Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
criav
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2022, o 19:16
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: criav »

Cześć wszystkim.

W najbliższym czasie chcę zamówić Skodę (w podobnych pieniądzach nie widzę alternatywy). Rozważam Superba 3 L&K 280 KM 4x4 lub Octavię 4 RS. Patrząc na czas oczekiwania na te auta, zaczynam się zastanawiać, czy nie lepiej poczekać na Superba 4, który ma być zapowiedziany wiosną 2023.

Myślicie, że warto czekać? Z jednej strony buda Superba jest już trochę przestarzała, z drugiej wiecie jak jest, zawsze pojawia się coś innego co jest "już zaraz". Zresztą nie wiadomo jak bardzo podrożeje Superb 4 względem 3 (to, że podrożeje, to chyba pewne). Do tego problemy wieku dziecięcego.

Co byście zrobili na moim miejscu?
zalezi
Posty: 350
Rejestracja: 20 sie 2020, o 16:06
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: zalezi »

Szukaj czegoś wyprodukowanego od ręki, coś tam się trafia. Nowy Superb czuje, ze będzie po kokardę wypełniony ekranami, wszystko będzie obsługiwane z tableta, będą w większości wersje Plugin i będzie dużo droższy :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
komoornik
Posty: 986
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: komoornik »

Ja bym na Twoim miejscu jeszcze raz przemyślał sprawę.

A najlepiej to wybierz się na jazdę próbną Octavią RS w obecnych warunkach 😉

Osobiście nie wiem jak można stawiać obok siebie Superba 4x4 i Octavię FWD 😅
criav
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2022, o 19:16
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: criav »

komoornik pisze: 12 gru 2022, o 20:11 Osobiście nie wiem jak można stawiać obok siebie Superba 4x4 i Octavię FWD 😅
Nie jeżdżę jakoś przesadnie dynamicznie, ale lubię czuć, że mam zapas mocy. Nie przeszkadza mi to, że w Octavii miałbym mniejszą trakcję niż w Superbie, zwłaszcza zimą. Prawda jest taka, że Superb mi się dużo mniej podoba od Octavii, z kolei nie wiem co innego w choć trochę podobnej cenie można by kupić 4x4. Kiedyś w grę wchodził Stinger, ale najpierw podrożał jeszcze bardziej, a teraz całkiem znikł.
komoornik
Posty: 986
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: komoornik »

Octavia 2.0 TSI 190KM 4x4 i do tego jakiś box.

Będziesz miał zapas mocy a jednocześnie nie będziesz się irytował wheel hopami czy torque steeringiem.
Maliniak
Posty: 555
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 380/500
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: Maliniak »

Jak już rozważasz Superba w najmocniejszej wersji to odpuść Octavię. Jeszcze gdyby RS miał 4x4 w benzynie to możliwe, że wziąłbym zamiast Superba. Owszem, buda stara, ale nadal normalne przyciski, a nie dotyki. Sprawdzone rozwiązania, dobrze przetestowane, więc ryzyko awarii niskie. Masz w serii mocniejszy silnik z ogromnym potencjałem na mody w przyszłości, 4x4, bez którego nie wyobrażam sobie kolejnego samochodu, więcej miejsca, lepsze wykończenie, komfort... dla mnie no-brainer. Superb 4 najpierw musi wyjść, a i cena pewnie na poziomie 250k za taką wersję jaką chcesz. Do tego nowy model to zawsze jakieś problemy - jedyny plus to nowa buda, która będzie rzucać się w oczy.
zalezi
Posty: 350
Rejestracja: 20 sie 2020, o 16:06
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: zalezi »

W Superbie masz przecież sprawdzony i działający infotainment, a w Octavii ten nowy shit, gdzie wszystko obsługujesz z tabletu. Masa narzekań jest na ten nowy infotainment w Octavi czy nowym Gofie. Superb jest zdecydowanie lepszym wyborem. A już pisanie, ze FWD i spora moc jest spoko świadczy o braku zrozumienia tematu. To auto będzie ryło przodem zanim ruszy, wystarczy się przyjechać jesienią/zima i przekonać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Arystander
Posty: 72
Rejestracja: 5 lis 2021, o 08:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: Arystander »

Też stałem przed tym wyborem i ostatecznie padło na Superba ze względu na większą przestrzeń i 4x4. Mój Ceed 135KM potrafił zaryć przednimi w krytycznych momentach, to co dopero 245KM. Octavię RS miałem na jeździe próbnej (w lato) i szczerze nie odczułem jakiejś przewagi technologicznej w stosunku do Superba. Jedyny wyjątek to HUD, jest fajny i szkoda że w Superbie go nie ma.

Moim zdaniem jeśli chcesz nową budę zwracającą uwagę z nowym infotainment, to lepiej rozważyć Cuprę Leona niż Octavię RS.
BadgerS
Posty: 6
Rejestracja: 13 gru 2022, o 09:18
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2023
Silnik: Inny

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: BadgerS »

Sam niedawno musiałem zamówić auto. Biłem się z myślami - odświeżona Octavia czy aktualny Superb, który zaraz będzie schodził ze sceny. Wybrałem jednak Superba, zamówiłem miesiąc temu mając świadomość, że nie wygląda przebojowo do aktualnych nowszych smochodów.
Jednak, to co mi się udało dowiedzieć i mogę się mylić, ale nowy model Superba ma być przedstawiony w grudniu 2023, zamówienia będzie można składać ok 2-3 miesiące później, a produkcja ile potrwa - tego nie wiem. Z ciekawostek - przez pierwsze miesiące będą powstawały kombi, LB dołaczy po kilku miesiącach. Składając zamówienie zostałem poinformowany, że cena na Superby wyproduukowane po 02.2023 to +7.000 pln. Jaka będzie cena SS IV? Na pewno kolejne kilka tysięcy monet...
Reasumując, zamówiłem aktualnego Superba.
Maliniak
Posty: 555
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 380/500
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: Maliniak »

Jeszcze trzeba pamiętać, że cena mocno doposażonej O4 RS jest niewiele mniejsza jak cena Superba 280. Przynajmniej tak było w zeszłym roku jak zamawiałem.
LMB
Posty: 1365
Rejestracja: 27 cze 2013, o 16:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Anglia, NW

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: LMB »

Zamawialem w czerwcu, a w zasadzie poczatek lipca 2022. Dokladnie auto jak piszesz. Tez myslalem na nowym Superbem, ale - nie ma pewnosci, ze bedzie 280KM, to raz. Wszyscy schodza z mocami silnikow, albo w ogole wycofuja modele, ktore takie mocne silniki mialy. Jedyny wyjatek to Arteon i Cupra. Nawet Kia Stinger juz sie skonczyla, i ma byc zastapiona EV6 GT. Wszelkie dotykowe g..a w Golfie 8, Octavii IV, etc. zbieraja srednie opinie i mnie osobiscie w ogole nie pasuja. Z tego powodu odpadl Arteon R. Mialem trzy tyoy - Kia Stinger, Arteon R i Superb. Stinger odpadl bo nie ma AWD dostepnego w UK, Arteon R odpadl przez dotykowa kieronice i panel klimy (ale przynajmniej mial mechaniczny drazek zmiany biegow), no i zostal Superb.
"In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life."

Powered by George Best
criav
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2022, o 19:16
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: criav »

Maliniak pisze: 13 gru 2022, o 11:58 Jeszcze trzeba pamiętać, że cena mocno doposażonej O4 RS jest niewiele mniejsza jak cena Superba 280. Przynajmniej tak było w zeszłym roku jak zamawiałem.
No właśnie to się najwidoczniej zmieniło. Obecnie mocno doposażony RS to ok. 190 tysięcy. Superb 280km 4x4 doposażony w podobne opcje to 235 tysięcy.
Maliniak
Posty: 555
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 380/500
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: Maliniak »

No ok, różnica spora, ale jak ktoś się nad Superbem 280 zastanawia to zakładam, że go na niego stać, więc tym bardziej nie ma sensu iść w O4, która pod każdym względem będzie gorsza.
criav
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2022, o 19:16
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: criav »

Jasne, zgoda. Mi aż tak bardzo nie przeszkadza ta różnica cenowa jak właśnie to, że Superb już mi się opatrzył, wolę Octavię z zewnątrz, wewnątrz, czysto wizualnie.

No nic, poszukam po salonach trzech wariantów i wezmę je na jazdy testowe porównać:
* Octavia 4x4 190
* Octavia RS
* Superb 4x4 280
SIN
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2022, o 09:47
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb 3 280KM, Octavia 4 RS czy... Superb 4?

Post autor: SIN »

Ja tylko dodam od siebie - jestem na świeżo po przesiadce z superba z przednim napędem (150km w dieslu) na superba 4x4 (280km) i różnica w prowadzeniu jest ogromna - przynajmniej w aktualnych warunkach pogodowych. Co do samej octavii - to już pewnie kwestia gustu, dla mnie w środku czuć, że to model niżej (bardziej plastikowa), mniej miejsca no i w 4 ten nieszczęsny panel.
ODPOWIEDZ