adriand, nie słuchaj rad tego typu, najlepiej kupic komplet nowych opon co sezon, wtedy sprzedaż opon znacznie skoczy - bzdura. Niem ma żadnego wpływu na ABS czy ESP, np. w Wielkiej Brytanii możesz miec każda oponę innego producenta, jak chcesz. Nie ma prawnego nakazu jak u nas i w wielu innych krajach posiadania identycznych opon na osi. Więc kup 2 opony i ciesz się z jazdy.
adriand
Posty: 245
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 08:21
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: 217 KM / 310 nm
Lokalizacja: WAW

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: adriand »

To chyba wezmę dwa continentale bo nie mam już zaufania do GY
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie letnie kapcie? 225/45 R17

Post autor: Nematode »

Kilkanaście postów wcześniej pisałem o reklamowanej feldze 18" Themisto. Z SAP dostałem odpowiedź negatywną co do wymiany felgi. Jednak zamiast się odwoływać od decyzji skorzystałem z praw konsumenta. Jako, że ASO odpowiedziało mi po prawie 4 tygodniach, a nie 14 dniach według prawa uznaje się wolę klienta czyli wymianę na nową felge w moim przypadku. Oczywiście musiałem wysłać ze dwa pisma i trochę to trwało, ale dzisiaj byłem już w ASO i mi wymienili felgę na nową mimo, że SAP nie uznał reklamacji ;)
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
ODPOWIEDZ