KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II - temat zbiorczy

TomekR2
Posty: 17
Rejestracja: 8 paź 2019, o 20:11
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Wrocław

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: TomekR2 »

Prosiłbym o kilka wskazówek, jak zdjąć plastikową osłonę, która jest "wokół" górnej części (szyby).
Znalazłem śrubę od wewnątrz, ale reszta opisu z Briskoda jest dla mnie niejasny. Może trzeba zdjąć tapicerkę klapy i wtedy będzie widać, jak dostać się do osłony?
Siedzi na tyle sztywno, że boję się podważać czy ciągnąć, bo może śrub jest więcej?
Dzięki Mariush0606 udało mi się rozebrać klapę.
Dostanie się do wiązki wymaga zdjęcia bocznych plastików. Te całkiem zewnętrzne nie stanowią problemu. Z kolei te wewnętrzne sa przykręcone do blach i jedna ze śrub jest niewidoczna tj. jest po krańcem plastiku środkowego.
Czyli zaczynamy od środkowego - jest on na spinkach metalowych, czyli trzeba trochę poszarpać i wyjdzie:
Obrazek

Jak już zdejmiemy, okręcamy tulejkę do sznurka półki, zaślepkę w bocznym plastiku i od drugiej strony odkręcamy małą śrubę, no a potem śrubę, która była pod plastikiem środkowym:
Obrazek

Wiązkę trzeba wyciągnąć spod szyby, przełamanie zazwyczaj jest przy wejściu do tego półkolistego mocowania klapy, tuż za miejscem, gdzie wiązka jest przyczepiona trytką.
Po zdjęciu zewnętrznej owijki, kabelki wyglądają jakoś tak:
Obrazek
Zygi199
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2020, o 12:16
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Imię: Tomek

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: Zygi199 »

Bardzo fajny i przydatny post. Mam również taki problem więc na pewno skorzystam z porad.
vulture30
Posty: 116
Rejestracja: 18 cze 2018, o 08:10
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Aktualnie: 141KM 317Nm

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: vulture30 »

Czy komuś udało się temat załatwić na stałe? Ja naprawiłem 2 lata temu. Wymieniałem wiazke na tym zagietym odcinku na żyły z kabla do aplikacji ruchomych. Po dwóch latach już są pierwsze oznaki uszkodzeń.
Chciałbym używać także małą klapę :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

wojtep
Posty: 11
Rejestracja: 9 kwie 2020, o 05:56
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)
Imię: Wojciech

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: wojtep »

Powiedzcie mi. Myślicie, że mechanizm załączający DUŻĄ klapę też może się zużyć?

Ja zawsze używam tylko dużej klapy, bo wiem że poprzedni właściciel raz już naprawiał przetarte kable małej klapy.
Widział się ktoś z was żeby mechanizm spinający szybę z małą klapą się zepsuł?
kluska23
Posty: 10
Rejestracja: 8 wrz 2020, o 10:24
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: kluska23 »

Na razie nie problem, a pytanie - jak działa dociąg?
Było tak:
Regulowałem ostatnio elektryczną klapę bagażnika w swoim SS2FL Kombi.
Problem polegał na tym, że po zamknięciu klapy, cały czas występował luz, również po dociągnięciu klapy po zaryglowaniu gdy pociągnęło się za klapę to czuć było luz (niby zamknięta ale nie do końca).
Wyregulowałem skobel i teraz wygląda na to, że jest ok - po zamknięciu i zaryglowaniu klapa ani drgnie, fabryka.

Zauważyłem tylko jedną rzecz, a mianowicie, że zamek/dociąg posiada jakieś 3 stopnie położenia. Po kliknięciu zamknięcia lub otwarcia na kluczyku 3 razy pod rząd jednej opcji (zamknięcia lub otwarcia) skobel przesuwa się za każdym razem w daną stronę - przykładowo:
1. Otwieramy klapę, skobel w najwyższym położeniu
2. Naciskamy ryglowanie samochodu (klapa cały czas otwarta) skobel przesuwa się o jedną pozycję w dół.
3. Naciskamy ryglowanie po raz kolejny, skobel przesuwa się o kolejną pozycję w dół.
4. Naciskamy ryglowanie po raz kolejny, skobel przesuwa się w dół na trzecią, najniższą pozycję.
5. Aby skobel wrócił na swoją pierwotną pozycję musimy wcisnąć 3 razy odryglowanie na kluczyku, skobel za każdym razem będzie przesuwał się o jedną pozycję.

Tak to ma działać? Skobel działa w takich 3 zakresach czy może coś jest nie tak i powinien działać tylko w dwóch (otwarcie -> wypycha do góry | zamknięcie -> dociąga w dół)? Bardzo mnie to nurtuje.

Druga sprawa to to, że regulowałem zamek, a skobel był ustawiony w najwyższym położeniu, o których wyżej pisałem. Teraz po zamknięciu i zaryglowaniu klapa zostaje dobrze dociągnięta, skobel przesuwa się o jedną pozycję w dół. Ale... jest jeden problem - po otwarciu samej klapy z pilota (wcześniej nie odryglowując całego samochodu) klapa oczywiście ładnie się otwiera, ale już nie domyka (reszta drzwi cały czas zaryglowana), tzn. zjeżdża w dół ale nie domyka bo... zauważyłem, że skobel podczas otwarcia samej klapy, bez odryglowania całego samochodu nie wyjeżdża do góry, tylko zostaje w tej pozycji w której wcześniej dociągnął i zamknął klapę.
Żeby być pewnym, że bagażnik się zamknie, muszę wcześniej odryglować cały samochód i wtedy dopiero zamknąć klapę, by skobel był w dobrej pozycji.

W każdym bądź razie rozchodzi się o ten skobel... Czy on działa prawidłowo? Czy u Was również po otwarciu samej klapy bez odryglowania zostaje w pozycji zamknięcia? Czy po otwarciu i zamknięciu klapy bez odryglowania całego samochodu klapa zostaje automatycznie dociągnięta po zamknięciu?
vulture30
Posty: 116
Rejestracja: 18 cze 2018, o 08:10
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Aktualnie: 141KM 317Nm

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: vulture30 »

Kojarzycie jakiego przekroju żyły są w sedanie w tym nieszczęsnym miejscu zginania? 0,5 czy mniejsze?

Jakie żyły byście polecali kupić? FLRY? LGY ?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
jbaku
Posty: 1
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 11:20
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Wymiana siłownika elektrycznej klapy bagażnika

Post autor: jbaku »

Witam.
Jak sprawują się te siłowniki firmy Defner po ponad półrocznym użytkowaniu.
Czy wymagane było jakieś kodowanie auta czy programowanie czy wszystko działało plug and play.
Oraz czy wszystkie funkcje klapy działają poprawnie czyli programowanie wysokości otwarcia i ogranicznik siły.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Puch4
Posty: 536
Rejestracja: 20 maja 2014, o 07:46
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa (Bemowo)

Re: KLAPA BAGAZNIKA SKODA SUPERB II

Post autor: Puch4 »

Pomóżcie, potrzebuję zdjąć ten plastik z 3 światłem stop. Jak to zrobić aby nic nie zniszczyć? SII FL sedan.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
SKODA Superb III FL 2.0 TDI Obrazek
malec1975
Posty: 15
Rejestracja: 10 gru 2018, o 09:24
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Mariusz

Re: Klapa bagażnika-kombi

Post autor: malec1975 »

Muszę odświeżyć. Zdechły mi siłowniki klapy tylnej. Z dnia na dzień, bez wcześniejszego szwankowania, niedomykania, niepełnego otwierania itp. Nie otwierają klapy ani z kluczyka, ani z przycisku w samochodzie. Zamek się otwiera, klapa odskakuje, ale nie jedzie w górę, ani po podniesieniu ręcznym nie opuszcza się. VCDS pokazuje błąd elektryczny na obu siłownikach. Szkoda mi wydawać pochopnie grubej kasy na nowe. Ziomuś je odpiął, podłączył na krótko i wysuwają się i chowają z powrotem, więc chyba są sprawne, tak jak podejrzewałem. Co nimi steruje i gdzie tego szukać?
marszal
Posty: 154
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 13:33
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: wlkp

Re: Klapa bagażnika-kombi

Post autor: marszal »

Spróbuj adaptacji, po podniesieniu na maxa przytrzymaj przycisk zamykania w klapie aż zapiszczy
--
marszał
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Klapa bagażnika-kombi

Post autor: marioti »

a jak nie pomoże to spr. wtyczkę czy dochodzi zasilanie jak naciskasz otwarcie lub zamknięcie. Były tu już opisywane przypadki uszkodzenia wiązki. no ale to chyba padł by jeden a nie oba na raz
malec1975
Posty: 15
Rejestracja: 10 gru 2018, o 09:24
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Mariusz

Re: Klapa bagażnika-kombi

Post autor: malec1975 »

marszal pisze: 4 mar 2021, o 12:32 Spróbuj adaptacji, po podniesieniu na maxa przytrzymaj przycisk zamykania w klapie aż zapiszczy
Nie pojawia się żaden dźwięk, nawet po bardzo długim trzymaniu przycisku.
fabek
Administrator
Posty: 1227
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klapa bagażnika-kombi

Post autor: fabek »

No przecież skoro działają na krótko a nie działają na samochodzie, brakuje napięcia, zacznij od bezpieczników, następnie przejrzyj czy kable się nie urwały.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
aszczupal
Posty: 34
Rejestracja: 27 lis 2016, o 15:24
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Adam

Re: Klapa bagażnika-kombi

Post autor: aszczupal »

Odgrzewam kotleta ..
stało się, wczoraj przy próbie otwarcia klapy usłyszałem dwa "piknięcia" i klapa stoi , zamek puścił...
Nie miałem czasu, więc otworzyłem klapę "ręcznie" , przy naciśnięciu na przycisk na klapie (chciałem zamknąć) też "piknęło" i nic
zamknąłem ręcznie, zamek "docisnął" i OK.
Dzisiaj już nie daje żadnego znaku życia, słychać tylko jakiś przekaźnik... Nic chce mi się wierzyć że oba siłowniki padły na raz.. :-(
wątek przeczytałem.... , załączam zrzut z VCDS'a , ale on mi kompletnie nic nie mówi ?
macie jakieś pomysły, od czego zacząć ? nie chce zamawiać siłowników "w ciemno" , ew , czy po demontażu samego siłownika jest jakas procedura żeby go sprawdzić ? (bez rozbierania)
pozdrawiam
Adam
==================================
Adres 6D: Elektr.bagażnika
Oznaczenie elementu: 7N0 959 107 E HW: 7N0 959 107 A
Komponent i/lub wersja: HDSG-Modul H11 0243
Kodowanie: 083301C002
Kod serwisu: WSC 33361 790 00098
Zbiór danych ASAM: EV_HDSGSk462 301136 (SK46)
ROD: EV_HDSGSk462_SK46.rod
VCID: 39781578B8599389EE-806C
2 - ilość znalezionych błędów. Oto one:

0029 - Silnik 1 pokrywy tylnej
B11D9 01 [137] - Błąd elektryczny
MIL zapalona - Potwierdzony - Testowany od skasowania kodów błędów
Ramka zamrożona:
Stan błędu: 00000001
Priorytet błędu: 3
Częstość błędu: 13
Wew.licznik błędów: 184
Przebieg: 111111 km
Data: 2021.03.04
Czas: 14:58:49

12.38 V

0031 - Silnik 2 pokrywy tylnej
B11DA 01 [137] - Błąd elektryczny
MIL zapalona - Potwierdzony - Testowany od skasowania kodów błędów
Ramka zamrożona:
Stan błędu: 00000001
Priorytet błędu: 3
Częstość błędu: 13
Wew.licznik błędów: 184
Przebieg: 211111 km
Data: 2021.03.04
Czas: 14:58:49

12.38 V
Krolik23
Posty: 6
Rejestracja: 4 mar 2021, o 19:05
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Aktualnie: 150km
Imię: Kamil

Re: Wymiana siłownika elektrycznej klapy bagażnika

Post autor: Krolik23 »

Czy po wymianie trzeba coś kodować w superbie 3? Czy wymieniłeś i nowy siłownik od razu działa jak oryginał? Pytam bo zastanawiam się na kupnem siłownika z Ali. Tu jest link 383,35 zł | AP01 elektryczny amortyzator gazowy tylnej klapy dla Skoda Superb III 3V3 2015-2019 Hatchback tylny lewy i prawy z otwieraczem mocy 3V0827851
https://a.aliexpress.com/_uYArEd
ODPOWIEDZ