MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
piotr26
Posty: 291
Rejestracja: 25 paź 2018, o 21:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 350/494
Imię: Piotr

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: piotr26 »

Zapp pisze: 28 lis 2020, o 07:35 Jak to mówił Kobuszewski:
"Praw fizyki Pan nie zmienisz, ..."
Nie zawracam sobie dupy mruganiem, bo większość tych z "matrixami" jest tak dumna z ich posiadania, że i tak nie zrozumie.
(Podobnie, jak zazwyczaj nie mrugam tym ze "światełkiem do nieba" - bo skoro sami nie widzą że świecą na wiwat, to też mrugania nie zrozumieją.)
Co do okulisty - a może czas się wybrać, gdy czuje się potrzebę jeżdżenia wciąż na drogowych?

Temat zaznaczony, może ktoś się zastanowi.
Dla mnie EOT.
No własnie. Prawa fizyki są niezmienne. Załóżmy prostą sytuację, że na drodze pojawia się pieszy czy rowerzysta bez odblasów i świateł. Jedziesz 100 km/h. Od momentu zobaczenia "przeszkody" do jej ominięcia lub zahamowania mija statystycznie 1 sekunda na czas reakcji kiedy samochód przejeżdza niecłe 28 metrów. Potem rozpoczyna się hamowanie które z takiej prędkości wynosi powiedzmy 37- 40 metrów. W tym czasie przejechałeś prawie 70 metrów czyli mniej więcej cały zasięg świateł mijania dla wiekszości samochodów na naszych drogach w wieku 10 - 13 lat. Swiatła długie dadzą dodatkowe kilkadziesiąt metrów widoczności, co może być kluczowe dla wyhamowania i uniknięcia wypadku i to mam na myśli pisząc o bezpieczeństwie.

Co do okulisty. Jest wiele chorób, dla których jednym z objawów jest nadwrażliwość na światło. Może to być np depresja, na którą według róznych danych cierpi 1,5 - 2 mln osób w Polsce lub inne zaburzenia psychiczne, które dotykają według szacunków Instytutu Psychiatrii i Neurologii nawet 8 mln Polaków. Nie piszę złośliwie. To są fakty, które warto uwzględnić w dyskusji. Żeby nie było, że komuś docinam, jak jadę samochodem i nap... mnie głowa to również przeszkadzają mi światła, ale tylko wtedy.

Duma nie jest żadnym merytorycznym argumentem, tym bardziej prawem fizyki, więc pomijam to w dyskusji.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: orlik »

Tak myślałem, że mam depresję.
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: Zapp »

piotr26 pisze: 28 lis 2020, o 11:57 ...
Ech.

Po kolei więc.

Fizyki nie zmienisz - żeby zadziałało, to musi mnie zobaczyć, i to z założenia na wprost. Ergo ja też widzę te światła z przeciwka. I mnie to trochę oślepia, więc nie przekonasz mnie, że tak nie jest - bo to moje odczucia.
(Czasem jadę o stałej porze wczesnym rankiem przez las jedną trasą, i o tej samej porze z przeciwka jedzie zawsze Arteon [rozpoznaję go już po którymś razie, bo droga słabo uczęszczana]. I zawsze na tej krętej i pofałdowanej drodze wypali mi po oczach zanim przygasi. Ale nie mrugam mu - bo co to da?)

Całe te wywody o przejechanych m i km, i zasięgu zmierzają do jednego - żebyś Ty mógł jechać z tą założoną 100km/h to dopuszczasz, że inni będą przez 1, 2, 3s (obojętne ile, liczy się fakt) oślepiani.
A ja uważam, że może wystarczy zwolnić, bo nie lubiąc być oślepianym, to mam gdzieś czy Ty musisz koniecznie jechać w nocy te 100km/h. Bez urazy.

Tekst o okuliście był do kolegi, który proponował to w którymś poście osobom odczuwającym oślepianie.
Depresji i kompleksów rozważać nie zamierzam, zwłaszcza na tym forum.

Duma - mam swoje obserwacje, i pozostanę przy nich.

Dalszą ew. dyskusję jednak pominę, bo nie wniesie nic. Bo też i nie może, jak to na forach. Stanowiska zaznaczone.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
piotr26
Posty: 291
Rejestracja: 25 paź 2018, o 21:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 350/494
Imię: Piotr

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: piotr26 »

Nie neguję działania systemu. Wiadomo, że najpierw musi zobaczyć, żeby wyłaczyć. Nie chcę w żadnym wypadku przekonywać kogoś, że nie oślepia. Mnie nie oślepia. Ciebie może. To tak jakbyśmy mieli się spierać czy auto jest głośne czy nie.

Nie napisałem, że muszę jechać z prędkością 100 km/h. Przyjąłem takie założenie, bo dla takich prędkości podaje się drogi hamowania pojazdów. Czy jadę 20 czy 50 czy 70 czy 100 km/h zysk z lepszej widoczności jest bardzo duży. Przewyższający fakt chwilowego oślepiania, czego wcale nie neguję. Mnie to po prostu nie przeszkadza i uważam, że technologia ta powinna być używana przez innych uzytkowników. A jak zostanie dopracowana i skrócony do minimum czas reakcji i oślepiania innych to będzie mega. To moja opinia i moje obserwcje jako kierowcy regularnnie tj 5 dni w tygodniu robiącego trasy w obecnej porze roku po zmroku. Tyle.

Szerokości życzę i jak najmniej oślepiania na drodze;)
West
Posty: 186
Rejestracja: 30 lis 2016, o 11:03
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Wawa

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: West »

piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: piotraskbw »

West pisze: 28 lis 2020, o 14:55 https://tenor.com/vzq5.gif

;-)
:D :D :D :D :D
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie

Post autor: MILeq »

Enriquez pisze: 13 paź 2019, o 14:51 Jak led, to muszę sobie takie kupić.
W mojej świeżynce liftbacku są 2x lampki led. Latarki nie domawiałem.
Awatar użytkownika
Bemus
Posty: 5
Rejestracja: 3 maja 2020, o 14:44
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: Bemus »

A tak z ciut innej beczki, czy orientuje się ktoś jak jest z uchwytami samych lamp i ich kształtem?
Bawię się ogólnie regeneracją lamp w autach ale poliftów jeszcze w łapach nie miałem.
Myślę o poprawieniu jakości przedliftowych ksenonów W S3,ale gdyby tak upchnąć oryginalne z polifta to było by super.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: orlik »

Po za lampami jest jeszcze zderzak do wymiany.
Arken
Posty: 14
Rejestracja: 31 mar 2020, o 14:18
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: Arken »

Odbyłem ostatnio wieczorne jazd testowe Superbem i Passatem z matrixami. Mam pewne spostrzeżenia:
1. W Superbie widać czarny pasek między krótkimi a długimi, ale nie jest on upierdliwy i przynamniej mi nie przeszkadzał.
2. Passat subtelniej wycina samochody - ale to nic dziwnego biorąc pod uwagę większą liczbę diod.
3. Na trasie ekspresowej Matrixy Superba przy dużym ruchu mają problem z odnalezieniem się w sytuacji. W Passacie nie miałem okazji sprawdzić.
4. I najciekawsze - w Superbie światła wyglądają na znacznie jaśniejsze niż w Passacie. Nie wiem, czy to tylko moje odczucia, czy rzeczywiście są tam światła o mniejszej mocy. Może ktoś ma swoje spostrzeżenia w tym temacie? Może Passat ma te LEDy jednak słabsze i dlatego zrezygnowali ze spryskiwaczy reflektorów.
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: piotraskbw »

Jak nie ma spryskiwaczy to na 100% źródło światła ma poniżej 2000lm. Niestety w drugą stronę nie jest to tak oczywiste, bo ktoś mógł sobie domówić spryskiwacze do słabszych reflektorów.
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
Arken
Posty: 14
Rejestracja: 31 mar 2020, o 14:18
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: Arken »

Ponoć są interpretacje prawne, że w przypadku LEDów 2000lm liczy się na pojedynczej diody, a nie dla całej lampy. Ponoć dlatego producenci rezygnują ze spryskiwaczy (np. Mercedes). Tylko jak porównałem Passata i Superba zacząłem mieć wątpliwości co do tej tezy. Superb przy Matrixach ma spryskiwacze w standardzie - podobnie Touareg.
Awatar użytkownika
gradek
Posty: 39
Rejestracja: 15 cze 2020, o 12:06
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 181,2 KM 413,9 Nm
Imię: Radek
Lokalizacja: Chorzów, SH

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: gradek »

Też zastanawiam się , czy MATRIX-y podeszły by do przedlifta.
orlik pisze: 8 gru 2020, o 20:52 Po za lampami jest jeszcze zderzak do wymiany.
Jesteś pewien konieczności wymiany zderzaka?
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: orlik »

Oczywiście, kształt lamp jest ,,węższy" w matrixach. Z przodu do wymiany jest zderzak z kratkami i grilem (do tego jeszcze przeciwmgielne), a więć po za lampami i kodowaniem sterownika do nich to dodatkowy koszt, bo tak na prawdę cały przód. Tylko maska i nadkola zostają ;) No i ważna sprawa, nie jest to p&p, trzeba fachowca, który to ogarnie kodowaniem:
https://www.briskoda.net/forums/topic/4 ... xperience/
Awatar użytkownika
gradek
Posty: 39
Rejestracja: 15 cze 2020, o 12:06
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 181,2 KM 413,9 Nm
Imię: Radek
Lokalizacja: Chorzów, SH

Re: MATRIX LED Skoda Superb 3FL - działanie, usterki, opinie.

Post autor: gradek »

Fachowca z kodowaniem mam, same lampy też są do dostania w przystępnej jak dla mnie cenie. Jednak nie chciał bym wymieniać połowy przodu. Wiadomo, światła o niebo lepsze niż moje standardowe w wersji A.
ODPOWIEDZ