Homologowane indeksy opon zimowych

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Roger83
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2013, o 11:33
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warsaw

Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: Roger83 »

Taka sytuacja:

wydrukowali mi w ASO na moją prośbę tabelkę z indeksami opon w zależności od silnika.
Cały ten wątek to słynna dyskusja: indeks prędkości a homologacja a ubezpieczenie a inne pierdoły.

Piszą wewtej tabelce takie ciekawostki, że np. - dla silnika 2.0 TSI 200 kucy

opona w rozmiarze 205/55/16 7x16 ET 45 (np. felga Spectrum) powinna mieć indeks 94 W (270 km/h).
Ale wyżej jest, że dla 205/55/16 6x16 ET 50 ma mieć indeks 94H M+S (210 km/h).
Nikt nic nie wspomina, że ma być w ogóle XL (opona wzmacniana)

I teraz jak mam to rozumieć - czy w pierwszym przykładzie mają na myśli oponę letnią (stąd indeks W), a w drugim zimową (M+S) stąd indeks H?
Podane są jednak inne szerokości felg (6 i 7 cali). Czy to ma znaczenie dla uginania/pracy opony? (na logikę niby tak...).

Czy w związku z tym jakby założyć do tego silnika na felgę Spectrum (7x16) oponę zimową (M+S) 205/55/16 z indeksem 94 H i jeszcze XL (wzmacnianą) to jest to zgodne z homologacją, czy nie?
Czy się ubezpieczyciel czy inni święci przyczepią czy nie?

Z cytowanego tu wcześniej artykułu (a propos homologacji) piszą, że teoretycznie indeks prędkości też odpowiada za "ogólną" wytrzymałość opony,
ale może 94 XL z indeksem H (210 km/h) jest wystarczające dla takiego Superba...

Hilfe...
whity

Re: Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: whity »

To powiedz twojemu aso niech ci aktualna liste nosnosci wysla, wedlug nowych modeli ze zmieniana nosniscia rowniez mozna montowac 91
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: Camillinhio »

Ja teraz mam 91H na zimowych i jest to zgodne z homologacją auta. Wpisują tam co im aktualnie pasuje ;)
Obrazek
Roger83
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2013, o 11:33
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warsaw

Re: Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: Roger83 »

No i weź się tu zorientuj. Homologacja jednak nie jest jedna dla Superba, tylko zależy od silnika, combi, 4x4 etc. Także w końcu nie wiem czy dla felgi typu Spectrum (7x16) z oponą 205/55/16 indeks 94 H XL jest zgodny z homolo.
whity

Re: Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: whity »

XL przeciez nic do homologacji nie ma
whity

Re: Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: whity »

Ty sobie nawet nosnosc 98 mozesz zalozyc....i tez to bedzie zgodne!
Roger83
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2013, o 11:33
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warsaw

Re: Homologowane indeksy opon zimowych

Post autor: Roger83 »

Chodzi o to jaka jest minimalna nośność i indeks dla danego silnika, żeby bylo zgodnie ze sztuką (czytaj: bezpiecznie i bezproblemowo jeśli idzie o sprawy ubezpieczeniowe). Po prostu bajzel jest i różnie wszyscy mówią...
ODPOWIEDZ