[SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

_pawel_
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2016, o 09:35
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław

[SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: _pawel_ »

Witam,

Jestem nowy, już po inicjacji w wątku powitanie :-).

Otwieram nowy temat bo nie znalazłem dotąd nic zbliżonego opisanego na tym forum co dotyczy wariującego fotela kierowcy ( i towarzyszących mu w szaleństwie lusterek bocznych).

Ale jesli ktoś z bywalców wie gdzie to przypiąć to chętne przyjmę sugestię.

Mam Superba II Elegance, wyprod. w 3.2010, z elektrycznie regulowanym i programowalnym fotelem kierowcy.

Jeżdżę nią od marca 2015, dotąd bez poważniejszych problemów (poza legendarną blokującą się klapką wlewu paliwa akurat jak się ma go na 50 km i mając do zrobienia kolejne 400 km z Wybrzeża na chatę :shock: )

fotel kierowcy nie był przeze mnie dotąd nigdy programowany - samochodem jeździłem dotąd tylko ja i nie miałem potrzeby zgłębiania tematu programów.

Kilka dni temu zdębiałem, :o gdy podczas toczenia się w korku z prędk. ok. 10-15 km /h fotel zaczął samoistnie się przesuwać do przodu i w górę.. próbowałem regulatorami zablokować ten ruch ale po chwilowym zatrzymaniu kontynuował.. aż nie osiągnął finalnej pozycji składając moje słuszne rozmiary i wbijając mnie w dach i w koło kierownicy.. Lusterka boczne skierowały się jednocześnie zupełnie w dół. :twisted: :twisted: :twisted:

dobra, nie śmiejcie się, ok ? to nie opowieści z krypty czy coś..

po ręcznym skorygowaniu ustawień za chwilę znowu to samo i tak z kilka razy.. aż przeszło i kolejne 20min jazdy upłynęło tak błogo jakby się nic wczesniej nie działo.

Przez kolejne kilka dni sytuacja powtarzała się znienacka i tak samo, po kilku razach mijała.. żadnego schematu.. fotel i lusterka wariowały w postoju, podczas wolnej jazdy, przy prędkości ok 100km na godz. w trasie (!!!).. kilka razy w ciągu 10min. lub raz na 3h.

Zaczytywałem się w forach chcąc znaleźć ślad takiego problemu..

Zauważyłem , że wciskając przycisk drugiego programu ustawień fotela osiągam taki sam efekt jaki nawiedzony fotel wykonuje samoistnie.
Mój wniosek - zaprogramowany kluczyk ustawieniami fotela ... ale... nigdy dotąd, od marca 2015 ten sam kluczyk nie dawał takiego efektu.
Postanowiłem wyłączyć funkcję pamięci kluczyka wg instr. obsługi - wyłączanie nie działa - brak reakcji na moje działania.
Próbowałem przeprogramować ustawienia 1 i 2 pod siebie - brak reakcji na moje działania
Zmieniłem baterię w kluczyku - ( że to niby kluczyk coś sieje) - bez efektu.

Ostatecznie dokopałem się na tym forum chyba do instrukcji resetu wszystkich programów fotela kierowcy przez przesunięcie w max. przód , max. górę itd. - udało się, podwójny gong i fotel przestał się przesuwać w szalony sposób.. tyle że lusterka nadal wariują.. i nadal nie ma tu zasady , może to zdarzyć się w każdej chwili lub w ogóle przez 2 h jazdy.

Sprawdziłem pod fotelem, jest tam puszka , to chyba sterownik fotela. Rzuciłem okiem do dokumentacji z przeglądu serwisowego który zrobiłem w Autoryz. Serw. SKODA tuż przed kupnem, dla diagnostyki H/W i S/W fotela stoi tam:

Hardware P/N: 3C8959760, Hardware Version no. 002, Software version no. 0801

a wszystkie testy przeglądowe poszły na: OK

Dziś zwróciłem się do jednego z serwisów Skoda we Wrocławiu o potwierdzenie czy ta wersja S/W jest ostateczna i czy były jakieś akcje przywoławcze/ serwisowe na niedziałający odpowiednio soft sterowników fotela kier.
Odpowiedź:

"sprawdziłem Pana samochód w systemie i nie znalazłem żadnych akcji
fabrycznych. Moim zdaniem, należy umówić samochód do elektryka w celu
zdiagnozowania i usunięcia usterki."

Czyli wszystko jeśli chodzi o soft powinno być miód malina a problem to prawdopodobnie H/W..

Ale do serwisów i tego co opowiadają mam ograniczone zaufanie - mogą mijać się z prawdą, mniej lub bardziej celowo , jak już tego doświadczyłem kiedyś. a poza tym zawsze coś znajdują, wymieniają, a może niepotrzebnie, bo np. ingerencja w soft , jakiś drobny resecik czy coś w ten deseń by pomogło..

Czy teraz któryś z ekspertów forumowych pomoże mi zrozumieć:

czy puszka pod fotelem kierowcy odpowiada również za ustawienia i programowanie lusterek bocznych czy nie?

Czy jak tę puszką odepnę od okablowania samochodu i zasilania to taki hard reset pomoże czy raczej zabije pacjenta?

Czy faktycznie serwis miał rację twierdząc, że na takie :
Hardware P/N: 3C8959760, Hardware Version no. 002, Software version no. 0801
nie było żadnych akcji serwisowych... może ktoś coś słyszał, zna inne ofiary nawiedzonych foteli?

Czy jest sposób na zresetowanie wariackich ustawień lusterek?

Czy jednak sugerujecie mi iść do Skodowego elektryka i zdać się na jego łaskę a potem pewnie wyskoczyć z minimum kilku stów?

z góry dziękuję,
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: dato »

Odłącz mu aku na noc, rano jak sobie już wszystko z instrukcją z powrotem poustawiasz (np w korku) zaczekaj, aż objawy wrócą.
A potem podjedź do któregoś z Kolegów i podłącz do kompa, poszukajcie błędów ŚWIEŻSZYCH niż te wynikające z odłączenia aku.

A potem poszukaj wody i gnoju po odparowaniu wody.
A potem jedź do ASO (jeśli powyższe nie pomoże).

A potem znów napisz, ktoś mądrzejszy pomyśli ;)
Awatar użytkownika
Puch4
Posty: 536
Rejestracja: 20 maja 2014, o 07:46
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa (Bemowo)

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: Puch4 »

U mnie też trochę fotel dziwnie się zachowywał (dość nieprzewidywalnie) jak była włączona funkcja pamięci kluczyka z fotelem (str. 88 instrukcji).
Deaktywowałem tą funkcję i problemu dziwnych zachowań fotela nie ma.
SKODA Superb III FL 2.0 TDI Obrazek
_pawel_
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2016, o 09:35
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: _pawel_ »

Puch4 pisze:U mnie też trochę fotel dziwnie się zachowywał (dość nieprzewidywalnie) jak była włączona funkcja pamięci kluczyka z fotelem (str. 88 instrukcji).
Deaktywowałem tą funkcję i problemu dziwnych zachowań fotela nie ma.

no właśnie próbowałem to zrobić wg manuala ale ni cholery.. sprawdziłem nawet angielską wersję żeby wyłapać jakieś detale operacji, które mogłyby umknąć tłumaczowi w polskiej wersji ale po angielsku też nie pomogło..

wykonywanie operacji z instrukcji u mnie nie daje oczekiwanej reakcji ( chyba, że w ogóle nie jest włączone a te dziwy w mojej SII nie są z tą funkcją związane ...?)

dato:

jak rozumiem, to podejrzewamy sterownik fotela i to tam mam szukać całego tego syfu pt
" A potem poszukaj wody i gnoju po odparowaniu wody."...?
czy szukamy gdzieś głębiej, pod wykładziną ?
bo sterownik siedzi podwieszony tuż pod siedziskiem fotela kierowcy, z 10 albo więcej cm ponad podłogą - w wodzie raczej się nie moczył ostatnio, brak śladów wilgoci i osadów, wtyczki siedzą ładnie w gniazdach, nie mogę się przyczepić..

czy jest jakieś inne, bardziej "przyziemne" miejsce w SII które trzeba sprawdzić w takich okolicznościach ?
Awatar użytkownika
PLaSTI
Posty: 609
Rejestracja: 17 sie 2014, o 08:57
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Aktualnie: DSG 6 SCR
Imię: Paweł
Lokalizacja: P o z n a ń /Wroc/Leg/JGóra/Lubin
Kontakt:

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: PLaSTI »

Ja miewam takie DZIWNE zachowanie fotela, raz po raz, ale nie samoistnie, tylko jak chce go przestawic np z programu 1 na 2 to nagle zaczyna zapieprzac w gore niz tad ni z owad, i tej podrozy nie ma konca....
Pomaga kilkukrotne ponowne zaprogramowanie przycisku ale prblem wraca po jakims czasie
Dziwne ...
SIII Kombi -2017 - 2.0TDI 190KM DSG 6 SCR Style + Fresh + Canton Sound System + Amundsen - Silver Business
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: dato »

Paweł, pamiętam, że były jakieś dyskusje o gnijących wiązkach, ale gdzie dokładnie to może Enri będzie wiedział. Na logikę macałbym wokół i pod fotelem.
Awatar użytkownika
elmi_k
Posty: 2548
Rejestracja: 9 sty 2014, o 20:06
Samochód: Toyota Hilux
Silnik: 3.0 D-4D (171KM)

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: elmi_k »

Ostatnio zmieniony 22 lip 2016, o 06:56 przez elmi_k, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: dato »

No byłoby to dziwne, ale co innegto może być niż jakieś przepięcia? Punkt wcześniej wrzuciłem szukanie błędów w sterownikach, od tego warto zacząć. Po resecie.

CHYBA, że Koledze się przycisk w pilocie włącza podczas jazdy i fotel łapie program ;)
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: Camillinhio »

Mi czasami też czasami gubił ustawienia fotela i śmigał do skrajnych pozycji ;) Od roku tfu tfu spokój.
Obrazek
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: whity »

Może bierzecie raz jeden klucz a raz drugi....na jednym jest ustawienie fotela zakodowane a na drugim nie
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
Awatar użytkownika
PLaSTI
Posty: 609
Rejestracja: 17 sie 2014, o 08:57
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Aktualnie: DSG 6 SCR
Imię: Paweł
Lokalizacja: P o z n a ń /Wroc/Leg/JGóra/Lubin
Kontakt:

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: PLaSTI »

whity pisze:Może bierzecie raz jeden klucz a raz drugi....na jednym jest ustawienie fotela zakodowane a na drugim nie
Sluzbowki maja tylko 1 kluczyk 8-)
SIII Kombi -2017 - 2.0TDI 190KM DSG 6 SCR Style + Fresh + Canton Sound System + Amundsen - Silver Business
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

[SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: whity »

U nas sie daje komplet, ale teraz mi przypomniałeś ze jak byłem w PL to były wydawane tylko 1 kluczyk... Bez sensu

A ja w S3 nawet mam 3... Dwa plastikowi jeden chrom
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
_pawel_
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2016, o 09:35
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: _pawel_ »

z tymi zmienianymi kluczykami to byłoby zbyt proste :-)

używam jednego klucza od początku posiadania tego wozu.. drugi spoczywał na dnie szuflady do ubiegłego tygodnia, gdy zaczęły się jaja i wtedy postanowiłem go też wypróbować - efekt podobny jak przy pierwszym kluczu.

a do ubiegłego tygodnia nawet nie interesowałem się tematem programowanych foteli..

ok, jak dziś odepnę akumulator na noc to jakich efektów ubocznym mam spodziewać się rano gdy go podepnę znowu.. zakładam że sterownik fotela się zresetuje - a jak inne systemy - włączą się bezproblemowo? sterowanie silnika itp. ? odpalam i mogę śmigać czy jakieś szczególne środki ostrożności itp?
Awatar użytkownika
elmi_k
Posty: 2548
Rejestracja: 9 sty 2014, o 20:06
Samochód: Toyota Hilux
Silnik: 3.0 D-4D (171KM)

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: elmi_k »

Ostatnio zmieniony 22 lip 2016, o 06:56 przez elmi_k, łącznie zmieniany 1 raz.
_pawel_
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2016, o 09:35
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SII]: Elektr. fotel samoistnie się przestawia

Post autor: _pawel_ »

Najpierw wypiąłem wszelkie wtyczki ze sterownika foteli/lusterek pod siedzeniem. pozbawiłem go tym samym zasilania i innych połączeń. Po ponownym wpięciu efekt samoistnego przestawiania nadal występował.

Potem za radą dato odpiąłem akumulator i cały system został pozbawiony zasilania.
Po ponownym zapięciu aku efekt szalonych lusterek nie wystąpił od 80 km jazdy.
więc, tym sposobem problem wygląda na chwilowo załatwiony. ( dzięki, dato )
nie wiadomo dlaczego dopiero wygaszenie całego systemu podziałało ale przynajmniej chwilowo jest ok.

Ulga, że na razie jakoś mogę jeździć, ale swoją drogą to okropne, że elektronika / software w tym samochodzie może mieć takie odpały.. Miejmy nadzieję że czujniki i sterowniki poduszek pow. i systemów wspomagania jazdy są bardziej godne zaufania.


Powrót do zdrowia nie jest pełny jednak, bo nadal nie działa programowanie fotela i lusterek.

może padł przycisk "SET", a ciężko do tego diabła się dostać od spodu żeby go obadać multimetrem.

może ktoś wie, gdzie trzeba podważyć ramkę przycisków programowania fotela by do nich się dobrać od góry? nie chcę niczego połamać.. podważałem z różnych stron i widać że tam musi być jakiś "klik" ale nie mogę go wyczuć.
ODPOWIEDZ