Upgrade audio

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5813
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Upgrade audio

Post autor: pab567 »

Wątków o tym na forum bez liku ale dołożę jeszcze jeden jako podsumowanie dla laików (czyli prawdopodobnie znakomitej większości z nas - ze mną na czele).

Jeśli jestes niezadowolony z brzmienia audio w swoim szkodniku rozważ nastepujące kroki:
1. Montaż subwoofera. Brak basów to jedna z największych bolączek Superba a równocześnie najtańsza jeśli chodzi o jej usunięcie - wystarczy kilkaset złotych ay kupić subwoofer aktywny. Możesz zainstalować suba w bagażniku lub pod siedzeniem swoim lub pasażera. Możesz też zainstalować subwoofer pasywny i zasilić go z dedykowanego wzmacniacza ale to już raczej przekroczy 1000 zł.
2. Wygłuszenie drzwi. Kolejne kilkaset zlotych za parę drzwi (w zależnosci od użytych mat).
3. Jeśli zdecydowałeś się na wygłuszenie drzwi to warto rozważyć wymianę głośników - za sensowne zapłacisz od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych za komplet na parę drzwi (w zależności od zasobności portfela). Uwaga dla właścicieli szkodników z fabrycznym Sound Systemem - jeżeli zdecydujesz się na wymianę glosników w tylnych drzwiach to pamiętaj, że małe głośniki to nie tweetery lecz średniaki - jesli zaisntalujesz tweetery to bez ich stlumienia dodatkowym rezystorem szybko je spalisz. A nawet jeśli je zabezpieczysz to i tak środkowych częstotliwości będzie zbyt mało - więc do wyborua) poza wytłumieniem nie ruszaj w ogóle tyłu b) wymień tylko woofer c) poszukaj dobrego mid-range'a który zmieści się w fabryczne miejsce.
4. Instalując nowe glośniki możesz pokusic sie o przebudowę boczków - przesunięcie wooferów do przodu, przeniesieni tweeterów na trójkąty lusterek lub przedni słupek (wtedy warto też przesunąć średniaki) potrafi zdziałać naprawdę wiele.
5. Żeby w pełni wykorzystać możliwości nowych głośników warto zainstalować wzmacniacz który je zasili bo fabryczne radyjka są po prostu za słabe. Możesz przebierać w ofertach od kilkuset do kilku tysięcy zlotych.
6. Wymieniając wzmacniacz pamiętaj, że fabryczne radyjka nie mają wyjść RCA - więc do wyboru a) znajdziesz kogoś, kto Ci je dorobi b) jeśli nie jest Ci obca lutownica dasz radę zrobić sam - koszt elementów to kilkadziesiąt zlotych c) musisz zastosować konwertery Hi-Lo d) kupisz wzmacniacz z wejściami Hi Input (z nadzieją, że z tych wejść wzmacniacz nie będzie się wzbudzał i nie będzie szumiał).
7. Jeśli zdecydowałeś się wymienić wzmacniacz to kolejnym krokiem do rozważenia jest dołożenia procesora. Uzyskasz dzięki temu możliwość indywidualnego kształtowania charakterystyki częstotliwościowej, dopasowania opóźnień i uzyskania dodatkowych efektów (scena, stadion itd.). Koszt od 1000 zl w górę.

Jak widzisz założyłem, że nie wymieniasz fabrycznego radia. Moim zdaniem wymiana fabrycznego radia pozwoli uzyskać nowe funkcjonalności (przy okazji pewnie stracisz kilka z dotychczasowych) ale raczej nie oczekuj cudów jeśli chodzi o jakość brzmienia - ograniczeniem nadal będą możliwości fabrycznych głośników.
Awatar użytkownika
piiiotrek
Posty: 82
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:16
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Upgrade audio

Post autor: piiiotrek »

może admin by założył dział coś w stylu: zrób to sam albo sprawdzone porady? gdzie właśnie pojawiały by się takie tematy jak ten, ale też z jakimiś opisami wymian itp. Przykładowo sam zmieniałem halogeny z tych, które nie mają świateł dziennych, na takie, które te światła mają, przy tym zrobiłem parę fotek i spisałem czynności krok po kroku jak wymienić halogeny, podłączyć kabelki itp. Co wy na to?
Dla wielu to tylko piłka nożna, dla mnie - sens życia.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13602
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Upgrade audio

Post autor: Enriquez »

Cool idea.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Upgrade audio

Post autor: grzesiu26 »

Jestem za a nawet przeciw ;)


Wysłane z jakiegoś urządzenia mobilnego.
ODPOWIEDZ