Problem z centralnym zamkiem

msemafor
Posty: 28
Rejestracja: 6 sty 2023, o 12:05
Samochód: Superb III
Rocznik: 2019
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Stargard

Problem z centralnym zamkiem

Post autor: msemafor »

Pojawił się u mnie problem z zamykaniem SIII 2019 rok auta z pilota. Występuje on tylko w drzwiach po stronie kierowcy (przednich i tylnych). Po naciśnięciu przycisku zamykania na pilocie słychać zamknięcie tylko obu drzwi po stronie pasażera. Drzwi kierowcy i pasażera za kierowcą pozostają niezaryglowane. Natomiast naciśnięcie przycisku zamykania przy gałce zmiany biegów rygluje drzwi kierowcy ale drzwi pasażera za kierowcą pozostają niezaryglowane. Drzwi kierowcy obecnie zamykam "ręcznie" kluczykiem (zdjąłem osłonę wkładki zamka przy klamce).
Problem zauważyłem już w zimie ale objawiał się on nieodryglowywaniem drzwi kierowcy w niskich temperaturach. Wtedy otwierałem drzwi od środka klamką.
Od czego rozpocząć diagnozę problemu? Sprawdziłem błędy i są 3: 196650 - Central locking motors - short circuit to B; 196651 - Central locking motors - short circuit to ground; 196665 - Lock unit for central locking, implausible signal. Akumulator ma dobre parametry i jest regularnie ładowany, bo codziennie przejeżdżam 80 km (w tym połowa drogą szybkiego ruchu). Próbowałem sprawdzić kable między budą a drzwiami kierowcy biegnące w gumowej harmonijce do wtyczki ale nie udało mi się odchylić tej gumowej osłony mimo, że odpiąłem wtyczkę od gniazda w słupku i wyjąłem mocowanie kabli z drzwi kierowcy. Poza tym wiązka jest zaklejona taśmą i wygina się w miarę sztywno i przez to na dość długim odcinku, co powoduje mniejsze prawdopodobieństwo złamania przewodów. Gdyby zamykanie przyciskiem przy gałce zmiany biegów nie ryglowało tylko drzwi kierowcy mógłbym stawiać na siłownik zamka w tych drzwiach. Ale to nie zamyka drzwi pasażera za kierowcą, co może sugerować moduł sterujący centralnym zamkiem po stronie kierowcy. Czy znane są przypadki, że ten moduł powodował różne "cyrki" z centralnym zamkiem i jego wymiana lub naprawa rozwiązywała problem?
Będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki.
marasmus007
Posty: 954
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 01:34
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 371 KM/482 Nm
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z centralnym zamkiem

Post autor: marasmus007 »

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie było to samo działało raz innym razem nie, losowo ryglowało i i otwierało drzwi. Komunikat o silnikach centralnego i zwarciu z masą , ten sam błąd. Znalazłem odpowiedni zamek na wstępie dla drzwi tylnych pasażera na aliexpress , koszt 78 złotych wymieniłem i błąd zniknął. Drugi zamek do drzwi przednich pasażera kupiłem na allegro firmy Polcar 270 zł gdyż nie chciało mi się czekać miesiąca za przesyłką , wszystkie błędy zniknęły wszystko działa poprawnie. Nie wiem czy dokładnie to samo jest u Ciebie ale po błędach i objawach widzę, że tak, więc może to jest ścieżka , którą powinieneś wybrać ?
ODPOWIEDZ