Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

Dzisiaj udało mi się chyba znaleźć moment, kiedy przepala się bezpiecznik 15 od oświetlenia wnętrza. Mianowicie dzieje się to podczas otwierania klapy bagażnika (kombi). I tu nasuwa się pytanie, co klapa bagażnika ma wspólnego z oświetleniem wnętrza? Przejrzałem przewody w przelotkach gumowych i te z popękaną izolacją poizolowalem. Jednak nie pomogło to za bardzo. Jutro zdejmę plastiki z klapy i przejrzę przewody wewnątrz.
krzygaj
Posty: 157
Rejestracja: 18 cze 2020, o 14:53
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Płock

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: krzygaj »

MauroO-77 pisze: 4 kwie 2022, o 20:47 Dzisiaj udało mi się chyba znaleźć moment, kiedy przepala się bezpiecznik 15 od oświetlenia wnętrza. Mianowicie dzieje się to podczas otwierania klapy bagażnika (kombi). I tu nasuwa się pytanie, co klapa bagażnika ma wspólnego z oświetleniem wnętrza? Przejrzałem przewody w przelotkach gumowych i te z popękaną izolacją poizolowalem. Jednak nie pomogło to za bardzo. Jutro zdejmę plastiki z klapy i przejrzę przewody wewnątrz.
No jak otwierasz klapę, to zapalają się światła oświetlenia przecież.
Jak bym zrobił jeszcze tak - z bagażnika poodpinał wszystkie lampki - te w klapie od wew, nad ramką rej oraz wyjął latarkę - wtedy zobaczył jak się zachowuje przy otwieraniu zamykaniu
Inny test - to zamknąć zamek bagażnika ręcznie i powachlować trochę klapą - czy ten sam ruch nie powoduje przepalenia
Jeszcze możesz sprawdzić - to przy ręcznie zamkniętym zamku bagażnika i podniesionej klapie otworzyć zamek tak jak zwykle, jak się nie przepali, to powoli opuszczać klapę i następnie ruch w górę
fabek
Administrator
Posty: 1235
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: fabek »

Może ktoś podpinał dodatkowe oświetlenie ledowe pod lampki i zostały gdzieś ucięte kable pod tapicerką.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

fabek pisze: 8 kwie 2022, o 07:26 Może ktoś podpinał dodatkowe oświetlenie ledowe pod lampki i zostały gdzieś ucięte kable pod tapicerką.
Nie, nic takiego nie było robione.
Zdjąłem plastik z klapy bagażnika i przeszukałem całe okablowanie i nie znalazłem żadnych przetarć izolacji itp. Potraktowałem wszystkie złączki preparatem do styków i nic nie znalazłem niepokojącego, jednak od tamtej pory problem jak na razie przestał występować. :shock:
Moje podejrzenia padły na lampkę/latarkę boczną, bo po zakupie auta ona nie działała i pogrzebałem bez jej demontowania przy trzech stykach. Były poprzeginane. Tym razem dostałem się do niej od wewnątrz i poprawiłem te styki. Zastanawia mnie tylko, czy skoro ta lampka ma zasilanie z innego bezpiecznika i tylko masę dostaje te samą, co oświetlenie wnętrza, mogła powodować przepalanie się tego bezpiecznika od oświetlenia wnętrza? ;)
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

Jak na razie usterka nie występuje, ale zauważyłem jedna niespodziewaną ciekawostkę. Mianowicie wychodzi na to, że przepalony bezpiecznik nr 15, który określany jest jako do oświetlenia wnętrza, wpływał także na jednostkę Amundsen+, w której kasowało się ustawienie procesora DSP. Po każdym wyłączeniu zapłonu i automatycznym wyłączeniu się radia, ustawienia DSP wracały do pozycji "wyłączony". Co ciekawe wszystkie inne ustawienia dźwięku nie zmieniały się. Teraz, od czasu, gdy bezpiecznik się nie przepala, ustawienia DSP pozostają na pozycji "Kierowca" i nie wracają same do pozycji "Wyłączony". Może komuś się taka ciekawostka przyda. 😁
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

krzygaj pisze: 8 kwie 2022, o 07:13
MauroO-77 pisze: 4 kwie 2022, o 20:47 Dzisiaj udało mi się chyba znaleźć moment, kiedy przepala się bezpiecznik 15 od oświetlenia wnętrza. Mianowicie dzieje się to podczas otwierania klapy bagażnika (kombi). I tu nasuwa się pytanie, co klapa bagażnika ma wspólnego z oświetleniem wnętrza? Przejrzałem przewody w przelotkach gumowych i te z popękaną izolacją poizolowalem. Jednak nie pomogło to za bardzo. Jutro zdejmę plastiki z klapy i przejrzę przewody wewnątrz.
No jak otwierasz klapę, to zapalają się światła oświetlenia przecież.
Jak bym zrobił jeszcze tak - z bagażnika poodpinał wszystkie lampki - te w klapie od wew, nad ramką rej oraz wyjął latarkę - wtedy zobaczył jak się zachowuje przy otwieraniu zamykaniu
Inny test - to zamknąć zamek bagażnika ręcznie i powachlować trochę klapą - czy ten sam ruch nie powoduje przepalenia
Jeszcze możesz sprawdzić - to przy ręcznie zamkniętym zamku bagażnika i podniesionej klapie otworzyć zamek tak jak zwykle, jak się nie przepali, to powoli opuszczać klapę i następnie ruch w górę
U mnie zakodowane w sterowniku jest tak, że otwarcie klapy bagażnika nie uruchamia oświetlenia wnętrza, tylko samo oświetlenie bagażnika, dwie lampki w klapie i wyjmowana latarka.
krzygaj
Posty: 157
Rejestracja: 18 cze 2020, o 14:53
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Płock

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: krzygaj »

MauroO-77 pisze: 11 kwie 2022, o 11:37 U mnie zakodowane w sterowniku jest tak, że otwarcie klapy bagażnika nie uruchamia oświetlenia wnętrza, tylko samo oświetlenie bagażnika, dwie lampki w klapie i wyjmowana latarka.
A daj jakiś namiar co ustawić w VCDS.

Dzięki
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

krzygaj pisze: 11 kwie 2022, o 13:16
MauroO-77 pisze: 11 kwie 2022, o 11:37 U mnie zakodowane w sterowniku jest tak, że otwarcie klapy bagażnika nie uruchamia oświetlenia wnętrza, tylko samo oświetlenie bagażnika, dwie lampki w klapie i wyjmowana latarka.
A daj jakiś namiar co ustawić w VCDS.

Dzięki
W sterowniku centralnej elektryki ma taką opcję. Musisz przejrzeć wszystkie bajty w pomocniku kodowania
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1821
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: marioti »

opisy w kodowaniu są tak napisane, że często nie wiadomo, że akurat o daną funkcję chodzi.
Czy możesz przekleić tu kodowanie ze sterownika 09, (wystarczy autoskan zrobić i wydrukować, wtedy odczytasz kodowanie, lub po prostu wejść w długie kodowanie w sterowniku).?
Chętnie bym porównał twoje kodowanie z moim, i może na zasadzie różnic doszedł do tego co powoduje odłączenie lampek wewn. przy otwieraniu klapy
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

Spoko. Zrobię kilka fotek kodowania albo powiem który bajt dokładnie.
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

marioti pisze: 11 kwie 2022, o 15:11 opisy w kodowaniu są tak napisane, że często nie wiadomo, że akurat o daną funkcję chodzi.
Czy możesz przekleić tu kodowanie ze sterownika 09, (wystarczy autoskan zrobić i wydrukować, wtedy odczytasz kodowanie, lub po prostu wejść w długie kodowanie w sterowniku).?
Chętnie bym porównał twoje kodowanie z moim, i może na zasadzie różnic doszedł do tego co powoduje odłączenie lampek wewn. przy otwieraniu klapy
U mnie wygląda to tak:
09
Pomocnik kodowania
Bajt 20
Bit 1 Aktywacja oświetlenia wnętrza poprzez klamkę/zamek tylnego bagażnika.
U mnie bajt nie zaznaczony i otwarcie klapy nie uruchamia oświetlenia wnętrza. Chyba tyle.
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

marioti pisze: 11 kwie 2022, o 15:11 opisy w kodowaniu są tak napisane, że często nie wiadomo, że akurat o daną funkcję chodzi.
Czy możesz przekleić tu kodowanie ze sterownika 09, (wystarczy autoskan zrobić i wydrukować, wtedy odczytasz kodowanie, lub po prostu wejść w długie kodowanie w sterowniku).?
Chętnie bym porównał twoje kodowanie z moim, i może na zasadzie różnic doszedł do tego co powoduje odłączenie lampek wewn. przy otwieraniu klapy
Niestety nie mogę zamieścić zdjęcia. W zasadzie od początku mam z tym problem, bo używam tylko smartfona dla forum. 😫
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1821
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: marioti »

oki, masz rację... patrzyłem na to i nie widziałem :) a pisze wprost
jeszcze dodam, że jak ktoś ma wersję angielską VCDSa to BIT1 brzmi "Interior Light Activation via Rear Lid Latch"
ODPOWIEDZ