[S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

kecaj84
Posty: 14
Rejestracja: 9 paź 2019, o 14:32
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Jacek

[S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: kecaj84 »

Witam,

Historia mojej Skody to jest pasmo nieustającej radości, ale do rzeczy:
1. Przy 144TKM zacząłem słyszeć buczenie/hałas z tyłu/z dołu poniżej prędkości 90km/h - zanikał ok 30km/h.
2. Serwis po dokładnych badaniach powiedział, że jest popsuty dyfer. Zaproponował nowy za 18k + robocizna. Po odwołaniu się do centrali, powiedzieli, że może być 11k + robocizna więc się nie zdecydowałem.
(auto od nowości w rodzinie, serwisowane w tym samym ASO Skoda Wimar).
3. Zamówiłem dyfer z allegro, ale nie pasował (mechanik nie ogarnął). W końcu dyfer pojechał do Poznania (DTM-Naprawa Skrzyń Biegów) i został tam zregenerowany, przesłany z powrotem i zamontowany (regeneracja ok 2700) - mają ofertę na allegro. Po zamontowaniu wszystko super więc byłem zadowolony bo cała operacja z regeneracją robocizną i nowym tłumikiem drgań kosztowała ok 6k.
4. W tym roku przy przebiegu ok 160TKM (po roku od regeneracji) okazało się przypadkiem (jeżdżę w kraju gdzie na autostradach nie przekracza się 130km/h), że przy przyspieszaniu powyżej 135km/h (na dowolnym biegu - 5/6) czuć i słuchać z tyłu pod spodem dość odczuwalne wibracje. Do 130km/h jest cisza cokolwiek z tym autem się robi. Przyśpieszając powyżej 135km/h (licznikowo) czuć wibracje, które przestają być odczuwalne w okolicach 155-160km/h. Jadąc jednostanie 135, 140, 150, 170, 190 nic się nie dzieje. Problem jest odczuwalny tylko i wyłącznie przy przyspieszaniu. Są momenty, że po zrobieniu 150-200km w trasie, efekt zanika, ale to rzadkość.
5. Auto spędziło kupę czasu u mechanika w ostatnim miesiącu - test syntetyczny (rozpedzanie kół na podnośniku z odłączonym dyfrem (wtyczka)) wskazał, że to może być dyfer.
- Dyfer został wyjęty rozebrany, wyczyszczony (olej był brudny), została wymieniona pompa i sterownik (pompa miała zapchane sitko). Dwa niezależne warsztaty oglądały środek element po elemencie.
- Po montażu bez zmian.
- Dyfer został wyjęty i przejrzany przez firmę, która regenerowała go już wcześniej (DTM spod Poznania) i powiedzieli, że wygląda wszystko tak jak powinno.
- Wydaje mi się, że pojawił się nowy dźwięk (lekkie hałasowanie buczenie z tyłu przy skręcaniu w prawo / lewo) gdy auto trochę postoi (znika po dwóch trzech skrętach) - ale w ciągu 4 tygodni, dyfer był wyjmowany 5 razy z auta więc może coś nowego się pojawiło niezwiązanego ze sprawą :?:
6. Mechanik zaczął się zastanawiać czy to nie jest kwestia czegośc w skrzyni biegów DSG (np. reduktor), co powoduje przenoszenie drgań na wał i wtedy wibracje są odczuwalne z tyłu / pod spodem. Ale to już grubsza zabawa.

Opony nie mają wpływu bo mam dwa nowe komplety i zima i lato i nie ma różnicy. Dodatkowo auto miało pełen serwis przy okazji postoju w warsztacie.

Ktoś ma jakiś pomysł? Może to jakaś banalna rzecz, łożysko czy coś ;)
Ostatnio zmieniony 26 sie 2021, o 09:23 przez kecaj84, łącznie zmieniany 1 raz.
Tiger1980
Posty: 18
Rejestracja: 17 sie 2018, o 10:46
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: Tiger1980 »

łącznik elastyczny wału napędowego był sprawdzany / wymieniany?
Zacząłbym od tego. U mnie przy ok 90 tys. była wymiana. Długo szukałem przyczyny drgań pow. 130km/h. Okazało się, że ma mikropęknięcia i po podważeniu było widać paru miejscach ślady zużycia. Na pierwszy rzut oka, było z nim wszystko ok, więc na pewno trzeba dobrze go przejrzeć i podważać kluczem, etc....
Po wymianie nie ma drgań i wibracji. Dodam, ze do 120-130km/h przy przyśpieszaniu i jeździe nie było żadnych objawów.. nic, zupełnie nic...
kecaj84
Posty: 14
Rejestracja: 9 paź 2019, o 14:32
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Jacek

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: kecaj84 »

Hej, łącznik elastyczny (tudzieź tłumik drgań - ta guma w cylindrze z tyłu przed dyfrem na wale) był wymieniany przy pierwszej regeneracji. Zamienników nie było i z ASO kosztowała coś koło 1,5k.

Kolejny mechanik zabrał się za temat i po zrobieniu wywiadu jest hipoteza, że ostatnia rzecz która tam nie była robiona to wał. A to chyba jedna z najtańszych opcji.
Jutro wał będzie u specjalisty, może pomoże :)
kecaj84
Posty: 14
Rejestracja: 9 paź 2019, o 14:32
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Jacek

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: kecaj84 »

Wał ok, reszta ok. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na sam haldex (tarczki sprzęgła). Ktoś takie coś naprawiał i wie gdzie np. w Warszawie się na tym znają?
Kelso
Posty: 128
Rejestracja: 17 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III Kombi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 227/490

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: Kelso »

Kecaj, wyslalem Ci priv.
Mihoo
Posty: 32
Rejestracja: 28 lip 2018, o 13:04
Samochód: Superb III Kombi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Mihoo
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: Mihoo »

.
Awatar użytkownika
hubi_pl
Posty: 175
Rejestracja: 13 paź 2016, o 16:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 400
Imię: Hubert
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: hubi_pl »

kecaj84 pisze:Wał ok, reszta ok. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na sam haldex (tarczki sprzęgła). Ktoś takie coś naprawiał i wie gdzie np. w Warszawie się na tym znają?
Wymieniales tarcze na nowe? Pomoglo?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mr Haldex
kecaj84
Posty: 14
Rejestracja: 9 paź 2019, o 14:32
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Jacek

Re: [S3, 3V3, SUPERB MK3 2.0 TDI 190KM 4x4] Dyferencjał, haldex a może coś innego?

Post autor: kecaj84 »

Haldex dostał w tym roku regeneracje, trochę pomogło, hałas się przytłumił ale nie znikł. Poddaję się.
ODPOWIEDZ