Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Koger
Posty: 26
Rejestracja: 29 cze 2020, o 11:17
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Warszawa

Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Post autor: Koger »

Cześć wszystkim!
Wczoraj kupiłem używanego Superba (2015) i może czepiam się bez sensu, ale dziwi mnie szybki wzrost temperatury silnika po odpaleniu, czego nie zauważyłem przy sprawdzaniu przed zakupem. Ogółem przy oględzinach nic nie wychodziło, zero błędów itp.
Ale do konkretów - po kilkugodzinnym postoju i odpaleniu silnika bez ruszania, wskaźnik temperatury podnosi się już po półtorej minuty. Gdy wyłączyłem silnik po 2 minutach i odpaliłem go po odczekaniu kolejnej minuty, wskaźnik temperatury wskazywał już 3/4 drogi do 90 stopni. Ktoś może potwierdzić czy to normalne? Do tej pory jeździłem focusem 2.0, też z turbiną i silnik się o wiele dłużej nagrzewał.
Tutaj filmik z testu:
https://www.youtube.com/watch?v=hxM2XFCG4xc

Mam się czego obawiać, przygotowywać na walkę ze sprzedawcą?

BTW, jak zmienić posiadany samochód i silnik w opisie profilu? Nie mogę tego znaleźć ;)
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Post autor: timanfaya »

Wszystko jest OK, mój 272 rozgrzewa się dosłownie w ciagu 1km (dojazd w mieście do „główniejszej” drogi). Natomiast zanim zacznę cisnąć mocnej to zawsze czekam na rozgrzanie oleju do tych 80-kilku stopni, co trwa kilka km.
Dylan
Posty: 42
Rejestracja: 12 lip 2018, o 14:15
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Post autor: Dylan »

To normalne, ten silnik ma zintegrowany kolektor wydechowy, który jest chłodzony cieczą więc temperatura cieczy chłodzącej bardzo szybko osiąga wartość roboczą, w lecie przy wysokiej temperaturze zewnętrznej już po 2km mam 90 stopni, znacznie szybciej niż w starszych silnikach bez chłodzonego kolektora więc faktycznie może to zaskoczyć. Olej rozgrzewa się znacznie dłużej więc najlepiej obserwować jego temperaturę żeby ocenić czy silnik jest już gotowy na pałowanie.
woj_tek
Posty: 108
Rejestracja: 19 lut 2019, o 10:46
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Lokalizacja: Katowice

Re: Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Post autor: woj_tek »

Te silniki są specjalnie tak skonstruowane, żeby się szybko nagrzewały - ze względu na mniejszą emisję spalin. Zimą docenisz jak szybko w aucie robi się ciepło :)
Koger
Posty: 26
Rejestracja: 29 cze 2020, o 11:17
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Post autor: Koger »

Ekstra, dzięki za wyjaśnienia i uspokojenie mnie :-)

Robiłem porównanie z Focusem z ciekawości i tam po 2km i niecałych 5 minutach jazdy wskaźnik temperatury był ledwie w połowie drogi do 90 stopni.

Dylan pisze: 9 lip 2020, o 22:07Olej rozgrzewa się znacznie dłużej więc najlepiej obserwować jego temperaturę żeby ocenić czy silnik jest już gotowy na pałowanie.
Rozumiem, że chodzi o temperaturę wskazywaną jako jedna z opcji na ekranie pomiędzy wskaźnikami? Jeszcze tego nie testowałem, sprawdzę jakie są różnice między tymi wskazaniami.
Ale jeśli różnica będzie duża i płyn chłodzący będzie nagrzewał się o wiele szybciej od oleju, to będzie to bardzo nieintuicyjne... Dzięki za zwrócenie na to uwagi, bo bym mógł nie zauważyć tego i już bym cisnął silnik od 90 stopni na wskaźniku temperatury płynu.
Przeglądam sobie manuala i tam zakres roboczy obowiązuje już od połowy drogi do 90 stopni wskaźnika płynu chłodniczego - skoro ma to miejsce już po 1-2 minutach pracy, to olej faktycznie miał mało czasu na nagrzanie się.
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Czas rozgrzewania silnika 2.0TSI 280KM

Post autor: timanfaya »

Koger pisze: 13 lip 2020, o 16:55 Rozumiem, że chodzi o temperaturę wskazywaną jako jedna z opcji na ekranie pomiędzy wskaźnikami? Jeszcze tego nie testowałem, sprawdzę jakie są różnice między tymi wskazaniami.
Dokładnie tak - na maxi dot masz temperaturę oleju jako jedna z opcji. Ewentualnie na jednym z widoków Virtual Cockpit ale zakładam, że go nie masz ;)
ODPOWIEDZ