Wymiana akumulatora

Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Wymiana akumulatora

Post autor: Micek80 »

Witam. Obecnie w mojej Skodzie 1,4 150km mam akumulator firmy Moll 59Ah 640A EFB który już pomału odmawia posłuszeństwa ma 5 lat. Jaki nowy akumulator najlepiej kupić. Według różnych stron do wyszukiwania właściwego akumulatora wyswietla się do tego silnika aku 70Ah 760A AGM. Czy taki aku nie będzie za duży 11Ah różnicy, jazda głównie po mieście ok 15 km do pracy w jedną stronę? Według wlepki z bagażnika wychodzi kod J0S czyli 220A 45Ah with duty drawback ( Czy to jest odzyskiwanie energii podczas hamowania?) Więc mam dylemat jaki najlepiej akumulator kupić czy o podobnej pojemności czy większy i czy EFB czy AGM? Dochodzi jeszcze kwestia wymiany. Pewnie sam tego nie ogarnę bo trzeba zakodować nową baterię jak będzie miała inne parametry. Czy jak aku będzie miał podobne parametry to nie trzeba będzie kodować i czy nie powyskakują jakieś błędy jak sam go wymienię? Znalazłem tak na szybko takie akumulatory:
Centra CL600 60Ah 640A EFB
Centra CK600 60Ah 680A AGM
Centra CK700 70Ah 760A AGM
Marka może być inna oczywiście. Który będzie najlepszy? Wiem...wiem... dużo pytań ale może ktoś doradzi.
krzysn
Posty: 277
Rejestracja: 6 lis 2011, o 11:32
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Krzysiek

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: krzysn »

Chcesz mieć super kup taki sam akumulator w ASO. Tańsze rozwiązanie, które brał bym pod uwagę to aku polskiej firmy Autopart. Pojemność aku może być trochę wyższa.
Dla spokoju bym go zakodował.
Polecam kanał na YouTube mrAkumulator.
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Micek80 »

Cena nowego akumulatora w ASO to 1050zł...bez przesady...Exide lub Varta cena ok.400zł , Bosch to wydatek ok.450 zł... także po co przepłacać w ASO jak w tej cenie można mieć 2 i jeszcze trochę zostanie
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Micek80 »

Wymieniłem dziś akumulator na Exide el600 EFB 60ah 640A gdyż poprzedni akumulator miał uszkodzoną jedną celę...Czy muszę jakoś zakodować na nowo ten akumulator? Po zmierzeniu napięcia jakie daje alternator przy włączonym silniku wyszło 13.4 V ...czy to nie za mało...czy tak ma być? Koleś w sklepie mówił że to za mało. Co może być ewentualnie przyczyną?
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: kacluk »

a co do ladowania to nie jest jak w bmw że skoda robi pomiar zużycia aku?? masz nowy naładowany aku więc alternator nie musi walić 14v bez potrzeby.. bynajmniej w bmw tak jest.. Jeśli do auta w którym padnie aku włożysz nowy bez kodowania to po poł roku też padnie.. Bo auto musi wiedzieć że ma nowy aku żeby się go nauczyć..
Micek80
Posty: 96
Rejestracja: 14 lip 2020, o 03:04
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Micek80 »

No sprzedawca też mi powiedział , że mam podjechać za miesiąc i sprawdzi ładowanie alternatora. Jak wymienił ako to podłączył jakiś komputerek Exide i zatwierdził nowe ako dla Skody ale nic nie zmieniał chociaż stary miał 59Ah a nowy 60Ah mówił że to jest to samo co fabryczny Moll. Po zmianie aku wywaliło 6 błędów ale wszystko znikło po przejechaniu 50 metrów. Także jak ktoś chce sam wymieniać lub ładować odłączony akumulator to się nie bać...
Krakow_kult
Posty: 39
Rejestracja: 3 wrz 2017, o 13:29
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Krakow_kult »

Micek80 pisze: 11 sie 2020, o 16:29 Wymieniłem dziś akumulator na Exide el600 EFB 60ah 640A gdyż poprzedni akumulator miał uszkodzoną jedną celę...Czy muszę jakoś zakodować na nowo ten akumulator? Po zmierzeniu napięcia jakie daje alternator przy włączonym silniku wyszło 13.4 V ...czy to nie za mało...czy tak ma być? Koleś w sklepie mówił że to za mało. Co może być ewentualnie przyczyną?
S3 ma inteligentne ładowanie. Może utrzymywać równie dobrze 12,5V, 13,0V jak są warunki lub ładować 14,1V.

Prosta sprawa - włącz ogrzewanie foteli (nie szyby - bo to nie działa) - i napięcie skoczy na 14,1V. Wiem bo mam od samego początku podpięty dod. woltomierz i auto dobiera napięcie w zależności od temp. zewnętrznej, stopnia naładowania, obciążenia instalacji etc.
Krakow_kult
Posty: 39
Rejestracja: 3 wrz 2017, o 13:29
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Krakow_kult »

A przy hamowaniu skacze na 14,5V ok (puszczony gaz na biegu powyżej 20kmh)
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 439
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Wymiana akumulatora

Post autor: coolmobil »

U mnie powoli akumulator dogorywa. Na włączonym samym zapłonie mam ledwo 11,75V, po odpaleniu silnika wchodzi prawie na 14V (czyli ładuje).
Tak czy inaczej chce wymienić na nowy.
Mam 1.8 TSI
Obecnie siedzi tam:
Obrazek

Chyba bym chciał kupić na podmianę Varte Silver Dynamic.
I tera 2 pytania które się pojawiły po użyciu wyszukiwarki na stronie Varty.
1. Wyszukiwarka daje mi propozycje dla mojego auta AGM. Jak mam teraz EFB. Mogę wsadzić AGM?
2. Varta Silver która podaje mi wyszukiwarka ma pojemność 70Ah. Mój obecny 59Ah.
Czy jednak 70 to nie za dużo? Alternator da radę go doładować? Może jednak powinienem celować w aku o pojemności 60Ah?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: maureliusz »

Tak doładuje.
11.75V ... denat cud że działa

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 439
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: coolmobil »

No działa i odpala bez problemu ale pojawiają się błędy związane z niskim napięciem.
U mnie jest inny problem ostatnio. Robie bardzo krótkie odcinki dom-przedszkole-dom, czasem jakiś sklep i raz na jakiś czas troszkę dłuższe odcinki, ale głównie po mieście.
Nadal mam obawy ze jednak te 70Ah będzie dla mnie za dużo skoro nawet tych 59 nie mogę doładować.
Zastanawiam się czy najpierw nie podładować troszkę aku prostownikiem bo kontrolka stan aku nadal jest Ok.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13594
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Enriquez »

W moim struclu wymieniałem 2 albo 3 lata temu na Vartę Silver. Muszę sprawdzić jaki model. Jak na razie zero problemów.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 439
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: coolmobil »

Będę wdzięczny za info


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Sdss
Posty: 527
Rejestracja: 24 gru 2019, o 22:02
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Rafał

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Sdss »

coolmobil pisze: 5 kwie 2021, o 19:50 No działa i odpala bez problemu ale pojawiają się błędy związane z niskim napięciem.
U mnie jest inny problem ostatnio. Robie bardzo krótkie odcinki dom-przedszkole-dom, czasem jakiś sklep i raz na jakiś czas troszkę dłuższe odcinki, ale głównie po mieście.
Nadal mam obawy ze jednak te 70Ah będzie dla mnie za dużo skoro nawet tych 59 nie mogę doładować.
Zastanawiam się czy najpierw nie podładować troszkę aku prostownikiem bo kontrolka stan aku nadal jest Ok.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Też bym doładował.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13594
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Wymiana akumulatora

Post autor: Enriquez »

Obrazek
Proszę
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ