Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

JankesikTrn
Posty: 37
Rejestracja: 13 mar 2021, o 19:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 235 KM 496 NM
Imię: Łukasz

Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: JankesikTrn »

Cześć, może ktoś pomoże bo już sam nie wiem co to może być.

Przy zapalaniu silnika mam takie dziwne chrobotnięcie, jakby metal o metal to się ani nie nasila ani nie słabnie mam tak od dłuższego czasu.
Przy gaszeniu silnika wszystko ok, w normalnej eksploatacji żadnych objawów. Wydaje mi się że też troszkę za mocno rzuca budą przy zapalaniu (mam do porównania innego superba z tym samym silnikiem).

Dwumasa + sprzęgło wymieniona, rozrusznik sprawdzony i zero zmian. Poduszki sprawdzone są ok, biegi wchodzą normalnie więc chyba nie skrzynia. Korekty wtrysków bardzo dobre - brak problemów z dpf braniem oleju.

Ktoś może tak miał ? Może ktos podpowie co to może być ?

dzięki
Bebok
Posty: 86
Rejestracja: 3 gru 2018, o 16:41
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 342KM 475Nm
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tychy

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: Bebok »

Hej, próbowałeś lokalizować ten dźwięk? Przy otwartej masce ktoś odpala i gasi a ty szukasz skąd to może dochodzić? Jak jest silnik rozgrzany i zapalasz to też występuje? Dasz radę nagrać to?
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1053
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: Kuster »

Jak był rozrusznik sprawdzany?
Wieniec na kole zamachowym i zębatka z bendiksa w jakim stanie?

Sprawdź jeszcze osprzęt/okolice rozrządu
Pompa oleju/wody, napinacz, alternator

Odpal z załączona klimą a potem z wyłączoną
Może przy zasprzeglaniu elektromagnesu tak się dzieje? Będzie to świadczyć że kompresor Klimy powoli nadaje się do wymiany/regeneracji
Jak dbasz tak masz
JankesikTrn
Posty: 37
Rejestracja: 13 mar 2021, o 19:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 235 KM 496 NM
Imię: Łukasz

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: JankesikTrn »

Kuster pisze: 27 lis 2021, o 20:08 Jak był rozrusznik sprawdzany?
Wieniec na kole zamachowym i zębatka z bendiksa w jakim stanie?

Był wyciągnięty i dałem go do warsztatu który regeneruje - sprawdzony jest w idealnym stanie wszystko działa. Zębatki na rozruszniku idealne wieniec koła zamachowego też idealny (widziałem jak było wszystko zdjęte).

Sprawdź jeszcze osprzęt/okolice rozrządu
Pompa oleju/wody, napinacz, alternator

Tylko jak to sprawdzić - tak żeby nie wymieniać ? Byłem u 3 mechaników odpalałem samochód będąć na podnośniki i każdy mówił że to z okolic dwumasy - wymieniłem ją tylko u mnie to koszt 6 koła i nie chce już dalej wymieniać rzeczy metodą chybił trafił.

Odpal z załączona klimą a potem z wyłączoną
Może przy zasprzeglaniu elektromagnesu tak się dzieje? Będzie to świadczyć że kompresor Klimy powoli nadaje się do wymiany/regeneracji

Przy wyłączonej klimie to samo.
Nagrałem 2 filmy, chociaż jak obejrzałem to wydaje mi się że nie oddają do końca tego dźwięku. Ten dźwięk jest zawsze, nie ważne czy silnik zimny czy rozgrzany czy stał w garażu czy na dworzu w -15.

[youtube]https://youtu.be/w89fF_EYWGk[/youtube]
[youtube]https://youtu.be/vpVcKsD-1eI[/youtube]
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1053
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: Kuster »

Metaliczny? O ile dobrze się wsłuchałem to słychać głuche jakby poduszka silnika (element gumowy uderzał w coś metalowego)

Sprawdzałeś odpalanie z klima i bez?
Jak dbasz tak masz
JankesikTrn
Posty: 37
Rejestracja: 13 mar 2021, o 19:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 235 KM 496 NM
Imię: Łukasz

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: JankesikTrn »

Z klimą i bez to samo. Mechanik twierdzi że poduszki ok, jeśli myślisz że to poduszki to po prostu je wymienię nie jest to jakiś wielki koszt.
Bebok
Posty: 86
Rejestracja: 3 gru 2018, o 16:41
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 342KM 475Nm
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tychy

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: Bebok »

Jak masz manual to sobie sam poduszki możesz zdiagnozować - zaciągnąć ręczny, można też coś pod koła podłożyć, otworzyć maskę i kierowca próbuje ruszyć a drugi zagląda pod maskę czy silnik za mocno nie lata.
Nie było robionych żadnych napraw w okresie poprzedzającym wystąpienie tego objawu?
W moim poprzednim aucie (Alfa 159) zaczęły dochodzić odgłosy stukania z przodu. Myślałem, że to zawias, ale po solidnym sprawdzeniu zero luzów, amory i ich mocowania/łożyskowanie też dobre. Okazało się, że popuściły się trzy śruby mocujące łapę poduszki przy rozrządzie. Miesiąc wcześniej wymieniałem koło pasowe wału, rolki i napinacz paska wielorowkowego i widocznie za słabo dokręciłem :/
Masz dostęp do kanału, żeby go sobie od spodu obejrzeć jak odpala? Oczywiście bez osłony silnika.
JankesikTrn
Posty: 37
Rejestracja: 13 mar 2021, o 19:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 235 KM 496 NM
Imię: Łukasz

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: JankesikTrn »

Nie było robionych żadnych napraw, w sumie samo od wibracji mogło się coś poluzować. Opcja z ręcznym chyba będzie trudna bo mam elektryczny i jak chce ruszyć to sam puszcza - muszę sprawdzić czy na silę można go zaciągnąć. Byłem na kanale u 2 mechaników i w serwisie, po wymianie dwumasy rozkładają ręce że nie wiedzą co to jest :( .
Kamiltgk
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2021, o 01:49
Samochód: Superb III
Rocznik: 2015
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Kamil
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: Kamiltgk »

JankesikTrn pisze: 28 lis 2021, o 20:19 Nie było robionych żadnych napraw, w sumie samo od wibracji mogło się coś poluzować. Opcja z ręcznym chyba będzie trudna bo mam elektryczny i jak chce ruszyć to sam puszcza - muszę sprawdzić czy na silę można go zaciągnąć. Byłem na kanale u 2 mechaników i w serwisie, po wymianie dwumasy rozkładają ręce że nie wiedzą co to jest :( .
Jak chcesz się pobawić ręcznym, to otwórz drzwi kierowcy i nie powinien sam odpuścić, przynajmniej u Mnie tak jest. Mam ten sam dźwięk przy odpalaniu po wymianie 2masy(skoda ASO) od 2 lat tak jeżdżę i raz odpali ciszej raz głośniej. Ja bym się nie przejmował. Myślę że ten dźwięk powoduje luz w 2masie który jest po prostu za duży(nawet przy nowej). Taka moja teoria.
mario789
Moderator
Posty: 573
Rejestracja: 12 lis 2020, o 00:34
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220/470
Imię: Mario
Lokalizacja: Łódź

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: mario789 »

Kamiltgk pisze: 28 lis 2021, o 22:02
JankesikTrn pisze: 28 lis 2021, o 20:19 Nie było robionych żadnych napraw, w sumie samo od wibracji mogło się coś poluzować. Opcja z ręcznym chyba będzie trudna bo mam elektryczny i jak chce ruszyć to sam puszcza - muszę sprawdzić czy na silę można go zaciągnąć. Byłem na kanale u 2 mechaników i w serwisie, po wymianie dwumasy rozkładają ręce że nie wiedzą co to jest :( .
Jak chcesz się pobawić ręcznym, to otwórz drzwi kierowcy i nie powinien sam odpuścić, przynajmniej u Mnie tak jest. Mam ten sam dźwięk przy odpalaniu po wymianie 2masy(skoda ASO) od 2 lat tak jeżdżę i raz odpali ciszej raz głośniej. Ja bym się nie przejmował. Myślę że ten dźwięk powoduje luz w 2masie który jest po prostu za duży(nawet przy nowej). Taka moja teoria.


To przy jakim przebiegu padła Ci dwumasa?
Kolega wyżej to miał zrobiony stage na bogatości pod korek a u Ciebie jak z dłubaniem? Moc przy przez przebieg? Ps ile wyszło za zmianę w Aso?
Kamiltgk
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2021, o 01:49
Samochód: Superb III
Rocznik: 2015
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Kamil
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczny dźwięk przy zapalaniu

Post autor: Kamiltgk »

mario789 pisze: 29 lis 2021, o 05:53
Kamiltgk pisze: 28 lis 2021, o 22:02
JankesikTrn pisze: 28 lis 2021, o 20:19 Nie było robionych żadnych napraw, w sumie samo od wibracji mogło się coś poluzować. Opcja z ręcznym chyba będzie trudna bo mam elektryczny i jak chce ruszyć to sam puszcza - muszę sprawdzić czy na silę można go zaciągnąć. Byłem na kanale u 2 mechaników i w serwisie, po wymianie dwumasy rozkładają ręce że nie wiedzą co to jest :( .
Jak chcesz się pobawić ręcznym, to otwórz drzwi kierowcy i nie powinien sam odpuścić, przynajmniej u Mnie tak jest. Mam ten sam dźwięk przy odpalaniu po wymianie 2masy(skoda ASO) od 2 lat tak jeżdżę i raz odpali ciszej raz głośniej. Ja bym się nie przejmował. Myślę że ten dźwięk powoduje luz w 2masie który jest po prostu za duży(nawet przy nowej). Taka moja teoria.


To przy jakim przebiegu padła Ci dwumasa?
Kolega wyżej to miał zrobiony stage na bogatości pod korek a u Ciebie jak z dłubaniem? Moc przy przez przebieg? Ps ile wyszło za zmianę w Aso?
139tys przelotu miała, klekotała najbardziej przy ruszaniu, wymienili na gwarancji cały komplet, nie wiem ile kasy wyszło nie mówili. U mnie narazie jest seria, strach dłubać żeby zaraz coś się nie rozleciało :?
ODPOWIEDZ