Internet na pokładzie

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Internet na pokładzie

Post autor: pab567 »

Skończyłem pierwszą cześć projektu rozbudowy multimediów - WiFi na pokładzie. Jako router został wykorzystany Samsung Galaxy Ace - po pierwsze dlatego, że ma wyjście antenowe (wystarczy wywiercić otwór w pokrywie baterii), po drugie dlatego że leżał niewykorzystany w szufladzie czyli zero dodatkowych kosztów. Do tego:
1. wymiana rekina GPS na GPS+GSM
2. kabel 6m z obydwu stron zakończony gniazdem Fakra
3. przejściówka z wtyku Fakra na FME
4. przejściówka z FME na na wtyk do złącza antenowego użytego w Galaxy Ace
5. kabel MDI - USB (jako źródło zasilania)
6. kabel USB - mikro USB

Kable doprowadzonego do schowka w podłokietniku - nic nie wystaje na zewnątrz. Efekt - sygnał sieci komórkowej o 20dBm mocniejszy niż przy telefonie w tym samym schowku bez podłączonej anteny zewnętrznej. Moc jest :)
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Odp: Internet na pokładzie

Post autor: dato »

Hehe... Musimy się spotkać jak wrócisz ;-)
Widzę podobne zajawki. Enriquez... Cicho sza ;-)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13602
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Internet na pokładzie

Post autor: Enriquez »

pab567, ja Ci dobrze radzę - Ty się z nim nie umawiaj... to szaleniec.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Internet na pokładzie

Post autor: forrestas »

Hej, widzę instalacja full profesjonalna :)

Dla tych którzy chcieli by zrobić podobnie a nie mają zbędnego galaxy mogę polecić swoją konfigurację: mobilny router D-Link MR-3020 (100PLN) + dowolny modem usb z wyjściem antenowym (np. ok 100PLN za nowy z Play'a na kartę ze starterem). Byłem pod wrażeniem listy wspieranych przez stockowy firmware routera modemów - np. modemy LTE. Zaleta taka, że zestaw modem/router działa tylko jak ma napięcie. Startuje całkiem szybko. Zasilanie brałem ładowarką usb z gniazda zapalniczki. Ot, takie doraźne rozwiązanie :D

Z tą anteną rekinem bardzo dobry pomysł - ja w razie potrzeby miałem bacik 30cm leżący na desce (za 20PLN). Na szczęście wifi w aucie używałem tylko w czasie wakacyjnych wyjazdów więc ten bałagan jakoś ogarniałem. Teraz pewnie zrobię tak jak Ty. Jak tylko jakaś dobra dusza zainstaluje mi moduł BT i wymyśli jak podpiąć pod jedną antenę rSAP i modem GSM (z tego miejsca chciałem pozdrowić wszystkich Enriqueza ;) )
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Internet na pokładzie

Post autor: dato »

Enriquez pisze:pab567, ja Ci dobrze radzę - Ty się z nim nie umawiaj... to szaleniec.
A miałeś siedzieć cicho :evil:

Szukam okazji, żeby to skończyć u siebie, albo pretekstu, żeby u Ciebie... W powyższy sposób nakręcasz mnie na poważną rozmowę, czyli wiesz - wizytę u Ciebie w garażu ;) :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Internet na pokładzie

Post autor: pab567 »

forrestas pisze: D-Link MR-3020
Rozumiem, że mówisz o TP-Link bo żadnego D-Linka o tym symbolu nie znalazłem. Zaiste sprzęcik ciekawy. U mnie Galaxy i tak jest tymczasowo bo docelowo internet będzie dostępny poprzez modem wbudowany w WP9900 i stamtąd też współdzielony (jak tylko WP9900 wróci z naprawy).
forrestas pisze:Jak tylko jakaś dobra dusza zainstaluje mi moduł BT i wymyśli jak podpiąć pod jedną antenę rSAP i modem GSM
Nie podepniesz pod jedną antenę modułu GSM III i routera - dlatego ja się cieszę, że mam GSM II :D
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13602
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Internet na pokładzie

Post autor: Enriquez »

Za dużo kombinujecie. Ja mam Samsunga GT-B8000 w kieszeni i mi to załatwia WiFi wszędzie... i wyklucza konieczność płacenia kolejnego abonamentu tylko do samochodu. Niedogodność jest taka, że czasem bateria padnie, ale od czego ładowarka.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Internet na pokładzie

Post autor: forrestas »

@pab567, masz rację - chodziło mi o urządzenie TP-Link'a.

@Enriquez, wifi tethering mi dosłownie pożera baterię. Założę się, że nie masz cały czas włączonego. Docelowe rozwiązane pab567 będzie miało tą zaletę, że będzie transparentne i niezawodne. Wifi będzie dostępne w chwili włączenia zaplonu/stacji multimedialnej i żadna bateria (orpócz ew. akumulatora :P ) nie padnie.
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Internet na pokładzie

Post autor: dato »

Enriquez pisze:Za dużo kombinujecie. Ja mam Samsunga GT-B8000 w kieszeni i mi to załatwia WiFi wszędzie... i wyklucza konieczność płacenia kolejnego abonamentu tylko do samochodu. Niedogodność jest taka, że czasem bateria padnie, ale od czego ładowarka.
Ale gadasz z japka, więc jak by nie liczył to też 2 abonamenty ???
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13602
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Internet na pokładzie

Post autor: Enriquez »

Nie, korzystam z wifi. W amonamencie w japku mam tez net za free. Od tego są ładowarki, żeby nie padała bateria.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Internet na pokładzie

Post autor: szms »

A na plecach nosisz agregat prądotwróczy? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13602
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Internet na pokładzie

Post autor: Enriquez »

sam jesteś agregat :)
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Internet na pokładzie

Post autor: rezon »

A po co łaifaj w czasie jazdy? Też rozważałem zakup stacji z Androidem i podłączanie wi-fi, ale stwierdziłem że druga karta SIM, utrzymywanie tego, a i tak rozmawiam normalnie z zestawu głośnomówiącego. Jedyny sens widziałem w możliwości AM on-line, ale to jakoś było za mało. Zawsze mam iPhona ze sobą z internetem, często lapka z internetem - to jeszcze internet w samochodzie? Odpuściłem.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Internet na pokładzie

Post autor: forrestas »

Mi łajfaj przydawało się do tableta - jak miałem na nim odpaloną nawigację :) (odbiornik GPS podpięty przez BT).

Cudaczne smartfony, z japkiem na czele, to też nie moja bajka. Raczej dojeżdżam to co innym zostanie po zakończonej umowie - ostatnio 6303i po teściu (wyleciała od niego bo jej BT nie parował się z BT w Sorento). W moim przypadku ten router i modem o którym pisałem to był jedyny internet z jakiego mogłem skorzystać.

W ubiegłym roku na urlop do Krynicy jechaliśmy bez żadnej kwatery więc tablet w rękach żony też pomógł takową znaleźć... tak, wiem, są tablety z modemami 3G, ale ja akurat wtedy zainwestowałem w 10 cali z Chin(2k za markowy sprzęt będący gadgetem to dla mnie zdecydowanie za dużo).

Tak więc, odpowiadając na pytanie rezona: wifi na pokładzie może się przydać pasażerom z tabletem :D
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Internet na pokładzie

Post autor: pab567 »

Enriquez pisze:Za dużo kombinujecie. Ja mam Samsunga GT-B8000 w kieszeni i mi to załatwia WiFi wszędzie... i wyklucza konieczność płacenia kolejnego abonamentu tylko do samochodu. Niedogodność jest taka, że czasem bateria padnie, ale od czego ładowarka.
1. Jak telefon jest w kieszeni to sygnał sieci komórkowej jest dużo słabszy niż przy antenie zewnętrznej - z mojego sprawdzenia wynika, że jest to około 20dBm a to potężna różnica (jeśli się nie mylę - dziesięciokrotna) przekładająca się wprost na ciągłość dostępu do netu. Z obserwacji praktycznych - jak Yanosika mam odpalonego w telefonie na szybie który jest podpięty pod internet bezpośrednio z sieci komórkowej (bez używania anteny zewnętrznej) potrafi - i to wcale nie rzadko - mieć problem ze zsynchronizowaniem się z serwerami. Jak go podpinam do netu przez WiFi z Ace'a podpiętego pod antenę zewnętrzną brak synchronizacji z serwerami nie występuje
2. Jaki dodatkowy abonament? Aero2 siedzi w Samusngu więc internet jest całkowicie za darmo.

Kolejna zaleta tego rozwiązania objawia się gdy podróżujesz za granicą. Po przekroczeniu granicy kupujesz jakiegoś prepaida, wsadzasz w telefon udostępniający net przez WiFi i wszyscy na pokładzie mają dostęp do netu z jednej karty.
ODPOWIEDZ