Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

damiano244
Posty: 20
Rejestracja: 20 paź 2020, o 11:13
Samochód: Superb III
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Damian
Lokalizacja: Nowe

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: damiano244 »

kalisz2 pisze: 22 paź 2020, o 18:26 Proponuje zamieścic post na profilu fb skoda polska lub komentaz w moim poscie https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 9647328221
że rowniez macie takie objawy i serwis nic z tym nie robi.
Napewno tak zrobię tylko poczekam jeszcze co powie serwis jak będą oddawać mi auto. Dziś mija piąty dzień ...
jorgus
Posty: 100
Rejestracja: 5 paź 2019, o 13:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: jorgus »

krzysn pisze: 23 paź 2020, o 11:28 Bez urazy ale Ty chyba rzeczywiście chcesz zepsuć samochód...

Dodaj więcej gazu i delikatniej puszczaj sprzęgło. Moim zdaniem stukają poduszki silnika/skrzyni lub sprzęgło/dwumas. Bardzo szarpiesz silnikiem.
Ja popieram to w tym sensie, że filmik z reportażu okazał się dla mnie nieco "tendencyjny" z tego względu, że ta wstępna scena z tego co pisze właściciel kuraka może być w pewnym sensie "ustawką" spowodowaną jak dla mnie nienaturalnym sposobem obchodzenia się z samochodem. Pierwsze lepsze wyszukanie w google zwraca wskazówki dla początkujących adeptów kierownicy które dość jednoznacznie opisują klasyczny sposób ruszania z miejsca. Rozumiem, że kolega się może obruszyć, ale gdy spytałem parę postów temu jak efekt z filmiku uzyskać to dostałem opis operowania samym sprzęgłem, więc uważam, że to nie jest typowa sytuacja drogowa.
Tak jak napisałem poobserwuję to u siebie jeszcze i dam znać, ale na samą myśl o próbie ruszania samym sprzęgłem bolą mnie zęby, więc to będą bardziej realistyczne warunki. Ostatnio jak na to patrzyłem to słyszałem tylko jakiś pojedynczy stuk przy wrzucaniu dwójki zależnie od sposobu robienia tego (przy poruszającym się aucie myślę, że już jest w tym zakresie większa dowolność - ruszanie na 800 rpm jak pisze krzysn nie służy raczej autu). Jeśli to tylko ten stuk, którego w środku nie słychać, to mi nie przeszkadza. Jak się ma coś zepsuć, to oby na 4-letniej gwarancji :) Szkoda tylko, że przez koronę mniej używam teraz auta, chociaż niektóre dalsze wypady nie wiążą się z częstą zmianą biegów. Np. raz udało mi się z Wrocławia dojechać prawie do Monachium kilkaset km cały czas na 6 biegu, więc choćbym miał słuch jak sowa to stukania bym nie usłyszał :-)
damiano244
Posty: 20
Rejestracja: 20 paź 2020, o 11:13
Samochód: Superb III
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Damian
Lokalizacja: Nowe

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: damiano244 »

Wstepna scena miała na celu zademonstrowanie o jakie stuki chodzi, oczywiście że normalnie nikt tak nie jezdzi, ale za to każdy ruszając z pierwszego biegu rozpędza auto i wlacza bieg drugi potem trzeci i podczas tych zmian za każdym razem sa takie odgłosy. Tez uzytkuje różne auta, nowe i stare, w żadnym nie ma takich stuków wiec nie piszcie ze jest wszystko w porządku.
jorgus
Posty: 100
Rejestracja: 5 paź 2019, o 13:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: jorgus »

damiano244 pisze: 23 paź 2020, o 12:20 Tez uzytkuje różne auta, nowe i stare, w żadnym nie ma takich stuków wiec nie piszcie ze jest wszystko w porządku.
Spoko spoko, przecież ja nie z VAG-a tylko na tym samym wózku jadę :-) Dla mnie priorytet, żeby mi się auto nie rozkraczyło 1000+ km od domu w zimie w Alpach, stukania o ile nie będę słyszał, to trudno żebym siwiał z tego powodu. Dałem może trochę więcej niż kolega Kalisz (swoją drogą niezła cena jeśli < 100k wyszło) ale przesadnego luksusu się nie spodziewałem tylko praktyczności w przyzwoitej cenie. Przynajmniej bez kufra ładuję się w trójkę na narty czy w czwórkę na wczasy a bagażnik u szwagra w A8 widziałem i mniejszy :-P
damiano244
Posty: 20
Rejestracja: 20 paź 2020, o 11:13
Samochód: Superb III
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Damian
Lokalizacja: Nowe

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: damiano244 »

Nie no, poza tym, to auto ok. Jakby wywiązali się z naprawa tej usterki to tez nie byłoby problemu, bo wszystko się może zepsuć nawet nowe, ale oni chowają głowę w piasek i udawaja ze nie ma problemu. Tak w nawiązaniu do poprzedniego posta i wstępnej sceny z interwencji, w dziesięcioletniej corsie mogę tak szarpać autem i jest cisza a przecież tam stan poduszek i wszystkiego innego napewno nie jest taki jak w nowym superbie.
kalisz2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2020, o 21:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: kalisz2 »

Odnoszac sie do wszystkich waszych komentarzy z przed kilku godzin uwierzcie mi i kolegom ktorzy borykaja sie z ta wada. Jezeli w twoim samochodzie ta wada wystepuje to niesposob tego nie uslyszec w trakcie zwyczajnej jazdy. Jezeli to co napisalem wczesniej co trzeba zrobic by uslyszec stuki was tak mocno boli to zapomnijcie o tym i najzwyczajniej sprawdzcie swoj samochod przy normalnym rudlszeniu na 1 biegu rozpedzeniu sie i wcisnieciu sprzegla celem zmiany biegu na 2 i dalej z 2 na 3.
kalisz2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2020, o 21:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: kalisz2 »

damiano244 pisze: 23 paź 2020, o 12:20 Wstepna scena miała na celu zademonstrowanie o jakie stuki chodzi, oczywiście że normalnie nikt tak nie jezdzi, ale za to każdy ruszając z pierwszego biegu rozpędza auto i wlacza bieg drugi potem trzeci i podczas tych zmian za każdym razem sa takie odgłosy. Tez uzytkuje różne auta, nowe i stare, w żadnym nie ma takich stuków wiec nie piszcie ze jest wszystko w porządku.
Dokladnie tak jak piszesz
kalisz2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2020, o 21:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: kalisz2 »

damiano244 pisze: 23 paź 2020, o 11:58
kalisz2 pisze: 22 paź 2020, o 18:26 Proponuje zamieścic post na profilu fb skoda polska lub komentaz w moim poscie https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 9647328221
że rowniez macie takie objawy i serwis nic z tym nie robi.
Napewno tak zrobię tylko poczekam jeszcze co powie serwis jak będą oddawać mi auto. Dziś mija piąty dzień ...
Do mnie zaden serwis nie dzwonil zawsze to ja do nich dzwonilem po kilku dniach bo oni wogole sie nie kontaktowali i wtedy oznajmiali mi ze nic nie zrobia.
jorgus
Posty: 100
Rejestracja: 5 paź 2019, o 13:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: jorgus »

Dobra panowie powiem wam zabawną rzecz. Ruszając z garażu niechcący puściłem samo sprzęgło i to dość szybko, jak kursant na pierwszej godzinie jazdy bo tak się zamotałem tą całą historią i miałem sprawdzić sam już nie wiem co (puszczanie sprzęgła na jałowym? :-) ) ale jedynka była już wbita. Okno otwarte, przygotowane wszystko do nasłuchu, rozległ się donośny klekot znany z filmiku. Kura o dziwo nawet nie zdechła - może w porę z powrotem wysprzęgliłem. Próbowałem chwilę z otwartym oknem jeździć, ale w mieście dużym w wieczornym szczycie to nie są warunki do nasłuchiwania, zresztą powyżej dwójki to i tak już za głośno wicher wieje. Wydaje mi się, że jak się postarać to po wrzuceniu dwójki _czasem_ można coś usłyszeć, na jedynce jadąc i kombinując też chyba mi się potem w garażu coś udało usłyszeć.
Natomiast zamknięte szyby, wyciszone radio, nawiew skręcony na 0 - nie jestem w stanie nic kompletnie usłyszeć podczas normalnej jazdy. Wiozłem żonę, z tyłu syna 10 lat więc słuch ma pewnie najlepszy z naszej trójki ale nikt się nie skarżył na jakikolwiek dyskomfort. Także albo faktycznie w SIII ten ficzer wprowadzili na wiosnę (dla przypomnienia swojego SIII odebrałem pod koniec stycznia) albo macie inny styl jazdy który to wywołuje, ewentualnie te szyby o podwyższonej dźwiękochłonności to wyciszają a wy ich nie macie ;-) W każdym razie swój egzemplarz uważam za zaprzeczenie tezy, że każdy SIII FL 1.5 TSI tak ma.
kalisz2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2020, o 21:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: kalisz2 »

damiano244 pisze: 23 paź 2020, o 11:58
kalisz2 pisze: 22 paź 2020, o 18:26 Proponuje zamieścic post na profilu fb skoda polska lub komentaz w moim poscie https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 9647328221
że rowniez macie takie objawy i serwis nic z tym nie robi.
Napewno tak zrobię tylko poczekam jeszcze co powie serwis jak będą oddawać mi auto. Dziś mija piąty dzień ...
Jak tam serwis twojej Skody? Dzwonili z serwisu? Podjęli sie czegokolwiek?
polrob
Posty: 306
Rejestracja: 12 sty 2014, o 19:22
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Lokalizacja: War-Maz

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: polrob »

Panowie mam obecnie Kodiaqa 1.5 manual z produkcji 09/2019. Efekt który widać na filmie wystąpił u mnie może z 2-3 razy, ale było to spowodowane szybkim wysrzegleniem podczas ruszania (sytuacja na drodze). Wydaje mi się że wersje 1.5 z manualem w specyficznej sytuacji mogą wydawać takie dźwięki, gdyż powstają w układzie przeniesienia napędu z uwagi na raptowną zmianę obciążeń, na co dzień nikt tak nie używa auta. W codziennej jeździe nie odczuwam tego typu objawów. Przy okazji spróbuje wywołać takie zachowanie i sprawdzić czy jest to tak słyszalne w garżowcu. Ogólnie mając auto na gwarancji 4 letniej, jeśli jest to wada skrzyni to raczej w tym okresie się rozsypie.
Ponadto wcześniej miałem Superba III 1.4TSI z manualem i nie jestem w stanie teraz tego potwierdzić, ale przekonany jestem, że taki efekt też występowało przy specyficznym zachowaniu podczas ruszania.
Jaka skrzynia siedzi w Superbie 1.5 TSI, MQ250 czy MG350? Bo Kodiaq ma MQ350 czyli podobno mocniejszą.
viewtopic.php?f=18&t=7254 - SIII 1.4TSI Szary business
damiano244
Posty: 20
Rejestracja: 20 paź 2020, o 11:13
Samochód: Superb III
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Damian
Lokalizacja: Nowe

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: damiano244 »

Zgadza się, ponieważ wczesniejsze skrzynie klekotaja sporo ciszej do zaakceptowania, porównywałem z Octavia III. Ja ciągle czekam na efekty pracy serwisu...
JacekZ
Posty: 57
Rejestracja: 12 mar 2018, o 18:45
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Jacek

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: JacekZ »

polrob pisze: 1 lis 2020, o 10:16 Ponadto wcześniej miałem Superba III 1.4TSI z manualem i nie jestem w stanie teraz tego potwierdzić, ale przekonany jestem, że taki efekt też występowało przy specyficznym zachowaniu podczas ruszania.
Przez 2,5rok miałem fabrycznie nowego S3 1.4tsi w manualu. Skrzynia dziwnie działała. Byly jakieś stuki - jak dłużej przytrzymałem sprzęgło i je puściłem to był metaliczny stuk. Przy manewrowaniu w garażu miałem, czasem dziwne wrażenie, że sprzęgło jakby się "klei" i wysprzegla z dużym opóźnieniem, co powodowało dziwne szarpnięcia. Jak ktoś ruszał moim autem a ja stalem na zewnątrz, to także dało się słyszeć dziwne dźwięki - zawsze twierdziłem, że to pewnie kwestia wprawy, teraz to już nie wiem....

Generalnie przez te 2,5toku nie mogłem ogarnąć tej skrzyni. Zgłosiłem problem do ASO, żebym miał dowód, że coś IMHO było nie tak. Potem to olałem i stwierdziłem, że jak się rozleci to będę reklamował. O dziwo przez 2.5 roku "cecha" ta sie nie pogłębiała, a drugi właściciel też nie zgłaszał żadnych problemów.

Pozdrawiam
Jacek
kalisz2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2020, o 21:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: kalisz2 »

polrob pisze: 1 lis 2020, o 10:16 Panowie mam obecnie Kodiaqa 1.5 manual z produkcji 09/2019. Efekt który widać na filmie wystąpił u mnie może z 2-3 razy, ale było to spowodowane szybkim wysrzegleniem podczas ruszania (sytuacja na drodze). Wydaje mi się że wersje 1.5 z manualem w specyficznej sytuacji mogą wydawać takie dźwięki, gdyż powstają w układzie przeniesienia napędu z uwagi na raptowną zmianę obciążeń, na co dzień nikt tak nie używa auta. W codziennej jeździe nie odczuwam tego typu objawów. Przy okazji spróbuje wywołać takie zachowanie i sprawdzić czy jest to tak słyszalne w garżowcu. Ogólnie mając auto na gwarancji 4 letniej, jeśli jest to wada skrzyni to raczej w tym okresie się rozsypie.
Ponadto wcześniej miałem Superba III 1.4TSI z manualem i nie jestem w stanie teraz tego potwierdzić, ale przekonany jestem, że taki efekt też występowało przy specyficznym zachowaniu podczas ruszania.
Jaka skrzynia siedzi w Superbie 1.5 TSI, MQ250 czy MG350? Bo Kodiaq ma MQ350 czyli podobno mocniejszą.
Byłbym w stanie się zgodzić z teorią, ze to zalezy od sposobu zmiany biegów gdyby nie to, ze nawet pracownicy i dyrektorzy serwisow nie potrafia zmieniac biegow tak by nie stukalo no i przypominam, ze serwis twierdzi ze tak ma stukac ten uklad bo to normalne w tych samochodach. Zapewniam was ze to nie jest kwestia uzytkowania samochodu, różnymi samochodami sie jezdzi i takich rzeczy nie ma. Ja swoim samochodem roznie probowalem zmieniac biegi, przy roznych obrotach silnika i zawsze stuka.
polrob
Posty: 306
Rejestracja: 12 sty 2014, o 19:22
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Lokalizacja: War-Maz

Re: Stuki skrzyni, sprzęgła 1.5 TSI manual.

Post autor: polrob »

Kwestia jest taka jak to słychać bo może większość z nas to ma tylko tego nie słyszy lub się nie wsłuchuje w to o się dziej z ich autem. Jeśli masz to zawsze to w przypadku Kodiaq 1.5 z manualem na pewno nie występuje to zawsze. Tak jak pisałem było coś takiego z 2-3 razy. Jak masz możliwość to przejedz się samochodami innych użytkowników. Będziesz wiedział czy inni to mają, ewentualnie czy jeżdżąc twoim autem cos takiego wyczuwają.
Inna kwestia, że to wymuszenie efektu stukania, które widać na filmie to raczej nie służy układowi napędowemu. Tam oprócz układy skrzyni dostaje silnik bo go dławiliście do bardzo niskich obrotów.
viewtopic.php?f=18&t=7254 - SIII 1.4TSI Szary business
ODPOWIEDZ