[S3] Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Tutoriale / Instrukcje / Opisy samodzielnych napraw
Regulamin forum
1) W tytule tematu umieszczamy w zależności od modelu umieszczamy odpowiednio [S1] lub [S2] lub [S3]
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: Enriquez »

Ja osobiście mam dużo modyfikacji w aucie, w tym chipa, rozpórkę, hamulce i wiele innych dupereli. Jeżeli było coś do zrobienia na gwarancji, to nikt w serwisie nie szukał na siłę problemu, tylko postępował zgodnie z wytycznymi gwaranta. Miał sprawdzić według listy, nagrać filmik, porobić zdjęcia konkretnych rzeczy. Na tej podstawie gwarant podejmował decyzję o uznaniu gwarancji, lub też nie. Wszystkie sprawy zostały załatwione pozytywnie. Jeżeli okazałoby się, że jakaś modyfikacja wpłynęła na uszkodzenie czegoś, to rzecz jasna nie będę z siebie robił idioty, tylko wezmę to na siebie. Wracając do przedmiotowej rozpórki, to ona raczej niczego nie uszkodzi a wręcz przeciwnie - uchroni budę przed niepotrzebnym skręcaniem nadwozia i pracą względem siebie poszczególnych elementów. Ryzyko, jakie musisz wziąć na siebie w zasadzie wiąże się z prawidłowym montażem - można połamać osłony podszybia, czy zepsuć gwint śrub wycieraczek. Montaż wiąże się również z tym, że przykręcasz metalowy element lakierowany, do lakierowanego kielicha. Być może kiedyś, na skutek ich tarcia lakier się zedrze i wda się korozja. Być może tak, być może nie. I w tym przypadku gwarancji Ci nie uznają i bardzo słusznie. Musisz sobie sam odpowiedzieć, czy montaż rozpórki wart jest tego ryzyka. Z drugiej strony - jak już coś zepsujesz, każdą pierdołę możesz kupić w ASO czy na Allegro i ją tym razem delikatnie zamontować. Absolutnie nikt się nie pokapuje, że było coś grzebane. Jeżeli weźmiesz rozpórkę w kolorze "nie oczojebliwym", to nikt absolutnie nie będzie się nad tym zastanawiał, no chyba, że jest jakimś fanem marki i wie o tym modelu wszystko. Zdarza się, ale taki człowiek raczej nie będzie szukał problemu, bo po prostu nie jest to w interesie ASO aby tracić klienta. Należy pamiętać też o jednej rzeczy. Skoda robi im akcje typu "Tajemniczy klient". Jeżeli umówisz się na przegląd, to może zdarzyć się tak, że zadzwoni do Ciebie ktoś ze Skody z propozycją, że za Ciebie, Twoim samochodem pojedzie ktoś z centrali. Ty dostaniesz za to rabat na przegląd albo jakiś gift. Spreparują jakieś drobne usterki - typu ciśnienie w zapasówce, jakieś żarówki, naklejka na gaśnicy itp. Po przyjeździe rozglądają się po salonie, oceniają i notują wszystko co robi doradca. A mają tych wymagań w uj. Jak doradca nie jest na 100% pewien, że nie jesteś podstawiony, to niczego nie załatwisz i prześwietlą Ci samochód od A do Z. Ostatnio jak byłem na przeglądzie w znanym mi ASO, gdzie znamy się nie od dziś - ale tylko doradca mnie znał a pracownicy na warsztacie nie - dostałem taką listę uwag, że zacząłem się zastanawiać, czy bezpiecznie jeździć tym samochodem. Być może się przestraszyli, bo sobie poszedłem na warsztat i odpytałem gościa na czym polega wymiana oleju w DSG, którą właśnie wykonywał. Podsumowując ten przydługi wywód, należy się postawić po drugiej stronie biurka i zrozumieć czym żyje druga strona i jakie konsekwencje może ponieść w przypadku jakiegoś przekrętu.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: orlik »

Cała prawda +1
Awatar użytkownika
chudy77
Posty: 62
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:30
Samochód: Superb III combi
Silnik: Inny

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: chudy77 »

odgrzewam kotleta - znalazłem jak to demontować i jakie momenty dokręcania.
CHODZI O ŚRUBY NR 13

3.1 Opis montażu - kolumna zawieszenia, cięgło górne
1 - Siedzisko sprężynowe
❑ Sprawdzić pozycję montażową
2 - Amortyzator
❑ Cesja ⇒ Elektronika
Katalog oryginału
Części
3 - Śruba
❑ Wymień po demontażu
❑ Końcówka śruby musi być skierowana
w kierunku jazdy
❑ 70 Nm + 180 °
4 - Obudowa łożyska koła
❑ Cesja ⇒ Elektronika
Katalog oryginału
Części
5 - Nakrętka
❑ Wymień po demontażu
6 - Kołnierz
❑ Cesja ⇒ Elektronika
Katalog oryginału
Części
7 - Sprężyna śrubowa
❑ demontaż i montaż
⇒ „3.3 Naprawa zawieszenia
rozpora",
stronie 51
❑ Powierzchnia
cewka sprężyny nie może być
uszkodzony
❑ Cesja ⇒ Elektronika
Katalog oryginału
Części
8 - Osiowe łożysko kulkowe zwykłe
9 - Zatrzymaj bufor
❑ Cesja ⇒ Elektroniczny katalog oryginalnych części
10 - Łożysko amortyzatora
❑ Przestrzegać pozycji montażowej ⇒ strona 48.
11 - Nakrętka
❑ Wymień po demontażu
❑ 60 Nm
Rewelacyjny III 2015 ➤
Układ jezdny, osie, układ kierowniczy - wydanie 04.2016
44 Rep. Gr.40 - Przednie zawieszenie
Chronione prawem autorskim. Kopiowanie do celów prywatnych lub komercyjnych, w części lub w całości, jest zabronione
bez zgody ŠKODA AUTO A. S. ŠKODA AUTO A. S. nie gwarantuje ani nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności
w zakresie poprawności informacji zawartych w tym dokumencie. Prawa autorskie: ŠKODA AUTO A. S.
12 - Kopuła kolumny zawieszenia
13 - Śruba
❑ Wymień po demontażu
❑ 15 Nm + 90 °

14 - Czapka
❑ Cesja ⇒ Elektroniczny katalog oryginalnych części

Obrazek

Teraz już jest jasność :)
Pozdrawiam Adam
saperek
Posty: 42
Rejestracja: 27 sie 2020, o 11:17
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: saperek »

Enriquez pisze: 21 sty 2021, o 21:30 Ja osobiście mam dużo modyfikacji w aucie, w tym chipa, rozpórkę, hamulce i wiele innych dupereli. Jeżeli było coś do zrobienia na gwarancji, to nikt w serwisie nie szukał na siłę problemu, tylko postępował zgodnie z wytycznymi gwaranta. Miał sprawdzić według listy, nagrać filmik, porobić zdjęcia konkretnych rzeczy. Na tej podstawie gwarant podejmował decyzję o uznaniu gwarancji, lub też nie. Wszystkie sprawy zostały załatwione pozytywnie. Jeżeli okazałoby się, że jakaś modyfikacja wpłynęła na uszkodzenie czegoś, to rzecz jasna nie będę z siebie robił idioty, tylko wezmę to na siebie. Wracając do przedmiotowej rozpórki, to ona raczej niczego nie uszkodzi a wręcz przeciwnie - uchroni budę przed niepotrzebnym skręcaniem nadwozia i pracą względem siebie poszczególnych elementów. Ryzyko, jakie musisz wziąć na siebie w zasadzie wiąże się z prawidłowym montażem - można połamać osłony podszybia, czy zepsuć gwint śrub wycieraczek. Montaż wiąże się również z tym, że przykręcasz metalowy element lakierowany, do lakierowanego kielicha. Być może kiedyś, na skutek ich tarcia lakier się zedrze i wda się korozja. Być może tak, być może nie. I w tym przypadku gwarancji Ci nie uznają i bardzo słusznie. Musisz sobie sam odpowiedzieć, czy montaż rozpórki wart jest tego ryzyka. Z drugiej strony - jak już coś zepsujesz, każdą pierdołę możesz kupić w ASO czy na Allegro i ją tym razem delikatnie zamontować. Absolutnie nikt się nie pokapuje, że było coś grzebane. Jeżeli weźmiesz rozpórkę w kolorze "nie oczojebliwym", to nikt absolutnie nie będzie się nad tym zastanawiał, no chyba, że jest jakimś fanem marki i wie o tym modelu wszystko. Zdarza się, ale taki człowiek raczej nie będzie szukał problemu, bo po prostu nie jest to w interesie ASO aby tracić klienta. Należy pamiętać też o jednej rzeczy. Skoda robi im akcje typu "Tajemniczy klient". Jeżeli umówisz się na przegląd, to może zdarzyć się tak, że zadzwoni do Ciebie ktoś ze Skody z propozycją, że za Ciebie, Twoim samochodem pojedzie ktoś z centrali. Ty dostaniesz za to rabat na przegląd albo jakiś gift. Spreparują jakieś drobne usterki - typu ciśnienie w zapasówce, jakieś żarówki, naklejka na gaśnicy itp. Po przyjeździe rozglądają się po salonie, oceniają i notują wszystko co robi doradca. A mają tych wymagań w uj. Jak doradca nie jest na 100% pewien, że nie jesteś podstawiony, to niczego nie załatwisz i prześwietlą Ci samochód od A do Z. Ostatnio jak byłem na przeglądzie w znanym mi ASO, gdzie znamy się nie od dziś - ale tylko doradca mnie znał a pracownicy na warsztacie nie - dostałem taką listę uwag, że zacząłem się zastanawiać, czy bezpiecznie jeździć tym samochodem. Być może się przestraszyli, bo sobie poszedłem na warsztat i odpytałem gościa na czym polega wymiana oleju w DSG, którą właśnie wykonywał. Podsumowując ten przydługi wywód, należy się postawić po drugiej stronie biurka i zrozumieć czym żyje druga strona i jakie konsekwencje może ponieść w przypadku jakiegoś przekrętu.
No porządny wywód i nie sposób się z merytoryką niezgodzić. Niemniej jednak uważam że to było dobre pytanie, być może komuś w przyszłości pomoże podjąć decyzje bardziej świadomie a nie opartą o domysły, tutaj się chyba zgodzimy :)
ziom_pl
Posty: 63
Rejestracja: 2 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 200KM
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Poznań, Nowy Tomyśl

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: ziom_pl »

Kilka dni temu zamontowałem również sobie rozpórkę i jest ok. Wszystko pasowało, dzięki za poradnik.
P.S.
Nie zdejmowałem podszybia, zdjąłem tylko wycieraczki, spinki trzymające podszybie. Później podważyłem tylko podszybie i mogłem już odkręcać śruby. śruby wykręcony, podpórka wsunięta na miejsce i skręcone wszystko.
i już plastiki nie przeszkadzają :-)
Awatar użytkownika
chudy77
Posty: 62
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:30
Samochód: Superb III combi
Silnik: Inny

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: chudy77 »

Witam
Przesyłam kilka zdjęć z montażu rozpórki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do montażu to sprawa banalna, trzeba tylko mieć ściągacz do ramion wycieraczek, nie koniecznie chcą łatwo zejść, podważanie nic nie daje, a może spowodować połamanie plastiku podszybia.
Podszybie składa się z dwóch części, Ja zdejmowałem obie wycieraczki i obie części podszybia aby od razu zobaczyć czy nie nazbierał się syf na podszybiu.
Uważajcie aby niczego nie poruszyć po odkręceniu wszystkich śrub na kielichu,
Śruby wkręcamy powoli i bez oporu, dokręcamy momentem 15Nm + 90st. (nie wymieniałem śrub , chociaż serwisówka zaleca ich wymianę, jeśli będą się luzować to wymienię na nowe),
Auto stało na kołach w garażu.
Rozpórka Pasuje bardzo ciasno, trzeba trochę nią posterować aby wskoczyła na swoje miejsce, najlepiej złapać gwint na skrajnej śrubie a resztę powoli dopasowywać.
Nic na siłę bo można szybko rozwalić gwint w Mcphersonie.
Po założeniu podszybia strona prawa (od strony silnika wycieraczek " pasowała idealnie, niestety strona lewa (Pasażera) trochę podniosła plastik podszybia (ok 1cm) - ale jest to do przyjęcia, nie rzuca się w oczy.
Czy są jakie zmiany w prowadzeniu auta - pewnie są do zauważenia przy prędkościach autostradowych i krętych drogach, w jeździe miejskiej może mniej trzeszczy na progach (jeszcze jestem przed wymianą tulei wahacza z RS) po wymianie pewnie będzie już całkowita cisza.

Powodzenia !!! :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2021, o 12:23 przez chudy77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ADSL
Posty: 220
Rejestracja: 26 sty 2020, o 15:09
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: ADSL »

No to i u mnie już siedzi :) brak jakichkolwiek problemów z montażem - czas ok 30 min włącznie z rozłożeniem i złożeniem :)Obrazek

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
crazywarrior69
Posty: 217
Rejestracja: 11 cze 2018, o 14:31
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Aktualnie: MY2022
Lokalizacja: Wawa

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: crazywarrior69 »

Macie włożone coś między rozpórkę, a kielichy?. Domyślam się, że jeżeli tam nic nie będzie to po pewnym czasie lakier wytrze się i kielichami zainteresuje się rudy. Jakieś pomysł? Może jakaś gumowa podkładka?
Awatar użytkownika
ADSL
Posty: 220
Rejestracja: 26 sty 2020, o 15:09
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: ADSL »

Ja dałem pomiędzy
https://allegro.pl/oferta/stp-tasma-mad ... 8461614563
Bo to miałem pod ręką Obrazek
Choć pewnie jakaś gumowa uszczelka była by lepsza

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1028
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: Kuster »

crazywarrior69 pisze: 22 lis 2021, o 12:02 Macie włożone coś między rozpórkę, a kielichy?. Domyślam się, że jeżeli tam nic nie będzie to po pewnym czasie lakier wytrze się i kielichami zainteresuje się rudy. Jakieś pomysł? Może jakaś gumowa podkładka?
Nie, nic nie mam

Rozpórke mam już w trzecim aucie i w żadnym nic się nie wycierało
Jak dbasz tak masz
Awatar użytkownika
chudy77
Posty: 62
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:30
Samochód: Superb III combi
Silnik: Inny

Re: [S3] Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: chudy77 »

Jeśli by się wycierało to znaczyłoby że nadwozie nie ma sztywnośći , a rozpórka poprawia sztywność budy zwłaszcza między kielichami. 😊👍
Sdss
Posty: 519
Rejestracja: 24 gru 2019, o 22:02
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Rafał

Re: [S3] Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: Sdss »

Wykręciłem dwie śruby i otwory się przestawiły 😃
Trzeba unieść auto podnośnikiem i się ładnie ustawi.
Rozpórka wchodzi ciasno.
Gwint z masła jeden ukręciłem.
superbcio84
Posty: 6
Rejestracja: 9 kwie 2023, o 06:58
Samochód: Superb III
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Kolas

Re: [S3] Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: superbcio84 »

No i pyklo zamowione od Górny Sport. Wrzuce jak przyjdzie
Awatar użytkownika
crazywarrior69
Posty: 217
Rejestracja: 11 cze 2018, o 14:31
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Aktualnie: MY2022
Lokalizacja: Wawa

Re: [S3] Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: crazywarrior69 »

Rozpórka zamontowana, ale były problemy.

Po okręceniu śrub, niestety przesunęło się mocowanie amortyzatora. Nie było to przeskoczenie w momencie odkręcenia śrub, tylko powoli powoli "dziurki" przesuwały się, aż przestały być widoczne. Auto zaparkowałem na równym teranie, bez skręcenia kierownicą bez hamowania, wszystko delikatnie. Wydaje się, że to może dlatego, że mam nałożoną powłokę antykorozyjną i ona jest taka lekko tłusta, może było mniejsze tarcie miedzy amorem a kielichami. Zdjąłem koło, próbowałem ruszać kolumną kiedy już jeden gwint był widoczny to od góry wkładałem w to śrubokręt i tak powoli ze wszystkimi trzema otworami.

Swoją drogą czy powinienem zrobić geometrię po takich przebojach?

Moja rada dla innych. Te rozsuwanie chwilę trwało, może około 2 minut. Radzę po okręceniu śrub szybko przyłożyć rozpórkę i złapać gwinty.

Najważniejsze:
Co do wrażeń z jazdy, to polecam, jest widoczna różnica w prowadzeniu.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: [S3] Instrukcja: Montaż rozpórki przedniej górnej w SS3

Post autor: orlik »

Mi też przesunęło się podczas montażu. Jak Cię nie ściąga nie robił bym geometrii, kiedyś przy okazji zrób jak jeszcze coś innego będziesz wymieniał (springi, staby, tuleje, amory). Jak masz auto jeszcze na gwarancji i pakiet przeglądów, to może i za free przy okazji Ci sprawdzą w ASO. Ja tak kiedyś poprosiłem i bez problemu mi sprawdzili bez dodatkowych opłat.
ODPOWIEDZ