Infotainment MIB2 - wersje, możliwości i aktualizacja oprogramowania i map

Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Infotainment MIB2 - wersje, możliwości i aktualizacja oprogramowania i map

Post autor: pab567 »

Powiem szczerze, że mam dość ciągłych pytań o możliwości jednostek montowanych w Superbach 3 generacji. Informacje te były wielokrotnie publikowane na wielu forach i grupach na FB ale zawsze się ktoś komu się nie chce poszukać - a że mi się nie chce co chwila odpowiadać "użyj szukajki" więc postanowiłem że napiszę i zablokuję. Tak więc po kolei.

W Superbach sprzedawanych w Polsce montowane były, według mojej wiedzy, tylko jednostki MIB2 rozdzielane - czytnik montowany w schowku pasażera plus ekran montowany na środku deski. Z wyjątkiem ekranu "bezgałkowego" 3V0919606D wszystkie pozostałe mają tą samą rozdzielczość czyli 800x480 pikseli. Oznacza to, że każda jednostka, z wyjątkiem Columbusa MIB2.5, który wymaga wymienionego wcześniej ekranu "bezgałkowego" 3V0919606D, mającego przekątną 9.2", będzie pracowała z każdym ekranem mającym 2 gałki, zarówno przedliftowym (matowym, z mechanicznymi przyciskami), jak i poliftowym (błyszczącym, z przyciskami dotykowymi).

Oprogramowanie we wszystkich jednostkach aktualizuje się z menu serwisowego - trzymamy długo wciśnięty klawisz MENU. Z menu USTAWIENIA / INFORMACJE O SYSTEMIE aktualizuje się jedynie POI (Amundsen, Columbus) i mapy (COLUMBUS).

Oprogramowanie najlepiej aktualizować z karty SD o pojemności od 8 GB to 32 GB. Należy ją sformatować w systemie FAT32, wybierając wielkość clustra 4096 bajtów - takie ustawienia gwarantują poprawne uruchomienie aktualizacji. To nie znaczy, że z pendrive'a lub karty SD sformatowej inaczej (np. pod exFAT, z innym rozmiarem clustra) aktualizacja się nie powiedzie - ale w swej praktyce, a przez moje ręce przeszło kilkaset tych urządzeń, widziałem wielokrotnie jak aktualizacja robiona z pendrive'a lub karty SD przygotowanej inaczej nie chciała wystartować lub się wysypywała.

Oprogramowanie, czyli plik metainfo2.txt oraz wszystkie foldery, ma się znajdować bezpośrednio w folderze głównym (root) a nie w jakimś katalogu - to częsty błąd przy wypakowywaniu softu z archiwum na kartę SD.

Oprogramowanie Columbusów, w przeciwieństwie do Bolero i Amundsena, może być podniesione przez użytkownika aż do najnowszej dostępnej wersji. Ponieważ da się to zrobić samemu to nie wpisywałem w zamieszczonej na końcu postu tabeli roku modelowego.

Oprogramowanie Bolero i Amundsena użytkownik może zaktualizować samodzielnie jedynie do najnowszej wersji dostępnej w ramach danego roku modelowego - najnowsze obecnie to 0138 dla MY15, 0253 dla MY16, 0369 dla MY17 i 0480 dla MY18. To nie znaczy, że nie da się podnieść jednostki MY16 do softu MY17 lub MY18 - ale wymaga to wcześniejszego zhackowania jednostki, nie da się tego zrobić tak wprost. UWAGA - w jednostkach MY15 (soft 01xx) nie da się podnieść softu do MY16 ani tym bardziej MY17 lub MY18.

Pamiętajcie, że lepsze jest wrogiem dobrego - każda aktualizacja niesie ze sobą ryzyko uwalenia jednostki w schowku, więc jeżeli w użytkowanym przez Was sprzęcie nic złego się nie dzieje to nie aktualizujcie na siłę. Szczególnie, że w niektórych konfiguracjach po zaktualizowaniu do zbyt nowej wersji softu coś może nie działać tak, jak działało wcześniej.

MOST to magistrala optyczna, niezbędna do obsługi CANTONa, wirtualnego kokpitu (AID - Active Info Display) i tunera DVB-T. Reszta chyba jest jasna.

Obrazek
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Infotainment MIB2 - wersje, możliwości i aktualizacja oprogramowania i map

Post autor: pab567 »

Przyklejam ten post i blokuję - tak, żeby już nigdy żaden leń i świeżak nie zadawał zbędnych pytań. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek poytania lub uwagi zapraszam na PW - będę wtedy stopniowo ten post rozbudowywał.
Zablokowany