Jaki olej?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
LMB
Posty: 1365
Rejestracja: 27 cze 2013, o 16:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Anglia, NW

Re: Jaki olej?

Post autor: LMB »

jacekgti pisze:Jaki polecacie olej do 2.0tsi, przyznam że nie jestem przekonany do fabrycznego Castrola. Dotychczas w swoich autach lałem Mobila.
Z tego watku dowiesz sie, ze to co koledzy polecaja jest niekoniecznie zgodne z norma jaka zaleca Skoda ;)
"In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life."

Powered by George Best
Awatar użytkownika
RemekS
Posty: 554
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 14:48
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Jaki olej?

Post autor: RemekS »

Koledzy. Dyskusja n/t różnych rodzajów oliw jest oczywiście ciekawa i można z niej dowiedzieć się różnych rzeczy, ale śmiem stwierdzić, że lepsze właściwości oleju i korzyści z tego płynące (wymierne i realne) będzie mógł dostrzec 3-4 wlasciciel, kiedy samochód będzie miał 400-500 kkm. Oczywiście rozumiem, że po wymianie oleju na ten lepszy właściciel samochodu stwierdza, że silnik/most pracuje ciszej, ale zastanawia mnie czy nie jest to przypadkiem autosugestia bo przecież właśnie tego oczekuje. Żeby być pewnym różnicy należałoby dokonać stosownych pomiarów na starym i nowym oleju, a potem je obiektywnie porownac.
Ja miałem 2 silniki 2.0tdi pd w których zawsze wymieniłem olej w wersji LL, pierwszą wymianę miałem przy pierwszym przeglądzie po 30000 i ostatnia skoda ma już drugiego wlasciciela, a przebieg ok 250kkm. Inna skoda 1.6benzyna z lpg ma ponad 330kkm, wymiany zawsze co 15000 i też nic się nie dzieje. W obu przypadkach oleje z beczki w ASO. Po drodze było jeszcze kilka fabii z 1.4 tdi i octavia z 1.9tdi, ktore również były serwisowane wg instrukcji (albo LL, albo co 15kkm) i pomimo przebiegow 300-400 nic istotnego się nie działo. Więc może z tymi olejami to nie jest aż taka filozofia:?:)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Odp: Jaki olej?

Post autor: szms »

RemekS pisze: lepsze właściwości oleju i korzyści z tego płynące (wymierne i realne) będzie mógł dostrzec 3-4 wlasciciel, kiedy samochód będzie miał 400-500 kkm.

I chyba tak jest... bo jako młodzian mówię tylko o swoim doświadczeniu. Ja w turbodieslach na znienawidzonym przez niektórych Castrolu jeźdżę cały czas i nic się nie dzieje, VC - 270 kkm - silnikowo ok, wtryski ok, Leon - to samo i teraz SII jadę to samo...
Więc temat olejów czytam sobie z przymrużeniem oka.
W VC nie wymieniałem oleju w skrzyni, a nawet w największe mrozy nie miałem z nią problemów, w automacie z pewnością bym wymieniał, ale w manualu nie zauważałem potrzeby.

Jeden lubi się bawić w mycie auta, drugi eksperymentuje z olejami... ;)


Dodam, że wszystkie wymiany "na czas" czyli zawsze zalecane 30000 km.
bezduszny

Re: Jaki olej?

Post autor: bezduszny »

LMB pisze:(...)
no to mogę dać wykład na ten temat...
jak by co :mrgreen:
bezduszny

Re: Odp: Jaki olej?

Post autor: bezduszny »

RemekS pisze:ale śmiem stwierdzić, że lepsze właściwości oleju i korzyści z tego płynące (wymierne i realne) będzie mógł dostrzec 3-4 wlasciciel, kiedy samochód będzie miał 400-500 kkm.
po takim okresie to powinno być widać różnice w zużyciu silnika

Różnice w oleju można zauważyć od razu.. i nie tylko w wersji "słuchowej" ale też i po jego temperaturze w trakcie jazdy danym odcinkiem z określoną prędkością i przy określonej temperaturze zewnętrznej.
Awatar użytkownika
RemekS
Posty: 554
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 14:48
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: RemekS »

@bezduszny
Ja nawet nie chcę wchodzić z Tobą w polemikę n/t olejów bo sie na tym nie znam, a Ty jak widzę masz przynajmniej duże doswiadczenie. Odnosnie porownywania to żeby było to miarodajne to należałoby przeprowadzić test w warunkach niemalże laboratoryjnych żeby mieć 100% obiektywną ocenę bo takie na oko, ucho itd jest niestety podatne na "naciaganie" (z reguły nieświadome) w swoją stronę.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
bezduszny

Re: Jaki olej?

Post autor: bezduszny »

no niestety...
zawsze mniej lub bardziej ale jest ten efekt "placebo"... ;)
drzejeczekZB8q
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2014, o 20:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: drzejeczekZB8q

Re: Jaki olej?

Post autor: drzejeczekZB8q »

polecam motul albo liquid molly, z tańszych mobil jak najbardziej
DamianSmigielski
Posty: 206
Rejestracja: 17 sie 2012, o 08:50
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: DamianSmigielski »

Najwżniejsze jest żeby lać olej zgodny z zaleceniami producenta. Na przykład jeśli chodzi o 1.8 TSI ma to byc olej spełniający normę 504.00/507.00 i wszystko w temacie. Ekstremalnych temperatur ostatnio nie odnotowujemy więc nie ma co kombinować. W moim Superbie jeździłem już na LiquiMoly, Agip, Orlen a teraz Castrol. Silnik ma niski przebieg bo dopiero 136000km i różnic miedzy tymi olejami nie zauważyłem.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaki olej?

Post autor: Sebastian_M26 »

DamianSmigielski pisze:Najwżniejsze jest żeby lać olej zgodny z zalecenśrodków chroniaco i producenta. Na przykład jeśli chodzi o 1.8 TSI ma to byc olej spełniający normę 504.00/507.00 i wszystko w temacie. Ekstremalnych temperatur ostatnio nie odnotowujemy więc nie ma co kombinować. W moim Superbie jeździłem już na LiquiMoly, Agip, Orlen a teraz Castrol. Silnik ma niski przebieg bo dopiero 136000km i różnic miedzy tymi olejami nie zauważyłem.
Bo wszystkie 504 to te same oleje tj. mineralny+bardzo nie wielki dodatek środków chroniących silnik.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
DamianSmigielski
Posty: 206
Rejestracja: 17 sie 2012, o 08:50
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: DamianSmigielski »

504 mineralny? Pierwsze słyszę
bezduszny

Re: Jaki olej?

Post autor: bezduszny »

DamianSmigielski pisze:504 mineralny? Pierwsze słyszę
dokładnie to: mineralny ale po procesie HC
Awatar użytkownika
superbdaro
Posty: 102
Rejestracja: 5 lut 2014, o 17:43
Samochód: Superb I
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)
Imię: Darek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaki olej?

Post autor: superbdaro »

podajcie koledzy jaki olej najlepiej podać do 2.8 AMX benzyna i jaka specyfikacja oraz jakie normy ma spełniać?
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaki olej?

Post autor: Sebastian_M26 »

superbdaro pisze:podajcie koledzy jaki olej najlepiej podać do 2.8 AMX benzyna i jaka specyfikacja oraz jakie normy ma spełniać?
Odpowiedzi na wszystkie pytania były już w tym wątku.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
emay
Posty: 1049
Rejestracja: 23 cze 2012, o 18:16
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 458KM/570Nm
Imię: Emil
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Odp: Jaki olej?

Post autor: emay »

superbdaro pisze:podajcie koledzy jaki olej najlepiej podać do 2.8 AMX benzyna i jaka specyfikacja oraz jakie normy ma spełniać?
5w40
ODPOWIEDZ