Rozszczelnienie klimy

Jas
Posty: 20
Rejestracja: 10 lis 2012, o 14:27
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Warszawa

Rozszczelnienie klimy

Post autor: Jas »

Parę dni temu z prawej strony (przód) mojego superba usłyszałem syk i na asfalcie pojawił się jasnozielony płyn o konsystencji oleistej. Nie zdążyłem zlokalizować miejsca wycieku bo przestało cieknąć i syczeć. Wydaje mi się, że to z jednego z przewodów biegnących od (do) osuszacza.
Po dodatkowym sprawdzeniu internetu wnioskuję, że to rzeczywiście z układu klimatyzacji.
Zrobiłem auto test (klawisz obiegu zamkniętego i Econ) klimy i wyszły błędy 256, 4F8, 4FA czyli siłowniki ale nic o braku ciśnienia.
Pytania na które poszukuję odpowiedzi:
1. Jeśli system się rozszczelnił to dlaczego autotest tego nie wykrywa?
2. Czy jeśli pojeżdżę jakiś czas na włączonym tylko trybie Econ to czy nie spowoduje to uszkodzenia sprężarki klimy?
3. W przypadku naprawy czy oprócz wymiany (naprawy) uszkodzonej części należałoby jeszcze coś wymienić dodatkowo?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Rozszczelnienie klimy

Post autor: neck99 »

1. Zrob Bardziej wiarygodny test za pomoca interface
2. Nic sie nie stanie na econ. Sprezarka jest wtedy off
3. Osuszacz jesli sie rozszczelni klime
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozszczelnienie klimy

Post autor: Sebastian_M26 »

W wszystkich nowoczesnych autach sprężarka pracuje, mimo wyłączonej klimy, tylko bez obiegu i bez obciążenia.
Przez nieszczelność wyciekł olej oraz mogą dostać się zanieczyszczenia i wilgoć co spowoduje szybkie zatarcie sprężarki, zapchanie osuszacza oraz zabrudzenie układu.
Aby nie narażać się na koszty, nieszczelność należy jak najszybciej załatać oraz przynajmniej uzupełnić olej.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
Zaj007
Posty: 1278
Rejestracja: 11 lip 2011, o 15:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Maciej
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rozszczelnienie klimy

Post autor: Zaj007 »

Również radzę w rozsądnym terminie naprawić nieszczelność i uzupełnić czynnik. W tym roku miałem podobną historię w nie-Superbie (kondenser ze starości poleciał) i starałem się w miarę szybko naprawić usterkę.
Obrazek
Jas
Posty: 20
Rejestracja: 10 lis 2012, o 14:27
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozszczelnienie klimy

Post autor: Jas »

Dzięki za wszystkie porady i uwagi.
Przekonuje mnie argument o dostającej się do instalacji wilgoci i wynikających z tego problemów. Jutro jadę naprawiać.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ