Canton ciszej i gorzej gra

arturbak
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2021, o 23:45
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Imię: Artur

Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: arturbak »

Cześć. W tym miesiącu odebrałem nowego Superba 1.5 TSI że skrzynią DSG. Poprzednio jeździłem identycznym z grudnia 2019 roku. Oba samochody z nagłośnieniem Canton. Skoda jednak po 2 latach wprowadziła ulepszenia w oprogramowaniu i teraz widzę znacznie więcej funkcji i między innymi więcej ustawien dźwięku Canton, jednakże jestem rozczarowany, bo w poprzednim Superbie zestaw grał o niebo lepiej. Fakt że teraz mam carplay i android auto bezprzewodowo, ale nawet po połączeniu telefonu kablem nic się nie zmienia. Gra znacznie ciszej i dźwięk jest znacznie gorszej jakości... Czy ktoś coś słyszał na ten temat?
komoornik
Posty: 1010
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: komoornik »

Nie miałem okazji słuchać zbytnio starszych wersji, ale w testówce MY2021 pomimo grzebania w ustawieniach mocno nie zrobił na mnie wrażenia.

Gdyby nie to że w L&K jest w standardzie to bym go nie zamówił :?
arczi901
Posty: 212
Rejestracja: 24 lut 2021, o 15:23
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: arczi901 »

komoornik pisze: 20 kwie 2021, o 09:55 Nie miałem okazji słuchać zbytnio starszych wersji, ale w testówce MY2021 pomimo grzebania w ustawieniach mocno nie zrobił na mnie wrażenia.

Gdyby nie to że w L&K jest w standardzie to bym go nie zamówił :?
To nagłośnienie kupujesz w pakiecie z innymi pierdołami za 3k wiec realnie kosztuje 1k. Nie spodziewałbym sie cudów, chociaż moim zdaniem warto załozyć bo jak Cantona to dodatek od Skody to co musi być na oryginalnych :)
winiary
Posty: 40
Rejestracja: 20 wrz 2020, o 20:32
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: winiary »

Wydaje mi się, że coś może być na rzeczy z tym Cantonem. Nie wiem jak grał wcześniej, ale odebrałem w marcu samochód i jestem rozczarowany. Na standardowych ustawieniach jest płasko jak deska, ratuję się equalizerem, ale też nie robi to żadnego wow. Brakuje mu głębi i basu. Jedynie po włączeniu dolby pro logic II jest dobrze, ale mam wrażenie, że wprowadza on na niektórych kawałkach dziwne zniekształcenia. Ktoś się może podzielić jakimiś swoimi ustawieniami dźwięku w najnowszej odsłonie Cantona?
arturbak
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2021, o 23:45
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Imię: Artur

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: arturbak »

Rzeczywiście w modelu z 2021 Skoda dołożyła w Cantonie dodatkowe ustawienia dźwięku jak Dolby pro logic i surround. Jak się wszystko włączy to słuchając cicho efekt jest bardzo dobry, ale rzeczywiście im głośniej tym coraz więcej zniekształceń. W modelu superba z 2019 roku tych opcji nie było. Korzystałem w equalizerze z fabrycznych ustawień CANTON i było rewelacyjnie nawet przy bardzo głośnym słuchaniu muzyki. Co ciekawe wtedy mogłem zwiększać głośność nawet jak skala pokazywała max. Wydaje mi się że Skoda wprowadziła jakieś programowe ograniczenia natężenia dźwięku że względów bezpieczeństwa i schrzanili wszystko jak w Octavi IV...
Awatar użytkownika
przemoka
Posty: 585
Rejestracja: 24 lip 2016, o 10:29
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: kurę ukradli :(

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: przemoka »

Dzisiaj testowałem jakiś house na testowym Superbie. Podstawą było przestawienie equalizera, bo na standardzie gram bardzo płasko. I fakt, że jak daje się na maks, to nie ma już tej mocy, co kiedyś (pamiętam ten sam utwór na MY2017) i widać, że problemem jest soft infotainmentu. Kiedyś dało się kręcić więcej niż pozwalał na to regulator głośności, a teraz to już nie jest możliwe. Ale trzeba przyznać, że głośniki grają dalej całkiem dobrze i sam dźwięk jest na pewno lepszy niż też szrot Beats Audio w Cuprach. Niemniej jednak to nie to, co kiedyś. Szkoda...
arczi901
Posty: 212
Rejestracja: 24 lut 2021, o 15:23
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: arczi901 »

A podpowiecie jak ustawić canton żeby to grało jako tako
Awatar użytkownika
przemoka
Posty: 585
Rejestracja: 24 lip 2016, o 10:29
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: kurę ukradli :(

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: przemoka »

subwoofer +9, bass +4, potem kolejne niskie iśrednie tony na 0, a cała góra (nie pamiętam, jakie tam były częstotliwości) znowu +9. I muszę przyznać, że na tym bas był głęboki i góra też czysta.
arczi901
Posty: 212
Rejestracja: 24 lut 2021, o 15:23
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: arczi901 »

przemoka pisze: 2 maja 2021, o 11:28 subwoofer +9, bass +4, potem kolejne niskie iśrednie tony na 0, a cała góra (nie pamiętam, jakie tam były częstotliwości) znowu +9. I muszę przyznać, że na tym bas był głęboki i góra też czysta.
Dziękuję
Awatar użytkownika
ahaman
Posty: 62
Rejestracja: 18 lut 2021, o 21:00
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Andrzej

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: ahaman »

przemoka pisze: 1 maja 2021, o 00:18 Dzisiaj testowałem jakiś house na testowym Superbie. Podstawą było przestawienie equalizera, bo na standardzie gram bardzo płasko.
Panowie, ale Canton, jako sprzęt hi-fi, jest tak zestrojony, że jego charakterystyka ma być liniowa, jak najwierniej oddająca zamysł twórcy oraz realizatora dźwięku, którzy wypuścili dany kawałek. Ten system nie ma grać "umc umc umc", nie taki był zamysł. ;)
Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
przemoka
Posty: 585
Rejestracja: 24 lip 2016, o 10:29
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: kurę ukradli :(

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: przemoka »

ahaman pisze: 7 maja 2021, o 09:06 Panowie, ale Canton, jako sprzęt hi-fi, jest tak zestrojony, że jego charakterystyka ma być liniowa, jak najwierniej oddająca zamysł twórcy oraz realizatora dźwięku, którzy wypuścili dany kawałek. Ten system nie ma grać "umc umc umc", nie taki był zamysł. ;)
Wiem jak moja muza gra w domu, gdzie bez korektora mam puszczone to przez Denona X4000 i kolumny Klipsch. I tam soprany są wyciągnięte, a bas głęboki. I teraz jak chcę mieć podobny efekt w aucie, to niestety korektor jest koniecznością. A co do zestrojenia, to powiem tyle: hahahahahah. Raz jakiś Pavel albo inny Zdenek wsiadł do auta, posłuchał zmontowanego Cantona i coś tam poustawiał w sofcie tych nawigacji. I tak jest to teraz ciągnięte w poszczególnych modelach. I na pewno w MY2017 grało to lepiej, niż jest teraz w FL.
pmi
Posty: 233
Rejestracja: 17 sty 2016, o 06:41
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: pmi »

Niestety muszę to potwierdzić. Miałem okazję wrócić na pół godziny do starego samochodu (MY2017) i zaobserwowałem 3 rzeczy:
- max głośność znacznie wyższa
- znacznie bardziej przestrzenny dźwięk - scena pełniejsza. W MY2021 wydaje mi się że słyszę głośnik kierowcy
- dźwięk był znacznie sposójniejszy i równy we wszystkich zakresach
I znowu porównanie do VW. Jakoś to gra podobnie do Dynaudio w Arteonie. Ten system mnie nie zachwycał i koledzy którzy wsiadali do mojego kuraka wychodzili z opadem szczęki. Teraz nie wyjdą.
roman_szpadel
Posty: 161
Rejestracja: 29 sie 2015, o 22:15
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: roman_szpadel »

No to kolejne pieniążki trzeba będzie szykować, nie tylko na wyciszenie, ale być może na zmianę całego audio. Na razie planowałem wyciszenie jak w poprzednim s3 MY2016, ale jeśli audio rzeczywiście gra gorzej niż przed liftem (dla mnie było ok, nawet przed wyciszeniem) to może grubsze zlecenie dla car-audio będzie koniecznością. Wrócę do tematu na pewno.
pozdrawiam,
roman_szpadel
winiary
Posty: 40
Rejestracja: 20 wrz 2020, o 20:32
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: winiary »

Po dalszych próbach oswojenia się z tym systemem stwierdzam, że jest słabiutko. Jedyne ustawienie, w którym nie mogę się przyczepić to dźwięk skierowany na kierowcę. Wtedy gra to ładnie. Ale na reszcie miejsc w samochodzie oczywiście wtedy jest słabo. Każde ustawienie zbalansowane na wszystkie miejsca lub surround skutkuje tym, że nie słychać niemal wcale głośników w drzwiach, a wybija się mocno ten od wysokich tonów na podszybiu na środku deski. Efekt jest taki, że mam wrażenie słuchania głównie prawym uchem. Można tą kupę trochę wypełniać basem lub subwooferem, ale o przestrzenności i szerokiej scenie można zapomnieć.

To nie same głośniki są problemem w tym systemie, bo one potrafią ładnie zagrać. Ale sam soft, który tym steruje. Jest fatalnie skalibrowany i nie da się nic z tym zrobić. Rozmawiałem z jedną firmą od car audio i powiedzieli mi, że głośników by nie ruszali, bo można z nich całkiem sporo wycisnąć. Tylko trzeba wsadzić tam inny wzmacniacz i dobrze go skalibrować. A problem w tym, że sygnał tam idzie prawdopodobnie światłowodem (to jest jeszcze do weryfikacji, ale na pewno w passacie B8 z dynaudio tak jest) i to by wymagało dodatkowego urządzenia, które przekoduje ten sygnał na zrozumiały dla wzmacniacza zewnętrznego. A to dodatkowy koszt i to niemały, bo prawdopodobnie 4k. Można ewentualnie to ominąć podpinając się bezpośrednio pod radio i przekodować je tak, aby grało w trybie bez cantona i wtedy wystarczy sam osobny wzmacniacz, odchodzi koszt przelotki na światłowód.

Jak by nie było, to niezła kupa i całkiem spore koszty. Niech Was ręką boska broni przed dopłacaniem do tego gniota. Ja wziąłem go w ramach inwentarza z wersją L&K. W Fabii 3 miałem skoda surround z virtual subwoofer i przykro to pisać, ale grało to lepiej niż ten szajs. Z tego co czytałem o cantonie w Kodiaqu, na którego tam wszyscy od początku narzekają, to w Superbie gra to teraz właśnie tak samo źle jak tam, taka sama charakterystyka.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Canton ciszej i gorzej gra

Post autor: pab567 »

Niestety to już nie światłowód tylko Ethernet.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ