Problem z tylna lewą szybą.

czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Witam. Moje auto to Superb 2 Kombi, rocznik 2011/12. Mam problem ze sterowaniem tylną lewą szybą. Z przycisków przy kierowcy lewa tylna szyba nie działa wcale. Jak nacisnę prawą to działa ona poprawnie lecz w tym czasie lewa działa na odwrót (mimo że naciskam tylko prawą, lewa reaguje przeciwnie do naciśnięć prawego guzika). Z przycisku na tylnych lewych drzwiach szyba działa odwrotnie tzn. zamyka się gdy jest wciśnięty, otwiera się gdy jest pociągnięty do góry. Szyba w prawych tylnych działa poprawnie z guzika na drzwiach. Wymieniony został przełącznik zespolony w drzwiach kierowcy (na nowy oryginał Skody) oraz zamienione zostały stronami przyciski w tylnych drzwiach (bez efektu). Kable w peszlu tylnych lewych są ok (5 sztuk, 2 głośnikowe, plus, masa i piąty chyba can lub lin). W przednim lewym peszlu kable sprawdzane na szybko niby całe (nie mierzone miernikiem). W problematycznych tylnych lewych drzwiach zamek działa bez zarzutu, głośnik też, tylko ta szyba wariuje. Błąd na VCDS 01333, brak komunikacji z modułem drzwi lewy tył (nie kasowalny). Może ktoś miał podobny problem???
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1821
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: marioti »

trochę lektury forum by się przydało.
Bardzo wielu ludzi ma różne problemy podobnego typu, a najczęstszą przyczyną, przecięta lub przerwana wiązka kabli w harmonijce pomiędzy drzwiami kierowcy a nadwoziem. Przerwa może być też nieco głębiej już w drzwiach, ale na tej wiązce. Zdejmij harmonijkę i lekko pociąg kable od strony drzwi. Jak nie ma szkód, to ja bym dobrał się do niej zdejmując poszycie drzwi i dalej blachę lub ewentualnie na początek roznitować głośnik. Moduł "komfortu" Sterujący m.in. elementami drzwi, znajduje się w lewych przednich drzwiach (czyli kierowcy), przerwanie lub przecięcie jakiegoś kabla komunikacyjnego będzie powodowało różne kwiatki
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Na wstępie dziękuję za odpowiedź. Przeglądałem forum ale podobnego tematu brak (w podobnych przypadkach zazwyczaj nie działają też zamki drzwi). Dziś dokładnie sprawdzę tą przednią wiązkę (na szybko zerknąłem tylko pod peszlem). Mam jeszcze jedno pytanie, czy ten moduł komfortu który odpowiada za komunikacje z modułami drzwiowymi na 100 % jest na drzwiach kierowcy? Ktoś mi sugerował że nad nogami pasażera?
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1821
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: marioti »

W superbie 2, nie ma modułu komfortu jako takiego. Jego rolę przejął zdaje się bordnetz. Sterowniki drzwi są w każdych drzwiach, ale główny jest właśnie na blasze drzwi kierowcy. Jak zdejmiesz tapicerkę to od razu go zobaczysz.
http://www.oemepc.com/skoda/part_single ... 632/lang/o
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Z tego co piszesz wynika że o tym co dzieje się w tylnych drzwiach decyduje ten moduł na drzwiach przednich (zamiast szeroko pojętego modułu komfortu jak w innych autach) ??? Masz może schemat na którym znajdę te kable w przednim peszlu drzwiowym (dużo by mi to ułatwiło).
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 943
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: Zapp »

Nie miałeś przypadkiem rozładowanego aku ostatnio / nie odpalałeś na rozładowanym?
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Nie miałem takiego przypadku w ostatnim czasie ale auto niedawno kupione więc może poprzednio ktoś miał taki problem (chociaż akumulator jest w dobrej kondycji). Ja odłączałem go aby temu zaradzić na 3 godziny ale to nic nie pomogło. Ktoś mi doradza żebym na ponad dobę rozłączył, nie robiłem tego bo to trochę mało prawdopodobne żeby pomogło...
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 943
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: Zapp »

Szyby odwrotnie to często objaw rozkodowania wskutek np. odpalania do zdechłego aku.
VCDS'em tego nie zrobisz, szukaj speca z lepszym sprzętem, albo ASO - nie powinni wziąć więcej niż kilkadziesiąt pln.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Ciąg dalszy poszukiwań, drzwi przednie lewe rozebrane, wiązka przednia lewa sprawdzona i poprawiona (była tylko pęknięta izolacja na kilku kablach). Wszystko poprawione jak należy, kable sprawdzone na przejście. Efektu zero. Wszystko jak poprzednio. Rozebrane tylne prawe i lewe drzwi, pozamieniane wszystko co możliwe stronami, kable sprawdzone i pomierzone, efektu zero, wszystko działa tak samo źle. Moduły tylne w prawych i lewych tylnych drzwiach mają identyczne numery (nie mam gdzie sprawdzić czy tak powinno być). Jedyne co odkryłem to że na wyświetlaczu przy zegarach nie wyświetla mi otwarcia zarówno lewych jak i prawych tylnych drzwi (mimo że prawe działają poprawnie).
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Robi się coraz ciekawiej, sterowniki na tylnych drzwiach o tych numerach które posiadam są takie same dla prawej jak i lewej strony (8X0959795B) czyli nie jest to wina modułów tylnych ponieważ ich zamiana kompletnie nic nie dała... Tzn. ten który działa nieprawidłowo w lewych działa jak najbardziej poprawnie w prawych...
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Problem z szybą rozwiązany. Generalnie namieszał jakiś elektryk lub bardziej partacz który wcześniej naprawiał instalację samochodu. Chronologicznie wyglądało to zapewne tak że najpierw urwał się zielony kabel LIN w przednim peszlu. Kabel ten odpowiada za komunikację modułu przedniego z tylnym (jest to jedyny kabel komunikacyjny do tylnych lewych drzwi), dalej za wtyczką przednich drzwi jego kolor zamienia się na fioletowo biały i taki wchodzi w tylne drzwi aż do ich modułu. Po przerwaniu tego kabla w przednich drzwiach poprzedniemu użytkownikowi "umarły" całkowicie (poza głośnikiem) tylne lewe drzwi (szyba i z pewnością zamek również). Ktoś kto to naprawiał (fachowiec lub jak kto woli partacz) z pewnością nie wiedział że za drzwi tylne odpowiadają przednie i aby uruchomić chociaż zamykanie pojazdu połączył kabel LIN lewych tylnych drzwi z kablem LIN prawych tylnych drzwi (kabel pięknie ukryty pod dywanami samochodu). To połączenie powodowało że w lewych zamek jakoś działał a szyba totalnie wariowała. W prawych na skutek tego nie wyświetlał się stan otwarcia drzwi na FIS-ie zegarów oraz występował czasami problem z połączeniem się z modułem (nie zawsze). Następnie jeszcze przede mną ktoś polutował kabel w przednim peszlu ale to nic nie zmieniło bo tył wariował na skutek tego co opisałem wyżej. Generalnie po poprawieniu wszystkich wadliwych połączeń i poprawnym połączeniu tylnej instalacji wszystko działa tak jak powinno.
Temat zostawiam dla potomnych gdyż jak widać pomysłowość naprawiaczy nie zna granic.
P.S do wyszukiwarki: tylna szyba, błąd 01333 (J388), moduł przedni, zamek tylny, szyna LIN.
NoiRioN
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2019, o 20:44
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Poznańskie

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: NoiRioN »

@czeczot21, no widzisz, Ty masz taki problem, a ja odrobinę inny i nie do końca wiem gdzie go szukać. Lewa tylna szyba nie otwiera się ani z własnego sterownika ani z przedniego, ale słychać klikanie przełącznika. Jak już się otworzy to nie chce się zamknąć - zachowuje się tak jakby napotkała opór i otwiera. Dopiero jak jej się ręką pomoże po ponownym uruchomieniu auta, to idzie do góry, po czym już nie da się jej ani otworzyć ani zamknąć. Ale z kluczyka jak robię otwarcie wszystkich okien przyciskiem otwierania drzwi, to się otwiera, a jak daję zamknięcie, zamyka... i weź tu człowieku dojdź gdzie jest problem :x
czeczot21
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: czeczot21 »

Moim zdaniem z szyną LIN czyli komunikacją z drzwiami masz wszystko ok ponieważ jak piszesz działa domykanie z pilota. U mnie zaczęło działać dopiero jak ogarnąłem problem z kablami. Sprawdzałeś sterowniki vcds-em ?
NoiRioN
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2019, o 20:44
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Poznańskie

Re: Problem z tylna lewą szybą.

Post autor: NoiRioN »

Sorki za późną odpowiedź, zasypało mnie powiadomieniami. Podaje błąd "open-circuit". Czyli gdzieś nie tyle zwarcie, co brak styku?
ODPOWIEDZ