Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 21 pa藕 2018, o 03:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 12 sie 2018, o 21:12 

Imi臋: Kamil
Do艂膮czy艂(a): 10 lip 2018, o 00:19
Samoch贸d: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
jak w temacie mam dwa problemy
1. jak w nocy jade tak jak np wczoraj to mam dziwne wrazenie, ze bi zenony swieca mi troche za nisko, jadac powiedzmy 100-130km/h osobiscie chcialbym widziec troche dalej ale swiatla patrza wg mnie ciut za nisko, da sie to jakos samemu wyregulowac?
2. czasem kiedy odpale samochod i zacznie dzialac klima czuc tak dosc mosno taki dziwny smrodek z ac, czasem jest to doslownie chwila, kilka sekund czasem dluzej okolo minuty, pozniej przestaje smierdziec, moze ktos podpowiedziec co z tym mozna zrobic?

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 13 sie 2018, o 06:51 

Imi臋: Jan
Do艂膮czy艂(a): 30 pa藕 2012, o 09:23
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
1. reflektory mo偶na samemu wyregulowa膰 - regulacja za pomoc膮 imbusa na reflektorze ale lepiej jedz na stacj臋 diagnostyczn膮 tam maj膮 sprz臋t do tego a i koszt niewielki.
2. ro艣nie grzybek.... wymie艅 filtr i odgrzyb klimatyzacj臋.
Ja robi臋 to czym艣 takim. viewtopic.php?f=6&t=7604 ...a w zesz艂ym roku dokupi艂em jeszcze generator ozonu. ;) taki : https://allegro.pl/ozonator-generator-o ... 22830.html

FIOLETOWE Combi 2.0 TDI 170KM-CFGB, DSG Elegance + Columbus, MDI, Sound System, GSM III z Wi-脴, F1, Park Assist, Roletki, Tylne Ledy... w planach kamera cofania i zegary z FL

Ostatnio edytowano 13 sie 2018, o 10:15 przez jan6a, 艂膮cznie edytowano 2 razy

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 08:30 

Do艂膮czy艂(a): 30 gru 2017, o 11:56
a czy z reflektorami to nie jest tak jak w innych autach VW. Mia艂em Touarega z reflektorami skr臋tnymi. Tam, zanim zacz膮艂e艣 zabaw臋 z regulacj膮 poziomu i pionu ustawienia wi膮zki 艣wiat艂a reflektor贸w, konieczne by艂o wprowadzenie sterownika w tryb adaptacji. nie pami臋tam procedury ale tekst 艣ci膮gni臋ty z neta m贸wi:
Kod:
Przed przyst膮pieniem do regulacji 艣wiate艂 musz膮 by膰 spe艂nione nast臋puj膮ce warunki:

Pojazd musi sta膰 na r贸wnym pod艂o偶u
    Hamulec r臋czny musi by膰 zwolniony
    Zap艂on musi by膰 w艂膮czony
    艢wiat艂a wy艂膮czone
    Sterownik w pami臋ci nie mo偶e posiada膰 偶adnych b艂臋d贸w

Procedur臋 przeprowadzamy w nast臋puj膮cy spos贸b:

[Wyb贸r]

[55-Zasi臋g xenon贸w] (w niekt贸rych pojazdach nale偶y wybra膰 sterownik [29-艢wiat艂a -lewa str.] i osbno [39-艢wiat艂a -prawa str.]

[Nastawy podst. - 04]

Grupa "001"

[Id藕!]

Zaczekaj oko艂o 20 sekund. W tym czasie silniczki ustalaj膮ce wysoko艣膰 艣wiat艂a zatrzymaj膮 si臋 w pozycji odpowiedniej do r臋cznej regulacji reflektora.

W艂膮cz 艣wiat艂a i ustaw je 艣rubami w reflektorze zgodnie z zaleceniami producenta.

Teraz przejd藕 do grupy "002". W tym momencie sterownik zapami臋ta po艂o偶enie nastawnik贸w jako po艂o偶enie bazowe.

[Gotowe, powr贸t]

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 10:10 

marioti napisa艂(a):
....konieczne by艂o wprowadzenie sterownika w tryb adaptacji

Wszystko si臋 zgadza. Napisa艂em zak艂adaj膮c 偶e kolega nie ma kabla a samodzieln膮 regulacj臋 zrobi z g艂ow膮 by nie 艣wieci膰 po oczach czy po lusterkach innym. Najlepiej je偶eli zaczniesz samemu kr臋ci膰, koniecznie zaznacz sobie np. korektorem biurowym po艂o偶enie 艣ruby regulacyjnej by艣 m贸g艂 wr贸ci膰 ewentualnie do pole偶enia przed regulacj膮.

Wracaj膮c do klimy.
Je偶eli planujecie w najbli偶szym czasie i przy takiej temperaturze zewn臋trznej ozonowanie - to odpu艣cie sobie. Przy tak wysokiej temperaturze ozon zbyt szybko si臋 rozpada i zap艂acicie za co艣 co nie do ko艅ca ma sens. Dezynfekcja chemi膮 OK, ozonem radzi艂bym poczeka膰, chyba 偶e wieczorem lub wcze艣nie rano. Przed dezynfekcj膮 nie u偶ywajcie klimy - woda na parowniku niepotrzebnie rozcie艅cza chemi臋.

FIOLETOWE Combi 2.0 TDI 170KM-CFGB, DSG Elegance + Columbus, MDI, Sound System, GSM III z Wi-脴, F1, Park Assist, Roletki, Tylne Ledy... w planach kamera cofania i zegary z FL

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 10:43 
Moderator

Do艂膮czy艂(a): 2 cze 2012, o 09:20
Samoch贸d: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Aktualnie: 313 KM / 419 Nm
Mam ozonator, ale odk膮d go mam przesta艂em wierzy膰 w skuteczno艣膰 tych zabieg贸w.

Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuj臋 si臋 wykonywania 偶adnych modyfikacji w cudzych samochodach. Prosz臋 mnie o to nie pyta膰.

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 12:07 

ma艂y samochodowy ozonator 350mg/h mam od 6-lat i szczerze m贸wi膮c mam te same odczucia co Enri, Na parowniku zbiera si臋 syf mimo filtra i jak si臋 go nie pozb臋dziesz, to ozonowanie wystarcza na kilka tygodni, mo偶e d艂u偶ej (ale to zale偶y jak kto cz臋sto korzysta z klimy. Chemia zapewne podzia艂a na nieco d艂u偶ej. Trzeba mie膰 te偶 艣wiadomo艣膰, 偶e ozon dzia艂a na wiele r贸偶nych bakterii i grzyb贸w, ale nie na wszystkie.

Niestety w moim starym Seacie dost臋p do parownika jest 偶aden. Jakbym chcia艂 go normalnie wyczy艣ci膰, to trzeba by艂oby rozmontowa膰 ca艂y kokpit i zesp贸艂 nawiewu. Nie wiem jak sytuacja wygl膮da w kurze bo mam j膮 od grudnia i jak na razie z klimy leci do艣膰 dobre zapachowo powietrze, i nawet po d艂u偶szej je藕dzie nikt potem nie uskar偶a艂 si臋 na b贸l gard艂a, itp.
Ale zapewne jest to kwesti膮 czasu, jak trzeba b臋dzie tam zajrze膰. Kto艣 czy艣ci艂 ju偶 parownik?

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 13:55 

Enriquez napisa艂(a):
Mam ozonator, ale odk膮d go mam przesta艂em wierzy膰 w skuteczno艣膰 tych zabieg贸w.

Odpowiednie st臋偶enie ozonu naprawd臋 daj臋 rad臋. Proponuje zrobi膰 test. Jak masz co艣 o nieprzyjemnym zapachu np ubranie, buty w艂贸偶 je do kartonu a w kartonie zr贸b dwa otwory, do jednej przysu艅 w艂膮czony ozonator tak by ozon m贸g艂 sobie swobodnie przep艂ywa膰. Je偶eli to jest prawdziwy ozonator a nie jonizator- pozb臋dziesz si臋 zapachu.

Wracaj膮c do klimy.
Je偶eli rzeczywi艣cie zanieczyszczony jest parownik poprzez brak filtra lub nieprawid艂owy monta偶 (w niekt贸rych pojazdach trzeba mocno odkszta艂ci膰 filtr by go umie艣ci膰 w szczelinie co mo偶e spowodowa膰 jego przerwanie lub trwa艂e odkszta艂cenie), stosowanie marnej jako艣ci filtr贸w jedyna metoda to mechaniczne usuniecie zanieczyszcze艅 tam zgromadzonych. Dlatego lepiej zapobiega膰 poprzez:

鈥 wymiana filtru kabinowego co roku (ja wymieniam 2 razy w roku) lub co ok. 10-15 tys. km (lub cz臋艣ciej je艣li to konieczne),
鈥 u偶ywanie dobrej jako艣ci filtr贸w kabinowych,
鈥 unikanie intensywnych zapach贸w,
鈥 wprowadzanie do samochodu jak najmniejszej ilo艣ci zapach贸w i zanieczyszcze艅,
鈥 dbanie o czysto艣膰 wewn膮trz samochodu,
鈥 przeciwdzia艂anie powolnemu odparowywaniu wilgoci z parownika (nie wy艂膮cza膰 klimatyzacji razem z silnikiem 鈥 powinno si臋 chwil臋 wcze艣niej wy艂膮czy膰 klimatyzacj臋 i przepu艣ci膰 du偶膮 ilo艣膰 powietrza przez parownik, a dopiero nast臋pnie wy艂膮czy膰 silnik),
鈥 w miejscach gdzie na zewn膮trz samochodu wyczuwamy intensywne zapachy, u偶ywa膰 wewn臋trznego obiegu powietrza,

Je偶eli niestety ju偶 mamy nieprzyjemny zapach z naszej klimatyzacji, mo偶emy po pierwsze okre艣li膰, jaki to stopie艅 zanieczyszczenia parownika. Na parowniku rozr贸偶niane s膮 dwa poziomy zanieczyszcze艅:
1. Istnieje prawdopodobie艅stwo powstrzymania dalszego rozwoju grzyb贸w/bakterii .
2. Ma艂e prawdopodobie艅stwo na skuteczne oczyszczenie parownika.
Sprawdzamy to w spos贸b nast臋puj膮cy:
1. Suszymy parownik 鈥 wy艂膮czona klimatyzacja, w艂膮czamy wentylacj臋 na obieg otwarty, wentylacja na twarz, najni偶sza temperatura, najni偶sza pr臋dko艣膰 dmuchawy 鈥 trzymamy te ustawienia ok. 10-15min.
2. Gromadzenie 鈥瀦apachu鈥 na parowniku 鈥 w艂膮czamy wentylacj臋 na recyrkulacj臋, wentylacja na twarz, najni偶sza temperatura, najni偶sza pr臋dko艣膰 dmuchawy
鈥 Klimatyzacja wy艂膮czona (tylko dmuchawa pracuje)
鈥 Za艂膮czamy klimatyzacj臋 w powy偶szych ustawieniach na 3-5 minut
鈥 Wy艂膮czamy klimatyzacj臋 (tylko dmuchawa pracuje)

Je偶eli w powy偶szych ustawieniach pojawia si臋 nieprzyjemny zapach przy za艂膮czeniu klimatyzacji, nast臋pnie znika i pojawia si臋 dopiero ponownie po wykonaniu ostatniego podpunktu z powy偶szego punktu 2. to mamy jeszcze szans臋 na walk臋 z zanieczyszczeniami parownika. Ale je偶eli nieprzyjemny zapach si臋 pojawia wraz z za艂膮czeniem klimatyzacji, znika na chwil臋 i pojawia si臋 ponownie wraz z ka偶dym za艂膮czeniem kompresora to niestety problem jest ju偶 powa偶ny.
W pierwszym przypadku zanieczyszcze艅 na parowniku jest jeszcze na tyle niewiele, 偶e przy w艂膮czeniu kompresora parownik zaczyna 鈥瀙rzyci膮ga膰 krople wody鈥, a te uderzaj膮c w zanieczyszczenia zaczynaj膮 je odrywa膰 od parownika 鈥 w贸wczas lec膮 one do kabiny pasa偶erskiej. Nast臋pnie na powierzchni parownika powstaje film wodny, kt贸ry przykrywa te zanieczyszczenia i nie czujemy ich a偶 do momentu wy艂膮czenia klimatyzacji, kiedy to wilgo膰 z parownika zaczyna odparowywa膰 i transportowa膰 zanieczyszczenia do naszych nozdrzy.
W drugim przypadku nieprzyjemny zapach pojawia si臋 z niewielk膮 zw艂ok膮 przy ka偶dym za艂膮czeniu kompresora, gdy偶 zanieczyszcze艅 jest na tyle du偶o, 偶e film wody, kt贸ry si臋 tworzy na zimnym parowniku nie jest w stanie skutecznie ich przykry膰. W tym przypadku eliminacja zanieczyszcze艅 jest trudna do realizacji.

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 15:29 
Moderator

Mam du偶e profesjonalne urz膮dzenie. By膰 mo偶e nie wiem jak z niego korzysta膰. Niezwykle wkurwia mnie smr贸d przez kilka dni po zabiegu. Normalnie nic nie 艣mierdzi. Ale jak wyozonuje to stary kape膰 capi jeszcze ze dwa dni.

Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuj臋 si臋 wykonywania 偶adnych modyfikacji w cudzych samochodach. Prosz臋 mnie o to nie pyta膰.

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 18:19 

to chyba masz co艣 nie tak. Ozonowa艂em kilkukrotnie a potem wystarczy艂o przewietrzy膰. Poza tym ozon pachnie jak powietrze w czasie burzy (ozon powstaje podczas wy艂adowa艅 atmosferycznych), a nie stary kape膰. Mo偶e to kwestia tego urz膮dzenia, a bardziej jakiego艣 mechanizmu ch艂odzenia lampy. Jak ozonowa艂e艣 to urz膮dzenie mia艂e艣 w aucie, czy na zewn膮trz i tylko rurka do wn臋trza auta wyprowadzona?

G贸ra

PostNapisane: 13 sie 2018, o 21:54 

dokladnie, cos masz zdeycodwanie nie tak, chyba ze nie lubisz tego zapachu, mozna go wlasnie porownac do zapachu powietrza po ostrej burzy lub troche do bryzy morskiej, ogolem jest to bardziej przyjemny i odswiezajacy zapach niz np stary kapec xD

swoja droga regulacje bixenonow ktos w lodzkim moze mi w tym pomoc czy tylko aso? inna sprawa moze Panie Enriquez jestes mi w stanie pomoc wyczyscic klime jakas chemia a jonizator zostawimy na pozniej jak juz dojdziesz co z nim jest nie tak :P ??

a propo klimy zrobilem z nia porzadek za pare zl
wyczytalem gdzies na forach aby sprobowac zdyzynfekowac parownik alkoholem izpopropylowym w sprayu
kupilem dwie puchy po 400ml na zapas (dalem 25zl)
zrobilem dokladnie tak samo jak w przypadku uzycia np wurtha do odgrzybiania
i jest spokoj, a ze wiekszosc tych dedykowanych srodkow to 98% alkohol izpopropylowy nie widze roznicy :D
mam nadzieje, ze da rade na dluzej

Ostatnio edytowano 15 wrz 2018, o 21:08 przez Benqu, 艂膮cznie edytowano 1 raz

G贸ra

PostNapisane: 15 wrz 2018, o 21:06 

a propo klimy zrobilem z nia porzadek za pare zl
wyczytalem gdzies na forach aby sprobowac zdyzynfekowac parownik alkoholem izpopropulowym w sprayu

G贸ra

PostNapisane: 16 wrz 2018, o 09:39 

mo偶esz opisa膰 czynno艣ci dla kury?
Dobiera艂e艣 si臋 mo偶e bezpo艣rednio do parownika? a potem szczoteczka w ruch :)
Jak i co rozbiera膰, itp.
Izopropylu mam sporo bo przy kompach u偶ywam

G贸ra

PostNapisane: 16 wrz 2018, o 21:42 
Moderator

Parownika bym nie radzi艂 dotyka膰 nawet na niego patrze膰. Te blaszki s膮 z folii 艣niadaniowej.

G贸ra

PostNapisane: 17 wrz 2018, o 07:52 

no to nie藕le polecieli po tanio艣ci :)
W starym seacie, parownik mam taki, 偶e te lamele trzeba by艂oby 艣rubokr臋tem wygina膰. Niestety dost臋p do niego jest bardzo kiepski.

A wracaj膮c, jako艣 chyba trzeba pojecha膰 tym izopropylem po tym parowniku?? bo to on jest przyczyn膮 "smrodku"

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: