Columbus w MY2021 + fotoradary

kefirek
Posty: 393
Rejestracja: 16 lis 2020, o 18:17
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kefirek »

Czy ktoś z użytkowników ma Columbusa z roku modelowego 2021? Sprzedawca nie był pewny w 100% ale napomniał, że jest wielce prawdopodobne, ze Columbus MY2021 stracił wejście na CD/DVD, kardy SD i SIM (zastąpiony eSIM). Ktoś ma u siebie, żeby sprawdzić?

Drugie pytanie czy mając włączone usługi Online jakkolwiek skoda sobie je nazywa jest możliwość wyświetlania na Columbusie informacji na temat fotoradarów? Ruch drogowy ponoć tak ale fotoradary super sprawa. Zewnętrzny TomTom którego używam na co dzień z ruchem drogowym i fotoradarmi jest bezbłędny (zwłaszcza za granicą, gdzie np. w Austrii nie ma znaków ostrzegających, czy Włochy i odcinkowe pomiary prędkości) a nie bardzo chce kleić na szybę zewnętrzną nawigację.
krzysn
Posty: 280
Rejestracja: 6 lis 2011, o 11:32
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Krzysiek

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: krzysn »

U mnie, rok modelowy 2020, Columbus nie wyświetla fotoradarów (mam na stałe kartę sim z internetem). Za to świetnie sprawdza się nawigacja skody z janosikiem - przez bluetooth mam powiadomienia o fotoradarach i kontrolach drogowych.
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kacluk »

A czy Janosika musisz mieć odpalonego na widok mapy? Czy można mieć go w tle? Przyznam że nie używam Janosika bo wolę tomtoma z IOS jest wspierany na carplay i działa świetnie w całej Europie.
krzysn
Posty: 280
Rejestracja: 6 lis 2011, o 11:32
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Krzysiek

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: krzysn »

Włączam go w tryb nawigowania, nie wiem, czy potrzebnie.
suzu4x4
Posty: 32
Rejestracja: 4 lis 2020, o 16:18
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.4TSI IV Hybrid

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: suzu4x4 »

kefirek pisze: 24 lis 2020, o 08:36 Czy ktoś z użytkowników ma Columbusa z roku modelowego 2021? Sprzedawca nie był pewny w 100% ale napomniał, że jest wielce prawdopodobne, ze Columbus MY2021 stracił wejście na CD/DVD, kardy SD i SIM (zastąpiony eSIM). Ktoś ma u siebie, żeby sprawdzić?

Drugie pytanie czy mając włączone usługi Online jakkolwiek skoda sobie je nazywa jest możliwość wyświetlania na Columbusie informacji na temat fotoradarów? Ruch drogowy ponoć tak ale fotoradary super sprawa. Zewnętrzny TomTom którego używam na co dzień z ruchem drogowym i fotoradarmi jest bezbłędny (zwłaszcza za granicą, gdzie np. w Austrii nie ma znaków ostrzegających, czy Włochy i odcinkowe pomiary prędkości) a nie bardzo chce kleić na szybę zewnętrzną nawigację.
ja mam MY2020 i Columbusa i potwierdzam że nie ma wejścia na CD/DVD oraz slotów na SD czy SIM .

za to ma wbudowany e-sim i ponoć jakąś tam transmisję danych .

jeszcze nie testowałem bo nie działa mi skoda connect (nie można ustawić głównego użytkownika) byłem w ASO i pomimo dwugodzinnej wizyty nie udało im się uruchomić.
Czekam na informację od Skody , ponoć potrzebują kilku dni na rozwiązanie problemu.
kefirek
Posty: 393
Rejestracja: 16 lis 2020, o 18:17
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kefirek »

To brak cd/dvd wielki minus zwłaszcza patrząc na cenę za tą nawigację. Zawsze wtedy jakieś bajki można dzieciakom włączyć a tak to będzie zabawa z pendrive i przejściówka na usb a.

Co do janosika jeździł ktoś z nim poza PL? Jak tam wygląda kwestia ostrzegania przed fotoradarami?
Awatar użytkownika
SS
Posty: 120
Rejestracja: 10 wrz 2020, o 17:51
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: SS »

Nie wygląda. Yanosik działa tylko w Polsce i chyba na Litwie. Jak przekroczyłem granicę ze Słowacją to przestał pokazywać moją lokalizację i wyświetlił komunikat "Aplikacja działa tylko na terenie Polski i Litwy". W Austrii bardzo dobrze działał TomTom.
Chociaż to są moje doświadczenia z 2019r.
Pisał Sebastian
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kacluk »

Nie do końca. Kiedyś odpaliłem yanosika w uk i pokazał stojący fotoradar więc coś tam działa za granicą. Ja jeżdżąc po Europie mam w tle apke Tomtom fotoradary. Jest darmowa i ma bazę z pełnej wersji. Więc mapa/nawigacja skody bo ja bardzo lubię a po by telefon mnie ostrzega przed radarami.
Cienki221
Posty: 497
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 14:21
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: O-ka

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: Cienki221 »

A używałeś Waze? Ja zazwyczaj korzystam za granica z Waze, w Austrii, Czech, Chorwacja, Niemcy sprawdza się pozytywnie, fotoradary pokazywał, dodatkowo stojąca policję.
kefirek
Posty: 393
Rejestracja: 16 lis 2020, o 18:17
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kefirek »

kacluk pisze: 26 lis 2020, o 02:26 Nie do końca. Kiedyś odpaliłem yanosika w uk i pokazał stojący fotoradar więc coś tam działa za granicą. Ja jeżdżąc po Europie mam w tle apke Tomtom fotoradary. Jest darmowa i ma bazę z pełnej wersji. Więc mapa/nawigacja skody bo ja bardzo lubię a po by telefon mnie ostrzega przed radarami.
Mówisz o TomTom Aigo? Zainstalowałem właśnie i wygląda sympatycznie, odpala się nawet szybciej jak mapy Google.
Zakładam że działa to jako apka w tle, połączone przez bluetooth i ostrzenia lecą przez głośniki auta?

To jeszcze jedne pytanie. Jak jest z ruchem drogowym i pokazywaniem korków i przeliczaniem trasy z uwzględnieniem objazdów? . Tutaj znowu moje doświadczenia z zewnętrznej nawigacji TomToma są super i nieraz oszczędzałem dziesiątki minut bo wypadek, korek itp. Pomijam fakt że odpalam auto i od razu wszystko się wyświetla nie czekam na załadowanie danych (nawi podpięta do zasilania cały czas). Jak to działa w Skodzie? Ruch drogowy widoczny jest cały czas np. z widoku z góry 2D czy tylko jak trasa jest wyznaczona? Jak szybko się ładuje po uruchomieniu?

Dopytuje o szczegóły bo jest teraz fajna promka na TomToma i myślę czy sens kupować skoro zapłaciłem 5 koła za Columbusa 🤣
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kacluk »

kefirek pisze: 26 lis 2020, o 07:18

Mówisz o TomTom Aigo?
Dokładnie.. ja to mam zainstalowane jak się jeszcze tomtom fotoradary nazywało.. Ja na tym robię trasy Pl-Uk od 5 lat i jeszcze mandaty nie dostałem:) a działa idealnie.

Korki w skodzie jak masz trasę wyznaczoną to wtedy Cię poinformuje o trasie alternatywnej..
Ogółem po europie mi sie super jeździ ze skodą.. ale po UK to używam tomtoma na iphonie.. Wtedy masz carplay na którym tomtom jest wspierany:)
I wtedy masz radary korki itp..
A cena za tomtoma.. ok 50zł za rok to śmiech na sali

PS możesz zrobić bezprzewodowy carplay jak się nie mylę:) bo tomtom nie jest jeszcze wpierany przez android auto..
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kacluk »

Cienki221 pisze: 26 lis 2020, o 06:48 A używałeś Waze? Ja zazwyczaj korzystam za granica z Waze, w Austrii, Czech, Chorwacja, Niemcy sprawdza się pozytywnie, fotoradary pokazywał, dodatkowo stojąca policję.

Próbowałem.. ale na moim poprzednim xiaomi mi8 przez android auto waze wyznacza trasę ale nie przesówa się.. jakby się zawieszało.. dziwne.. więc ja wolę tomtoma:) mam wykupiony na rok i daje to naprawdę radę.. wszystko na bieżąco ( radary/korki itp)
kefirek
Posty: 393
Rejestracja: 16 lis 2020, o 18:17
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kefirek »

Hmm no to jeśli ruch drogowy nanoszony jest na mapę dopiero wyznaczeniu trasy do bieda.....jeżdżąc nawet lokalnie i mając ustawiony widok z góry bez wyznaczania trasy widzimy korki na dojazdach do pracy, sklepu itp. w dużym mieście sprawdza się to idealnie i pomaga uniknąć wpakowania się w jakiś długi korek.
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: kacluk »

W tomtomie korki pokazuje normalnie;) nawet jak masz zwykły widok mapy. Droga robi się czerwona. Ja polecam Tomtoma. Niedługo będzie także wspierany na android auto jak i carplay.
Awatar użytkownika
Patrol
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2020, o 22:10
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 454KM / 560Nm
Imię: Patrick
Lokalizacja: ZS

Re: Columbus w MY2021 + fotoradary

Post autor: Patrol »

Dla mnie największym minusem nowego systemu jest brak możliwości użycia własnej karty SIM. Mimo iż jest eSim to na razie nie ma opcji aktywowania swojej karty. Jesteśmy skazani na drogi pakiet danych od Skodowego operatora jak chcemy mieć internet po WiFi w aucie. Ja obecnie stosuje swój modem LTE podpięty do gniazda USB w podłokietniku.

Jak już jesteśmy przy temacie Columbusa, to zauważyłem u siebie taką przypadłość: Spotify po Android Auto gra idealnie, natomiast jak mam podłączonego iPhone SE (nowa wersja iPhone5) to muzyka leci tylko przez przedni głośnik i jakby w mono. Ustawiałem już na wszystkie sposoby telefon, po kablu, bezprzewodowo i ciągle to samo. W tym radiu to jest fajne, że można mieć jeden telefon po blucie do rozmów, a drugi Carplayem bezprzewodowo np. do muzyki, Yanosika, itd.
Czy ktoś się z tym spotkał, że mu iPhone odtwarza w „mono” i jakoś to rozwiązał. Może to jakaś przypadłość tego telefonu, ale na razie nie mam jak sprawdzić tego na innym jabłuszku.

AKTUALIZACJA:
dorwałem iPhone 8 i z niego muzyka gra tak samo jak ze słuchawki na Androidzie. Czyli coś musi być nie tak z tym starym iPhone SE. Apple Music na tym SE też tylko w mono gra.
Ostatnio zmieniony 4 gru 2020, o 08:41 przez Patrol, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ