SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: Kelso »

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że przeglądałem forum z podobnymi problemami, ale nie znalazłem rozwiązania :D

Problem dotyczy zapamiętywania ustawień fotela kierownika...ni cholery nie działa programowanie (samo ustawianie foteli w każdej płaszczyźnie działa bez problemu). Wszystko robione zgodnie z instrukcją (lusterka, fotel, przycisk set powyżej 1 sekundy i następnie 1/2/3 przycisk) i na końcu brak gongu.
W OBD11 wyrzucało 7 błędów z brakiem nastawów. Błędy skasowane, nastawy robione po kilkukrotnie...dalej bez zmian. Wykonany Hard reset + cała operacja nastawów i programowania od nowa = nadal brak efektów.
wszystko robione na włączonym zapłonie.

Wczoraj odłączałem nawet akumulator, żeby ewentualnie zresetować jakąś pamięć, co może blokować te ustawienia, po czym od nowa wykonane powyższe operacje = zero efektu.

aha i jeszcze jedna rzecz (nie wiem czy ma cos wspolnego) - zaprogramowalem sobie odsuwanie foteli po otwarciu drzwi, zeby tylek mozna bylo łatwiej włożyć...nie odsuwa sie...

Mam podejrzenia, że może to być moduł komfortu, wina akumulatora (daje za niskie napięcie - na postoju ma 11.8V, ale nie mam innego na chwile obecną).
Internety mówią jeszcze, że warto wyjąć jakiś bezpiecznik/przekaźnik od foteli, ale juz nie doszukałem się, który to bezpiecznik...no ale skoro odłączałem całe aku to chyba już bez znaczenia...

Jakieś pomysły/sugestie?


Obrazek
jaca85
Posty: 141
Rejestracja: 28 paź 2019, o 06:34
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: jaca85 »

Hej!
Mialem to samo niedawno po wymianie szyby pasazera w aso. Oczywiscie zauwazylem po fakcie i bylem zdany na siebie.
Nie bede sie rozwodzil nad tematem - jak dziala wszystko poza pamiecia to raczej da sie to zrobic (chyba ze fizycznie sterownik padl).
Kolo aku szukalem magicznego bezpiecznika - ale nie znalazlem tego numeru gdzie podawali na forach, wiec to pominalem.
Recznie zresetowalem pamiec fotela - siedzisko na maxa w strone kierownicy, jak fotel dojechal to jeszcze raz wciskalem aby wszedl w skrajne polozenie. Nastepnie oparcie fotela na maxa do kierownicy, kiedy dojechal to trzymalem z 10sek. i nastpnie puscilem i jeszcze raz wcisnalem i trzymalem dopuki nie bylo slychac "dzwieku/pikniecia".
Reczna kalibracja dalej nie pomagala - a znalazlem ich kilka sposobow.
Finalnie podpialem auto pod vcds, wszedlem w fotel, wyczyscilem bledy (glownie kalibracja fotela), otworzylem drzwi kierowcy i dalem na ustawienie parametrow zerowych czy tam kalibracje zerowa fotela - cos takiego. Fotel podjechal na maxa do przodu, do gory, oparcie na maxa do szyby - uwazaj na "slonecznik" - otworz go na maxa do szyby aby nie pekl pod wplywem pracy fotela, zaglowek fotela na maxa w dol albo wyciagnac i kierownica na maxa w strone kokpitu.
Po tym programowanie mi dziala.
Jak zrobic w eleven Ci nie podpowiem bo nie mam tego.
Jak masz blisko do Leszna to zapraszam - moze sie wpiac i sprobowac to zrobic.
W aso za to kroja ponoc ze 250zl a czasami wkrecaja wymiane sterownika i kodowanie a to wtedy start od 700 wzwyz...

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: Kelso »

Dziekuje za odp.
Wszystko co opisywales robilem w obd11...kasowanie bledow a potem nastawy foteli czyli fotele jezdza w kazda strone.
Mam jeszcze podejrzenie, ze to przez akumulator nie chce jakies zabezpieczenie puscic, ale aku wymienie dopiero w tygodniu.
Albo moze wlasnie obd sobie nie daje do konca rady... sam nie wiem...

Ty jestes z Leszna pod Wawa?
jaca85
Posty: 141
Rejestracja: 28 paź 2019, o 06:34
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: jaca85 »

Wez jakis miernik i sprawdz napiecie na aku jakie masz zanim wymienisz - chyba ze tak czy siak planujesz zmiane

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: Kelso »

Bylem dzisiaj u magika od aku. Podlaczyl pod urzadzenie i powiedzial ze aku ma 48% pojemnosci poczatkowej, wiec nadaje sie do wymiany. Auto odpala o dziwo ale juz mi pokazuje jakies bledy w obd, ze za niskie napiecie jest. Wiec tak czy owak wymienie, zeby w polu nie stanac pewnego dnia...doladowanie aku raczej nie pomoze
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: bartekpion »

Z którego roku masz aku/samochód?
Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: Kelso »

2016
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: bartekpion »

Mój z początku 2017 w tym miesiącu już 2 razy ładowany, bo nie pali. fakt, stoi w garażu, ale praktycznie nie jeździ. Aso twierdzi że wszystko OK...
jaca85
Posty: 141
Rejestracja: 28 paź 2019, o 06:34
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: jaca85 »

A moj z 2016 i chula... mialem lekkie obawy przy ponad -16 nad ranem, ale dał rade :-)

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: bartekpion »

04 lutego ładowałem, 11 lutego wyjechałem na 2 odpalenia, i dziś cudem odpalił.
jaca85
Posty: 141
Rejestracja: 28 paź 2019, o 06:34
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: jaca85 »

4-5 lat na aku to wg mnie dobry wynik. Fakt ze w naszych sa juz typu agm i sa drozsze, ale coz...
Panietajcie, ze po wymianie baterii wypadalo by wklepac parametry nowego aku do bsi. No chyba ze zmieniacie na dokladnie taki sam...

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: Kelso »

Aku podladowywalem cala noc i mil ok 12.7v.
Wsadzilem do auta, chwile sie przejechalem zeby bledy sie same skasowaly i znowu zabralem sie za programowanie foteli.
Klasycznie najpierw wywalilem bledy, potem w obd11 zrobilem reset twardy pamieci foteli i od nowa nastawy. Proby zaprogramowania spezly na niczym...dalej nie trybi.

Rzucilem sie pod fotel zeby posprawdzac kostki itp. Wszystko ladnie tam wyglada.
W obd11w live data sprawdzilem responsywnosc przyciskow bo myslalem ze moze cos zasniedzialo, ale bardzo ladnie odczytywalo kiedy to jest nacisniete a kiedy nie.

Summa sumarum, skonczyly mi sie pomysly. Na koniec zabawy po 30minutach zabawy napiecie aku spadlo do 11.8v...

Dodatkowo zaprogramowalem sobie jeszcze raz odsuwanie foteli przy otwarciu drzwi...nie odsuwaja sie...

Sam juz nie wiem czy to wina wahan na akumulatorze, ale klasyczne ustawienie fotela przyciskiem dziala....


EDIT:
na forum brytyjskim znalazlem cos takiego:
"Dealer says it's a glitch in the software which throws up an error code which can't be cleared.
Skoda are working on a update for the software but its not ready yet they will let me know when it's available."


Sprawdziłem wersje softu u siebie w tym module i wychodzi, że jest z roku produkcji i nie było to nigdy aktualizowane.

W jaki sposób aktualizuje się soft w modułach?W aso czy da się gdzieś taniej?
Awatar użytkownika
jimw
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwie 2017, o 10:58
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: jimw »

Ja dodam od siebie, że miałem problem z pamięcią fotela. Próbowałem go przesuwać we wszystkich kierunkach do oporu, żeby usłyszeć magiczny gong i nic.

Dopiero potem doczytałem, że przesuwanie należy robić na otwartych drzwiach... i wtedy zadziałało. Nie używałem do tego ani VCDSa ani ODB - przesuwałem po prostu przyciskami fotela.

Nie wiem czy tak próbowałeś...
Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: Kelso »

jimw pisze: 26 lut 2021, o 10:45
Nie wiem czy tak próbowałeś...
wyłącznie na otwartych próbowałem. niestety nic. czekam teraz na kuriera, który ma mi przywieźć nowe przyciski do fotela. zobaczymy czy to w nich problem.
Awatar użytkownika
RybaDK
Posty: 293
Rejestracja: 24 gru 2016, o 22:22
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Darek

Re: SS3 Problem z Zakodowaniem pamięci foteli

Post autor: RybaDK »

Miałem też problemy z pamięcią fotela, co jakiś czas wywalało mi pamięć, z reguły kalibracja do skrajnych polozen pomagała, ale przy okazji serwisu zgłosiłem ta usterkę. Wgrali nowy soft od tego czasu w sterowniku fotela mam zawsze błąd o niewiarygodnych danych, ale fotel działa ma pamięć i od 3 lat ani razu nie wywaliło.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ