Słabe ogrzewanie

Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Słabe ogrzewanie

Post autor: Hortex »

Witajcie.
Chciałbym podpytać, czy mój tok rozumowania jest prawidłowy. Od jakiegoś czasu mam uszkodzony czujnik temperatury zewnętrznej - pokazuje temperaturę większą od rzeczywistej o Ok. 5 stopni. Zauważyłem kilka dni temu, że włączając ogrzewanie , z kratek leci chłodne powietrze. Sprawdzałem też tylny nawiew, przy temperaturze ustawionej na 26 stopni, dmuchało powietrze chłodne , ciepłe szło dopiero przy temperaturze maks. Czy przekłamanie z czujnika temperatury zewnętrznej, który przekazuje wyższą od rzeczywistej temperaturę, ma jakikolwiek wpływ na słabsze ogrzewanie wewnątrz ? Wiąże ze sobą te problemy , ponieważ to wszystko zaczyna się dziać po likwidacji szkody.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1028
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Kuster »

Nie mam pewności jak jest w VAGu ale w Hondzie był czujnik temperatury wewnętrznej i to on współpracował z klimatronikiem

Może masz zasyfioną nagrzewnicę
To częsty przypadek w TDi z tego co wyczytałem...
Jak dbasz tak masz
Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Hortex »

Dziś przy temperaturze zewnętrznej niższej , ogrzewanie ustawione tak jak poprzednio na 22 stopnie, z nawiewu leciało powietrze już znacznie cieplejsze czyli jednak chyba jest zależność między temperaturą zewnętrzną podawaną do komputera a ciepłem powietrza jakie dmucha do wnętrza auta.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1028
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Kuster »

U mnie jak czujnik temperatury zewnętrznej przekłamywał o ~+4°C to nawiew (temperatura) działał tak samo
Jak dbasz tak masz
koleś1
Posty: 246
Rejestracja: 24 gru 2014, o 14:34
Samochód: Inny
Rocznik: 2007
Silnik: Inny
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: koleś1 »

Hortex pisze: 17 sty 2023, o 19:24 włączając ogrzewanie , z kratek leci chłodne powietrze.
Sprawdź czy masz to o czym mówi Arek:
Tempomaty w grupie VAG. Skoda, Audi, Seat, VW. Wiązki, montaż, kodowanie. Tel. 510 150 407
fabek
Administrator
Posty: 1227
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: fabek »

Słabe ogrzewanie to najczęściej zapchana nagrzewnica. Można sobie kalibracje klapek robić, wlewać płukanki, ale i tak kończy się wymianą nagrzewnicy i płukaniem układu.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Hortex »

koleś1 pisze: 19 sty 2023, o 07:59 Sprawdź czy masz to o czym mówi Arek:
Dzięki za filmik. Sprawdziłem właśnie u siebie i mam wersję zbiorniczka z podwójną ścianką, czyli nie mam wglądu na ten woreczek. Pytanie, czy jeśli będę wymieniał zbiorniczek, to muszę wymieć na taką samą wersję czy np. na ten z opcją łatwego dojścia do woreczka ? Czy właśnie mając zbiornik z podwójną ścianką, problem rozszczelnienia woreczka nie występuje i nie ma sensu wymieniać zbiorniczka ?

To, co jeszcze zwróciło moją uwagę w tym filmie to informacja na temat stosowanego płynu G13 - ostatnio robiłem jakąś dolewkę i wydaje mi się, że miałem po prostu gotową mieszankę G13 z wodą demineralizowaną. Jak rozumiem, jest to błąd.

Jutro mam wymianę rozrządu, więc i tak płyn chłodniczy będzie wymieniony bo cały jak rozumiem zleci. Mam już przygotowaną butelkę G12evo do -35 stopni - jak rozumiem i o czym zresztą była mowa na tym filmiku, mogę śmiało go zalać zamiast G13 tak ? Tylko oczywiście już bez żadnego rozcieńczania.

No i właściwie jeszcze jedno pytanie się nasuwa - skoro w filmie jest informacja, że ten silikat jest potrzebny/ma swoje zadania i montowano go w 2 poprzednich wersjach, to czemu w tej najnowszej wersji zbiorniczka z tego zrezygnowano i jest już bez silikatu ?
fabek pisze: 19 sty 2023, o 09:48 Słabe ogrzewanie to najczęściej zapchana nagrzewnica. Można sobie kalibracje klapek robić, wlewać płukanki, ale i tak kończy się wymianą nagrzewnicy i płukaniem układu.

Dzięki za sugestię. Sama nagrzewnica nie podlega jakiemuś czyszczeniu z tego co piszesz i jeśli faktycznie jest z nią problem, to w grę wchodzi wyłącznie jej wymiana ?

Bardzo Wam dziękuję za poświęcony czas i cenne sugestie.
kotlet233
Posty: 17
Rejestracja: 17 paź 2022, o 20:45
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Mariusz

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: kotlet233 »

mam to samo u mnie grzeje z lewej a z prawej strony leci zimno podejrzewam nagrzewnice ....
Sdss
Posty: 519
Rejestracja: 24 gru 2019, o 22:02
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Rafał

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Sdss »

Raczej czujnik temperatury.
Hortex
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2023, o 15:59
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Hortex »

U mnie mały update.
Wydaje mi się, że dziś grzało nieco lepiej, leciało właściwie ciepłe powietrze przy 22 stopniach. Ustawione jednak mam w tryb "Auto" a nie nawiew np. na kierowcę/pasażera.

Jestem po wymianie zbiorniczka płynu chłodniczego (na ten bez silikatu). Zalany świeży płyn chłodniczy G12evo, niebawem jeszcze będę wymieniał czujnik temperatury zewnętrznej i zobaczymy co dalej. Nagrzewnicę pozostawiam na koniec.
kotlet233
Posty: 17
Rejestracja: 17 paź 2022, o 20:45
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Mariusz

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: kotlet233 »

a jak sprawdzić czujnik ? błędów brak adaptacja klimatronika zrobiona i dalej wieje chłodem
otis
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2022, o 22:03
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: otis »

A miał ,może ktoś taki problem, że ogrzewania działa normlanie podczas jazdy w mieście, a po wyjeździe na trasę i jazdę powyżej 120, ogrzewanie działa tylko w ustawianiu na max. Brak błędów, nagrzewnica nowa, zaworki i i dodatkowa pompa wody działają, jedynie podczas sprawdzania wysterowanie dodatkowej pompy wody w mieście jest na około 70% ale jak jadę szybciej wysterowanie spada do 15%. Teraz mam jedyny trop cała pompa wody jest nie wydajna ale nie mam żadnych skoków temperatury.
ktryk
Posty: 229
Rejestracja: 23 cze 2018, o 23:36
Samochód: Superb III
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: ktryk »

Jak by pompa była nie wydajna to silnik by się grzał. :shock:
Najwięcej do nagrzewnicy płynu pompuje ta pompa elektryczna dodatkowa.
otis
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2022, o 22:03
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: otis »

Czym wyszce obroty silnika tym normalna pompa powinna normalnie przepychać płyn, ale wymontuje pompkę i zobaczę czy wszystko z nią ok.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1028
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Słabe ogrzewanie

Post autor: Kuster »

otis pisze: 30 sty 2023, o 07:07 Czym wyszce obroty silnika tym normalna pompa powinna normalnie przepychać płyn, ale wymontuje pompkę i zobaczę czy wszystko z nią ok.
W 2.0tdi nie masz niestety normalnej pompy ;)
Jest elektryczna z jakąś przesłoną która jest zamknięta przy odpaleniu żeby szybciej dogrzać silnik
Jak dbasz tak masz
ODPOWIEDZ