Jaki olej?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Jaki olej?

Post autor: Micek80 »

orlik pisze: 27 lut 2021, o 16:00 Co rok i tak warto wymieniać łącznie z filtrami bez względu na przebieg. Z czasem olej też traci swoje wartości. Zwłaszcza, ze robisz to głównie w mieście, gdzie tak na prawdę silnik bardziej dostaje po tyłku.
Serio.. :o ..filtry też co roku wszystkie wymieniasz??? Nie pytam o ten od oleju oczywiście.
A olej jaki lejesz...bo też kiedyś miałeś 1,4 w kombi???
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 440
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Jaki olej?

Post autor: coolmobil »

Zastanawiam się czy się nabijasz czy serio udajesz zdziwienie.
Ja tez wszystkie możliwe filtry wymieniam co roku (oleju, kabinowy, powietrza)
Kiedyś w dieslu także paliwa.
Nie wiem ale mam już taki nawyk szczególnie ze nie są to jakieś zabójcze koszty.
Ja drugi rok z rzędu u siebie zgodnie za rada mechanika będę miał xado 5w30


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2990
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Jaki olej?

Post autor: orlik »

Co do oleju nie doradzę. W 1,4 wymieniałem co ok.25-30 tysięcy, i w ASO ,,ichniejszy" łącznie ze wszystkimi filtrami. Ale nie później niż po roku.
Tyle, że auto było jeżdżone głównie w trasach, przebiegi autostradowe i ciężko mówić o katowaniu. Auto sprzedałem po trzech latach przy 90tys. przebiegu i żadnych problemów z silnikiem nie było, obecny właściciel jeździ nim już ponad dwa lata i też z silnikiem nic się nie dzieje.

Teraz w 2.0 jest zupełnie inaczej. Olej, filtr oleju i filtr powietrza wymieniany max co 15tys. (mniej niż rok), natomiast skrzynia dsg i haldex przy 45tys. Filtr kabinowy raz w roku. Ale tu już auto użytkuje się intensywniej, chociaż przebiegi mniejsze, więcej jeżdżę po mieście, do tego moc większa od fabrycznej.
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Jaki olej?

Post autor: Micek80 »

coolmobil pisze: 27 lut 2021, o 16:25 Zastanawiam się czy się nabijasz czy serio udajesz zdziwienie.
Ja tez wszystkie możliwe filtry wymieniam co roku (oleju, kabinowy, powietrza)
Kiedyś w dieslu także paliwa.
Nie wiem ale mam już taki nawyk szczególnie ze nie są to jakieś zabójcze koszty.
Ja drugi rok z rzędu u siebie zgodnie za rada mechanika będę miał xado 5w30


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie no ależ skąd nie nabijam się.
Według ASO filtr powietrza co 90 tyś lub co 6 lat
Wiem ,że to zbyt długo pewnie ale żeby co roku wymieniać.
Jak Kurę kupiłem to właśnie pierwszy raz wymieniłem sam filtr powietrza po 6 latach i jakoś szczególnie brudny nie był bo poprzedni właściciel miał pakiet przeglądów i się nie załapał na wymianę filtra.
Ja myślę ,że skrócę ten interwał do 3 lat i będzie ok bo 90 tyś to ja w 10 lat zrobię ;)
Filtr powietrza to co 2 lat lub 60 tyś według ASO
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2990
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Jaki olej?

Post autor: orlik »

Filtr powietrza ile kosztuje? 40zł? 50? 60? Wymiana banalnie prosta, więc sam to robię, podobnie jak z kabinowym. O świece się też dowiedz, bo nie pamiętam już dokładnie, ale też były jakieś duże liczby km przy wymianie według aso, a jak to Ci padnie to może być droga zabawa ;)
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Jaki olej?

Post autor: Micek80 »

orlik pisze: 27 lut 2021, o 21:46 Filtr powietrza ile kosztuje? 40zł? 50? 60? Wymiana banalnie prosta, więc sam to robię, podobnie jak z kabinowym. O świece się też dowiedz, bo nie pamiętam już dokładnie, ale też były jakieś duże liczby km przy wymianie według aso, a jak to Ci padnie to może być droga zabawa ;)
Filtr ok.30- 35 zł z przesyłką już na Alledrogo.
Sam też wymieniałem. Wiem ,że nie dużo ale nie zamierzam jednak go wymieniać co roku.
Świece co 60 tyś. lub co 4 lata.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Micek80 pisze: 27 lut 2021, o 07:50 Silnik 1,4 150km jaki olej wlać? Aktualnie jest Castrol Edge 5w30 LL. Pozostać przy tym oleju??? Czy lepiej zalać coś innego ???
Przebiegi auta to ok.10 tyś rocznie. Głównie miasto. Wymieniać dokładnie co roku czy jednak nie zwracać uwagi na interwał czasowy i dobić do tych 15 tyś. km i wtedy wymieniać dopiero?

Tutaj ciekawie opisany poradnik dla silników TSI
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... =11&t=1227
Jak głównie miasto to ja bym nawet skrócił ten interwał do 10-12 tys. 15 tys też nie tragedia ale już w wielu przypadkach olej może być na granicy użyteczności do bezpiecznego stosowania.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Micek80 pisze: 27 lut 2021, o 19:35
coolmobil pisze: 27 lut 2021, o 16:25 Zastanawiam się czy się nabijasz czy serio udajesz zdziwienie.
Ja tez wszystkie możliwe filtry wymieniam co roku (oleju, kabinowy, powietrza)
Kiedyś w dieslu także paliwa.
Nie wiem ale mam już taki nawyk szczególnie ze nie są to jakieś zabójcze koszty.
Ja drugi rok z rzędu u siebie zgodnie za rada mechanika będę miał xado 5w30


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie no ależ skąd nie nabijam się.
Według ASO filtr powietrza co 90 tyś lub co 6 lat
Wiem ,że to zbyt długo pewnie ale żeby co roku wymieniać.
Jak Kurę kupiłem to właśnie pierwszy raz wymieniłem sam filtr powietrza po 6 latach i jakoś szczególnie brudny nie był bo poprzedni właściciel miał pakiet przeglądów i się nie załapał na wymianę filtra.
Ja myślę ,że skrócę ten interwał do 3 lat i będzie ok bo 90 tyś to ja w 10 lat zrobię ;)
Filtr powietrza to co 2 lat lub 60 tyś według ASO
Filtr powietrza najlepiej wymieniać co wymianę oleju - kosztuje niewiele i nawet samemu łatwo wymienić. Filtr kabinowy też powinno się raczej wymieniać raz w roku wiec jeśli ktoś raz w roku wymienia olej to najlepiej od razu 3 filtry do tego.
Xado moim zdaniem trochę przereklamowane. Jest całkiem ok ale cena nie jest niska jak za tej klasy olej. Xado samo nie produkuje olejów i korzysta raczej ze standardowych receptur.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki olej?

Post autor: rezon »

Micek80 pisze: 27 lut 2021, o 07:50 Silnik 1,4 150km jaki olej wlać? Aktualnie jest Castrol Edge 5w30 LL. Pozostać przy tym oleju??? Czy lepiej zalać coś innego ???
Przebiegi auta to ok.10 tyś rocznie. Głównie miasto. Wymieniać dokładnie co roku czy jednak nie zwracać uwagi na interwał czasowy i dobić do tych 15 tyś. km i wtedy wymieniać dopiero?

Tutaj ciekawie opisany poradnik dla silników TSI
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... =11&t=1227
stosować interwały z Volvo - czyli 30kkm lub co rok ;) Uważam za bardzo sensowne. W Twoim przypadku wypada co rok i tyle... Na pewno nie zalałbym Castrola, ale każdy leje co lubi.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Jaki olej?

Post autor: Micek80 »

tomek evo pisze: 28 lut 2021, o 18:46
Micek80 pisze: 27 lut 2021, o 07:50 Silnik 1,4 150km jaki olej wlać? Aktualnie jest Castrol Edge 5w30 LL. Pozostać przy tym oleju??? Czy lepiej zalać coś innego ???
Przebiegi auta to ok.10 tyś rocznie. Głównie miasto. Wymieniać dokładnie co roku czy jednak nie zwracać uwagi na interwał czasowy i dobić do tych 15 tyś. km i wtedy wymieniać dopiero?

Tutaj ciekawie opisany poradnik dla silników TSI
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... =11&t=1227
Jak głównie miasto to ja bym nawet skrócił ten interwał do 10-12 tys. 15 tys też nie tragedia ale już w wielu przypadkach olej może być na granicy użyteczności do bezpiecznego stosowania.
Mogę pozostać przy tym Castrolu bo taki był lany od nowości i sam po zakupie auta taki wlałem czy lepiej przejść na inny olej??? Czy to raczej nie ma aż tak dużego znaczenia przy regularnej wymianie i małych przebiegach.
Jaki inny olej to czy trzeba koniecznie robić płukanie silnika?
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 440
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Jaki olej?

Post autor: coolmobil »

tomek evo pisze:
Micek80 pisze: 27 lut 2021, o 19:35
coolmobil pisze: 27 lut 2021, o 16:25 Zastanawiam się czy się nabijasz czy serio udajesz zdziwienie.
Ja tez wszystkie możliwe filtry wymieniam co roku (oleju, kabinowy, powietrza)
Kiedyś w dieslu także paliwa.
Nie wiem ale mam już taki nawyk szczególnie ze nie są to jakieś zabójcze koszty.
Ja drugi rok z rzędu u siebie zgodnie za rada mechanika będę miał xado 5w30


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie no ależ skąd nie nabijam się.
Według ASO filtr powietrza co 90 tyś lub co 6 lat
Wiem ,że to zbyt długo pewnie ale żeby co roku wymieniać.
Jak Kurę kupiłem to właśnie pierwszy raz wymieniłem sam filtr powietrza po 6 latach i jakoś szczególnie brudny nie był bo poprzedni właściciel miał pakiet przeglądów i się nie załapał na wymianę filtra.
Ja myślę ,że skrócę ten interwał do 3 lat i będzie ok bo 90 tyś to ja w 10 lat zrobię ;)
Filtr powietrza to co 2 lat lub 60 tyś według ASO
Filtr powietrza najlepiej wymieniać co wymianę oleju - kosztuje niewiele i nawet samemu łatwo wymienić. Filtr kabinowy też powinno się raczej wymieniać raz w roku wiec jeśli ktoś raz w roku wymienia olej to najlepiej od razu 3 filtry do tego.
Xado moim zdaniem trochę przereklamowane. Jest całkiem ok ale cena nie jest niska jak za tej klasy olej. Xado samo nie produkuje olejów i korzysta raczej ze standardowych receptur.
Możliwe ze jest jak piszesz w/s Xado. Nie ukrywam opieram się na wiedzy, doświadczeniu i spostrzeżeniach mojego mechanika.
Do tej pory nie zawiodłem się na jego opiniach do tej pory wiec idę tym kierunkiem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
piciuok
Posty: 13
Rejestracja: 22 cze 2019, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Mateusz

Re: Jaki olej?

Post autor: piciuok »

Rok minie zaraz z Eurol'em FS 0W-30 + Archoil AR9200. Na 12k km zero jakiegokolwiek ubytku jak i przybytku. Wrażenia to placebo pewnie, każdy się doszukuje nie wiem czego. Krótkie odcinki na Wrocławiu dosyć często, ale raz na któryś tydzień trasa ~ 300-400km ciągiem. Do paliwa też dolewam co drugie tankowanie 30ml Archoil AR6900 - dwa razy zalałem 60ml na bak ale miałem wrażenie, że silnik jakoś dziwnie chodzi / klekocze, na 30ml jest ok. Trasy to głównie 120-140, miejscami 160. Tankuje wyłącznie na Orlenie (bo mają FV na maila i można aplikacją płacić). Średnie spalanie z całego roku to 6,76 L (aplikacja Fuelio) liczone co każde tankowanie (do pełna) z tym co weszło do pierwszego odbicia. 3 osoby na pokładzie każdorazowo w trasę + bagażnik. Chyba bardziej precyzyjnie się nie da. Na wiosnę również planuję zalać to samo. Pozdro!
fabek
Administrator
Posty: 1238
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki olej?

Post autor: fabek »

Osobiście nic z Archoila już nie tknę, dodatek do paliwa AR6900 sprawił, że wtryski mi dzwoniły po odpaleniu z rana i nie jest to tylko moja opinia, że coś nie gra z tym preparatem. A żeby było śmieszniej opinie z allegro te niepochlebne zostały skasowane i wszystkie dotyczyły klepania wtryskami.

Do Eurola również nic bym nie lał, to bardzo dobry olej sam w sobie.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki olej?

Post autor: skipper »

Jaki olej polecacie do skrzyni DSG? SIII L&K 2.0 TSI 220KM 2017
przejrzałem parę stron ale jest tylko o silnikowych
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
piciuok
Posty: 13
Rejestracja: 22 cze 2019, o 23:22
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Mateusz

Re: Jaki olej?

Post autor: piciuok »

fabek pisze: 2 mar 2021, o 08:01 Osobiście nic z Archoila już nie tknę, dodatek do paliwa AR6900 sprawił, że wtryski mi dzwoniły po odpaleniu z rana i nie jest to tylko moja opinia, że coś nie gra z tym preparatem. A żeby było śmieszniej opinie z allegro te niepochlebne zostały skasowane i wszystkie dotyczyły klepania wtryskami.

Do Eurola również nic bym nie lał, to bardzo dobry olej sam w sobie.
Coś jeszcze możesz dodać w temacie archoila? Stoję przed zakupem właśnie "pakietu" na wiosnę :) Co zalewasz do swojej furki?
ODPOWIEDZ