1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

refiko
Posty: 16
Rejestracja: 20 gru 2020, o 20:42
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Aktualnie: 130
Imię: Dawid

1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: refiko »

Cześć,
obecnie cieszę się z zakupu bądź co bądź 9 letniej Superb z w/w silnikiem. Znajomy od dwóch lat użytkuje identyczną sztukę i opowiada mi o zużyciu paliwa rzedu 4-4,5 do 5 litrów ON/100km przy jakieś tam jeździe autostradowej (z rodziną na wakacje). Ja z kolei jadąc bardzo delikatnie - serio, wiem czym jest ecodriving, stosuje wiele zasad z tym związanych - na odcinku ok. 140km, drogami wojewódzkimi i krajowymi z prędkościami rzedu 70-90km/h średnie spalanie z komputera pokazało mi 7 litrów ON/100km...jechałem sam, bez bagaży itd, ciśnienie w oponach wizualnie ok. Liczyłem, że spokojnie ujrzę 5 litrów on/100km, a tu kicha... Opony zimowe, słabe bo już sparciałe, właśnie 9letnie jak i auto. Od czego zacząć kontrolę, gdzie zaglądać, co sprawdzić, aby spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy? Jestem przed serwisem olejowym, wymianą filtrów.
Najlepiej proszę o zabranie głosu użytkowników superbów II z tym motorem. Na koniec dodam, że motor jest zawirusowany na jakieś 130km. Według mądrości z internetu spalanie nie powinno wzrosnąć, a wręcz tunerzy deklarują delikatny spadek spalania przy wzroście mocy.
YOGI3000
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, o 22:27
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: YOGI3000 »

refiko pisze: 22 gru 2020, o 20:23 Od czego zacząć kontrolę, gdzie zaglądać, co sprawdzić, aby spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy?
Od tego znajomego.
refiko
Posty: 16
Rejestracja: 20 gru 2020, o 20:42
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Aktualnie: 130
Imię: Dawid

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: refiko »

Rozwiń myśl. Twierdzisz, że kłamie? Myślę, że nie. Nie na darmo, rekord ekodrivingu w Polsce to wynik Skody Octavi na trasie 300km w ruchu publicznym z wynikiem 1,89l ON/100km. Podobne liczby widziałem tzn. cyfry rzęud ok. 5-6 litrów przy normalnej, zwyczajnej jeździe. U mnie 7 przy baaardzo lekkiej nodze itd.
Ja wiem, że "znajomy" to dla wielu osób różne pojęcia, ale w tym przypadku nie mam prawa zakładać, że mnie okłamał.
Awatar użytkownika
Kris83
Posty: 18
Rejestracja: 3 paź 2018, o 19:24
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Sieradz/Grudziądz

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: Kris83 »

Kolego ja mam spalanie 6 l ale jak autostradą jadę 140-160km/h
Przy spokojnej jeździe (drogi krajowe) 70-90 km/h mam spalanie 4-4,5 (wg komputera), według dziennika tankowania (aplikacja w telefonie) nie przekraczam 5 l ON/100km.
Może to wirusowanie tak Ci podniosło spalanie. Pytanie jakie jest w rzeczywistości komputer może kłamać. Zatankuj na full i po 200 km mieszanej jazdy dotankuj.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Kris83
Posty: 18
Rejestracja: 3 paź 2018, o 19:24
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Sieradz/Grudziądz

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: Kris83 »

Tu masz screen z dziennika

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka


Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 gru 2020, o 07:18 przez Kris83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kris83
Posty: 18
Rejestracja: 3 paź 2018, o 19:24
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Sieradz/Grudziądz

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: Kris83 »




refiko
Posty: 16
Rejestracja: 20 gru 2020, o 20:42
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Aktualnie: 130
Imię: Dawid

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: refiko »

Właśnie wróciłem z ASO Skody w Łodzi przy Szczecińskiej. Odcinek w obie strony jakieś 50-60km. Do Łodzi (jakieś 15km) na drodze luźno, w miarę luźno, bez korków. W samej Łodzi jak to w dużym mieście już trochę tłoczno, ale bez przesady, umiarkowana ilość postojów na czerwonym świetle. W sumie jak na Łódź to tak w miarę. Średnie z kompa, okolica 7,8l ON/100km przy czym gdy wracałem z Łodzi i jeszcze nie wyjechałem z miasta to było 8,9... o ecodrivingu z mojej strony nie muszę mówić bo o tym już pisałem. Swoją drogą w ASO potwierdziłem autentyczność mojego przebiegu rzędu 220k km, regularne serwisy co 30k km w ASO do samego końca (180k), zero napraw blacharskich w ASO. Dodatkowo łapę się na dwie akcje serwisowe związane z softem, czystością spalin itd

Powtórzę pytanie. Od czego zacząć przegląd auta? Co sprawdzić?
refiko
Posty: 16
Rejestracja: 20 gru 2020, o 20:42
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Aktualnie: 130
Imię: Dawid

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: refiko »

Przejechane 167km (wiem, nie wiele), tankowanie od strzała do strzała dało wynik spalania 5,38ON/100km. Ta sama stacja, ten sam dystrybutor. Słabo trochę, że komputer w samochodzie zawyża ten wynik o średnio 3 litry on/100km? Wynik 5,38ON niby dobry, ale przy takim stylu jazdy jaki uskuteczniałem przez te kilometry w Colcie 1,5 did 95km bez problemu osiągałem wyniku na granicy 3-4 litry ON/100km. Wiem, że Superb jest znacznie cięższy, ale wiem od ziomka z roboty, że 6 to on nie przekracza jeżdżąc dynamicznie wokół komina i do roboty 10km...
Będę skrupulatnie liczył tankowania najbliższe z 1000km i zobaczymy jakie to da wyniki. Dodam, że jestem jeszcze przed wymianami olejów, filtrów, opony są zimowe - wyeksploatowane, choć ciśnienie na oko okej. Zobaczymy. Dzięki za pomoc.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: rezon »

refiko pisze: 24 gru 2020, o 12:25 Przejechane 167km (wiem, nie wiele), tankowanie od strzała do strzała dało wynik spalania 5,38ON/100km. Ta sama stacja, ten sam dystrybutor. Słabo trochę, że komputer w samochodzie zawyża ten wynik o średnio 3 litry on/100km? Wynik 5,38ON niby dobry, ale przy takim stylu jazdy jaki uskuteczniałem przez te kilometry w Colcie 1,5 did 95km bez problemu osiągałem wyniku na granicy 3-4 litry ON/100km. Wiem, że Superb jest znacznie cięższy, ale wiem od ziomka z roboty, że 6 to on nie przekracza jeżdżąc dynamicznie wokół komina i do roboty 10km...
Będę skrupulatnie liczył tankowania najbliższe z 1000km i zobaczymy jakie to da wyniki. Dodam, że jestem jeszcze przed wymianami olejów, filtrów, opony są zimowe - wyeksploatowane, choć ciśnienie na oko okej. Zobaczymy. Dzięki za pomoc.
Zagoń ziomka z roboty do notowań na motostat.pl i zobaczymy ile mu NAPRAWDĘ pali. Na forum też nie brakuje takich, co niemal muszą spuszczać paliwo, bo silnik tak mało pali, że aż je wytwarza ;) Sam też załóż sobie konto, notuj, ikonka w podpis i będzie jasność. btw zawyżanie wskazań przez kompa to rzadkość, raczej zaniżają.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
YOGI3000
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, o 22:27
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: YOGI3000 »

Więc te duże spalanie od którego zacząłeś temat to były liczby z komputera?
Nie wierze że superb, które waży prawie 1600kg, spala wokół komina (rozumiem że chodzi o miasto) max 6 l i to jeżdżąc dynamicznie.
refiko
Posty: 16
Rejestracja: 20 gru 2020, o 20:42
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Aktualnie: 130
Imię: Dawid

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: refiko »

Kolejne tankowanie od strzała do strzała, odcinek 252km dało 6,5 ON/100km przy czym w dużej mierze było dynamiczniej, a przede wszystkim znacznie więcej małomiasteczkowej drogi, w tym sporo pracy na postoju itd.
Samo spalanie wydaje się być okej, raczej nie mam uwag, ale dlaczego komputer tak mocno zawyża? Usłyszałem, ze to to przez "zawirusowanie" map itd, że bywa tak.
Co o tym sądzicie? Macie odniesienie? Podniesienie mocy = istotne zawyzenie spalania na komputerze?
SE7
Posty: 200
Rejestracja: 10 lut 2020, o 19:09
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: SE7 »

Kris83 pisze: 23 gru 2020, o 07:16 Kolego ja mam spalanie 6 l ale jak autostradą jadę 140-160km/h
Przy spokojnej jeździe (drogi krajowe) 70-90 km/h mam spalanie 4-4,5 (wg komputera), według dziennika tankowania (aplikacja w telefonie) nie przekraczam 5 l ON/100km.
Może to wirusowanie tak Ci podniosło spalanie. Pytanie jakie jest w rzeczywistości komputer może kłamać. Zatankuj na full i po 200 km mieszanej jazdy dotankuj.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
To jest dopiero ciekawostka na temat spalania. W mojej O3 (110km 4x4) przy takich prędkościach autostradowych to było ok. 7,5l/100km. Tankuję zawsze pod korek przy prawie pustym zbiorniku.
Komputer nigdy prawdy w 100% nie wskaże, odczyt z tankowania to już w zasadzie błąd minimalny.
Twoja sugestia aby po 200km do pełna tankować jest obarczona dużym błędem.
YOGI3000
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, o 22:27
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: YOGI3000 »

refiko pisze: 30 gru 2020, o 15:11 Kolejne tankowanie od strzała do strzała, odcinek 252km dało 6,5 ON/100km przy czym w dużej mierze było dynamiczniej, a przede wszystkim znacznie więcej małomiasteczkowej drogi, w tym sporo pracy na postoju itd.
Samo spalanie wydaje się być okej, raczej nie mam uwag, ale dlaczego komputer tak mocno zawyża? Usłyszałem, ze to to przez "zawirusowanie" map itd, że bywa tak.
Co o tym sądzicie? Macie odniesienie? Podniesienie mocy = istotne zawyzenie spalania na komputerze?
U mnie w autach nigdy komputer nie zawyżał, zawsze zaniżał.
Można to skalibrować żeby wskazywało bliżej prawdy.
Tankowanie do strzała tez średnio się sprawdza. Jak chcę sprawdzić spalanie to tankuje od rezerwy do rezerwy.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: leszekmw »

w dieslu ropa się pieni przy tankowaniu ale w starych autach macie taki cyngwajs /nazywa się to odpowietrznik / we wlewie który się wciska i wtedy się leje pod koreczek powolutku , kilka takich tankowań i już wiesz ile Ci pali..
w nowszych wozach brak tego ustrojstwa ale spokojnie można dolać pod korek lejąc powoli ..przynajmniej w audi tak mam ;)
od rezerwy do rezerwy się nie sprawdzi bo nie zawsze jesteś koło cpn jak się zaświeci :D
spalanie superba 6l dynamicznie koło komina - bzdura
spalanie superba przy 160 6l - również bzdura
ale jak ktoś chce mieć dobre samopoczucie to ok.
komputer można skalibrować podobno ale nie wiem jak to się robi..
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 1,6 tdi Greenline - zużycie paliwa

Post autor: rezon »

leszekmw pisze: 31 gru 2020, o 16:05 w dieslu ropa się pieni przy tankowaniu ale w starych autach macie taki cyngwajs /nazywa się to odpowietrznik / we wlewie który się wciska i wtedy się leje pod koreczek powolutku , kilka takich tankowań i już wiesz ile Ci pali..
w nowszych wozach brak tego ustrojstwa ale spokojnie można dolać pod korek lejąc powoli ..przynajmniej w audi tak mam ;)
od rezerwy do rezerwy się nie sprawdzi bo nie zawsze jesteś koło cpn jak się zaświeci :D
spalanie superba 6l dynamicznie koło komina - bzdura
spalanie superba przy 160 6l - również bzdura
ale jak ktoś chce mieć dobre samopoczucie to ok.
komputer można skalibrować podobno ale nie wiem jak to się robi..
W nowych samochodach lepiej nie lać pod korek - nawet lejąc po woli. Zalanie odpowietrznika potrafi sprawić problemy przy kolejnych tankowaniach - pistolet będzie odbijał co chwilę. Wystarczy lać do pierwszego odbicia i po kilkunastu tankowaniach średnia wychodzi już w miarę rzetelna.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
ODPOWIEDZ