Columbus poprawa jakości dźwięku

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
fa1th
Posty: 131
Rejestracja: 24 mar 2013, o 06:56
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Ciechanów

Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: fa1th »

Witam , jako że zostaje przy fabryce chciałbym w prosty sposób poprawić jakość źrodła dźwięku ... Jest jakiś magiczny sposób ?


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: Misiek Fisiek »

Tzn. zostajesz przy columbusie czy zostajesz przy fabrycznych głośnikach?
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
siemi1
Posty: 2355
Rejestracja: 25 mar 2013, o 14:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Aktualnie: 2.0 TDi 200KM
Lokalizacja: Wawa_Bemowo

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: siemi1 »

Zakładam, że o wymiane kiepskich głosników chodiz mam taki sam dylema t w octavii glosniki graja gorzej niz w leonie 1M standardowe do fabrycznego radia.
Polecicie jakies konkretne ustawienia bass/tereble it?

jesli chodzi o m3 to convertuje Winampem jako VBR 192-320kbps.
Domówka:
OII FL, Elegance 2.0TDI Kombi, oszust RS Jest 171,7 KM i 402,9 Nm
Służbówka:
S3 FL, Scout 2.0TDI Kombi 200KM DSG7 4x4, Steel Grey/pakiet Black
Jędrula

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: Jędrula »

Nie da sie zmienic zrodla zostajac przy Columbusie :)
paulus60
Posty: 565
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 13:07
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: paulus60 »

Otóż to. fa1th chce zapewne poprawić jakość dźwięku, a nie jakość "źródła dźwięku".
Awatar użytkownika
fa1th
Posty: 131
Rejestracja: 24 mar 2013, o 06:56
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: fa1th »

Głośniki wymieniłem , chodzi o sprzęt przetwarzający dźwięk z płyty ... Columbusa nie chce wymieniać gdyż ładnie komponuje sie z reszta


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: pab567 »

fa1th pisze:Głośniki wymieniłem , chodzi o sprzęt przetwarzający dźwięk z płyty ... Columbusa nie chce wymieniać gdyż ładnie komponuje sie z reszta


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Masz Sound System?
Awatar użytkownika
fa1th
Posty: 131
Rejestracja: 24 mar 2013, o 06:56
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: fa1th »

pab567 pisze:
fa1th pisze:Głośniki wymieniłem , chodzi o sprzęt przetwarzający dźwięk z płyty ... Columbusa nie chce wymieniać gdyż ładnie komponuje sie z reszta


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Masz Sound System?
Mówisz o aktywacji dynaudio ?


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: pab567 »

fa1th pisze:
pab567 pisze:
fa1th pisze:Głośniki wymieniłem , chodzi o sprzęt przetwarzający dźwięk z płyty ... Columbusa nie chce wymieniać gdyż ładnie komponuje sie z reszta


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Masz Sound System?
Mówisz o aktywacji dynaudio ?


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Po pierwsze jestem idiotą - nie spojrzałem w http://superbclub.pl/viewtopic.php?f=18&t=3734

Moim zdaniem
1. Możesz spróbować zmienić VCDSem profil samochodu w ustawieniach Columbusa ale nie sądzę, żeby dało to dużego kopa.
2. Możesz wyprowadzć RCA z Columbusa - tutaj chyba misiektt mógłby służyć radą.
3. Możesz dołożyć jakis sensowny procesor DSP lub wykorzystać mój pomysł opisany poniżej.

tylko że szlag mnie trafia jak to piszę bo jak ruszyłem audio u siebie to wciąż nie jestem w pełni zadowolony. Jak byl Sound System było dobrze - akustycy Skody naprawdę nieźle dobrali częstotliwości podziału i nachylenia zboczy wzmacniacza. Możliwość optymalizacji pod kierowcę lub pod kierowcę i pasażera też działała nieźle - podobnie jak pre-programowane korekcje (Rock, Jazz itd.). No i zachciało się mieć lepiej zapominając, że lepsze jest wrogiem dobrego. To nie znaczy że teraz jest gorzej ale nie jest tak dobrze, jak byc może. Zmieniłem głośniki zostawiając fabryczny wzmacniacz i okazało się, że gra do dupy - średnich z przodu za dużo a z tyłu za mało. Wszystko przez zoptymalizowanie charakterystyk fabrycznego wzmacniacza zasilającego tył na układ woofer + mid-range a nie woofer + tweeter. Więc fabryczny wzmacniacz wyleciał. Średnie się wyrównały ale z kolei jest problem z dołem - pradopodobnie spowodowany przez różnicę w impendacji (przód - 4ohm, tył - 2ohm). Żeby sensownie grało musiałem pokombinowac z czułością wejść i nastwami LPFu (stłumiłem trochę tył i podniosłem w górę LPF z tyłu żeby odtwarzał mniej basów). Ale przecież nie chodzi o to, żeby tłumić głośnik, który dobrze gra, tylko po to, aby zrównać tyl z przodem! Więc jutro na przód idą takie same głosniki, jak na tył. I nawet jak będzie grało OK to i tak będzie mi brakować optymalizacji pod kierowcę / pod kierowcę i pasażera oraz pre-programowanych korekcji. I teraz co - kolejny wydatek na korektor? Tak można w nieskończoność!!!

Chodzi mi po głowie wypróbowanie jeszcze innego setupu:
1. Założyć znowu fabryczny wzmacniacz.
2. Zsumować sygnały z wyjść wzmacniacza na każde drzwi tak żeby dostać 4 pary pokrywające całe pasmo.
3. Doprowadzić ten sygnał do dedykowanego wzmacniacza.

Jeśli by się sprawdziło to:
1. Pomijamy końcówkę mocy w Columbusie - do pierwszego wzmacniacza idzie sygnał niskopoziomowy.
2. Odzyskuję funkcjonalność optymalizacji pod kierowcę / pod kierowcę i pasażera oraz pre-programowanych korekcji.
3. Nowe głośniki dostają sygnał w pełnym pasmie który jest potem odpowiednio dzielony przez zwrotnicę.

Pytanie tylko jak by była charakterystyka zsumowanego sygnału - bo jak nie płaska to znowu jazda...

Chłopaki z Media Centrum pewnie już się ze mnie śmieją... ale tak już mam że o ile w znakomitej większości swojego życia (szczególnie służbowego) stosuję pareto to w tym temacie nie potrafię odpuścić i zadowolic się osiągnięciem 80% efektu...
Ostatnio zmieniony 26 lut 2014, o 16:22 przez pab567, łącznie zmieniany 1 raz.
Jędrula

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: Jędrula »

OK - ustalmy coś sobie :P

źródłem dźwięku w dowolnym torze systemu audio (również CAR AUDIO) jest dosłownie źródło pochodzenia dźwięku, w Twoim torze jest to więc COLUMBUS i jego:

- wbudowany odtwarzacz płyt
- wbudowany odtwarzacz kart pamięci
- wbudowany tuner
- wbudowany dysk twardy
- obsługa BLUETOOTH, a więc np. smartfon jako urządzenie zewnętrzne.

Zatem jeśli chcesz zmienić źródło - musisz zmienić COLUMBUSA, bo oprócz ostatniego w/w punktu to on jest de facto Twoim źródłem dźwięku. No chyba, że można podłączyć do COLUMBUSA np. zewnętrzny CD player, czego nie mam pewności.

Jeśli więc zmieniłeś głośniki i oczekujesz istotnej zmiany - wywal COLUMBUSA i wstaw konkretne klocki (nie wiem jak to się w CAR AUDIO nazywa), bo COLUMBUS od A do Z jest budżetowym rozwiązaniem. Nie ma tam zapewne jednego elementu toru, który jest wart zostawiania całości, gdy masz konkretne wymagania.
Awatar użytkownika
fa1th
Posty: 131
Rejestracja: 24 mar 2013, o 06:56
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: fa1th »

Cały czas zastanawiam sie nad stacja multimedialna alpine ine-w928r. Cały komplet z interface do skody wyjdzie ok. 6000zl ... Cały czas zastanawiam sie czy warto ? Na te klocki które mam wydałem ok. 7000zl i nie podoba mi sie jak to gra :(


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Jędrula

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: Jędrula »

Faith - mogę sobie wyobrazić Twoje rozgoryczenie po wydaniu 7 000 zł i braku satysfakcji efektu. Choć z car audio zupełnie nie mam do czynienia - audio do domu kompletowałem parę lat i dziś dopiero mogę napisać, że jestem bardzo zadowolony :D

Niemniej do meritum - z tego co napisałeś - wymieniłeś głośniki. Co z okablowaniem? Jeśli chodzi o kwotę, jaką wydałeś - domniemywam, że mówimy o lepszych przetwornikach, a więc i bardziej wymagających. By usłyszeć ich możliwości - muszą dostać prąd, po dobrych kablach :)

Innymi słowy - COLUMBUS w odstawkę, natomiast pytanie do specjalistów o pasujące do Twoich przetworników klocki. Czy audio domowe czy car audio nie ma tu znaczenia - musisz mieć dobre źródło i sprawny/wydajny prądowo wzmak. Bez tego Twoje głośniki będą tłamszone przez budżetowego COLUMBUSA, który nie rozpędzi odpowiednio membran.

Pamiętaj o akustyce, w tym przypadku wygłuszenie - robiłeś?


Alternatywa dla w/w - opindol te przetworniki na alledrogo/oddaj do sklepu i zmontuj audio w domu (no chyba, że już masz) - w samochodzie nigdy nie będzie takich warunków jak dobre stereo w domu.
Awatar użytkownika
fa1th
Posty: 131
Rejestracja: 24 mar 2013, o 06:56
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: fa1th »

Kable pradowe 52mm2 ;) głośniki morel i jl. Wzmaki dls ... Wygłuszenie dynamat extreme ...


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
seba76
Posty: 13
Rejestracja: 16 sie 2013, o 10:57
Samochód: Inny
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: seba76 »

Kolego rozumiem, że sygnał do wzmacniacza/y bierzesz z wyjść głośnikowych columbusa, jakiś konverter hi-lo, przekodowanie czy wzmacniacz z wejściami wysokoapięciowymi? Też się trochę pobawiłem z audio u mnie na oryginalnym radyjku i efekt jest całkiem ok, powiem więcej jestem zaskoczony jak dobrze potrafi zagrać Rns510.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Columbus poprawa jakości dźwięku

Post autor: pab567 »

ODPOWIEDZ