Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
eX
Posty: 823
Rejestracja: 21 lut 2010, o 08:34
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 192
Lokalizacja: GD

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: eX »

Zdar pisze:... a w S2 nawet filtr DPF niezbyt często się wypala.
czyszczenie automatyczne filtra oscyluje w granicach co 500km. a to ze kontrolka sie nie zapala na blacie to inna sprawa.
2.0TDi, CBBB, CR170KM, 4x4
Obrazek
chudy
Posty: 1002
Rejestracja: 12 mar 2010, o 22:26
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: napisz skąd jesteś
Kontakt:

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: chudy »

Odświeżę temat. Jakie paliwo jest najlepsze dla silnika 2.0 TDI CR?
Cały czas myślałem, że te uszlachetnione typu Verva, ale ostatnio wyczytałem, że te paliwa są bardziej suche od zwykłego ON i szkodzą wtryskiwaczom...

Wie ktoś jak jest w rzeczywistości? ;)
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: rezon »

Najczęściej 2.0TDI chodził u mnie na zwykłym ON. Największe zużycie było na Verwie, najciszej na Diesel Gold Statoila. Ciszej było też na Ultimate BP. Różnice w zużyciu paliwa na Gold i Ultimate nie uzasadniały ich regularnego tankowania. Regularnie stosowałem tylko dodatek Castrola do ON - 25ml na zbiornik. Kosztował ok. 30zł za 250ml. Przejechałem 155kkm bez remontu turbiny, wtrysków, itp. Padła tylko jedna świeca żarowa co z ON ma mało wspólnego. Nawet dała się bez problemów wykręcić.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Vedius
Posty: 458
Rejestracja: 16 lip 2012, o 23:25
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: WojtAS
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: Vedius »

[quote="chudy"]Odświeżę temat. Jakie paliwo jest najlepsze dla silnika 2.0 TDI CR?
Cały czas myślałem, że te uszlachetnione typu Verva, ale ostatnio wyczytałem, że te paliwa są bardziej suche od zwykłego ON i szkodzą wtryskiwaczom...
quote]

Ja mam kilka sprawdzonych stacji BP i tylko ich się trzymam. Leję zwykły ON, czasami ULTIMATE naleje. Czy to momaga mojemu silnikowi :?: tego nie wie nikt. Odpukać w puste i niemalowane nie mam problemów przez paliwko ;)
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: szms »

Ja także jak na razie leję zwykłe, raz na kilka zbiorników coś lepszego typu ultimate czy v-power.
Ponad 55 kkm, zero problemów także.
W Vectrze podobnie, ponad 240 kkm, raz czyszczone wtryski (przy 220kkm), chodzą dobrze, turbo także, odpukać.
chudy
Posty: 1002
Rejestracja: 12 mar 2010, o 22:26
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: napisz skąd jesteś
Kontakt:

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: chudy »

Mnie właśnie zastanawia, czy lepsze paliwo może zaszkodzić?
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: szms »

Lej sobie raz takie, raz takie... ważne, żeby nie było kraszone. :)
chudy
Posty: 1002
Rejestracja: 12 mar 2010, o 22:26
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: napisz skąd jesteś
Kontakt:

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: chudy »

Hehe, no to najważniejsze ;)
Tylko, że żyłem w przekonaniu, że droższe, to lepsze, a teraz zwątpiłem. :)
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: rezon »

chudy pisze:Hehe, no to najważniejsze ;)
Tylko, że żyłem w przekonaniu, że droższe, to lepsze, a teraz zwątpiłem. :)
I słusznie. Przynajmniej dwa notlaufy, które miałem w TDI to były na pewno na BP Ultimate. Rzadko bywały, ale ostatnie dwa zapamiętałem ;)
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Zbigniew
Posty: 36
Rejestracja: 10 lis 2012, o 18:01
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: Zbigniew »

Generalnie potwierdzam spostrzeżenia Kolegi Pawel_ch. Do tej zimy lałem zwykły ON, na mrozy dodając TDA Castrola. W mijającą zimę spróbowałem Dynamica i jest dobrze, przepłata zwraca się na mniejszym zużyciu. Nalatałem 161tys. bez żadnych problemów. Po próbie zamarzania ON opisanej na którymś z forum, gdzie verva, BP i Shell pozamarzały dużo przed zapowiadanymi -32 (ładnie wypadł Dynamic i Gold) omijam te wpadkowe stacje (może niesłusznie; może to jakiś przypadek, może już historia ta wpadka ...). Teraz w ramach eksperymentów znowu mam zwykły On z Lotosu.
Zbigniew
Posty: 36
Rejestracja: 10 lis 2012, o 18:01
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: Zbigniew »

a co do szkodzenia "lepszego" paliwa (suche). Podobno trzeba dodawać odpowiedni ojej 2T, sam będę próbował.
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: Misiek Fisiek »

Zbigniew paliwo wszędzie jest to samo. Orlen i Lotos wymieniają się paliwami. A statoil, shell czy bp kupują od nich. Nikt nie będzie tego woził na duży dystans bo koszty transportu są wysokie.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Zbigniew
Posty: 36
Rejestracja: 10 lis 2012, o 18:01
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: Zbigniew »

Nasłuchałem się różnych opowieści co to się wyrabia z paliwami; jedne zbiorniki, leją do nich jak popadnie, biorą z nich jak leci, nieważne kto dostarczył - tak podobno jest na wszystkich bazach. Nie ma oddzielnych zbiorników na zwykłe paliwo i na premium .... Do tego akcje dolewania jakichś szuwaksów na stacji paliw tuż przed zlaniem do zbiornika .... itp., itd. ...loteria, lejesz i nie wiesz jak daleko zajedziesz ... sam horror. Wychodzi na to, że wspomniny test na zamarzanie wykonano na paliwie, do którego ktoś zapomniał dolać dobrodziejstwa czyniącego go na premium i dlatego np. Orlen zamarzł a Lotos nie.
Na szczęście praktyka pokazuje, że nie jest tak fatalnie.
Fenster
Posty: 5
Rejestracja: 7 mar 2013, o 11:15
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: Fenster »

Ja tankuje tylko i wyłącznie na sprawdzonych i firmowych stacjach, bo wtedy mam pewność ,że wszystko będzie ok. Najgorsze sa stacje no name, które proponują paliwo wątpliwej jakości.
kasperek
Posty: 13
Rejestracja: 26 lut 2013, o 22:53
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki rodzaj paliwa do Waszych Superbów?

Post autor: kasperek »

Tak jak pisano powyżej: Koncerny w Polsce takie jak BP, Shell i inne mają paliwo z Orlenu ewentualnie Lotosu. A ultimate, v-power i inne to poprostu zwykły ON z jakąś ilością dodatku, który można kupić nawet w sklepach motoryzacyjnych wiec nie ma sie co podniecać. Jest część stacji na tzw. franczyźnie czyli właścicielem jest osoba prywatna a posiada stacje np. pod logiem Orlen i o kombinacje też nie trudno.
Dużo jest teraz paliwa z szarej strefy (nielegalny import z Litwy i Niemiec) na stacjach prywatnych, nierenomowanych, jednak to paliwo jest dobrej jakośći (tutaj wałek tkwi w podatku), ew. z Litwy o nieznacznie większej zawartości siarki.

Największą zarazą w oleju napędowym jest ester (FAME) w proporcji 7% wg PN. daje nam słomkowe,żółte zabarwienie ON. Oczywiście w takim oleju prędzej czy później pojawiają się osady.

Więc co robić?
W trasie : Mniejsze prawdopodobieństwo zatankowania niedobrego paliwa jest na markowych stacjach paliw
W naszej okolicy: j.w. lub na stacjach prywatnych takie, które znamy (gdy po tankowaniu na stacji paliwo zepsuje auto to taka wiadomość szybko się rozchodzi i od razu w okolicy wiadomo a dla stacyjnika to strzał w kolano bo najgorsze co może być to stracić klientów).
Co do wspomnianych osadów z estrów to mamy filtry w samochodzie, które regularnie wymieniamy.

Co do zamarzalności ON to np. to samo paliwo zatankowane w 5 autach we 2 może zamarznąć to wszystko zależy od pojazdu,filtra,wilgoci w zbiorniku, przewodów itp.
Jednak bardziej ma tu miejsce wytrącanie się parafiny, która blokuje filtr. "Nasz" olej napędowy mętnieje już przy np. -10st, a temp. mętnienia jest odziwo wg PN nienormowana i równie dobrze może być nawet -5 stąd też przypadki, że jednemu zamarzło bo tankował tu a drugiemu nie bo tankował gdzie indziej(zależy od partii paliwa i tych czyników,które powyżej opisałem).
ODPOWIEDZ