Letnie opony

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
winiary
Posty: 40
Rejestracja: 20 wrz 2020, o 20:32
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Letnie opony

Post autor: winiary »

Moje doświadczenia z Goodyearami Eagle F1 Asymmetric 3 były złe (na nich wyjechał z salonu i wytrzymałem z nimi jeden sezon). Są nieprzyjemnie głośne, zwłaszcza na szorstkiej albo betonowej nawierzchni. Wtedy po prostu wyją i nawet wyciszenie nadkoli i podłogi bagażnika zbytnio nie pomaga. Do tego w niższych temperaturach, około 10 stopni i mniej, słabo kleją. Przy 190KM w ośce często potrafiły zrywać przyczepność przy trochę dynamiczniejszym ruszaniu ze świateł. Ogólnie gówno i tyle. Zmieniłem na Michały Primacy 4+ i to jest zupełnie inna liga pod kątem hałasu i klejenia.
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Letnie opony

Post autor: maureliusz »

Dokładnie tak! Te opony to...szajs!
Mam 4x4... to jakoś to ratuje sytuacje, ale według mnie te opony do Conti... to nawet startu nie mają najmniejszego!

I też właśnie ostatnio pomyślałem o tym... że ludzie mówili o wyciaszaniu superba... ja się dziwiłem... Teraz rozumiem, że to kwestia opon! Do tej pory na Conti miałem ciszę, a teraz masakra... Naszczęście muzy słucham głośno ;-)

Hehe kolego winiary... może też masz zakład oponiarski?
A może... w zmowie jesteśmy ;-)
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Kylo125
Posty: 198
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Letnie opony

Post autor: Kylo125 »

Czy ktoś ma doświadczenia z Kumho ecsta hs52?
Cenę mają podobną do Dębicy i mnie korci spróbować.
SE7
Posty: 200
Rejestracja: 10 lut 2020, o 19:09
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Letnie opony

Post autor: SE7 »

maureliusz pisze: 23 kwie 2023, o 21:57 Dokładnie tak! Te opony to...szajs!
Mam 4x4... to jakoś to ratuje sytuacje, ale według mnie te opony do Conti... to nawet startu nie mają najmniejszego!

I też właśnie ostatnio pomyślałem o tym... że ludzie mówili o wyciaszaniu superba... ja się dziwiłem... Teraz rozumiem, że to kwestia opon! Do tej pory na Conti miałem ciszę, a teraz masakra... Naszczęście muzy słucham głośno ;-)

Hehe kolego winiary... może też masz zakład oponiarski?
A może... w zmowie jesteśmy ;-)
Dalej hejtujesz. Pojedź na tor a się przekonasz, że to jednak nie jest szajs. Jak wyznacznikiem jakości opony jest głośność to kupujcie te najcichsze i po temacie.
WG
Posty: 214
Rejestracja: 8 cze 2017, o 12:42
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 286KM 620Nm
Imię: Włodek
Lokalizacja: Radonie

Re: Letnie opony

Post autor: WG »

A ja się zastanawiam na jakiej podstawie piszecie te wszystkie oceny opon? Ja bym się odważył tylko głośność ocenić i czy mi się zdarły po roku. Reszta to jednak profesjonalne testy.
Kylo125
Posty: 198
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Letnie opony

Post autor: Kylo125 »

Ja tam myślę że pewne wrażenia prócz głośności można przekazać. Nie trzeba testów żeby zauważyć że np na Pirelli p7 na mokrym asfalcie w chłodny dzień strach dodać gazu bo jest wrażenie że silnik wypadnie przez maskę wraz zawieszeniem, a na zimówce takiej marki premium jak kormoran nie jest to problemem.
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Letnie opony

Post autor: maureliusz »

SE7 pisze: 24 kwie 2023, o 18:41 Dalej hejtujesz. Pojedź na tor a się przekonasz, że to jednak nie jest szajs. Jak wyznacznikiem jakości opony jest głośność to kupujcie te najcichsze i po temacie.
Ja hejtuję?
Kto się obraża i insynuacje snuje, że jestem wulkanizatorem...
Czy ja coś pisałem do Ciebie pierwszy personalnie?

Ja piszę jakie są moje odczucia, ty możesz mieć inne i się nie zgadzasz, ale ja nie wciskam Ci moich na siłę.

A zadania o tych GoodYear F1 nie zmienię... szajs i tyle.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
WG
Posty: 214
Rejestracja: 8 cze 2017, o 12:42
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 286KM 620Nm
Imię: Włodek
Lokalizacja: Radonie

Re: Letnie opony

Post autor: WG »

Kylo125 pisze: 25 kwie 2023, o 06:05 Ja tam myślę że pewne wrażenia prócz głośności można przekazać. Nie trzeba testów żeby zauważyć że np na Pirelli p7 na mokrym asfalcie w chłodny dzień strach dodać gazu bo jest wrażenie że silnik wypadnie przez maskę wraz zawieszeniem, a na zimówce takiej marki premium jak kormoran nie jest to problemem.
Ok ale skąd wiesz jak w tej konkretnej sytuacji dla tego samochodu i w tym miejscu zachowałaby się inna opona?
Kylo125
Posty: 198
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Letnie opony

Post autor: Kylo125 »

Jednego dnia masz mokry asfalt i np 10 stopni temperaturę. Zmieniasz z Pirelli na kormorana i na powrocie nie urywa się przód. Potem jeździsz w różnych warunkach tym samym samochodem już na tych kormoranach i wcześniej co popadało to ciężko było przyspieszyć, a teraz nagle można. Ciężko nie zauważyć różnicy.
Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Letnie opony

Post autor: Hortex »

Zapytam może jeszcze z innej beczki - chodzi o poprawienie nieco komfortu jazdy po nierównościach w mieście oraz jaki w ogóle profil do tej konkretnej felgi mogę użyć. Obecnie szukam opony w rozmiarze 230/40/19 natomiast pytanie czy 230/45/19 lub 230/50/19 wchodzą w moim przypadku w grę ? A jeśli tak, to pod względem komfortu jazdy te 100 mm zrobi różnicę ? Albo po prostu poszerzy mi to możliwości wyboru opony, jeśli wezmę pod uwagę inny profil niż 40.
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Letnie opony

Post autor: maureliusz »

Wicie...są tacy co im wydech wisi z tyłu... a oni dopiero na przeglądzie są o tym informowani.
Zatem pewnie niektórzy różnicy nie widzą... jak moja żona między stalowymi i aluminiowymi felagami ;-)
Ja tam... czerpię dziką radość z jazdy autem i wszelkie takie detale wychwytuje, ale opona... to nie detal :-D

Hortex
Nie będę się w temacie komfortu i "wielkości" wypowiadał ;-) bo znowu wyleje się na mnie...
Uważam komfort to jest tylko na 16 tkach, a jak założę letnie 18-taki... to jest ładnie ale mega ... nie komfortowo.
Ale są tacy co nie widzą różnicy między 16 a 19... i ja już nie wiem - może moje d...psko jest inne.

Osobiście uważam...warto walczyć o każdy cm gumy :-) --> komfort i mniejsza podatność na uszkodzenia.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Letnie opony

Post autor: Hortex »

Rzeczywiście efekt wizualny jest, natomiast komfortu nie za wiele, zwłaszcza jeśli przesiadło się z auta na 15 calowych oponach o profilu bodajże 65 mm :) Inwestycja w zimowe opony w tym rozmiarze już została poczyniona, więc nie ma zbytnio sensu bawić się w zakup mniejszej felgi i mniejszej opony letniej, więc trochę skazany jestem na te 19stki :) i tak szukam kompromisu albo po prostu szerszego wyboru opon. Obecne ceny są dość wysokie i często niestety w parze już nie idzie za tym jakość, wszystko to jakiś taki bubel który ma wytrzymać 2-3 sezony. Irytujące to :)
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Letnie opony

Post autor: maureliusz »

Ale opona nawet premium... to max 4 sezony... i do kosza.

Tak jak Ci pisałem według mnie warto walczyć o każdy cm gumy na polskich drogach.

Chyba, że jeździsz na torze... to wówczas w drugą strone
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
nosql
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2023, o 17:39
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Głogów DGL

Re: Letnie opony

Post autor: nosql »

Troche jest tak, że im bardziej premium opona, tzn premium trakcja, komfort, hałas, itd to trwałość jest mniej premium i schodzi na dalszy plan.
Superby na szczęście nie są ciężkie, ale w ponad 2 tonowych mocnych limuzynach dobre opony schodzą w oczach i czesto używając prawego pedału po 20kkm gumy sa do wymiany.
Hortex pisze: 25 kwie 2023, o 18:05 Rzeczywiście efekt wizualny jest, natomiast komfortu nie za wiele, zwłaszcza jeśli przesiadło się z auta na 15 calowych oponach o profilu bodajże 65 mm :) Inwestycja w zimowe opony w tym rozmiarze już została poczyniona, więc nie ma zbytnio sensu bawić się w zakup mniejszej felgi i mniejszej opony letniej, więc trochę skazany jestem na te 19stki :) i tak szukam kompromisu albo po prostu szerszego wyboru opon. Obecne ceny są dość wysokie i często niestety w parze już nie idzie za tym jakość, wszystko to jakiś taki bubel który ma wytrzymać 2-3 sezony. Irytujące to :)
Chyba trochę mylisz jak podawana jest wysokosc opony, albo ja zle rozumiem Twoja wypowiedz. Profil, a więc wysokość to procent szerokości. Np 235/45 ma ok 105mm, a 235/40 ok 94mm. Zostaje jeszcze kwestia szerokości felgi bo inaczej opona ułoży się na feldze 8", a inaczej na 10".

Zakładam, że tam wkradł się błąd z tymi milimetrami, ale chodzi mi o to, że te parametry trzeba traktować trochę umownie. Zmiana szerokosci na wiekszą bez zmiany profilu przy tej samej feldze spowoduje również większy balon - będzie ciut wyższa/ mniejszy naciąg, co też nie jest bez znaczenia dla komfortu czy prowadzenia - niekoniecznie na plus jeżeli chodzi o to drugie.
Pozostają jeszcze kwestie przekłamań licznika, spalania, prowadzenia w koleinach, itd.

Temat zlozony i można eksperymentować tylko trzeba mieć świadomość czego oczekujesz, w którą stronę chcesz iść i na jaki kompromis pójść.

Pozdrawiam
Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Letnie opony

Post autor: Hortex »

Dzięki za odpowiedź.
Może faktycznie użyłem skrótu myślowego z tym profilem, choć może bardziej wychodzi że jestem laikiem w tych kwestiach :)
Poszukiwanie alternatywy dla rozmiaru 235/40 są przede wszystkim:
- być może większy wybór opon
- być może nieco niższa cena
- być może komfort jazdy

No i ta podzielona tu dyskusja na temat tak naprawdę 2 modeli opon czyli: Conti Premium Contact lub Goodyear F1

Nadmienię, że jestem raczej normalnym użytkownikiem, średnio rocznie ok 20.000 km , miasto + trasy.
ODPOWIEDZ