Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

Witam wszystkich.
Mam problem z oświetleniem wnętrza w mojej SS2 FL, ponieważ notorycznie przepala się bezpiecznik odpowiedzialny za oświetlenie w podsufitce z przodu i z tyłu, oświetlenie nóg i oświetlenie schowka przedniego. Zdążyłem już sprawdzić to, że odłączyłem złącze z górnej przedniej płytki sterowania oświetleniem w podsufitce. Niestety bezpiecznik także się przepalił. Dodam, że od początku jak posiadam ten samochód nie świeci mi podświetlenie popielniczki przedniej, a chyba powinno. Jeżeli za oświetlenie to odpowiedzialny jest moduł komfortu,to czy jest jakaś możliwość przetestowania tych obwodów w VCDS? Czy ktoś miał podobny problem? Najgorsze jest to, że po wymianie bezpiecznika wszystko zaczyna działać, ale na przykład następnego ranka już bezpiecznik jest upalony. Czyli nie jest to zwarcie typowe, tylko chyba jakieś przeciążenie.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, o 17:46 przez MauroO-77, łącznie zmieniany 1 raz.
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

Dzisiaj przetestowane oświetlenie bez lampek podświetlenia dywaników. Niestety bezpiecznik także się przepalił. Dodatkowo zauważyłem, że zaczęła mi mrugać ikona świateł pozycyjnych na przełączniku świateł. Coś się zaczyna coraz bardziej krzaczyć.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1826
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: marioti »

Na początek zajrzyj do harmonijki pomiędzy drzwiami kierowcy a nadwoziem. Wielu zgłasza przecieranie kabli. Popatrz dobrze bo czasami przecierają się dość głęboko w stronę wnętrza drzwi.
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

marioti pisze: 16 lis 2021, o 17:17 Na początek zajrzyj do harmonijki pomiędzy drzwiami kierowcy a nadwoziem. Wielu zgłasza przecieranie kabli. Popatrz dobrze bo czasami przecierają się dość głęboko w stronę wnętrza drzwi.
Zaglądałem wstępnie i do tej harmonijki, tylko nie wiem czy drzwi kierowcy mogą mieć jakikolwiek wpływ na ten akurat obwód, skoro gdy przepalony jest bezpiecznik 15, oświetlenie w lusterkach bocznych i w drzwiach działa. 🤔
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1826
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: marioti »

A vcds pokazuje Ci jakieś błędy oprócz info o przepalonych żarówkach
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

marioti pisze: 17 lis 2021, o 07:37 A vcds pokazuje Ci jakieś błędy oprócz info o przepalonych żarówkach
Wcds niestety pokazuje jedynie błąd zasilania po przepaleniu bezpiecznika.
krzygaj
Posty: 157
Rejestracja: 18 cze 2020, o 14:53
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Płock

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: krzygaj »

MauroO-77 pisze: 17 lis 2021, o 22:11
marioti pisze: 17 lis 2021, o 07:37 A vcds pokazuje Ci jakieś błędy oprócz info o przepalonych żarówkach
Wcds niestety pokazuje jedynie błąd zasilania po przepaleniu bezpiecznika.
Włącz w ciąg przed bezpiecznikiem szeregowo miernik prądu i potestuj różne kombinacje z wnętrzem(zamykanie, otwieranie drzwi itd) i obserwuj wartość prądu kiedy wzrośnie do takiej, która spali bezpiecznik - wtedy być może trafisz na przyczynę
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

krzygaj pisze: 18 lis 2021, o 07:52
MauroO-77 pisze: 17 lis 2021, o 22:11
marioti pisze: 17 lis 2021, o 07:37 A vcds pokazuje Ci jakieś błędy oprócz info o przepalonych żarówkach
Wcds niestety pokazuje jedynie błąd zasilania po przepaleniu bezpiecznika.
Włącz w ciąg przed bezpiecznikiem szeregowo miernik prądu i potestuj różne kombinacje z wnętrzem(zamykanie, otwieranie drzwi itd) i obserwuj wartość prądu kiedy wzrośnie do takiej, która spali bezpiecznik - wtedy być może trafisz na przyczynę
W sumie można i tak. Spróbuję może tego.
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

Witam ponownie. Niestety ciężko mi jest wyłapać moment przepalania bezpiecznika, a tym samym zdiagnozować tego przyczynę. Ostatnio wymieniłem bezpiecznik i wszystko działało normalnie kiedy zostawiałem samochód na noc. Niestety rano przy wyjściu do pracy (około 6:00 , czyli jeszcze ciemno) po otwarciu drzwi oświetlenie już nie działało. Dodam, że nie zamykałem samochodu z pilota. Trochę to wygląda tak, jakby to nie była wina żadnego z odbiorników, tylko raczej zasilania całego sterownika. 🤔
krzygaj
Posty: 157
Rejestracja: 18 cze 2020, o 14:53
Samochód: Superb II Kombi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Płock

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: krzygaj »

MauroO-77 pisze: 1 gru 2021, o 10:52 Witam ponownie. Niestety ciężko mi jest wyłapać moment przepalania bezpiecznika, a tym samym zdiagnozować tego przyczynę. Ostatnio wymieniłem bezpiecznik i wszystko działało normalnie kiedy zostawiałem samochód na noc. Niestety rano przy wyjściu do pracy (około 6:00 , czyli jeszcze ciemno) po otwarciu drzwi oświetlenie już nie działało. Dodam, że nie zamykałem samochodu z pilota. Trochę to wygląda tak, jakby to nie była wina żadnego z odbiorników, tylko raczej zasilania całego sterownika. 🤔
hmmm... a to może zrób tak: wymień bezpiecznik, zamknij drzwi, chwilę poczekaj i na pilocie naciśnij odblokuj - wtedy chyba powinien zapalić światła w środku.
Otwórz drzwi, zamknij, zobacz czy się świeci nadal

Przynajmniej wyeliminujesz, że to nie jest np harmonijka w drzwiach

W kolejnym podejściu otwórz wszystkie drzwi i bagażnik - włóż nowy bezpiecznik tak żeby światło się w środku paliło, otwieraj i zamykaj po kolei drzwi oraz klapę bagażnika

Trzeba metodą prób i błędów innej opcji nie ma
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

krzygaj pisze: 2 gru 2021, o 09:40
MauroO-77 pisze: 1 gru 2021, o 10:52 Witam ponownie. Niestety ciężko mi jest wyłapać moment przepalania bezpiecznika, a tym samym zdiagnozować tego przyczynę. Ostatnio wymieniłem bezpiecznik i wszystko działało normalnie kiedy zostawiałem samochód na noc. Niestety rano przy wyjściu do pracy (około 6:00 , czyli jeszcze ciemno) po otwarciu drzwi oświetlenie już nie działało. Dodam, że nie zamykałem samochodu z pilota. Trochę to wygląda tak, jakby to nie była wina żadnego z odbiorników, tylko raczej zasilania całego sterownika. 🤔

hmmm... a to może zrób tak: wymień bezpiecznik, zamknij drzwi, chwilę poczekaj i na pilocie naciśnij odblokuj - wtedy chyba powinien zapalić światła w środku.
Otwórz drzwi, zamknij, zobacz czy się świeci nadal

Przynajmniej wyeliminujesz, że to nie jest np harmonijka w drzwiach

W kolejnym podejściu otwórz wszystkie drzwi i bagażnik - włóż nowy bezpiecznik tak żeby światło się w środku paliło, otwieraj i zamykaj po kolei drzwi oraz klapę bagażnika

Trzeba metodą prób i błędów innej opcji nie ma
No właśnie ciekawi mnie to, że po przepaleniu bezpiecznika przestaje działać konkretnie:
1. Oświetlenie wnętrza w podsufitce przód i tył,
2. Oświetlenie dywaników przód i tył,
3. Podświetlenie zapalniczki przód,
4. Podświetlenia przycisków: przy dźwigni zmiany biegów (oprócz przycisku otwierania tylnej klapy), przełącznika świateł wraz z potencjometrem do przyciemniania zegarów,
5. Podświetlenie regulatorów nawiewów w desce.

Niestety we wszystkich drzwiach nie znika wówczas żadne podświetlenie przycisków i klamek, oraz nie zauważyłem, żeby w którychkolwiek drzwiach coś przestawało działać.
Dlatego raczej wykluczyłbym problemy z przewodami w harmonijkach. Bagażnik i jego oświetlenie działa za to na innym obwodzie, bo świeci cały czas mimo przepalonego bezpiecznika.
Próbowałem już testować ten temat odłączając wtyczkę od przedniej lampki w podsufitce, zdemontowałem wszystkie lampki oświetlenia dywaników i nic to nie pomogło. Wcześniej czy później bezpiecznik i tak się przepalał.
Już ręce opadają. 😤
fabek
Administrator
Posty: 1240
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: fabek »

Trochę źle zabierasz się do okiełznania tego problemu - zacznij od schematów elektryki.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
maureliusz
Posty: 1887
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: maureliusz »

U mnie zapalniczka też raz świeci / raz nie... ale nie chcie mi się do niej ... dobierać...

Ja bym chyba zrobił tak:
- najpierw odpiął wsio - lampki w nogach i obie lapki w suficie.
- sprawdził czy będzie upalać
- potem podpinał po kolei / np. co dzień lub dwa obwód i sprawdzał czy będzie upalać

PS. Zobacz sobie do gniazda zapalniczki.. czy tam coś nie rozpoadło się w środku / albo czy coś nie wpadło metalowego. Zapalniczka jest zawsze podejrzana first.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1826
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: marioti »

Krzynol robił filmik (jest na YT) gdzie zapalniczka robiła zwarcie choć wogóle nic po niej nie było widać (wada fabryczna). W tamtym przypadku, to powodowało nawet jakieś problemy z DSG.
Od wszelkiego spróbuj zaczytać błędy VCDS-em jak przepali bezpiecznik i wklej tu wyniki.
MauroO-77
Posty: 54
Rejestracja: 2 sie 2021, o 20:09
Samochód: Superb II Kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 210KM/346NM
Imię: Marek
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przepalający się notorycznie bezpiecznik oświetlenia wnętrza

Post autor: MauroO-77 »

fabek pisze: 2 gru 2021, o 13:32 Trochę źle zabierasz się do okiełznania tego problemu - zacznij od schematów elektryki.
Właśnie napisałem do Krzynol'a o przesłanie schematów tego obwodu z ELSA.
ODPOWIEDZ