Spryskiwacze szyb przestały działać

Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2991
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: orlik »

Słuchaj, ja wlać nawet płynu nie mogłem jak mi zamarzło, bo chciałem dolać zimowego żeby się zmieszało. Wlałem może 200ml i już wylewało, a przyszły roztopy to zbiornik był prawie pusty, bo wywaliło info o niskim stanie po kilku psiknięciach i weszło wtedy tyle ile wchodzi przy zerowym stanie.

Także jak jest mróz i letni płyn we wszystkich rurkach przyblokuje poruszanie się płynu i dysze zbytnio nie mają co robić.
Koger
Posty: 26
Rejestracja: 29 cze 2020, o 11:17
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: Koger »

O wow, ale się wątek rozwinął :D
Nie zaglądałem tutaj, bo byłem na urlopie, ale śpieszę z wyjaśnieniami, jak się skończył mój problem. W skrócie:
Winny był ch**owy płyn zimowy z Shella

Taki w foliowych workach, akurat był na promocji i polecany przez sprzedawcę. Wedle opisu działający do -20 stopni. Takiego wała!

Generalnie dzień po napisaniu pierwszego posta wstawiłem samochód do garażu i już po paru godzinach spryskiwacze działały bez problemów. Następnego dnia gdzieś jadę, na termometrze -12 a płyn znowu nie leci. Jedynie jeden spryskiwacz reflektora coś psikał, co się skończyło tym, że cały reflektor był uwalany w białym syfie, który był zamarzniętym płynem do spryskiwaczy. Najpierw spróbowałem dolać trochę innego płynu (znajomy ten z Orlenu polecał) i pomogło to trochę - po około godzinie płyn zaczął lecieć, ale potem zamarzał na samochodzie, więc cały wyglądał jakby go ptaki obrobiły na rzadko.

Ostatecznie pomogło dolanie około litra skoncentrowanego płynu do spryskiwaczy z Orlenu (niby do -60 stopni) - od tej pory wszystko działało bez problemów.

Do końca nie mogłem uwierzyć, że płyn z Shella reklamowany jako do -20 przestaje lecieć przy -10, więc zrobiłem mały test: trochę płynu wylałem na spodeczek i wystawiłem na parapet przy właśnie około -10. Już po godzinie było w nim widać białe grudki i kryształki, a po kilku godzinach wszystko zamieniło się w jedną wielką grudę.
Jeśli jeszcze się trafi -10 za oknem, to zrobię drugi test nalewając trochę płynu do zamkniętego pojemnika, żeby ewentualny wiatr nie wpływał na niego. Ale ogółem bardzo mnie ten płyn rozczarował.
Awatar użytkownika
ADSL
Posty: 220
Rejestracja: 26 sty 2020, o 15:09
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: ADSL »

Robienie testu na spodeczku nie ma sensu - alko odparowuje a reszta zamarza, jak już jakieś testy to w zamkniętym pojemniku.

Odnośnie zmiany sezonu - ja nie zużywam jakiś strasznie dużych ilości płynu więc na początku zimy mam jjeszcze sporo letniego w zbiorniku. Dolewam jednak koncentrat zimowy i nigdy nie miałem problemu z zamarzaniem płynu

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: yaro_1 »

ja od kilku lat staram się używać tylko z orlenu, ewentualnie z lotosu, problemów nigdy nie było, mieszkam na wschodzie a u nas ostatnio "ciepło" było, minus taki że jednak płyn zimowy brudzi samochód
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: bartekpion »

A ja przeszedłem z orlenowego na koncentrat: kupiłem 10l i sobie mieszam sam, zależy jak sobie rozcieńczę tyle mam temperatury zamarzania. Robię na lato jakieś -10 i mam praktycznie całoroczny. W ostrzejszą zimę, jak ta teraz dolewam mocniejszego, na jakieś -20 do 25, i biorąc pod uwagę garaż nie miałem już dawno żadnych problemów z zamarzaniem czy wymianą sezonową. A biorąc pod uwagę wskaźnik poziomu płynu na desce, to w końcu sytuacja jest opanowana - nie ma sygnalizacji braku płynu przy pełnym zbiorniku. Nie wspomnę o jakości, bo widać różnicę. Cenowo - niewielkie różnice, nawet nie wiem czy nie na plus.
kolczyq
Posty: 48
Rejestracja: 26 paź 2020, o 21:00
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: kolczyq »

Generalnie ja nie wiem co to się stało u mnie, że nawet w plusowej temperaturze nie chciał płyn lecieć, a teraz w mrozy leci. Płyn od zawsze kupuję najtańszy i w żadnym samochodzie nie miałem problemów z zamarzaniem w przewodach, a jedynie w locie lub na szybie przy porządnych mrozach.
No ale patrząc na Wasze wypowiedzi na temat płynów ze stacji to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że nie warto w nie inwestować :D
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: yaro_1 »

8 lutego jeździłem z bratem jego octavią do stolicy, od rana śnieżyca i duzy mróz, brat używa tanich płynów (orlenowski zdecydowanie za drogi), w trasie nie było problemów bo praktycznie wycieraczek nie używał. po warszawie tragedia, wycieraczki zamarzały od topionego śniegu i płynu. to ja już wolę zapłacić więcej i nie mieć takich problemów
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: MILeq »

Też leję sonaxa zimowego w zimę, a rozrabiam sonaxa letniego z koncentratu i nic nie zamarza.
Może masz jakiś syf w dyszach?
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2991
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: orlik »

Zalałem ostatnio zimowy z lidla i nigdy więcej. Jebie tak, że jak by mnie drogówka zatrzymała to by mnie na alkomat wzięli :lol:
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Spryskiwacze szyb przestały działać

Post autor: leszekmw »

już się nie usprawiedliwiaj.. ;)
:D
ODPOWIEDZ