Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Sebastian85
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2022, o 13:14
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 460 KM 560 Nm
Imię: Sebastian

Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Sebastian85 »

Witam

Serdecznie proszę o radę, doświadczonych posiadaczy Kur :).
Od roku jestem szczęśliwym posiadaczem SIII z 2020 r. Moc uzyskana z silnika 2.0 tsi to 460 kM.
Przy zakupie auta był założony następujący zestaw hebli na przód:

Zaciski: Porsche Macan
Tarcze: Oryginalne od Superba - ponieważ tarcze od Macana poprzednim właściciel spalił :)
Klocki: EBC Yellow Stuff

Od początku miałem problem z piszącą lewą przednią tarczą. Przy niskich prędkościach tarcza piszczała jak poczciwy stary autobus albo STAR załadowany na maxa. Jak tarcza się rozgrzała jazda w korkach była nie możliwa ponieważ przy niskich prędkościach pisk był nie do zniesienia.
Po konsultacji w Compsport Kraków, stwierdzili że problemem na pewno jest oryginalna tarcza na przód, którą poprzedni właściciel założył po spaleniu tych od Macana. Nie była ona dobrana pod zacsk oraz klocki.
W Compsporcie założyli następujący zestaw:

Zaciski: Porsche Macan
Tarcze: Od Golfa 8R
Klocki: EBC Yellow Stuff

Problem został rozwiązany, jednak nie na długo, ponieważ po bezproblemowym przejechaniu 7 tyś km problem jest identyczny, a hałas przy mniejszych prędkościach nie do zniesienia. Oczywiście kilkukrotnie sprawdzaliśmy same zaciski czy pracują odpowiedni i nic nie wskazuje za ich zbytnie zużycie oraz konieczność ich regeneracji. Samochód nie jest upalany więc hamulce naprawdę nie są bardzo eksploatowane, ponieważ Superb jest dla mnie autem na co dzień.

Podejmowaliśmy jeszcze u mechanika następujące próby:
- zamiana klocków z przodu z lewej na prawą stronę - EFEKT: bezproblemowa jazda przez około 900 km, potem problem powrócił,
- zamiana końcówek przewodów hamulcowych - EFEKT: brak efektu
- delikatne wygładzenie prawej tarczy na tokarce by pozbyć się ewentualnych nierówności bądź krzywizny tarczy - EFEKT: brak efektu

Proszę o info czy któryś z Was spotkał się z podobnym problemem, jeżeli tak jaki macie pomysł jak go rozwiązać.
Oczywiście nie ma większego problemu, żeby kupić nowy komplet zacisków od Macana i go założyć, ale chciałbym mieć choć trochę pewności, że to pomoże.

Pozdrawiam wszystkich miłośników Superbów :)
komoornik
Posty: 1018
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: komoornik »

Skąd pomysł że piszczenie to problem tarczy?

Piszczenie to wpadanie w rezonans klocka hamulcowego i w tę stronę kierował bym się z diagnostyką.
Sebastian85
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2022, o 13:14
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 460 KM 560 Nm
Imię: Sebastian

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Sebastian85 »

Ok. Dziękuje za sugestie.
Tak jak opisałem w wyżej. Były próby zamiany klocków stronami i po ok 900 kilometrach problem wracał zawsze na tym damy kole. Natomiast klocek który wcześniej piszczał po przełożeniu na stronę lewą działał poprawnie.
komoornik
Posty: 1018
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: komoornik »

Ja bym spróbował tego:


Ale może wypowie się ktoś jeszcze z użytkowników EBC Yellow? Bo może to jakiś TTTM. Niestety ale "sportowe" klocki dosyć często mają taki objaw że piszczą.
Sebastian85
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2022, o 13:14
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 460 KM 560 Nm
Imię: Sebastian

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Sebastian85 »

Witam
Dziękuje za sugestie, ale u mnie problem nie powstaje podczas hamowania, tylko przy jedzie z mniejszymi predkościami. Zastanawiające jest również to, że występuje tylko z przodu po prawej stronie.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13599
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Enriquez »

Każde klocki "sportowe lub pseudo sportowe" jakie miałem, czyli Yellow Stuff, Hawk itp. wydawały mniejszy lub większy pisk przy małych prędkościach, szczególnie w okresach niższej temperatury - 10 stopni i większej wilgotności powietrza - mówiąc wprost jesienią i wczesną zimą. Co ciekawe, problem ten występował wyłącznie w zaciskach większych jak fabryczne jednotłoczki. Trudno mi wyciągnąć jakieś mądre wnioski na tej podstawie - mówię jak było u mnie. Być może warto wrócić do serii na przodzie, jak Cię to tak denerwuje i w sumie nie upalasz auta.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Deo
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2017, o 13:20
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Grzegorz

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Deo »

Ja mam wsadzone ori klocki z Porsche i tarcze z Golfa i nic nie piszczy …
Kiedyś w Octavii miałem Zimmermany Sport + DS2500 i ten set lubi sobie czasami popiszczeć…


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1037
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Kuster »

U mnie też piszczą klocki Brembo ale tylko przy delikatnym zatrzymywaniu się
Podobno wystarczy zrobić fazke na klockach I po problemie


Ale jeżeli cały czas masz problem z prawą stroną to osobiście bym przejrzał tłoczki w zacisku czy aby na pewno prawidłowo pracują
Zdemontuj koło I zwróć uwagę czy klocki są równomiernie zużyte
Czy np jeden z klocków nie wskazuje nadmiernego zużycia po skosie (klin)
Jak dbasz tak masz
Awatar użytkownika
sane
Posty: 1820
Rejestracja: 7 lut 2017, o 09:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 335/450
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: sane »

Sebastian85 pisze: 30 sie 2022, o 14:46 Tarcze: Oryginalne od Superba - ponieważ tarcze od Macana poprzednim właściciel spalił :)
Tak gwoli ścisłości - tarcze z Macana nie pasują do Superba, więc coś tam pokręcił ten ex-właściciel ;)
Honda Civic VI iSR ¦ 2008-2013
Honda Accord VII Sport GT ¦ 2008 - 2017
Skoda Superb III Sportline ¦ 2017 - 2023

BMW 5 Series G30 LCi M Sport ¦ 2022 -
Awatar użytkownika
rozwrot
Posty: 170
Rejestracja: 4 lut 2022, o 12:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: rozwrot »

Adaptery założył i pewnie jakieś dystanse. Brak dopuszczenia do ruchu.
Ja bym wrócił do serii i nie kombinował. Znam przypadek gdy taki adapter popękał. Chwila i byłby zonk.
Sebastian85
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2022, o 13:14
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 460 KM 560 Nm
Imię: Sebastian

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Sebastian85 »

Witam
Nie ma założonych żadnych adapterów. Zacisk montowany w seryjne mocowanie. Brak dystansów, założone 19 calowe felgi Borbeta z dużym odejściem, dzięki temu większy zacisk spokojnie chowa się we feldze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4018
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: piramida »

Miałem 4T z subaru sti, tarcze gładkie ate 345mm, klocki ferodo ds2500, później galfery, następnie znów ds2500 i wszystkie piszczały szczególnie przy małych prędkościach przy dojeździe do świateł. Piszczały jakby świnie zarzynano. Nakleiłem podkładki antywibracyjne na klocki i to w znacznej mierze pomogło. Natomiast teraz mam tarcze pływające nacinane o średnicy 390mm, 6T z merca i ds2500, cisza jak makiem zasiał a wydawałoby się, że w tym secie również powinny piszczeć a jednak jest ok.
Sebastian85
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2022, o 13:14
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 460 KM 560 Nm
Imię: Sebastian

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Sebastian85 »

Panowie, wyciągnołem klocki jeszcze raz. Po dokładnym obejrzeniu klocków stwierdzam że z jednej strony klocek jest bardziej wytarty i zużyty, tak jakby jeden tłoczek dociskał go bardziej, lub słabiej odbijał. Przy demontażu na klocku było bardzo dużo pyłu z klocków. Dla pewności delikatnie spiłowałem i wygładziłem klocki na obrzeżach. Niestety te zabiegi nic nie dały.
Jedyna myśl jak przychodzi do głowy to założenie seryjnych zacisków oraz tarcz i sprawdzenie czy problem został wyeliminowany. Jeżeli tak to zaciski od Macana wysłać do całkowitej regeneracji lub po prostu kupić nowe zaciski.
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4018
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: piramida »

Nie jeden miał już problem z piszczeniem modyfikowanych heble, szczególnie 4T z tarczą 340/345. Nie mam pojęcia co jest przyczyną i chyba nikt na to nie znalazł panaceum. Co dziwne, większe heble na pływających tarczach nie piszczą, może tutaj tkwi problem? Zakładać pływające tarcze i większe zaciski? Nie mam pojęcia...
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1037
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Zestaw hamulców do SIII od Porsche Macan - problemy

Post autor: Kuster »

A spotkaliście się z czymś takim żeby ktoś narzekał na ten zestaw hamulcowy w seryjnym wozie?
Mam na myśli Audi i Prosie z 4tł Brembo 345mm?
Jak dbasz tak masz
ODPOWIEDZ